Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

prusakova.maria
16. júl 2009

Ńaozaj hecuba máš pravdu. Ja som sa stále stretávala s kamarátkami ktoré maju zdravé deti a nevenovala som dosť času svojmu synovi. Teraz si to vyčítam ale už s tým nič nespravím. Ked sa presťahujeme naplno sa budem venovať len svojím deťom učiť hlavne malého. Zaobstarali ste svojím deťom nejaké špeciálne pomôcky? Alebo knižky na učenie? Hecuba ako si písala môj manžel je naozaj skvelý ked sme sa rozhodovali čo s malého školou v Prešove bez váhania mi povedal že ideme do toho. Pre deti spravíme všetko čo bude v naších silách.

hecuba
16. júl 2009

Maria, ked tak nad tym rozmyslam, tak som mu akurat kupila specialne noznicky pre lavakov. Boli to take samootvaracie noznice. So strihanim mal strasne problemy a ucitelky mi hovorili, ze ak budu mat cas, tak s nim popracuju ale ze aj ja by som mala. Tak v prvom rade je to lavak a vacsina nozniciek je pre pravakov, a fakt je rozdiel s cim pracujes, lebo ak chytis normalne noznice do lavej ruky a papeir do pravej, tak ta skrutka, ktorou su spojene jednotlive noze, zavadzia . No a potom som nasla take noznice, ktore boli nielen pre lavakov, ale dokonca take, co mali v strede pruzinku, ktora sposobovala, ze nesli zatvorit. Tym padom odpadal problem, ze nemal dost sily v rucicke, aby ich po jednom strihu otovril--otvorili sa same. Teraz po prvom rocniku mu to uz krasne ide aj obycajnymi noznicami. Naucil sa totiz strihat pravou rukou 😉

A inak, ja som vzdy radsej kupovala take vzdelavacie hracky, ako nejakych superhrdinov a podobne. Ale nikdy mi to neprislo, ze mu kupujem specialne hracky. Proste sa mi tie vzdelavacie vzdy viac pacili. Nieco na tento sposob:

http://www.moolka.com/jzv/cats/285/Toys/Early+D...

zuzanamv
autor
20. júl 2009

Ahojte,
doteraz sa mi nepodarilo sem dostať, boli sme preč, bez netu.
Tak máme za sebou vyšetrenie, dopadlo to celkom dobre. Záver je taký, že nejde o poruchu autistického spektra, ale o úzkostnú poruchu, ktorá sekundárne môže mať autistické prvky.
Nestíham vás teraz dočítať, tak snáď niekedy neskôr.

Majte sa krásne a nech vám detičky robia radosť!

hecuba
22. júl 2009

Ahoj Zuzana,. Fiha, ak to je nejaka nova diagnoza! No, ale aspon vies, na com si. A co vam poradili?

val223
22. júl 2009

Caute babi, pozdravujem z horuceho Slovenska - total sok pre nas z Anglicka- jak horuco, Hecuba myslim na teba - i ked halusky som zatial nemala 🙂

Zuzana tak sa tesim ze uz to mate za sebou, dufam ze sa ti aspon trosku uz ulavilo aspon vies kde je problem. dufam ze vam pomozu.

My sme tak fajne, i ked maly si tu tazko zvyka - moj maly anglican, ale sprava sa krasne som na neho hrda ze ziadne vykyvi alebo sceny.

Hecuba uz mame TKD cislo tak ked zacne skola tak sa prihlasime snad to pomoze na koncentraciu.

