Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

kvojtanikova
17. aug 2016

@tin007 no ved v infanrixe je tetanus ved to je hexavakcina tak 6 chorob tam je. Ale pneumokoky teda nie to mas pravdu.Tie su zvlast.

mummy01
17. aug 2016

Baby ak viete,z akych predmetov v skole mozem ziadat syna oslobodit? Potrebovala by som urcite hudobnu a asi aj anglinu kedze prvaci maju anglinu len ustne a syn nekomunikuje...kto mi da odporucanie neviete?

pencil
18. aug 2016

@mummy01 taketo odporucenia dava aj samotna Janosikova, ak sa vsak nechces objednavat a cakat, kto vie do kedy, mozes oslovit aj prislusne CPPPP a oni ti napisu integraciu, kde bude aj oslobodenie od niektorych predmetov. Skus si najst take CPPPP, kde su dobri, skuseni aj v oblasti autistickeho spektra. Drzim palce 🙂

mummy01
18. aug 2016

@pencil no Janosikovu nestiham,v skole si tiez davaju nacas a predpokladam ze ani ivp nebude napisane vcas. Ale skola vraj spolupracuje so spec.pedagogom z CPPPP tak neviem ci sa mam v tomto spoliehat na nich alebo si radsej papier pozhanat sama.

pencil
18. aug 2016

@mummy01 velmi zavisi od skoly, aky mate vztah - rodic/dieta-ucitelka-skola-specialny pedagog.
Univerzalna rada nie je. Ako ste fungovali doteraz? Do ktoreho rocnika maly/a ide? Mate diagnozu na papieri a akceptovala to skola? Prepac, viac otazok, lebo sa musim najskor zorientovat 🙂

mummy01
18. aug 2016

@pencil no on ide do prvej teraz takze vztah ziadny so skolou,bude mat ivp a ucit sa bude doma. Je to nasa spadova skola a nedala som im na vyber takze asi aj ten pristup bude taky :-/ skusenosti nemaju prave ziadne,oni "neintegruju" teda vsemozne sa tomu vyhybaju takze mam potrebu ich usmernovat lebo podla mna velmi nevedia co a ako. Spec.pedagogicka ho este ani nevidela :-/

mummy01
18. aug 2016

@pencil a ma dg. na papiery,aj AS aj elekt.mutizmus a este kopu zdravotnych diagnoz kedze je ZTP

pencil
18. aug 2016

@mummy01 tak to by nemal byt problem napisat IVP, obrat sa sama na CPPPaP. Je mozne vsak, ze aktualne dovolenkuju, ale nemusi to byt pravidlo. Ak si z BA, tak jednoznacne vynikajuce CPPPaP je v Ruzinove, no ak nie si spadova, tak sa tazko zhanaju u nich terminy. Inak sa treba obratit na spadove CPPPaP a ich ziadat, mali by ti vyjst v ustrety,je to ich povinnost.

moni73
18. aug 2016

@pencil za mňa Ružinov cpapp drieňová dosť zle.

pencil
18. aug 2016

@moni73 fiha, vazne?

tak zas je pravda, ze ludia sa menia..

mummy01
18. aug 2016

@pencil no nie som z Ba a s nasim cpppp mam teda bohate skusenosti a zatial o nich nic dobre napisat nemozem. Naposledy ma odmietli s odovodnenim ze oni su tam iba pre zdrave deti ☹((( ale komunikujem so spec.centrom ale oni zasa nespolupracuju s nasou skolou lebo ta spolupracuje s beznym cppppckom...no takze klasika slovensky bludny kruh. Keby bolo na mne tak je to uz v juni vypracovane ale skola caka na okamih ked bude jasne ktora ucitelka ho bude mat aby bola aj ona pri tom. Ja ale chcem byt pripravena a z predmetov z ktorich sa da oslobodit ho budem chciet oslobodit ale docitala som sa ze z vychov a jazyka sa da...no neviem ako je to v praxi

pencil
18. aug 2016

@mummy01 to potesi, zelam pevne nervy. Zial, viac neviem poradit. Chcelo by to specialneho pedagoga z nejakej CPPPaP

sara07
18. aug 2016

@mummy01 ty si môžeš zvoliť cppp a stat sa ich klientom v meste akom si zvolíš,a škola je povinná akceptovat ich výsledky a závery to že oni nespolupracujú ta vôbec nemusí zaujímať, ja mám cpppp mimo bydliska tiež takéto kecy tak som ich zrovnala, cppp nie je otázka spádovosti a spolupráce

pencil
18. aug 2016

@sara07 super 🙂

mummy01
18. aug 2016

@sara07 no dobre vediet...lebo vsetci sa hraju na mudrych a potom budeme rychlo riesit ivp tyzden pred skolou...

