Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

kofa77
20. aug 2015

ja mam syna, ide do 1 roc. a tiez je podozrenie na AS, ideme k psychologicke koncom augusta a uvidime, je to psychol., ktora sa venuje tymto diagnozam.

ja sama nejak nie som s tym stotoznena, resp. sama neviem, nejake znaky asi ma, ale tie znaky mam aj ja 🙂 ked tak pozorujem. uplne mi sibe z toho, cele prazdniny nerobim nic ine, len syna tajne spehujem, testujem rozne situacie, premyslam...
on nie je nejaky problemovy typ, ale zaujalo ma, ze ilika pise,ze jej deti sa nevedia hrat, ako sa teda hraju? co znamena, ze nechapu zmysel hry?
syn sa hraje s vlacikmi, postavi si trate, rozne prespekulovane, vselijake zakruty, prechody a pusta po nich tie vlaky.
popise na papier nazvy roznych sopiek , jazier, vrchov, spravi si taku krajinu a pusta tie vlaciky...
inak hraje spolocenske hry ako svet, monopoly,sach...

a este by ma zaujimalo, ci ste detom povedali, ak su starsi, ze maju tuto diagnozu, ci o tom vedia.

qtinka29
20. aug 2015

@kofa77 môj syn má už skoro 11 rokov a začali sme testovať na AS.....bol úplne normálne dieťa,až v škole sa začali problémy so správaním....učí sa výborne,doma je normálny......len nechápem,prečo v škole vyvádza....ešte sa k tomu pridružila šikana od učiteľky a jedného spolužiaka-tak aj školu meníme.....ale on nemá problém so zmenami-čo AS majú,vie si nájsť rýchlo kamarátov,hne´d sa prispôsobí novým veciam....a presne ako ty píšeš-vedel sa hrať-vláčiky,šach hral už ako malý,lego miluje....akurát nerád prehráva,vtedy máva aj záchvaty zúrivosti,ale nie vždy,proste keď má zlý deň......Ja si myslím,že v každom z nás drieme asperg 😀 ,mám pocit,že už sa skoro každé dieťa vymyká normálu a už ani neviem,čo je vlastne normálne 😉 😝 ....dosť sledujem deti okolo a veru,každé dieťa má svoje a tak isto aj dospeláci....len učiteľky milujú tie,ktoré len čušia v kúte a nemajú s nimi robotu-ale také deti asi najskôr potrebujú pomoc 😒 ......v podstate diagnoza AS nie je až taká zlá,veď práve takýto ľudia hýbu svetom.....všetci dôležití vedci ju mali 😉 ....aj ten môj chlapček chce byť vedec 😉 .....no u nás je to zložité....už 4roky nevieme nájsť diagnozu,vypadalo to,že má len takú povahu,uvidíme po týchto vyšetreniach....Držím palce,aby tvoj syn nemal toľko problémov v škole ako ten môj......To,že má diagnozu mu povedz....v škole mu to budú učiteľky pripomínať v kuse-to mi ver,náš ešte nemá žiadnu a učiteľka mu nadávala do debilov každý deň....na toto si treba dať pozor,niektoré pedagogičky sú profíčky 😠 😠

kofa77
20. aug 2015

@qtinka29 tak ako hovoris, dnes je kazdy nejaky, preco je potrebne mat nejaku nalepku? v posledne dni sa neviem ani sustredit na nic, stale o tom premyslam. hovorim si, ze tie akoze znaky, ze je to povaha, ja sama som taky soliter, moj muz tiez, preco je nutne davat nalepku?
syn je, ako vacsina AS velmi mudry, hovorim si, ci tie znaky nie su len prejavom toho...
zmeny, on ich ohundre, ale ked sa mu vysvetli, preco a naco, nie je problem. musi to mat vysvetlene vsetko. on miluje cestovanie, kebyze ho zobudim o polnoci, ze ideme do japonsk, v tej sekunde ide 🙂...
chce byt lovcom tornad, pripadne meteorologom, ma svoje zaujmy, akurat ze nechce ist velmi do skoly, nastupuje do toho 1. rocnika,ze co on tam bude robit,ked vsteko vie :ˇ)
autority velmi neuznava, v zmysle, ze vzdy muis mat posledne slovo, neodpoveda na podla neho hlupe otazky...
tiez sa zlosti, ked mu nieco nevyjde, ale tak neprimerane mi to pripada, je schopny roztrhat papier, ak mu nieco nevyjde. ale zas nikdy nemal take tie zachvaty zlosti, ze rev a krik, lahnut o zem a tak, to nikdy. ani nejake ritualy, akurat ze ked sa mu zapacila pesnicka, pocuval dookola aj 15 x. ale ved toto robim aj ja 🙂