papa, valika

hecuba
28. júl 2009

Valika, tak si uzivajte toho Slovenska. Nam v praci totalne zarazili Internet, takze sa sem chodim pozerat len rano pred pracou alebo vecer po. No comment! 😠

marianka79
30. júl 2009

zuzanamv mojmu synovi nadiagnostikovali široké spektrum autistického vývinu ale neviem doteraz presne čo táto diagnóza znamená je to velmi široko pomenované a teray ide do Hrane kde to vybavujem so psychiatričkou už sme si toho užili dost myslela som si že malý má aspergerov syndróm aj že je adhd tiež nie je typický autista je komuniktívny učí sa v pohode proste na prvý pohlad úplne normal chalan tak uvidím čo povedia v Hrani kde ide na rediagnostiku na dlhšie obdobie cca4mesiace ☹

adamkofijo
9. aug 2009

Ahoj ja mám synceka u ktorého majú doktory podozrenia na autizmus zatial mu ho ani nediagnostikovali ale ani nevylučili , nerozpráva len také jeho pazvuky a nemá rád cudzie prostredie absolvovali sme už snád všetky vyšetrenia od sluchu cez neurlogické vyšetrenie , psychologovi a logopedičke chodíme pravidlelne a psychiatrička usúdila že je na také vyšetrenie malý.

hecuba
14. aug 2009

Uz som tu davno nebola. Ale pozeram, ze tu nie je vela noveho. Adamkofijo, vitaj! Valika, kde si?

helen
19. aug 2009

Ahojte,
ak ste z Bratislavy a máte dieťatko s diagnostikovaným postihnutím (telesným alebo mentálnym) do 4 (prípadne do 7) rokov a radi by ste absolvovali niekoľko stretnutí s odborníkmi, využili možnosť odborného poradenstva, hipoterapie, canisterapie a pár príjemných chvíľ strávených s deťmi aj bez nich v priebehu mesiacov september a október, prosím kontaktujte ma na ss pre viac informácií.
Stretnutia organizuje OZ Handy - sme vám poruke.

Pre adminov: toto nie je pokus o reklamu firmy. Robím to ako dobrovoľníčka pre neziskovú organizáciu a chcem pomôcť rodinám s postihnutými deťmi. Ďakujem, že tento príspevok nezmažete.

val223
19. aug 2009

Caute, ahoj Hecuba, dlho sme tu neboli boli sme na dovolenke najskor doma a potom na krete na 2 tyzdne na dovolenke vcera sme dosli domov - do manchestra a naspat k realite 🙂 🙂

Mame sa celkom dobre len nas maly zacal sa ma donekonecna vypytovat ....stale tu istu otazku az dakedy neviem-total na nervy dakedy - ani neviem z kadial to doslo... napr. kde je tato? a odpoviem a o 2 min zasa a kde je tato? takze mame kus zabavu ☹ fakt keby som sa nesmiala tak placem 🙂 ale vzali sme ho na dovolenku a super zvladol- -tak aspon taky maly uspech. uz sa pomaly pripravujeme na skolu - William este nevie ze ide do skoly tak dufam ze to zvladneme a uvidime jak. Najhorsie je ze kazdnym dnom msa mi zda ze je viac a viac iny ako ostatne deti - deti sa snazili na dovolenke k nemu prbilizit a on proste rozpraval total nezmysli ktorym som rozumela jedine ja tak ho mnohe deti vysmiali a par krat aj fest odtisli od seba ☹ ☹ ☹ takze tak

Hecuba a vy jak?

prajem pekne dni a pekny zbytok leta papa

helen
20. aug 2009
hecuba
2. sep 2009

Cau, Valika. No, tak uz mame doma 8-rocneho skolaka. Boze, ale ten cas leti. U nas tak, furt po starom. Leto bol este ako-tak, i ked som nastvava, lebo za cele leto ani raz nevytiahol knozku o ceruzke alebo farbickach ani nehovorim! 😠 A skola sa zacina 8. septembra. No, bude to zaujimave. Vobec sa na tie neskore popoludnia pri ulohe netesim!!! Ked on vzdy musi z komara urobit somara 😠 Aj vcera, dohodli sme sa, ze cez vikend napise podakovania vsetkym, od koho dostal darceky k narodeninam. Ale prikazala som mu, aby si vopred pripravil zoznam toho, co a od koho dostal, aby mu to potom v sobotu islo pekne od ruky. No, tak on najprv nechapal, co od neho chcem, potom pochopil, ale rozplakal sa, ze je to tazke a ani neviem ako sa mi ho podarilo presvedcit, nech to aspon skusi, no a o 5 minut s tym bol hotovy! On je taky "drama queen"!

