Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

akvi
2. okt 2015

Tak som to testla, syn vysiel 196 😕

kvojtanikova
4. okt 2015

dakujem za link na test na AS, kuknem v najblizsom case, nam prisla sprava od psychiatricky a ani ona sama v tom nema jasno, tak uvidime.

barit
4. okt 2015

ahoj, aj moj syn je AS, diagnostikovaný bol v 4rokoch

magimary
4. okt 2015

práve som urobila nášmu synátorovi test a vyšlo mu 166 bodov (niečo som ešte mierne podhodnotila, keby som bola prísnejšia, tak má tých bodov okolo 170 a viac, plus ešte nechodí do školy, takže tie položky som bodovala bez skúseností, čiže som dávala nikdy-1b), a úplne sa to zhoduje aj s názormi odborníkov, ktorí mu už pomaly ale iste začínajú písať namiesto atyp.autizmu aspergerov syndróm (zatiaľ vo vymedzení susp.)...

kacena4
11. okt 2015

@magimary ja som este nestihla ale tiez ma to zaujima spravit ho 😅

pencil
12. okt 2015

Musim ten test urobit znova a byt prisnejsia, lebo dnes som mala v skole rozhovor s triednou ucitelkou a ta mi povedala take veci, co uplne sedia na hyperaktivneho aspergera. Pritom v teste dala len 113 bodov.

kofa77
13. okt 2015

@pencil a dcera nie je zatial tak oficialne diagnostikovana?
nema papier, ze je AS?
my sme sa v skole zatial dohodli, ze integrovany nebude. teraz vraj normativ na ziaka je rovnaky, ci je alebo nie je integrovany, takze integrovat ho mozu kedykolvek pocas skols. roka, podla potreby. zatial je vsetko celkom ok, ale tiez som sa mierne pobavila..

pencil
13. okt 2015

@kofa77 oficialne vobec nie, nic nemam, ziaden papier. Boli lsme u Dr. Janosikovej a na prvom stretnuti, ze jasna aspergerka, na druhom stretnuti uz nic nehovorila, vpodstate som to druhe stretnutie vobec nepochopila na co sme tam boli. Nedostali sme ziadnu spravu, nic.
V skole prvy rocnik total pohoda, uplne uzasne, vsetko ako normalne ostatne deti, ziadne odlisnosti. Teraz sme zacali druhy rocnik s novou ucitelkou a v novej triede (zlucili nam triedy a moja sa dostala do inej s par kamaratkami) a tu uz mi ucitelka hlasi nepozornost, vyrusovanie pocas hodiny, nesledovanie vyucovania... ale skor mi hlasi ADHD prejavy a nie AS. Tak neviem..

kofa77
13. okt 2015

@pencil vies co, u nas tiez vsetko zatial v norme, sice takej sirsie ponatej 😀, ale ok, ako kazde ine dieta. len keby nehundral stale tolko.

a pritom tiez od dveri AS stanoveny. tak uvidime casom. a nenudi sa dcera v tej skole? je aj IQ nadana, ci jak sa tomu nadava?

pencil
13. okt 2015

@kofa77 tak bolo by potrebne jej zmerat, ale to nevidim dovod naco? Ta pozornost je u nej urcite problem, lebo aj doma, ked sa snazime pisat ulohy, tak niekedy ma napisane za 5 min a inokedy aj hodinu, lebo medzi tym 4x vymeni pero, odbehne cikat, pit, okrikuje mladsiu sestru, zhodi knihy zo stola, nakresli draka...

kofa77
14. okt 2015

@pencil a preco ste sa nakoniec skoncili u Janosicky? Mala prejavy?

maju vase deti take tie "policajne" maniere? akoze upozornovat inych, ze sa neico nema a tak ... taky ten zmysel pre spravodlivost a fair play?

pencil
14. okt 2015

@kofa77 u Janosikovej skoncila ako 5 skoro 6 rocna, lebo bola doma nezvladatelna. Janosikova od dveri hned, ze aspergerka. Teraz bude mat 8 a prejavy AS ma uplne minimalne, skor to vyzera na problem s pozornostou az ADHD.

Nic z toho co popisujes nema, je doma strasne hyper. pozornost je preletuje a udrzi ju lne vtedy, ak to zaujima ju. V skole ma problem sledovat hodinu, sledovat text, ked citaju ini a je rychlo unavitelna. Napr. pri teste z matematiky perfektne bez chyby vypocita prvu polovicu cca 10-20 prikladov a druhu polovicu uz odignoruje, ani len neodpise z tabule. Uz je unavena.

