Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

mamazem
1. dec 2013

Ahojte, pripájam len tip. Na našom eshope sa objavila zaujímava recenzia na prípravok Matuzalem:
„Matuzalem podavam 8 rocnemu synovi s Aspergerovym syndromom, zatial jeden mesiac, 1 tabletu vecer. Pozorovane zlepsenia: menej vybuchov hnevu, ak aj nastanu, upokojenie je neporovnatelne rychlejsie, vacsia prisposobivost zmenam, je podstatne trpezlivejsi, motivovanejsi, da sa omnoho lahsie usmernit, lepsie vie vyjadrit co mu prekaza/co chce, znizenie chuti na sladke, vie si castejsie sam najst cinnost. Pre uplnost dodavam, ze syn berie aj rybi olej, MagneB6, vyuzivame aj metodu OneBrain A este som zabudla, aj kricania je menej 🙂 Katka“

fufina1
2. dec 2013

Ahojte kocky. tie co ste z BA a okolia a mate deticky sikovne AS ci VFA, by Vas mohlo zaujimat, centrum nadania usporaduva pre deticky zaujmove popoludnia pre predskolakov, nas konkretne zaujima vekova kategoria tri az styri roky, cize pondelky. volala som s pani co to tam pripravuje. ak som dobre pochopila, sklada sa to z uvodu, kde sa rozprava na urcitu temu, premieta, je to interaktivne, deti sa mozu zapojit a potom je tam tvoriva cast a riesenie dakych hlavolamov, pracovnych uloh. zatial neprebehol ani jeden pondelok, nakolko sa neprihlasilo dostatok deticiek, musia byt 4ale podla mna len malokto o tom vie. v decembri sa maju opakovat vsetky novembrove temy, web este nieje aktualizovany, cize staci ak vyplnite prihlaskovy formular. suma je myslim dost symbolicka. prida sa niekto na buduci pondelok, popripade aj tento? ak to este stihnete? dnes by mala byt tema jezko, buduci tyzden vcielka medonosna. pripajam link, mne to teda znie dost zaujimavo.

http://www.centrumnadania.sk/index.php?filename...

kacena4
2. dec 2013

@fufina1 je to sukromna skola takze si podchytava skolakov 😀 😀 😀 ale super napad len my sme uz velkaci

somjankad
3. dec 2013

ahojte,ja sa chcem spytat ci je tu aj nejaka mamina z vychodneho slovenska,ktorej dieta ma AS... rada by som aj nejaku spoznala

somjankad
3. dec 2013

nie je tu aj nejaka mamina z vychodneho slovenska,ktorej dieta ma diagnostikovany AS

kacena4
3. dec 2013

@somjankad hore v hlavicke mas "paci sa mi" a vedla cislo 38 a vedla ruka s prstom hore klikni si nan a zobrazia sa ti maminky ktore maju o tuto temu zaujem vyhladaj si ich podla bydliska ktore hladas 😉 😉

somjankad
3. dec 2013

@kacena4 dakujem som tu nova a nevyznam sa tu,kazdu radu len privitam...

somjankad
3. dec 2013

@zuzanamv zuzka aj na fb mas uzavretu skupinu aspergerov syndrom

somjankad
5. dec 2013

moj syn ma aspergerov syndrom,ale pomaly sa s tym ucime zit. len ma sklamala skola a pristup v nej . ale aj to urovname zmenou skoly .doma to uz zvladame na kartickovom systeme a bodikoch ... kazda zmena je u nas posun