Zase na veselsiu notu, uz dva tyzdne sa hrdi cervenym opaskom z Tae Kwon Do--poslednym pred ciernym 😅

Chuda, a to cudzie deti ho takto odstrcili? Ci pribuzni? Mne by asi srdce puklo ☹ A uz ste zapisani na to Tae Kwon Do, ci niet casu? Tak by sa mozno naucil priebojnosti. A neber to v zlom, ale nebude to prenho sok, ked ho zrazu jedneho pekneho dna odvedies do uplne neznameho prostredia--do skoly?

val223
3. sep 2009

Ahoj Hecuba,

tak sme boli na TKD no maly vobec nezaujem, tak sme sa rozhodli s manzelom ho netlacit, muz mu kupil tenisovu raketu a lopticky - take fajne velke farebne a makke a maly to miluje tak hrame tenis - tam aspon nemusi byt kolektivny i ked ja mam stale pocit ze to vlastne potrebuje najviac. uvidime co tento rok. jak bude zvladat skolu - ak vobec zvladne skolu. same listy nam chodia - ohladne psychologicky a podobne takze uvidime co rok prinesie.

boli tu aj o plienky no kedze jeho komunikacia je minimalna - nenadaju nam velke sance ze sa skoro nauci - ale snad aj ano dufam ze o rok uz budeme aspon z toho vonku. 😖

ale inak je krasny tak sa snazi no nezastavi sa ani na chvilu .... este i ked spi tak sa vrti pol noci 🙂 🙂

inak pocasie je tu hrozne, leto ziadne - som plne presvedcena ze Boh nelubi velmi Anglicko ked ho zehna takym pocasim 😉 😉 my sme tu neboli v lete ale vraj za 6 tyzdnou tu ani raz nebolo viac nez 15C no je to normalne??? ale co sme chceli to mame 🙂

moja myslim na vas, drzte sa. papa

hecuba
8. okt 2009

Ahojte! Uz davno som tu nebola. Co je nove? Val, ako pokracujete? Ako skola?

My tak normalne. V skole mu to celkom ide (klop-klop). Kamaratov ma vela, ale uz sa aj pobil. Respektive, dal sa zbit a ani nam nepovedal 😠 😠 Tak sme s nim o tom zase hodili rec, co viac aj mozme, vsak?

zuzanada
8. okt 2009

Ahoj zuzanamw, predstav si u nás to bolo presne tak isto ako u vás. Tiež mám syna, má teraz 3 roky a 3 mesiace a bolo podozrenie na autizmus. Boli sme tiež u Dr.Jánošíkovej a povedala nám presne to isté, čo vám. Môj Mates, ale doteraz nerozpráva, vie síce niekoľko slov, ale používa ich málo. Neviem, či sa tu ešte niekedy zastavíš, ale chcela by som vedieť ako tvoj synček pokračuje, či vidíš pokroky a či sa ti zdá tá diagnostika relevantná.

val223
11. okt 2009

Caute baby, my sme tu dlho neboli, ahoj Hecuba!

Tak my tak uz v skole, moj krasny kazdy den chodi taky unaveny ze zaspi kym dojde domov v bugine - kedze skola je daleko 30min chodze kym dojdeme naspat domov uz spi.

Ale inak ide, maly miluje skolu i ked je total dopredu v uceni - ani ho vlastne neucia - skor len rozpravat a hrat sa s detmi. najhorsie asi je ze kazda mamka mi rozprava co v skole robili a william nic - vacsinou zistim co v skole od druhych - a komentare jak: A William ti nepovedal...? a ja len si hovorim klud a stokrat zopakujem : Ta nepovedal kedze nerozprava... a to je take kus smutne a mozno este ten rozdiel v hrani - kazdy sa zapaja a nas William sam pri branke a rozprava sa sam so sebov - moje krasne v tom svojom svete - ako musim povedat ze rozdiel odkedy je v skole je medzi nimi a detmi velky .