Doma je tazko zvladatelna, strasne popudliva, vkuse nieco robi, pobehuje, strasne moc rozprava a krici, velmi skaredo sa sprava k mladsej sestre, je lakoma, priserne citliva na svoje veci, nic jej nechce pozicat, ani len ukazat. V skole pritom kamaratkam vpohode poziciava svoje veci, dokonca sa s nimi aj podeli o svoje oblubene veci a aj nejake daruje. Doma ani panovi!

kofa77
14. okt 2015

to fakt nevyzera na AS, ale ADHD. aj ked kdesi som citala, ze 70% AS ma ADHD, ale zas ty ako mama vidis, ci tam znaky su alebo nie.

s tou pozornostou v skole, mozno by bolo pre nu dobre, ak by papier mala, ucitelia by snad respektovali. obcas citam na rodine.cz taketo prispevky a tam detom vacsinou vychadzaju v ustrety, ale musia mat na to papier z PP poradne.
u nas tento rok otvorili skolu pre deti s ADHD, kde im vychadzaju v ustrety dost.
syn zas ADHD nema, teda zatial sa neprejavuje

pencil
14. okt 2015

@kofa77 cakam na termin k Janosikovej a poziadam ju o rediagnostiku a co dalej, lebo v skole im vadi, ze nesleduje dostatocne vyucovanie.

kacena4
15. okt 2015

@pencil cafko precitala som si posledne tvoje prispevky z tejto stranky co si si pisala s kofa77 o dcerke a podla mna sa teda dost prejavuje ako aspik ☹ presnejsie aspik s ADD. moj je presne taky isty ☹ len o par rokov starsi. tiez total rozlietany, nesustredeny, presne total do pismenka tie iste prejavy v skole na hodinach pisomny, citanie.... sme mali na1.stupni ucili sme sa to odburavat s pomocou specipedagoga a spychologa napr. total neznasa(l) mladsiu sestru do pismenka, museli sme im oddelit izby stenou lebo to bolo az do krvi, ked sa mu dotkla postele, stola, hociakej jeho veci tak tiekla krv 😔 bol fakt velmi agresivny no postupne sme to upravili s pomocou odbornikov a mozem povedat ked sme ho separovali, dali mu "jeho" priestor podstatne sa to zlepsilo, naucil sa ovladat zlost, svoje emocie a dnes v 13stich je to uplne niekde inde. dokazu sa porozpravat aj sa spolu zahrat 😉 spoluziaci to je ine, ale surodenec.... ☹ a co sa tyka janosikovej nam tiez nedala na stretnuti spravu musela som si ju dodatocne pytat treba zavolat nech ju napise (mozno zabudla tak ako na nas) 😅 😕 aj to sa stava ked ma toho vela 😔

pencil
28. okt 2015

@kacena4 ked tak rozmyslam a rozmyslam vazne uz 24 hodin denne, ja sa neviem vyrovnat s tym, ze je aspergerka. Nespavam, trapim sa a nikam to nevedie. Som unavena, nervozna, vsetko ma vytoci, tlak mi stupol, mavam uz dni, ked mi priserne bije srdce a citim slabost na srdci. Neviem sa s tym vyrovnat..

pencil
28. okt 2015

v skole problemy nerobi, ma kamaratky, je velmi mila a socialna, ochotna pozicat aj svoje oblubene hracky, ma kamaratky. Ucitelka vsak hlasi,ze je nesustredena, ze ju vsetko vyrusi a ona sa napr. pri citani nevie vratit spat do textu a teraz jej odrazu prestala ist matematika, co minuly rok v nej bola vynikajuca

vergilius
28. okt 2015

cauky, aj v ziline uz mozete svoje deticky zdiagnostikovat na adha, add a pod v centre euspe - www.euspe.sk - metody INPP, Benaudira, skvele terapie, pomohli vela detom

kofa77
28. okt 2015

@pencil som na tom rovnako. jeden den vsetko ok, si hovorim, ze ved nic sa nedeje, ideme dalej, je zdravy, chodi, vidi, je mudry...
na druhy den depka, nespim v noci, potia sa mi ruky. neviem sa s tym zmierit, aj si hovorim, ved vobec nema tie hlavne, dolezite znaky, ako problem so zmenami, ci s emociami.. alebo som vobec nepochopila podstatu AS? pred 3, 2 , 1 rokom, ani vo sne by mi nenapadlo, ze AS. a vzdy, ked som natrafila na nete o AS- ked som hladala IQ nadane deti, stale tam bola zmienka aj o AS, tak vzdy som to len tak presla, ziaden cervik pochybnosti, ze syn by mohol byt, ze neico mi nesedi na nom.nic.
je mozne urcit takuto diagnozu tak rychlo? je mozne urcit tu hranicu medzi povahou a diagnozou? stale stale stale to mam v hlave, aj ked robim nieco ine, stale vzadu v hlave to tam je, ten vykricnik.