sara07
18. aug 2016

@pencil ja mám špeciálneho pedagoga Gelanyiovú z Levíc, a cppp som klientom v Lučenci, som zo Zvolena kde sú dva cpppp bola som u nich ale som odišla, teraz v Lučenci som max spokojná , špec, pedagog aj cppp papiere museli akceptovat aj vo Zvolene aj v Bystrici,netreba sa dať, tiež mi bolo povedané spádovost a pod kecy

sara07
18. aug 2016

@mummy01 však zákony SR , vyhlášky, integrácia, plán vyučby atd platí na celom Slovensku, idú podla jedných smerníc, vyhlašok atd všetky cpppp ,

mummy01
18. aug 2016

@sara07 no ved ano ale mna do nasho cpppp odmietli prijat. Pisala som aj staznost riaditelke ktora mi len odpisala a prilozila link na zakon v ktorom sa pise ze to urobit moze. Ja som to brala ako diskriminaciu lebo ma nepriamo prinutili ist do speci poradne kde zasa na mna pozerali ako na blazna ze naco som tam prisla s nadanym dietatom,ze oni maju mentalne postihnute deti. Problem je ten ze syn je ZTP a plus AS,elekt.mutizmus a nadany...a vsetci su z toho vedla a ani skolu sa nedalo vybrat lebo musim prihliadat na zdravotne problemy,AS a este aj nadanie a to vsetci davaju od nas ruky prec lebo sme moc komplikovany. Priznam sa ze sa mi vobec nechce natahovat s nasim cpppp,v tej speci poradni mam zasa pocit ze je psychologicka dost nastavena na mentalne postihnute deti a nieje nam tym padom moc napomocna a hladat nove cpppp uz nejako nestiham. Idem znova bombardovat skolu nech sa aspon oni hybu a nech vybavia spec.pedagoga oni.

sara07
18. aug 2016

@mummy01 skús napísat na ministerstvo ,lebo ak nemá mentálny postih tak proste nemôže íst podla tých smerníc ani byt v triede s detmi s mentálnym postihom,riaditelka ta odbije to jasné, skús jej nadriadených alebo školskú inšpekciu alebo ombusmanku. Predsa ked má šancu naučit sa písat a čitat tak nech sa nauči, možno dá aj jazyky, prekladat doma sám môže v buducnosti , nenechaj sa odpísať , za to že máte taký mačkopes

tin007
18. aug 2016

@mummy01 Skus sa spojit s CPPaP na Dolinskeho v BA http://dolinskeho.sk/centrum-specialno-pedagogi... - v skole maju deti s mentalnou retardaciou, aj autisticke a aj s NKS a mnoho z nich ma IVP
ja som sa na nich obratila kvoli logopedickemu posudku (v nasom spadovom CPPaP nestihali) a nebol problem, hoci syn nema ani AS ani retardaciu
pocula som, ze logopedicka je tehotna/ mozno uz porodila, tak snad maju nahradu

moni73
18. aug 2016

@pencil
@sara07
@mummy01 môžeš si vybrať ktoré cpapp chceš... Aj lekára. Či sa ti to ale reálne podarí?! My patríme pod ba2, škola pod trojku a je v tom taký chaos že až. Kašľať na to, ja mam zdravé dieťa. 😉

mummy01
29. aug 2016

Baby rychlo poradte co nezabudnut dat do IVP...zajtra to idem riesit do skoly. Ucit sa budeme doma.