I ked som citala - ze 1 dieta zo 100 autistickych deti je genialne - tak sa tak kus utesujem ze sme to jedno ☹ 🙂

zo sportom sme vela nepokrocili... ale snad ho konecne zacneme ucit tenis - teda manzel este ze vie trenovat tenis.

ale inak dobre - az nato anglicke pocasie co ma total vytaca!!!! furt tu prsi to je neskutocne!! uz by som si po tych rokoch mohla zvyknut ale sa nedari... stale na to nastve.

takze tak my. zacunaju same party narodeninove tak sa tesim ze sme v kuse pozvany - take povzbudenie ze si deti na neho zvykaju.

este plienky - Hecuba, tak nam povedali ze to potrva kus dlhsie... min. rok ( dufam ze nie) ale idu nam z nemocnice pomoct v novembri - nejaky plan zeby ho kus naucili aspon si uvedomit ze ked mu treba na zachod tak musi ist. ta dufajme. Dajte vediet Hecuba jak mate.

Vsetkym prajem krasny vecer, papapa z uprsaneho Anglicka. valika

hecuba
13. okt 2009

Valika, ja len tak narychlo--mam kopu prace. Z toho, ze Ti William nepovie, co robili v skole, si nerob tazku hlavu. Aj keby vedel rozpravat . . . Proste niektore deti su ine. Este pred rokom nehovoril ani Parris--a vies, ze nie je ani autista per se.

To pocasie musi byt na nervy. A verim, ze sa na to neda zvyknut. Pred par rokmi aj tu bola tqka jar, ze asi 25 dni vkuse prsalo. Mne to uz teda riadne liezlo na nervy, aj depky ma chytali. A veru, ked robili statisitky, tak vraj stupol pocet samovrazd za to obdobie. No hruuuuza. 🙄

spika
21. jan 2010

Ahojte,
ja mám 22-ročnú dcéru s AS a o tom, že má AS sme sa dozvedeli až keď bola dospelá. V detstve bola úplne bezproblémová, šikovná, veľmi inteligentná. Nikdy sa veľmi nekamarátila so svojimi rovesníkmi (boli pre ňu príliš jednoduchí 🙂 ), uprednostňovala dospelých, neskôr dospelých a mladšie deti. Mala veľa znakov AS, ale vtedy som o tom nič nevedela a neboli príliš nápadné.....Problémy prišli až v puberte a týkali sa vlastne toho, že si uvedomila svoju odlišnosť a osamotenosť. U chlapcov sú problémy ešte výraznejšie a preto sa aj ľahšie diagnostikujú. Nechcem strašiť, ale tu problémy pribúdajú s vekom. Ak chcete niekto vedieť viac, píšte IP.

mamaeva
24. jan 2010

Ahojte, zaujala ma vasa debata, vela znakov AS sedi aj na mojho syna. Ma uz 6 a pol roka, ale podozrenie mala uz davnejsie moja svagrina.......Co ma najviac zaujalo je to, ze AS maju deti prvorodene.
Spika, prosim ta, ake problemy ste mali s dcerou v puberte? Mozes napisat konkretnejsie?

spika
25. jan 2010

mamaeva,
v puberte znakov AS nepribúda, ale sa stávajú výraznejšie, vzhľadom na to, že deti dospievajú a pribúdajú im zručnosti v sociálnej oblasti. AS sú v tejto oblasti ako zakonzervované, nevedia si poradiť v bežných situáciách, chýba im empatia, zdajú sa byť sebecké, bezohľadné, nevychované......Také vlastne boli odjakživa, ale kým v predškolskom veku to nie je nijako nápadné (veď je to len dieťa! 🙂 ), u teenegerov si to každý všimne.
Zároveň sa puberťáci chovajú stádovito, majú rovnaké záujmy, rovnaké problémy, rovnaké oblečenie, kým AS stále zostáva svojský, tým pádom sa ho ostatné deti stránia - v lepšom prípade, alebo šikanujú - v horšom prípade. Odlišnosť, osamotenosť a šikanovanie prinášajú ďalšie problémy - depresie, agresivitu a pod...

