Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

kacena4
29. dec 2015

@mummy01 aj tym sme presli tym ocakavanim co bude... u nas sme to riesili jeden darcek sa moze rozbalit pred obedom na stedry den, lebo inak sa to nedalo, tak nabehli k stromceku a vybrali si jeden darcek samo ze najvacsi 😀 ale trochu sa ukludnil - aj tieto vianoce to tak bolo a bol trochu klud silvester bude detto ohnostroj chaosi uz asi 2 tyzdne a hamujem ho ze nieeee nic sa kupovat nebude (ja v tom mam jasno, najmladsia to total nemusi ma hysaky z toho tak uvidime a a surodenecka rivalita... uz som tu o nej viackrat pisala mam deti po roku tych najstarsich syn aspik a museli sme ich este ako malych oddelit do izieb lebo sa to nedalo. syn bol strasne teritorialny az do krvi ☹ agresivny. museli sme chodit k psychologovi na zvladanie agresivity ☹ teraz je to lepsie no chodime stale teraz mu pomaha aj zvladat ako ma tu potlacenu agresivitu vyventilovat, lebo casto sebaposkodzuje. uci to meditovat a "vypustat paru" ako ja hovorim za tie roky co k nej chodime spravil neskutocny pokrok. mozno aj dozrel, ale myslim,ze je to aj s pomocou psychologicky a co sa tyka navstev tak my mame vsetku rodinu v meste take sa jej nevyhneme ☹

mummy01
29. dec 2015

@kacena4 no len on bol z tohi ocakavania šiši uz 3tyzdne pred vianocami. Najprv som to nedavala do suvisu ale 2dni pred vianocami som uz aj dobrovolne chcela ist do Pezinka :- D katastrofa...tak a este sa k tomu pridal stres ze 1.1. ma narodeniny a on ich nechce mat lebo nechce mat 6rokov lebo nechce ist do skoly... No s tymi izbami a surodencom to mame aj my. Sice nieje agresivny ale slovne ano,teritoria ma tiez a momentalne sa zabavam stahovanim izby tak aby mal kazdy svoje zjavne vyhradene teritorium lebo skoncilo to tak ze syn mal celu izbu a dcera len postel. A kedze aj dcera je dost aspikovska tak je to niekedy ako na bojisku. Ale ked sme niekde v herni alebo na ihrisku kde su cudzie deti dokazu sa tak spojit ze vznikne akoby jedna silna osobnost a spolu sa citia neohrozene kedze obaja cudzie deti nemusia.
My sa tiez rodine nevyhneme,uz aj tak nas vsetci ohovaraju ze malo rodinu navstevujeme ale nikto nepochopi ake narocne je to so synom ustat aby bol v pohode a ustat aj to neustale kritizovanie a hodnotenie spravania mojich deti rodinou. Nevysvetlim nikomu ze moje deti nikoho okrem mna nepobozkaju,ze nepozdravia,nepodaju ruku,ze im mozu vsetci klast 100otazok ale proste odpovede sa nedockaju. S dcerou je to lepsie uz ale syn...no 0 bodov. A potom na mna prstom ukazuju ze som deti nedokazala vychovat ale prd vsetci vedia kolko snahy mna stoji kazdy jeden den.

mummy01
29. dec 2015

@kofa77 mne ten Khan prisiel akoby pozliepany zo vsetkych auti priznakov od mentalne retardovanych az po nadanych...proste mimo real a stve ma potom ze bezny clovek neznaly tejto problematiky si potom urobi uplne odveci obraz o ludoch s AS.
Ako mne sa Teoria v.tresku paci,jasne je tam aj nadsazka a humor ale stvarnenie Sheldona ako aspika je podla mna dost blizko realu...ja v nom vidim casto svojho syna hlavne ked sialene klope na dvere " Peny,Peny,Peny....." 🙂))

kacena4
29. dec 2015

@mummy01 presne aj ja neschopacka mater nevie vychovat decko... neslusne je nevie sa chovat... navarime a on nevie nic zjest nevdacny je.... neriesim kaslem uz na vsetkych popr. teraz uz ma 13 tak uz je to lepsie niektory uz pochopili ze ked ideme tak navaria aj pr eneho zvlast lebo inaj je len na suchej ryze laebo neje nic a nakricim ze za tie roky uz to mohli odpozorovat .... ze je taky aky je a koniec hotovo neriesim dalej ak sa nepaci nabuduce nemusime prist... najhorsie obdobie bolo okolo tych 4-7r. s rodinou a 3-5 so sestrou ale uz sme daleko za vodou mozem povedat dozrel a je to podstatne lepsie ako predtym a mozno aj ja som dozrela a otukala sa a tolko ma nerozhadze ako predtym ☹ 😔