ak by mu niekto nadaval do debilov, tak ja sa nepoznam, akoze taky vietor narobim, ze nezabudnu na mna 🙂)

kofa77
20. aug 2015

a to som chcela dodat, ze on tak zvlastne rozmysla, ma neskutocny zmysel rpe detaily, technicke., logika, take veci,co ja si nevsimne, on na prvy "zmurk" si vsimne.

a chcela som sa opytat, ako ste pisali niektora, ze dcera ma v tablete anglictinu, moj syn je posadnuty jazykmi, co to prosim vas je, ako sa vola ta hra?
vdaka

janulka1985
20. aug 2015

@kofa77 ahoj..ja som písala je to angličtina na cd-rom..skus mu stiahnuť alebo kupiť angličtinu pre najmenšie deti alebo pre začiatočníkov..a do tabletu sa da stiahnuť ešte jedna ZAUJIMAVA HRA Z HISTORIE volá sa Legendarium..treba isť klasicky cez google play

kofa77
20. aug 2015

@janulka1985 dakujem, pozriem

on by cely den sedel na tablete a hral, teraz ho drzi angry birds, taka kravina,ma vymerany cas, kedy moze hrat. inak uz zazrel minecraft a pyta si ho.

janulka1985
20. aug 2015

@kofa77 ano aj moja hra angry birds uplne zažratá do toho.. a bude hrať dovtedy kým nevyhrá..na tablete je nastavený po pol hodine oddych..myslíš že to rešpektuje???? pride za mnou a povie daj mi preč oddych (je tam potrebne zadať pin kod) a ak poviem už dosť bude revať kričať dovtedy kym ho nedam preč...ale nie vždy povolim necham ju vyrevať lebo potom ma z toho červené oči..

qtinka29
20. aug 2015

@kofa77 minecraft miluje aj náš Alex....je to podľa mňa celkom kreatívna záležitosť a dosť rozvíja deti-ale odtiaľ potiaľ.....asi by som si riadne pokazila oči-inak ja tomu vôbec nerozumiem,len už vidím výsledky....napr.keď sa učili v škole o stredovekých mestách,tak si Alex postavil v minecrafte celé mestečko-bolo tam všetko....hradby,kostol,krčma,trhovisko,kováč....atd....vytlačil si fotky a odniesol do školy.....konečne ho aspoň raz tá "pedagogička" pochválila.....myslím,že aj tvojmu synovi sa to bude páčiť....mám pocit,že majú s mojim veľa spoločného....som sa až zasmiala,že chce byť meteorolog,lebo to som vravela môjmu,že to by bolo super zamestnanie pre neho 🙂 Keď sme boli u psychiatričky,tak jej vysvetľoval čo je minecraft a bol zlatý,lebo jej vysvetlil,že tam neplatí fyzika,lebo tam nie je gravitácia ...atd....a ona sa opýtala,akú známku mal z fyziky a on,že ju budú mať až od 5teho ročníka...... 😀

kvôli tej šikane som narobila bordel aj ja.....aj napriek tomu,že som vedela,že nič nezmôžem,keďže pani pedagogička-zástupkyňa je s riaditeľkou najkamoška......podala som sťažnosť-trojstranovú.....všetci sa jej v škole boja,lebo nechcú prísť o miesto....takže meníme školu....je to ťažké,lebo musíme cestovať do iného mesta,ale dúfam,že už bude lepšie....a aj dcérka-tá ide do druhej triedy,sa musí prispôsobiť,čo ma štve,ale malá to pochopila.......