smejka
6. dec 2013

@somjankad nam zmena skoly prospela...dufam ze to tak bude i nadalej

somjankad
11. dec 2013

ucim mojho syna s AS samostatnosti-svoje denny program ma na nastenke vedla posteli a podla toho sa riadi-ide mu to skvele-len vcera sa zas zabudol a chcela som vediet az kde too zajde-vstal hygiena-ja medzi tym robim ranajky-on si ustelie postel a da si kvacku ze to mka z krku-ranajkoval a tesil sa na matematicku pytogariadu-tak mi musel vsetko povedat ako sa tesi ako mozno vyhra ,ci sa budem tesit s nim,ci som na neho hrda atd-skratka zakecal sa sli si umyt s malou zubky po ranajkach ja som im zabalila desiate a dzus do tasiek-misko sa zabudol samozrejme prezliect-je nauceny ranajkovat v pyzame lebo vacsinou sa zaspini-sofia mu to chcela pripomenut,ale som jej naznacila nech bude ticho a posluchla- dosiel na chodbu obul si topanky ,vetrovku,dal si ciapku,tasku na chrbat dal mi pusu-a privolal vytah -az vtedy som zasiahla -to chces ist v pyzame do skoly?-mama si hnusna-preco si mi to nepovedala-teraz sa musim zobut vyyyyyzliect-chytil nervu-ale bolo to bez revu-prezliekol sa obliekol sa zas privolal vytah-uz bez pusy a odcupitali do skoly-skolu mame hned za panelakom-vidim na nich az na skolsky dvor-ked vchadzal do vytahu,spytal sa ma -preco si to urobila?-aby si sa poucil a trosku zacal rozmyslat aj sam.... dosiel zo skoly-vsetko vpohode a moj misko -mamka stazoval som sa triednej na teba ,ze si mi nepovedala ,ze sa mam prezliect a povedala,ze si dobre urobila,ze budem velky budem byvat sam a pojdem do roboty v pyzame,lebo mi to mamka nepovedala-mami ,ze ma neposles sameho byvat...aj ked budem velky... cely vecer uz bol len o tulkani mojkani-co on ma stavy-nemozem ho objat,dat pusu,ked to chcem ja-on musi chciet sam on musi mat potrebu dotyku objatia-inac mu to strasne vadi-no uzili sme si krasny vecer-PYZAMOVY 🙂 vsetko zle je na nieco dobre

kacena4
11. dec 2013

@somjankad krasne my takto ficime uz par rokov a casom je to lepsie a lepsie aj ucivo si piseme aby sme sa nedotahovali co sa bude ucit a co nie 😀 😀 je tu super vynalez pre nich
a tiez sme boli na pytagoriade a bol prvy z triedy a vychcane mi hovori, mami 2 priklady som dobre nevedel vypocitat tak som si len typol lebo bud by som ich pocital 15 min. a prisiel o body za cas, alebo by som odovzdal o 40 min. skor a za to by sa mi pripocitali body. tak som si to preratal a oplatilo sa mi odovzdat to skor. no nezabijem ho 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 musela som sa smiat jeho vychcanosti, ale s radostou prisiel ze odovzdal prvy z triedy. vyteseny jak blska

BABY A ZACINAME PRACOVAT NA SLOVENCINE. UCITELKA TROSKU ZMAKLA, KONECNE.....
DNES PISOMNA A DOSTAL VELKU 1
tesil sa jak mala blska a ja s nim, takze este 3 opravne (co mu dala 5ku) a budeme za vodou. snad sa uz prestane bat chodit do skoly

somjankad
11. dec 2013

@kacena4 nam slovencina neide vobec aj ked sa snazime-uz ma ulavy na diktaty-za nim sa nedaju precitat ani poznamky-su nepouzitelne-anglicky jazyk-minuly rok sme prepadali-ale chce byt zoolog-tak sme mu vysvetlili,ze anglicky musi vediet-neviem akym zazrakom ma dvojky-matika,fyzika,chemia,biologia,geografia-tu exceluje ako sa uz vyjadrila aj pani riaditelka-no mali sme rodicovske-som bola zhrozena maju predmet regionalna medialna-k tymto predmetom nie su ucebnice a on poznamky neprecita za sebou-mame tam dve stvorky-ach jaaaaaaaaaaaaj... tiez musime zamakat...a druhy cudzi jazyk si vybral sam -rusky-coho som sa obavala velmi-ale ide nam to super...