mummy01
29. dec 2015

@kacena4 ved to,ja vobec neriesim cudzich ludi aj ked ano rozculi ma to ked sa staraju a cumia ale v podstate mi to je jedno co si myslia. Minule ked sme sli vlakom tak jedna teta co tiez cestuje kazdy den malemu povedala ze nech si presadne na ine sedadlo lebo ona chce sediet so svojimi kamaratkami...skoncilo to hysakom samozrejme,vrieskal celu cestu a odvtedy teta iba zazera. Tazko vysvetlim cloveku ze on si proste nepresadne lebo na tom dalsom sedadle boli 2 omrvinky. Ale ked sa rodina neustale snazi davat mi vychovu za vinu,krutia hlavami,nechapu lebo nechcu tak tazko im vysvetlim ze krpec je uplne iny doma kde je vo svojom a citi sa v bezpeci a ze to len na navstevach vystraja. Zle je aj to ze aj dcera je aspikovska,jej stravovacie navyky su hotova katastrofa a ked aj nieco zje tak sa v tom rype ako 2rocna,tak to vyzera fakt ako moje zlyhanie ked obe deti niesu podla okolia celkom normalne. A to ma trapi...lebo nikto nevidi aky su mudri obaja,aky su kreativny,co vsetko vedia co ine deti v ich veku nevedia...vidia len tu ich zvlastnost,ze nevedia viest dialog s hocikym,ze sa babke nehadzu okolo krku,ze syn sa cudne sprava a naivne si myslia ze cim budu viac do deciek rypat tym rychlejsie sa "napravia". A samozrejme ja som ta neschopna. Uz len cakam kedy mi povedia ze to ja som zo syna vychovala aspika...ale to hlavne manzelova rodina je taka...tak mozno budu prekvapeny lebo podla mna je aj manzel minimalne liznuty aspik 😉

kacena4
29. dec 2015

@mummy01 😀 to poznam sak kto iny je zodpovedny na deti sak ty ako matka 😀 😀 😀 😀 NIE TATO jeho deti to niesu 😀 😀 😀 😀 on chodi domov len prespat on ich nevychovava ani nahodou 😵 sranda musi byt ta ne 😀 pripomenulo mi to synatora ked mi varuje drobca a ten slinta 😀 vyvadza jak besny ze toto nie ani nahodou ze on ide umriet ked sa ho dotkne slina a uteka sa poumyvat a poutierat nech je cisty suchy 😀 😀 😀

paris3
29. dec 2015

no baby, moja dcera nieje aspik, ale teda nemam pocit, ze by som nepatrila do tejto diskusie 😀 to s tym jedlom poznam, aj s tym spravanim niekedy.... zdravit tiez nevie dodnes, ak sa s ludmi bavi, tak vsetkym tyka 🙂 tiez je velmi specificka a poznam ten pocit, ked sa ludia na mna pozeraju ako na neschopnu matku, ktora si dieta nevie vychovat. povazuju ju za rozmaznanu a neviem aku.... a to uz je teraz celkom dobre, ked bola babatko, ani nekomentujem ako na mna pozerali....
ale tak urcite to mate ovela tazsie ako ja, nejdem sa stazovat. len som chcela vyjadrit pochopenie 😉

qtinka29
29. dec 2015

@mummy01 tieto veci sú veru dedičné...aj všetky dys sú vraj dedičné.....takže to kľudne svokrovcom vysvetli,asi už zabudli,aké dieťa mali 😀 ......môj syn síce nie je aspik,ale občas sa čudne správa a má dysgrafiu......manžel sa priznal,že ju asi má tiež,ale vtedy sa takéto veci neriešili......aj môj brat má dysortografiu,ale to sa tiež v tých rokoch neriešilo.....dostal 5 z diktátu a hotovo 😝 .....takže syn to mal po kom podediť 😀

mummy01
29. dec 2015

@qtinka29 no manzel ma ale vyhodu ze nieje nadany...to svokre velmi ulahcilo zivot a ona si manzela dost chvali ake bol dieta-vraj sa dokazal hodiny hrat s 1vecou co jej vyhovovalo lebo ona je zasa pre zmenu chorobny puntickar a ocenila dieta ktore nerobilo bordel 😀 Manzel je len taky liznuty podla mna,on ma problem ze nevie byt empaticky vobec a mysli len na seba a svoje potreby a najradsej by sa odstahoval na opusteny ostrov lebo ludi moc nemusi.Synator vyrazne nadany,neznesie autoritu maximalne mna ako autoritu chape ale to len preto ze vie ze mna potrebuje k zivotu 😉 Prave asi to nadanie u nas robi problem lebo syn vyborne analyzuje a neexistuje moznost ako mu prejst cez rozum takze nanho ani omylom neplatia ziadne finty.
Ale ano,geny nikto nezaprie...mudry po maminke a aspik po tatovi 😀 aj ked nedam ruku do ohna za to ze ja nemam ziadne AS priznaky 🙂

natalym
29. dec 2015

@mummy01 Ježišukriste Ty máš doma troch AS? Si zdravá ešte osobo???