qtinka29
20. aug 2015

@kofa77 s cudzími jazykmi je to u nás zvláštne.....nejak extra to Alexa nezaujíma.....majú anglinu v škole,ale on sa v živote doma neučil slovíčka a ani nič a mal dvojku....čo mi je až divné,lebo normálne diktáty píšu a tak....gramatiku a v škole je vraj nepozorný,tak asi to tak vnímajú len učitelia....on nasáva v škole čo potrebuje.....

moni73
20. aug 2015

@kofa77 uz sa ozvem 🙂 ty si normalne moja "pokrvna sestra".... mala je baran, najskor som vsetko pripisovala tomu. ked zacala citat, povedala som si wow 😉 a docitala sa, ze je to prejavom bud autizmu alebo nadania (asi sa opakujem), jasne, ze u dcery to bolo nadanie, ktore som ale nijako neprecenovala a nehrotila. bola cudna, bola ina ako ostatne deti, ale zase aka mala byt, ked bola tak popredu a baran? 😀 ale ona zacala robit veci, ktore sa fakt vymykali z normy, skratka nieco uz bolo dost aj na mna.... a to znesiem faaakt, ze vela. 6 rocna mi isla po stvornozky do obchodu, lebo sa hrala na psa..., mala 7 a lahla si v bille na zem, lebo chcela zistit, ci sa zmesti pod vozik 😕 a kadejake podobne blbiny. pisala si do ipodu "pribehy" este ako skolkarka, kazdy sme tam mali nejake meno "ipok, molec, bnoklopon a zoklonos" a uz si ani nepamatam.... psychiatricka diagnostikovala v uz 6 auti crty, diagnozu neuzavreli. na cele 3 roky som sa na to vykaslala, ale mna to v tej tretej triede dobehlo... ona to v tej skole 2,5 roka pretrpela ale potom to "vybuchlo". precitala som si par clankov a mne by sa pre nu fakt pacil unschooling.
a ani mne sa neveddla hrat... ja si dokonca vobec nespominam ako sa hrala... fukala bublifuk, vyhadzovala si na rakete balon, obcas kreslila, hrala na mobile... neskor tablet a minecraft frci uz 2 roky, teraz hra trocha menej, zato pozera minecraftove videa na youtube. spolocenske hry sa obcas hrala, ale len s podmienkou jej vyhry, ani v priebehu hry nemohla prehravat.... co je ale najviditelnejsie, vie sa "hrat" len vo dvojici. 3 a viac deti v skupinke byt nesmie.
cudzie jazyky doslova zboznuje (len keby nebol ten blby minecraft 😠 ), aj jej dobre idu, velmi lahko chyta melodiu, prizvuk, rozlisuje a snazi sa napodobnovat hlasy, velmi rada sa "hra" so slovami.
diagnozu som jej povedala hned ako bola diagnostikovana - takze nieco pred 9tym rokom. oni podla mna aj tak citia, ze su ini...
ak nie zajtra, tak na buduci tyzden sa urcite ozvem. majte sa zatial

amima
20. aug 2015

@kofa77 clovece,to o mojom pises? A o mojich pocitoch???? ☺

kofa77
21. aug 2015

@moni73 🙂
maly je strelec, nejakt to nastudovane nemam, ja osm vodnar a som dost mimo 😀
pytala som sa na to hranie, lebo ani ja nepamatam, ako sa syn hral. nikdy sa ale nehral na nieco, na lekara, ucitela, opravara a pod... nikdy ho nezaujimali plysaky, vlastne od zaciatku toboli vlaciky a knihy. potom pucle, ventilatory, lego - tam ale staval furt to iste- vysoke veze...
ale ja si ani nepamatam, aby k hre vyzadoval spolocnost moju alebo muzovu, ci babky.
spolocneske hry - to iste, musel vyhravat, inac zlost a plac. teraz uz je to lepsie, ak prehra, ale stale to znasa horsie. neprenesie sa cez to len tak.
tiez vymyslal nazvy- najoblubenejsie slovo- drapak- to su tie ramena zdvihacie napr. na autach na smetiskach. na to pozeral aj 30 minut, ulpne ho to fascinovalo, ked sme isli do skolky a rano islo s tym drapakom auto, museli sme stat a pozerat, potom hlasil, ze ma jednu, pripadne dve tri davky stastia.
rebordis, puerha daco a pod. vymyslacky.
ALE- ked mu hovorim, aby spravil, ako sa nudi, smeje, zlosti, place, premysla... vsetko to spravi, primerane emocii sa zatvari.. plakal, ked pozeral nejaky film a hrdina umrel...
poviem nejake prirovnanie, chape ho..
vedel by to asperger?
toto mi nejde do hlavy