kmsskmss
7. jún 2010

Zuzana, alebo ktokolvek iny dobry den,
mam skoro sedemrozneho chlapceka, s ktorym by sme potrebovali vyhladat pomoc, ma znaky AS. Je sikovny, ale socialne naivny, atd...Velmi pekne prosim o radu, kam s nim ist, spominalo sa tu centrum Andreas, Trnava, sanatorium M. Sykorovej...prosim poradte dobreho odbrnika a cloveka.
Dakujem, Katka

palculienka13
11. nov 2010

@val223 Ahojte, mám 8 roč.syna Matúška. Od malička som na ňom nepostrehla nič vážne, až keď začal chodiť do škôlky. V tom období som začala vnímať zmenu v jeho správaní, v jeho rekciách na rôzne podnety. Nastala prudká zmena v prvom ročníku ZŠ- pretože začali pre neho šk. povinnosti. Pri výkone týchto povinnosti sa rozkričal a často hádzal o zem! V škole pri zadaní učiva učiteľkou, odmietol ju rešpektovať, robil si čo ho v tej chvíli napadlo a čo uznal iba on za vhodné..Najradšej má matematiku- tú zvláda napodiv na jeho vek veľmi dobre, spev, lego, ale všetko čo má súvis s kreslením momentálne odmietol. Pri čítaní mu robí problém hláskovanie a zamieňa písmenká- respkt. si ich domysli v zlom poradí. Bolo mi povedané, že je dyslektik a ďalšimi vyšetreniami sme sa dopracovali k diagnóze Aspergerov syndróm. Doposiaľ som o tejto diagnóze nikdy nepočula, o tejto téme je ťažko dozvedieť sa niečo aj v odbornej literatúre. Až na internete som si našla informácie, ktoré mi ako-tak niečo pomohlo a potvrdilo mi to, čo som dlho chvela vyvrátiť.
Teraz je školák v 1. roč.. S deťmi sa nehrá, radšej je stále sám. Preto aj na vyučovaní v lavici sedí sám. Najviac ho zaujíma len počítač, stavebnice a plyšové hračky- hlavne zvieratká. K zodpovednosti a k učeniu pristupuje hysterickým spôsobom, vtedy mi vykričí, že ho nemám rada, to mi ide do plaču a zúfalstva. Naozaj neviem, ako si dať rady, trápim sa a som z toho zronená.
Máme iba jeho, môj manžel akosi odmieta a nepripúšťa možnosť, že je v našej rodine problém, pripisuje to tomu, že je ešte malý. No ja viem, že tomu tak nie je a náš syn potrebuje odbornú pomoc!
Prosím Vás kto má podobné skúsenosti alebo rovnakým osudom prechádza- pomôžte mi s tým, čo robiť a ako postupovať s týmto problémom???
Ďakujem

tabitka
12. nov 2010

palculienka13, poslala som Ti IP

susik77
10. dec 2010

Ahojte, ja mam u starsej dcery-mala uz 3 roky-podozrenie na Aspergera. Je ina od narodenia. V podstate je ok, aj psychomot. vyvoj, ale ma problemy s kontaktmi s detmi-s 1 sa zahra, ale ked ich je viac, tak sa boji a ani k nim nechce ist. Spusti hrozny zachvat . A druha vec-stereotypy- nechce si napr. skusat nove topanky-tiez hrozne place. A este sa strasne boji v cudzom prostredi. Inak rozprava normalne a ma super pamat. Dnes som ju objednala ze vraj k najlepsej psychologicke, co robi tie testy tu v Prahe. Termin mame az v juni 2011 😖
Snazim sa byt trpezliva ale v poslednom case to uz mam niekedy po krk...Este mam mladsiu dceru, ta je uplne ok, mila, komunikativna...

