Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

sofiass
28. apr 2016

@martinka05 tak taku mi ani nenašlo,nezastupuje ona náhodou Tokárovú?lebo taku mam v zozname a a tiež ukazuje Sekčov

martinka05
28. apr 2016

@sofiass áno zastupuje ju

sofiass
29. apr 2016

@martinka05 a ste s nou spokojný?aká je?čiže teoreticky môžem tam zavolať na to číslo čo mám aby ma objednali?nevieš náhodou či sa dlho čaká? lebo mám ešte jedno meno v tom zozname Mudr.Patrik Štovčík,ale tam píše že je to pediatrická neurologia,tak neviem či môžem aj tam vyskúšať...budem vďačná za odpoveď 🙂

martinka05
29. apr 2016

@sofiass skus zavolať a objednať sa lebo oni nerobia každý deň. My tam v podstate chodime len pre recept na lieky nejake špeciálne vyšetrenia jej nerobila. A ten Stovcik je neurolog on nie je psychiater. My sme k nej išli s vlastnej iniciatívy nás tam neposlala Mikova.

ingridhowland
30. apr 2016

Hello mamas
Neurologicka nam odporucila MRI vysetrenie u nasho 2 rocneho syna bude musiet ist do celkovej anestezie ☹
Mate niekto skusenosti s anesteziou u tak maleho dietatka?

kofa77
30. apr 2016

@ingridhowland
syn bol 2x v celkovej. Raz trvala operacia asi pol hodinu, potom mal este jednu operaciu, ta trvala uz nejak 4,5 hodiny. Plus minus. Mal 2,5 roka. Bez problemov a bez nasledkov.
Ja si nemyslim, ze anestezia je nejakym strasiakom.

sisika
30. apr 2016

@ingridhowland moj syncek to absolvoval tiez asi v 2 rokoch,bol uplne v pohode. Den predtym nas hospitalizovali,rano mu dali nieco na upokojenie a potom v tej miestnosti s MRI ma nechali drzat ho v naruci kym uplne nezaspinkal-bolo to za chvilku. Potom ho vyviezli v kociku,a uz na izbe sa prebudil,bol otapeny ale vesely-tancoval v rytme pipania monitoru srdiecka,obzeral si rucicky a smial sa...
Nemal ziadne komplikacie,este som ho kojila,tak nejedol jedlo ale pil moje mlieko a poobede sme uz isli domov.
Drzim palce aby aj vam to tak dobre preslo 🙂.

ingridhowland
1. máj 2016

@sisika Dakujem tvoja skusenost znie velmi pozitivne

sisika
1. máj 2016

@ingridhowland nemas zac,viem si predstavit co asi prezivas a ako sa citis-ja som vtedy mala hrozu z lekarov,vysetreni a nemocnic-nevedela som do coho ideme a nesmierne som sa bala o synceka. Hladala som akekolvek info.
Nakoniec to ale dopadlo najlepsie ako mohlo,nebolo to vobec take strasne ako som si predstavovala.
Na izbe sme boli sami;zobrala som par knizociek,hracky,nahradne oblecenie a tak sme to tam prezili.
Najhorsie z toho celeho bolo zavadzanie kanyly do tej jeho malinkej rucicky,ale drzal sa statocne. Lekari aj sestricky boli k nam mile,chapali ze sa bojim;ten lekar na MRI mi sam ponukol ze mozem synceka drzat v naruci kym nezaspinka. Opatrne ho potom zobrali a ja som sedela cely cas na chodbe pri dverach.
A drobcek sladko spinkal,potom pri prebudzani bol taky akoby omameny a stale sa smial,zlaty bol. Mam aj video ako sa hojda do rytmu svojho srdiecka 🙂.
Ale aj tak najlepsie nam bolo doma 🙂.
Drzim ti palce a potom ak sa bude dat,napis,budem na vas mysliet. Kedy mate termin vysetrenia?