janulka1985
28. okt 2015

ahojte..po dlhšom čase a hlbokých úvahách..nás čaká diagnostika 9.11.za tu dobu som sa na to pozerala zo všetkých možných uhlov.tiež mám pochyby či je či nie je či som si to všetko nenahovorila.no sú dni momenty kedy sa ukáže že je v niečom odlišná.aj v knihách píše včasná diagnostika a špeciálna výchova tomu dieťaťu pomôžu lepšie sa zaradiť do života.v škôlke mi učitelky povedali že dcerka je tichá a že je vo všetkom pomalšia že jej to dlhšie trvá.ale že si ju budu viac všímať kedže potrebujeme posudok k doktorke Mikovej.čítam knihy momentálne som začala Výchova dieťaťa s AS.je fajn že tato skupina existuje pretože človek sa fakt nemá nijak dozvedieť aj o iných prípadoch a porovnať a zhodnotiť.. ☹ 🙂

akvi
28. okt 2015

@kofa77
@janulka1985
baby, je uplne jedno, ci tam ta diagnoza je, alebo nie, to dieta bude "ine" bez ohladu na to.. Tie prejavy mozu byt tak rozne, ze je ozaj tazko urcit, ci je to len "povaha", alebo to vyplyva z diagnozy.. Kazdopadne, mna tesi to, ze cim dalej je to lepsie a lepsie.. S istymi vecami sa clovek musi zmierit, niektore zmiznu vekom a niektore sa vekom budu lepsie zvladat.. Vidim na synovi.. 🙂 Aj ked teda on nema problem s pozornostou, co byva hlavne v skole dost problem, tak vas chapem, ze to vas urcite trapi..U nas je problem hlavne s tymi zmenami, tie znasa stale tazko. Porusit stereotyp stoji vela sil mna, aj dieta.. A jedine, co zacina byt vypuklejsie je to, ze nedokaze nadvazovat kontakty s rovesnikmi, nie preto, ze by nechcel, ci nevedel, ale u nas je veeeelmi vypukla ta crta, ze syn sa bude bavit len o "svojej" teme, bude tym otravovat vsetkych do umoru a totalnych detailov a deti to nudi, tak sa s nim nechcu bavit.. ☹

janulka1985
28. okt 2015

@akvi @kofa77 u nás najnovšie hovorí kto je jej kamarat a kamaratka, keď sa opýtam prečo tak mi povie jeden z tých zvláštnych dôvodov, kedže ona si to asi inak vysvetluje.v škôlke ju jedno dievča štípe škrabe štopína.tam sa ohradiť prípadne čapnuť nevie, ale ked príde zo školky vypne svätožiaru a nikto ju nezastaví besnie..samozrejme sú dni kedy je to silnejšie a dni kedy slabšie.prestávam predpokladať ako sa zachová, akoby som sa v nej strácala.doma vymýšla s jedením je hrozne zanovitá. v škôlke zje všetko tam nemaju problem.

akvi
28. okt 2015

@janulka1985 pride mi to ako uplne bezne spravanie sa skolkara..Ale presne viem, ze mozes mat pocit, ze je to "ine", ze tie jej dovody su zvlastne, casto uplne nelogicke a nedetske.. . Ja to tiez obcas nedokazem ani vysvetlit, ale nejak citim, ze toto sa vymyka normalu.. 🙂 Pritom ked opisujem situaciu, tak vyznieva normalne 🙂..