mummy01
29. dec 2015

@natalym ja??? Jasne...mna nic nezlomy 🙂 a syn je este ZTP s ojedinelou genet.diagnozou ktora do velkej miery ovplynvuje kvalitu zivota...

natalym
29. dec 2015

@mummy01 Och.

mummy01
29. dec 2015

@natalym tak nesvieti slnko uplne kazdy den ale mna drzi nad vodou fakt ze sa mozem len sama na seba spolahnut...paradoxne.

natalym
29. dec 2015

@mummy01 Ja mám muža as, deti sú našťastie normálne.

mummy01
29. dec 2015

@natalym ja toho svojho poslem na diagnostiku...nebranil sa tak uvidime. Niekedy tazko s nim...casto sa citim ako jedina dospela osoba doma a nemam deti dve ale tri ☹

natalym
29. dec 2015

@mummy01 Verím. Môj nebol, ale 90 % sedí.

mummy01
29. dec 2015

@natalym aj moj sedi ale poslem ho aj tak nech to mam cierne na bielom 🙂

natalym
29. dec 2015

@mummy01 Ja to nepotrebujem vedieť, on je s tým uzrozumený.

mummy01
29. dec 2015

@natalym no ono ten papier je v podstate nanic ale uprimne,pokym som si len ja sama myslela ze maly ma AS tak na mna vsetci okolo kukali ako na psychopata co si vymysla diagnozy,nikto mi neveril vratane manzela. Tak som sa nastvala a teraz ten papier mam,ja som zanho vdacna lebo aj mna oslobodil od neistoty a okoliu zavrel usta.

natalym
29. dec 2015

@mummy01 Tak áno chápem. Pri manželovi len v očiach jeho rodiny vyzerám ako debil. Ale už som si zvykla. 😀

mummy01
29. dec 2015

@natalym to ja tiez a asi s tym uz nic nenarobim

natalym
29. dec 2015

@mummy01 No však si ho môžu nechať. Môžem vrátiť mamičke. Lenže jeho mamička to považuje za normálne, lebo aj jeho otec je taký.

mummy01
29. dec 2015

@natalym mne moja svokra povedala ze reklamacie neprijima a ze co som si zobrala to mam...ha

kofa77
30. dec 2015

u nas moja vlastna mama povedala, ze syn nema ziadnu diagnozu, on je nevychovany 😝

svokra je zas opak, u nej by preslo aj podpalenie strechy domu synom- pre nu je vsetko normalne, nevybocujuce z normy 😀
u nas mam podozrenie na otcovu sestru, ze bola AS, muz je sice divny, ale skor si pripadam ako As ja 🙂

mummy01
30. dec 2015

@kofa77 no ja mam tiez obcas pocit ze niesom celkom "normalna" ja som zasa prehnane empaticka,fakt dokazem citit trapenie ineho cloveka na sebe a aj uplne inak premyslam ako okolie a tak ako syn dobre analyzujem. Takze my sme s muzom paradna dvojka 😀

natalym
31. dec 2015

@mummy01 Aj ja som vysoko empatická........... 😕 Asi to tak Boh zariadil. 🙂

moni73
31. dec 2015

@mummy01
@natalym aj ja sa pridávam do skupiny silno empatickych, zároveň veľmi spravodlivých - som váhy... Až sa zo mňa vykľul presvedčený komunista 😄

kofa77
31. dec 2015

@moni73 ahoj zeno 🙂
ja nie som asi velmi empaticka, som silno racionalna, az tvrda, pre okolie ,aj ked milujuca, ale mna vela veci nedojme...som vodnar, dost na mna sedi ta charakteristika.

moni73
31. dec 2015

@kofa77 tak to, ja som plačka pár excellence 😄. Naposledy som si povedala pri moment to remember, či tak nejako sa to volalo.... kórejský film, ktorý spĺňa potrebu poplakať si 😭

moni73
31. dec 2015

@moni73 poplakala tam malo byť, ten mobajl si robí čo chce