mummy01
1. máj 2016

Ahojte,idem si po radu. Maju vasi aspici za sebou Mmr ockovanie,pripadne aj ocko proti kiahnam? Mojmu sme doteraz odkladali ale tento rok navrhla doky zaockovat. No mam sialeny strach. Nezhorsil sa vam po ockovani stav?

akvi
2. máj 2016

@mummy01 ja som odmietla preockovanie. Uz by som neockovala vobec. Neviem, ci a aky to malo vplyv na jeho stav, ale je uz dokazane, ze MMR moze sposobit tieto problemy, aj ked u nas samozrejme sa zahmlieva a nik pravdu nepovie. V Amerike urcite uz odskodnuju autistov po MMR, takze neverim, ze na tom nieco nie je.. Bez vetra sa ani listok nepohne..

pencil
2. máj 2016

@mummy01 ahoj, ano nam sa stav radikalne zhorsil :( po tejto skusenosti nam neurologicka napisala odporucanie dalej nepokracovat.

Hovorila, ze ockovanie sice priamo autizmus nesposobi, ale jeho prejavy moze radikalne zhorsit, nakolko vakcina prenika barierou do mozgu a poskodzuje centra, nikdy dopredu nevieme odhadnut, komu to ublizi a komu nie a kedze deti v "spektre" maju problem s imunitou, travenim a pod. su vysoko rizikove na podavanie vakcin

kofa77
2. máj 2016

ja hrajem mrtveho chorbaka, co sa tyka preockovania.
syn nebol v 6 rokoch, ma 7 a neviem, ci pedi na to zabudla alebo co, ale nic nehovori ona, nic nehovorim ani ja.

ale vraj je nejaka nova vakcina, aj na preockovanie, ci sa mi len mari?
inak ockovany bol ako maly, u nas to nemalo ziadne nejake nalsedky, nic som nepozorovala...
tak teraz neviem, co s tym preockovanim

moka
2. máj 2016

Ja tiež neviem, čo s preočkovaním.. Teraz mal 5 rokov a mal by ísť. Základné očkovanie a MMR má.

pencil
2. máj 2016

@kofa77 velmi tazke rozhodnutie, uplne chapem, my sme vsak mali nasledky a radikalne zhorsenie stavu, takze u nas TO rozhodlo

mummy01
2. máj 2016

@akvi
@pencil
@moka
@kofa77 baby doteraz som to aj ja statocne ignorovala,moj vobec nema mmr a ani dokoncene to zakladne babetkovske ockovanie. Imunolog ma tlaci do ockovania,pediatricka odsuvala kvoli zdrav.stavu ale teraz som od nej pocula ze podme ho tento rok doockovat a chyta ma panika kvoli AS...mam takeho tusaka ze nam to skomplikuje stav a z vysokofunkcneho aspika mi maly upadne. No bojim sa ale musim zasa prihliadat aj na jeho zdravotnu stranku lebo jeho zasa ochorenia ako osypky,kiahne vyrazne ohrozuju,predpoklada sa unho tazky priebeh kvoli genet.ochoreniu...a tak neviem co urobit.

pencil
2. máj 2016

@mummy01 ockovanie skuste teda rozlozit a vyberte take, ktore je podstatne, ako napr. zaskrt a tetanus, osypky sa u nas vobec nevyskytuju

mummy01
2. máj 2016

@pencil musim hodit rec s pedinou ale casto cestujeme do anglicka a vzdy sa bojim. Teraz som musela maleho separovat kvoli kiahnam v dcerinej skole lebo je v zlom zdr.stave a kiahne by boli prenho nebezpecne. No hlavu ako melon mam z toho.

pencil
2. máj 2016

@mummy01 tomu verim, som rada, ze mas dobru pediatricku a respektuje zdravotny stav dietata, nestava sa to casto, prave naopak, pediatri chcu za kazdu, ale za kazdu cenu dodrzat ockovaci kalendar

mummy01
2. máj 2016

@pencil no u nas to tak nieje nastastie ale cestujeme za nou 50km takze pohodlne to tiez nieje vzdy ale tak maly ma fakt taky zdr.stav ze to treba velmi zvazovat.