kofa77
28. okt 2015

@janulka1985 toto si aj ja hovorim, ci som z neho toho AS nespravila ja.. ☹

@akvi ja viem, ze iny nebude, len ta nalepka, takto by bol "len " divny, ale ved kto dnes nie je? ☹ nemam to v sebe spracovane, stale.
u nas problem so zmenami nie je, ani nebol nikdy. chodia aj z druziny na akcie, o ktorych nevie dopredu a ziaden problem, zmena ucitelky, tiez nic s nim nerobi. ani s emociami nema problem. len ta socializacia- hovori napr., ze deti sa s nim nechcu hrat, akurat ze to nie je pravda, ma kamratov, s niektorymi ale nema zaujem sa nejak zblizit, odmieta ich. a chce ich dirigovat.
a o "svojich " temach ani nemelie, ani doma, ani pred cudzimi. 😝

nepozerate svedsko dansky krimi serial Most? hlavna hrdinka ma AS.

janulka1985
28. okt 2015

@akvi ono je toho viac..tu čo opisovala @pencil svoju dceru tak niečo take je aj moja Saška.aj to že jej tlak stupol aj to bušenie srdca stotožujem sa.ona ma velmi vymedzený kruh záujmov..je počítačový a tabletový typ..na pc si púšťa cd s angličtinou a učí sa.na tablete tam hra hry alebo si pozerá fotky.hračky bud ju vôbec nebavia alebo len sem tam "5 minut" alebo ich zdevastuje...alebo rozoberie to skôr ked bola menšia..teraz ma 4 roky..vadia jej určité zvuky na ktoré ma príde rázne upozorniť aj niektoré pachy, ktoré ja ani nevnímam nejak extra..modriny ma po nohách bud sa potkne a spadne alebo sa sama šmýka a hádže sa...smelá a odvážna je až až

kofa77
28. okt 2015

@janulka1985 toto rozmontovanie bolo aj u nas, ked bol mensi. zas ja som mala 3 bratrancov blizko pri sebe a ti ako deti robili to iste, mne to divne neprislo 😀
v jednej knihe som citala, ako sa nejake dieta hralo, ze pecie chlieb, do podrobna, akoze mlelo muku a tak, u nas vcera sa hral, ze vyraba cokoladu, od zbierania kakovych bobov.

akvi
28. okt 2015

@janulka1985 to co opisujes ty a aj @pencil, tak vela toho aj moj syn robil, ale to su presne tie veci, co vymizli. Ked bol skolkar, nesmierne ma to vytacalo, hlavne to vecne pobehovanie, mrvenie sa, neschopnost vobec niekde obsediet, cista katastrofa.. My sme nemohli ani do restiky ist, nedajboze cestovat busom.. Tak isto krik, neprimerane hlasne rozpravanie, som si zacinala mysliet, ze je nahluchly 🙂 , ale nie, on to tak proste ma.. Tiez popudlivy, naladovy, nahenvat sa dokazal do extremu za malickost, neutisitelne dokazal plakat aj dve hodiny vkuse, nic ho neodputalo.. Ale toto vsetko je uz v norme, alebo zmizlo..🙂

akvi
28. okt 2015

@janulka1985 a este som zabudla - absolutne bez pudu sebazachovy bol zhruba do 4-5 rokov. Pustal sa do veci bezhlavo. Takto sa nam skoro utopil, vsetky deti respekt pred hlbokou vodou, moj syn sa vrhol do bazena, napriek nasim upozorneniam, ze je to hlboke.. Na tobogan ho braval muz ako 2-3 rocneho, vobec mu nevadilo, ze sa pritopil, na bycikli rucal zo sedacky, rychlejsie, rychlejsie... Na rebrik nam vyliezol ako 2 rocny do 6 metrovej vysky.. No proste katastrofa cista... Teraz je pre zmenu az prilis ustrachany, boji sa vody, stale nevie plavat..

janulka1985
28. okt 2015

@akvi @kofa77 taktiež reštika je pre nás nepristupná..boli sme po dlhom čase v auguste ked sme išli od psychologičky sa naobedovať od nervov po dvoch hodinách sedenia u nej 😀 chvilu posedela a začala už vyvádzať.tu mame taku slovensku ludovu reštiku kde je taky mini potočik urobený v nej.samozrejme člapla do neho s nohou až čašnička prišla aby sme ju skrotili...samozrejme hamba vo mne vrelo že kuštik kultury nemožme mať.tiež sa dokáže vytočiť pre maličkosť a hlavne ked nemože byť po jej to je krik taky silený.a často vymyšlam veci tak aby to obišlo bez kriku a nejak to zahovoriť.niekedy zabudne a niekedy nie..proste ma pamäť...hrať sa súvisle nevie to je z každého rohu trohu 😀 😀 😀

pencil
28. okt 2015

zeny, prosim vas, brali vase deti s AS Karnozin? Ake mate skusenosti?