vladka306
11. dec 2013

@kacena4 To je super tá 1 konečne je šťastný a hádam to aj tá učiteľka pochopila.Teším sa s tebou. 😀

kiki68
12. dec 2013

hej toto je aj u mna typicke, ja sa musim zacat mazlit, nie ten druhy,presne takto to fungovalo aj u nas, ked som ja chcela tak som sa isla umazlit,ale ked ne,tak ani pusu,ani objat...nasi si zvykli,ale mamu to dost trapilo. Teraz uz vie,ze ked nemam naladu a vidi,ze som smutna nesmie sa pokusat ma objat tym stylom,ze to bude dobre...
Tak holky, vidim,ze to nejako ide...to je hlavne...vsak tie deti su velmi inteligentne a talentovane,len je to trosku tazko...ja viem..poznam to... 😉

kacena4
12. dec 2013

@somjankad a je integrovany? my sme a kedze okrem AS ma aj diska tak tiez ma ulavy na slj ale dostaval teraz od ucky 5 5 4 4.... tak ho to polozilo a bol skoro mesiac doma proste psychicky sa zrutil, par stran dozadu sme sa tu o tom bavili. trvalo nam vyse mesiaca kym sme ho (aj s liekmi 😢 ) dali ako tak do poriadku, predebatovali s ...... ucitelkou slovenciny hodiny a hodiny a vysvetlovali jej co ma maly za problem...... nevedela a nevie to pochopit. ma iq 145 a ona mi povie, ze ked nezvalda skolu tak ho mam dat do specky a myslela tym klasicku specku, lebo ju mame hned vedla zakladky nie skolu pre autikov ☹ tak som snou skoncila debatit a riesila to vyssie, cez specialneho spychologa, pedagoga, riaditela az po psychiatra v nemocnici, vsetci na nu tlacili svojim sposobom az pred par dnami povolila a maly si ide postupne opravovat tie zle znamky takze vcera stastny jak blska ze dostal 1tku. co sa tyka jazyok katastrofa aj my, ale kedze chodit doteraz do triedy pre nadane deti tak mali iny super pristup a uz od 3 triedy ma doucovatelku a tak nam to ako tak ide. druhy jazyk sme dali nemcinu, zasa vyhoda, ucila ich predtym triedna nemcinu uzasna ucitelka takze sa uci vlastne 3 rok to iste - prvy rocnik nemciny, kedze v nadanej to brali skor tak snad mu to trosku pojde ale ak nie nebudem ho trapit vybavim zruzenie druheho jazyka, cez poradnu sa to da, ak ma dieta problemy z jazykom moze sa mu zrusit dochadzka nan. my tak napr. nechodime na telesnu, ale miesto tych hodin chodi na matiku a chemiu co miluje. tak sme radi

somjankad
12. dec 2013

nie je integrovany-ja som specialna pedagogicka-a ucitelka na prvom stupni-radila som sa s byvalymi kol., ale neodporucali mi to, ulavy som mu nastavila tak ,aby mal co najmenej problemov v skole a ich special.pedagogicka mu ich len prepisala do posudku pre skolu. pisomky z cudzich jazykov pise za pomoci vyberu z odpovedi a,b,c...misko ma iq 141 aspon pri poslednom vysetreni,ale myslim si,ze sme sli hore-predmety nevynechava ziadne-lebo on je natolko inteligentny,ze on svoju diagnozu zneuziva uz aj obcas-vsetci v skole musia skakat ako on piska -tak som mu to zarazila-lebo to tiez nie je dobre-ja ho beriem ako zdrave dieta-a nerobim rozdiely medzi nim a dcerou ani doma aj ked je to obcas velmi tazke-co robi ona robi aj on -aj ked mu to obcas neide-piseme doma diktaty spolocne... co sa tyka telesnej-nema ju rad-ale zas, pani psychologicka mi radila-ze musi sa naucit robit aj veci,ktore mu nie su po voli-a trocha pohybu mu nezaskodi-moj nazor