Este ma tak napadlo,neriesili ste niekto temu ockovania s dr.Janosikovou alebo s Andreasom a pod.? Maju k tomu nejaky postoj?

pencil
2. máj 2016

@mummy01 s Janosikovou by som tuto temu rozhodne neriesila, jej postoj je jednoznacny, vyjdrila ho dost razne na poslednej konferencii, kde dementovala akykolvek vplyv ockovania a autizmu (Janosikova je psycholog), kdezto MUDr. Ostrihonova (neurolog) bola rozhodne opatrnejsia a odporucila v pripade vyskytu pervazivnych vyvinovych poruch v rodine neockovat a neockovat ani surodencov. V Andreasi nemaju lekara, teme sa nevenuju.

pencil
2. máj 2016

@mummy01 ak potrebujes tuto temu riesit odborne, rozhodne doporucujem sa objednat k MUDr. Ostrihonovej v Sinalgise. Je to neurologicka a vyborna, teme sa venuje a vie velmi dobre poradit.

mummy01
2. máj 2016

@pencil dakujem,urcite ju kontaktujem,uz som o nej pocula.

quetinka28
2. máj 2016

Prosím mamičky máte skusenost s užívaním lieku risepro-risperidon?Ako dlho ho deti užívaju a či aj po vysadení sa stav zlepšil.Dakujem za akukolvek info

bebe02
2. máj 2016

Nam v Sinalgise dr. povedala, ze zakladne ockovanie by dala, ale jednotlivo, nie vsetko naraz. A MMR vakcinu asi radsej nie.

sisika
2. máj 2016

@mummy01 tiez riesim tuto dilemu,mam velke obavy. Synovi sa rapidne zhorsil stav po prvom ocko v 6.mes.;potom sa mierne zlepsoval-tak som pristupila na preockovanie a nastalo dalsie,aj ked miernejsie zhorsenie. Nemam to ale nicim lekarsky podlozene,kazdy sa boji konkretne sa vyjadrit a narazaju na to ze aj tak by to tak bolo... Ja neviem sama naisto.
Syn ma ist do skolky a uz teraz vidim silne zaujatie proti neockovanym detom.
Zajtra ideme k neurologicke-opytam sa na jej nazor...

sisika
2. máj 2016

Inak,som pysna na to ze v Divadle Andreja Bagara v Nitre uvedu hru o autistickom chlapcovi-uz teraz sa na nu tesim.
http://nasanitra.sme.sk/c/20149948/divadlo-uved...

meryska
2. máj 2016

@sisika ahoj co jebu vas zhorseny stav.mam syna zrejme aspika a momentalne paniku kedze sme ho dali minuli tyzden preockovat

sisika
5. máj 2016

@meryska ahoj,prepac,zabudla som ti napisat odpoved.
U nas zhorsenie stavu znamenalo zvysenu drazdivost,nervozitu synceka,maval castejsie a silnejsie epi zachvaty. Nenapredoval vo vyvoji,lepsie povedane-tym ze mal casto zachvaty(5x denne),tak bol neustale bud v zachvate alebo po nom vycerpany spinkal.
Prve zachvaty maval od 6.mesiacov,po prvom ockovani,ledva ledva sa situacia zlepsila,dala som sa prehovorit na druhe preockovanie MMR-a nastalo velke zhorsenie.
Takze sa velmi bojim znova preockovat.
Vcera som konzultovala s neurologickou,tiez nedoporucila zatial ockovat. Cakam na EEG koncom maja.
Inak-po mojom naliehani mi lekarka povedala ze ockovacia schema je orientacna a da sa aj viac posunut,na neskor.
A mozem sa spytat aka je situacia u vas teraz po ockovani?

pencil
5. máj 2016

Ahojte maminy, prosim Vas, su tu aj maminy dievcat s AS co chodia do skoly? Chcela by som sa poradit ako postupovat, coho sa vyvarovat, poradit sa, ako zvladat situacie a pod.