kaja73
10. dec 2010

@susik77 moj starši syn bol podobny.Cudzich sa bal, 1 dieta bolo OK,ak ich bolo viac tak odišiel,nove prosredie v nom vyvolavalo strach.Stereotypy mal len v niečom-napr dvojfarebny jogurt musel byt vždy zamiešany rovnako,nove oblečenie akceptoval ,ale nemal rad,spat som s nim musela až do jeho 10 rokov.Dodnes nema rad davy ludi a vela deti pokope.Skupinove hry odmietal.Vždy bol velmi šilkovny-pismenka poznal od 2 a pol roka,čital od 4 rokov,počital,zaujima sa o rozne oblasti z vedy a techniky.Lego sklada až s fanatickou zanietenostou.Možem ta však upokojit ,dnes už možem povedat, že určite nema žiadnu diagnozu.V skole sa mu dari,ma aj kamaratov,z tych stereotypv postupne upustil.Proste je z neho fajn chlapec,ktory ma par kamaratov ale skupinky nemusi.dari sa mu v individualnych športoch,je vyborny v matike,chodi na osemročny gympel a pekne zapadol do kolektivu.Ale do jeho 4-5 rokov som sa fakt bala,čo sa z toho vykluje.

susik77
10. dec 2010

@kaja73 - tak to je super. Ja som tak na vazkach- obidvaja s mm sme introverti, takze ma to mat po kom...ja som bola rovnaka ako ona teraz-problemy v komunikacii s rovesnikmi som mala az do vysokej skoly...tak prave preto by som radsej zistila ci nahodou predsa nieco nema aby som jej mohla pomoct...aby to mala lahsie. Inak, ona je doma dost v pohode, najhorsie je to vonku...

kaja73
10. dec 2010

@susik77 my sme tiež obaja introverti.A maly to mal tak za oboch spolu 😒 ,ale teraz sa to postupne dava do poriadku.Jasne že extrovert,milujuci davy a skupinove akcie z neho nikdy nebude,ale to neznamena že ma daku poruchu.Moja mama ho vždy nutila nech zarecituje,nech čo to predvedie ale on nechcel.Ja som ho nenutila a aj mamu som zrušila 😝 .proste každy sme ini,a on sa proste predvadzat nebude.Jaj, ale ako to aj mna mrzelo,ked napr ako 20 mesačny vedel povedat memo,priezvisko a aj plnu adresu,no aby to niekomu predviedol........to už boli fakt Vianoce 😀 Ked chceš mat istou tak s nou jasne že chod.V každom pripade sa však treba zmierit s tym,že to dieta proste ludi až tak nemusi,to však vobec neznamena,že bude v živote neštastna .Na to maju v živote vplyv hlavne ine veci.Podstatne je aby citila vo vas podporu a hlavne ju netlač do skupinovych aktivit-u nas to malo presne opačny efekt.

susik77
10. dec 2010

@kaja73 jasne, ja som tiez spokojna 🙂 asi je to aj preto, ze sme s mm rovnaki a rozumieme si 🙂 nenuti ma do spolocenskychakcii ani ja jeho 😎
chcela by som aby sa verca socializovala. Zacali sme chodit 1x tyzdne do hudobneho kruzku. Byva tam tak 6-7 deti. Je to zlate, paci sa jej tam, spievame, pochodujeme, hraju tam na rozne hrkalky, triangel a tak. Beriem tam aj mladsiu dceru. Akurat je problem, ked sa mame chytit za ruky, tak robi scenu, nikto cudzi ju nesmie chytit. Ale inak sa jej paci.

kaja73
10. dec 2010

@susik77 Ani moj sa nelubil držat a vlastne dodnes sa nelubi,ale od cca 4-5 rokov sa už naučil prisposobit-vdaka školke a aktivitam čo tam mali.Prvy rok sa moc nezapajal,ale potom sa postupne začal. 😉