qtinka29
21. aug 2015

@kofa77 náš alex je škorpion-celkovo ťažké znamenie....ja vodnár 😉 .....emocie má úplne normálne,preto ma to dosť mýli....stále si myslím,že to je len taká blbá povaha......aj sa hrával normálne aj so sestrou,napr na obchod,alebo aj na mamičky s kočíkmi 😀 ,ale je pravda,že ho zaujímali možno iné veci ako iných-napr.raz nakreslil ľudskú kostru,potom svaly a nakoniec kožu,ale inokedy kreslil ľudí normálne,je pravda,že kreslí hlavne technické veci a do detailov....napr tanky,lietadlá-miluje 2.sv.vojnu,vie o nej oveľa viac ako ja.....pozerá dokumenty a keď mal asi 5 rokov,tak si v stánku ,namiesto dvd s rozprávkou ,vybral dvd s tankovým bojom v Kursku 😀 .....aj ho to zaujímalo a vedel aké tanky ,typ a pod.tam boli .....
dokonca mal v škôlke aj prvú vážnu frajerku 🙂 ,čo mi tiež na asperga nesedí,ale psychiatrička mi povedala,že aspergov je milion druhov....vypadá to,že sme všetci aspergovia 😀 .Neviem v akej dobe to žijeme....už je normálne,že každý chodí ku psychologovi a deťom dávajú lieky,len aby boli kľudné 😢 ....my sme vyvádzali a všetci sme v zdraví prežili....môj muž bol postrach školy a dnes je úspešný......v dnešnej dobe sa deti správajú úplne inak,majú prístup k množstvu informácií,ktoré nedokážu ani spracovať....a učitelia sú stále v roku 1985....ja vidím aj v tomto dosť veľký problém,deti vedia niekedy viac ako učitelia-a rodičia 😉 a potom sa v tej škole aj nudia....hlavne tí naši mudrci 🙂

martinka05
21. aug 2015

@moni73 ako keby si o mojej Katke písala, skoro všetko majú rovnaké 😀

kofa77
21. aug 2015

@qtinka29 k dokumentom poviem len toto, v 3 rokoch pozeral dokument o hirosime a nagasaki a rozpraval o tom detom, jasne, ze poutekali. a presne vcera mi hlasil, ma 92 nahratych 😀 dokumentov , ze teda musi nieco vymazat

qtinka29
21. aug 2015

@kofa77 😀 😀 si to viem predstaviť....náš v škôlke nevedel,kto je červená čiapočka....ale trojročný vysvetľoval princíp zatmenia slnka ..... 😀