kacena4
12. dec 2013

@somjankad na prvom stupni sme neboli ani my integrovany ale na druhom som dala menia sa ucitelia a nie kazdy to pochopi ze je iny a teba s nim inak pracovat a to ze si speci je super. ja tiez moje deti beriem ako seberovne, vzdy som tak brala je medzi nimi len rok rozdiel, takze aj napr. pomahat musi doma a co sa tyka skoly tak teraz mame skrateny rezim kedze skolaboval na hodine a posununu uzavierku prveho polroka na 3/4 roka tak snad sa to upravi a bude spolupracovat lebo sme boli na tom somaticky az tak ze zvracal, hnackoval ked mal ist do skoly a zatal sa a nie a nie, sebaposkodzovanie, a kedze je uzavrety do seba tak to skoncilo az skolabovanim pred tabulou ☹ ☹ ale verim ze uz to najhorsie mame za sebou a bude len lepsie a lepsie len sa bojim prazdnin ze nam to zas rozhadzu 😝 a k telesnej miluje pohyb ale mal problem s ucitelom a spoluziakmi na zaciatku roku (sikanovali ho) tak sme vybavili cez psychiatricku ze nemusi chodit ak bude mat nejaky kruzok ktory mu nahradi telesnu, takto sme to vyriesili

somjankad
12. dec 2013

@kacena4 tak to mate o cosi tazsie-mojho tiez sikanovali ,ale jeden den som ho nedala do skoly a sla psychologicka do jeho triedy-vsetkym detom vysvetlila co miskovi je a zmenilo sa to vsetci mu pomahaju aspon v skole-cize deti su vpohode-praveze,ked niekto z inej triedy nieco povie na miska-zastanu sa ho beru ho aky je.misko je tiez na druhom stupni je Vl. do skoly chodi rad-hoc ma svoje muchy,ale da sa mu to vysvetlit-aj ked je to obcas tazke...ale inac v skole som si musela vsetko vydupat-zo zaciatku to bolo na tom druhom stupni tazke...

vladka306
12. dec 2013

@kacena4 Ahoj ked som sa bola pýtať na škole ktorú máme v zálohe ak nás nezoberú do triedy pre nadané deti tak mi špeciálna pedagogička vysvetlila že väčšinou takýmto deťom nahrádzajú telesnú výchovu individuálnou hodinou s ňou. Upozornila som ju nech jej nahradia výtvarnú a pracuje s ňou na slovenskom jazyku. Malá má nadpriemer slovnú zásobu ale hovorí len česky a nie slovensky no na porazenie. 😝 S malou som momentálne doma skoro sa utorok v škôlke zrútila tak som dnes volala s pani riaditeľkou a pôjde sa porozprávať s pani učiteľkami. A to nie je ani v škole som zvedavá čo ešte príde malá neznáša ani zvuk zvončeka také zvonenie v škole bude pre ňu strašné. 😝

kacena4
12. dec 2013

@somjankad ani nehovor my sme tiez v VI.triede a tento rok prestupoval na inu skolu predtym ich bolo 10 v triede a len A a B triedy a teraz je ich takmer 1000 na skole a triedy po 25 deti a od A do E takze chaos, hluk panika 😝 preto mame teraz taky tazky rozbeh na predchadzajucej skole bol super verim ze sa to zlepsi. v triede je ok, len napr. tu telesnu maju spojenu aj s inymi triedami takze preto sme to takto poriesili lebo sa to nedalo zvladat a ked sa mu posmievaju na chodbe tak si ho zastavaju spoluziaci je oblubeny inak

kacena4
12. dec 2013

@vladka306 ani nehovor o zvonceku mojho ho teraz pred vainocami zmenili na vianocnu hudbu a je z toho na nervy ☹ ale da sa dohodnut so skolou ze ten v ich triede vypnu sak z vedlajsich tried je pocut
a co sa stalo???? to je este dozvuk z pred par dni ci tyzdnov????

vladka306
12. dec 2013

@kacena4 No neviem ako to bolo presne bola som akurát v šatni a oni išli z vychádzky. Nejaký spolužiak ju kopol a oni chodia tak že jedna učiteľka vpredu a druhá vzadu malá vystihla chvílu že učiteľka na ňu nevidí a ako on ju kopol tak ho chytila pod krk a začala ho biť s päsťami neviem či nedostal aj pod oko chvala bohu že mal na sebe zimnú vetrovku a čiapku lebo by to dopadlo zle ten chlapček má 17 kíl aj s topánkami a moja dcéra má má skoro 125 cm a 25 kíl a silu ako kôň vyšla som na chodbu intuícia mi kázala dotiahla sa učiteľka a padli tam poznámky typu že keby som tam nebola tak by sa to nestalo a same drísty a malá v amoku učiteľka ju chytila za ruky a hovorí jej že sa s ňou bude rozprávať ked tam ja nebudem nechcela som sa hádať s učiteľkou pred malou.A malá obvinenie nezvládla lebo ona nebola na vine povedala že učiteľku neznáša a do škôlky nejde. A že pedagog pekný prístup. 😠