moni73
29. aug 2016

@mummy01 syn ide do prvej? Sa mi to už všetko pletie... Za mňa: dochádzka a dú. Potom môžeš odignorovat výchovy, vybrať si ako má byť dieta skúšané, sabotovať recitacie a celkovo "učenie naspamäť" a už ma nič nenapadá

mummy01
29. aug 2016

@moni73 hej do prvej...sa chcem na nich na zajtra pripravit lebo mi to pride ze skola to bude chciet cele odflaknut. A nevies na zaklade coho alebo kto nas oslobodi z vychov? Viem ze sa to da ale kto mi napise odporucanie? A viem ho nejako oslobodit s angliny? Lebo tu maju v prvom rocniku iba ustne a moj maly nekomunikuje mimo domu tak nech sa vyhneme stresu. Dochadzat budeme asi len 1x do tyzdna na konzultacie,zvysok doma.

moni73
29. aug 2016

@mummy01 ja ti v tom moc neporadím, lebo naša škola aspoň v tomto vychádza v ústrety. Ja som len odovzdala diagnózu. Inak, ja by som mu asi anglinu nechala, len nech.ho nijako ústne neskúša (len aby počúval). Oni ale zvyknú prikyvovat na všetko ale realita?! Ja som prosila triednu, nech ju neobjavuje s dú, keď ma pocit, že má dať 5, nech dá, len nech do nej nerype: dorobiť si, nemohla si ju urobiť?, zase nemáš domácu? a pod. Toto ma štartuje... Za celý rok dostala za chýbajúcu du jednu 5, za posledný týždeň tri. Ťažko s naším školstvom.😞

alenk
30. aug 2016

mate niekto skusenosti s bachovymi esenciami? mam kvapky rescue kids, prvacika nervacika, tak ci mu to davat uz nejak v predstihu... a rozmyslam ze mu to hlavne vysvetlit, ze su to zazracne kvapky, funguje nam tak "zazracny uspavaci" caj, uzasne ho upokojuje.

akvi
30. aug 2016

@mummy01 ty mas to domace vzdelavanie na zaklade diagnozy, ze.. nie ako klasicke domace vzdelavanie.. Lebo pri klasickom domacom sa nevyzaduju vychovy, skusky su len matika a slovina a veda.. Anglina je povinna tusim az od tretieho rocnika, takze by ju u prvaka urcite nevyzadovali. Ale vy mate IVP na zaklade zdravotneho stavu a tam netusim, co budu chciet..to ti povedia v skole..

mummy01
30. aug 2016

@akvi ano presne tak,no v skole nevedia nič...dnes na mna riaditel pozeral ako teliatko lebo ze on nevie. Ale tak budem to riesit este so spec.pedagogom a asi skusim aj Janosikovej napisat ci s tym ma skusenosti.
@moni73 on ale nebude chodit do skoly takze anglinu pocuvat nebude 😀 a to co sa budu ucit v prvom rocniku on uz dlho vie takze pre mna bude ta anglina len predmet zbytocne naviac.
Nastastie skola zaujala take "salamisticke" stanovisko a ak bude cpppp a ucka v pohode tak to bude vyslovene v mojich rukach. Aj vstup do skoly a triedy mi povolili aby sme mohli skusat prist obcas na nejaku hodinu do skoly.

mummy01
30. aug 2016

Baby a este jedna vec ma skrie. Dcera...leto bolo vesele,teraz ku koncu som si uvedomila ako velmi sa zhorsilo aj jej spravanie. Za jedno boji sa skoly a zrejme preto to zhorsenie ale aj ju nejako nespoznavam,zrazu je impulzivna,negativna a doslova provokuje vsetkych naokolo. Sediet nevie v klude,stale aspon nohami musi buchat o podlahu alebo dookola jednu melodiu hmkat co zasa syna neskutocne irituje.Je pravda ze cele prazdniny bola bez fyzickej aktivity lebo mala vazny uraz ktory chvalabohu prezila a ostalo to aj bez nasledkov ale polezala si v nemocnici a zvysok prazdnin bol tvrdy oddychovy rezim. Ale s nou sa uz neda ani komunikovat normalne,po vsetkych šteká. Nepomozem si ale ja v nej vidim tolko aspikovskeho ze mi proste nejde do hlavy ze to Janosikova uzavrela ako soc.uzkostnu poruchu. Myslite ze bude pristupna vysetrit ju znova ci si "chybu" neprizna a mam ist radsej inde? Desim sa skoly,uz teraz je dcera psychicky nedobre a skola ju najskor prizabije lebo aj ucitelka im zostava z predchadzajuceho rocnika.

lenkamaxim
30. aug 2016

@alenk Ahoj mozem sa spytat aky mate ten cajik?