elise
21. aug 2015

Stotoznujem sa s kamaratkynym vyjadrenim, mam tiez autistu aspergera:. Ale nastvalo ma kde zijeme. A pre vas ostatnych pre informaciu a varovanie. Zrejme je as(aspergerov syndrom porucha utustickeho spektra) forma tyrania ze k nam chodi socialka? Tak som napisala.
Socialka. Caka pred dverami.
Co vas napadlo?
Nuz my sme sa prestahovali tak pred zlymi.
Tyrame deti? Zanedbavame? Dal niekto podnet?
Volali ze kde sme. Ze prisli lebo sme na podnet skoly a odbornikov ziadali o pocitac na e-learning pre nasho syna ktory je zo zdravot.dovodov oslobodeny od dochadzky do skoly, nie vsak od vzdelavania samozrejme.
My sme v pyzame. Rano sme sa rozpravali o vcerajsku ktory bol narocny - navsteva a nezvladnute testy. Robili kreslili pisali program na dnes a aj na najblizsie dni a tyzdne. V posteli. A co?
V kuchyni je riad odvcera. Vzdy tak mame. Vyhovuje nam to. Rano robime ranajky a spratavame spolu. Volajte to pracovne vyucovanie ak chcete.
Na stole su jogurtove kelimky a je cely okvackany. Uz sme raz vstali a v pyzamkach papali ked vyvstal problem s tym co bude co stihame...spraceme ked vstaneme znova.
Nemam navarene. Naco. Dnes bude zemiakovica a tu robievam pri chalanoch ked hrame hry (teraz mame hry na vlastivedu a slovencinu).
Nemam upratane. Naco. Maju rozrobene lego vsade po podlahe stoloch stolickach v jednej izbe. V druhej papiere duplo auticka. Upracu ked budeme vysavat alebo ked budu chciet vytiahnut nieco ine.
Zijeme s krabicami. Stahovali sme sa. Mame vselico este v krabiciach. Vadi? Nepozerajte.
Nemame v pohode kupelku. Naozaj je zla. Novu staviame. Decka spia na matracoch na zemi. Kym nedoburame a nedobudujeme aj budu. Napisu mi do papierov nevhodne byvanie? Preto ze som ziadala o pocitac?
Prisli na namatkovu kontrolu. Co by asi prezival viki autista kebyze je u nas a pridu cudzi? Co nasi aspergeri ktori su tu parkrat do tyzdna? Co ich mamy ktore si pridu oddychnut a nemaju zaujem o dalsi stres?
Co susedia ked tu zastavi socialka? Dalsi labeling...exkludujte nas a diskriminujte. Lebo mame zdravotne postihnute deti.
Co nas rezim? Andrejko je pred skuskami. Ak pridu uprostred ucenia, na ten den mame po uceni.
Nieco nie je ok. Za co si zasluzime kontrolu? Co chcu kontrolovat a namatkovo bez ohlasenia?
Rada tam pojdem, vysvetlime si naco nam pocitac bude. Rada ich pozvem k nam. Mam im co povedat o nasej situacii, o situacii nas rodin s detmi nevzdelavatelnymi v beznych ani specialnych skolach, o chybajucich terapiach, ucebniciach, o nemoznosti oddychnut si od deti. O tom co pre nas mozu spravit, ako nam mozu pomoct. Aby raz nemuseli prist ako kuratela ked sa zrutime, alebo ked bude treba hladat zariadenie pre toe nase deti ktore sme nezvladli vzdelavat doma tak aby sme ich napriek systemu pripravili na samostatny zivot a pracu.
Nic v zlom. Ale zdielajte. Lebo toto nie je fer. Napriek milote a snahe socialnych pracovnikov - nestretla som este zleho ci zakerneho a realne chcu pomoct, system treba zmenit. Nie je dobre nastaveny. Aj oni chcu urcite robit uzitocnu pracu a nie hadzat nam polena pod nohy.
Ps: nie som proti socialnej praci - sama som cosi podobne robila v mimovladke. Su doleziti. Ale nie tym ze naplnaju nezmyselne predpisy.

janulka1985
21. aug 2015

@kofa77 moja Saška aj veľa skáče ked sme vonku tak na trampolíne vkuse viac ako ine deti a ked sme doma tak na gauči alebo fotelke...modriny má neustále, ja sa bojim že raz na nás niekto zavolá sociálku, ludia sú toho schopní..žiadne napomenutie nič ignoruje...a ked už vrieskam tak ukáže len odutú tvár a zlosť v očiach.nezvládam ten tlak ked jej niekto z najbližších povie vety typu: si normálna??, čo si rozum potratila?, si zlá atd....migreny mam pravidelne z toho nenormálne ma to všetko vyčerpáva...