kacena4
12. dec 2013

@vladka306 ach jaj presne nas pripad ucitelka kra...... (zviera) ☹
tak ja by som si s nou pohovorila este skor (s ucitelkou) ako posles malu do skolky ze si nezelas aby to rozoberala ze na to ma diagnozu a nebude ju psychcky deptat ze si sa s nou o tom doma porozpravala a vysvetlila jej ze bit sa nesmie a ze sa bude snazit viac to nespravit aj ked jej niekto ublizi (aspon mi sme takto pracovali so synom zo zaciatku ked bol agresivny strasne, ale az do krvi 😝 )
drzim palceky

adeala
12. dec 2013

Ahoj 🙂
Ja mám AS alebo VFA (doktori sa nejak nevedia dohodnúť.. 😔 ) a žijem s tým už plno rokov.
Chcem vás len povzbudiť, že aj keď je to niekedy náročné, tak sa to dá zvládnuť a je možné s tým žiť normálny život. 🙂
Ja mám momentálne stáleho partnera, prácu, študujem aj VŠ, plánujeme rodinu. Mám super kamarátov, aj keď nie moc, ale mám. V podstate normálny život. 😉

vladka306
12. dec 2013

@kacena4 Dobre že jej to malá nepovedala a neposlala ju niekam lebo z mojej dcéry aj toto vystane. Ved ja som nepochopila prečo sa chce s ňou o tom rozprávať ked tam ja nebudem. Malá sa v amoku nevie ovládať ale snažím sa to korigovať a učiteľke poviem ako si napísala nech to ona nerieši s ňou ale ja ako rodič sa s ňou porozprávam.

fufina1
15. dec 2013

@adeala a v com bol konkretne u teba najvacsi problem? Aj ja mam u dietata podozrenie. a strach do buducna

somjankad
18. dec 2013

sa tesim musim sa pochvalit so svojim synom- neviem ja nemam strach z buducna ja vidim na nom pokroky aj v malickostiach a tesim sa z kazdeho jedneho-nevravim,ze to nie je obcas o nervy-aj zvysim hlas -ked to inac neide-ale snazim sa ovladat-ale ja sa tesi a som rada,ze ho mam -nebojim sa aj koli tomu,ze nasa psychologicka ma zoznamila aj s dospelymi ludmi s as a vedu normalny zivot-moj nevedel ze treba upratat ,ked som pri nom nestala a dnes ma milo prekvapil a preto budem mat aj krasny dnik dnes-teraz som dostala vyzrat-varila som obed medzi tym piekla na vianoce-este aj pracku som nahadzala-moj as marodi, takze sme doma spolu-vyhadzala som vyprate veci z pracky do vane a zapla znova pracku,ze povesam neskor-a sla po svojej robote-misko upratoval detsku-vravim mu ,ked uz chces aj vysavat,prv vymen skreckovi piliny,aby si nemusel potom vysavat dvakrat-zrazu nabehol asi po 15 minutach do kuchyne nervozny-a to si ako predstavujem,ze ci on bude pradlo vesat-nechapavo som pozerala -on si zmyslel okupat skrecka-maju nato svoj lavor -daju si ho do vane -lenze vo vani bolo pradlo -bez slova siel, povesal pradlo na susiak do spalne-lenze nevedel ako si vyziadat pochvalu-tak musel nato upozornit ,ale je to pokrok a ja sa tesim-urobil nieco sam od seba a netrebalo ho nato upozornit jupiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

vladka306
18. dec 2013

@somjankad Ahoj si aj na Facebooku toto som dnes už čítala. 😀

somjankad
19. dec 2013

ved to som ja pisala