mamaoly
23. aug 2015

Ahojte, vedeli by ste mi niekto poradiť..... syn má skoro 4 roky a chodí do škôlky už rok, tento rok mu priznalo mesto asistenta, keďže má pravdepodobne AS. Zatiaľ to na papieri nemáme, ale chodí k špeciálnej pedagogičke. Moja otázke je, či by som si vedela vybaviť na túto diagnózu predlženú rodičovskú dovolenku a či bude môcť popri tom chodiť na tie 4 hodiny do škôlky? Ďakujem za každú odpoveď, radu a názor. 🙂

janulka1985
23. aug 2015

@mamaoly ahoj.. sme podobné prípady..moja dcera ma tiež 4 roky a myslim si že ma tiež aspergera..v pondelok idme prvy krat k psychologičke...ale kamaratka ma syna celiatika a jej predlžili o rok matersku aj chodil do školky... ale diagnozu musíš mať na papieri..hovorí sa co je psáno to je dáno....a ak ťa poprosím napíšeš ako si zistila že je iný ake príznaky ma tvoj syn..dakujem vopred

janulka1985
24. aug 2015

Po dnešnej skusenosti som velmi sklamana zo psychologičky....niektori to robia len preto aby zarobili...ak chcem kvalitu je nutne ist do vacsich miest...v mojom pripade Prešov...som viac nervozna ako predtym

qtinka29
24. aug 2015

@janulka1985 áno...je veľmi dôležité mať dobrú psychologičku a hlavne dieťa si ju musí obľúbiť a dôverovať jej....len vtedy vie pomôcť.....

janulka1985
24. aug 2015

@qtinka29 len som vosla do ordinacie hned mi dal dacku puch ako v skanzene ako starina...a ona niekolko krat argumentovala ja som tu odbornik ak som vyslovila nejaky nazor...napete 2hodiny sme tam stravili...taku akoby drezuru som citila..absolutna nespokojnost...Prešov to isti tam su na to odbornici skoleni na to

strociatka
24. aug 2015

@mamaoly da sa predlzit rodicovsky na tuto diagnozu, treba, aby si zasla k detskemu psychiatrovi, nie psychologovi a on ti napise papiere na predlzenu rodicovsku a potom, ak ti skolka umozni, mozes s nim chodit ty

mamaoly
24. aug 2015

Skúsené mamičky, čo by ste odporučili? Vyšetrenie v Ba v Andreas alebo u dr. Jánošíkovej?

moni73
24. aug 2015

@mamaoly ahoj. Ako stare dieta? Dievca alebo chlapec?

mamaoly
24. aug 2015

Chlapec, skoro 4 roky

moni73
24. aug 2015

@mamaoly ja radsej janosikovu. Cakanie je dlhsie, ale mam pocit, ze sa oplati. Dceru mi diagnostikovali asi 5timi sedeniami v andrease, mala vtedy 6 rokov, odporucila nas psychiatricka a dg neuzavreli. Janosikova diagnostikovala hned. Aj ked sama celkom presvedcena nie som..

mamaoly
24. aug 2015

@moni73 aj ja mám občas pochybnosti, ale potom spraví niečo a vidím, že je to iné ako moje dalšie dve deti...potrebujem to fakt mať čierne na bielom, lebo niekedy fakt ani neviem ako zareagovať na tie jeho "výkyvy" ...tak skúsim tu Jánošíkovú....asistentka mi vravela, prvé sedenie 1,5 hod a hned vie určiť čo má, či to má, stojí to 60e....Andreas zas 3 sedenia a podla potreby plus ak treba a 100e....sedí to?

moni73
24. aug 2015

@mamaoly neviem preco, ale ja mam pocit, ze som v andrease neplatila. skor si to uz ale nepamatam 🙂 . janosikova berie aj zadarmo (teda len cez poistovnu), 60 berie za plateny-urychleny termin. ja som dostala termin v novembri 2014 na januar 2015, bezplatne vychadzal na jul 2015. hodinku a pol sme asi boli, ale mne povedala, ze jej stacilo prvych 10 min. mala bola vnutri mozno 1/5 hodku, zvysok ja. ste z ba? mozno by stslo za to objednat sa u mudr. cincurovej na kramaroch. mna vlastne na autisticke crty upozornila ona ako prva. drzim palce