Máte niekto skúsenosti s liečbou dysgrafie?

nicky95
6. sep 2009

Ahoj? Máte niektorá skúsenosti s liečbou dysgrafie a so študijným centrom Basic? Ďakujem za všetky odpovede.

nicky95
autor
16. sep 2009

giza- starší bol 11rokov jedináčik, ten rok nastúpil na gympel, keď sa malý mal narodiť. Nechcela som byť prísna , aby nehovoril, že kvôli malému. Ale teraz už musí, aj malý si po sebe uprace. Keď bol starší maličký, manžel vždy prebral zaňho úlohu upratania aj keď sme sa na tom poškriepili. A čo poviem, ani manžel nič nerobí doma, tak syn hneď povie: A prečo ja , prečo nie oco? Veď ani ten nič nerobí. Sú schopný pohádať sa na tom kto postráži malého kým sa okúpem, takže som sa naučila všetko robiť s malým, alebo keď spí, aby sa náhodou moji veľký nepretrhli.

giza
17. sep 2009

sme mimo temy a tak ti pisem IP..pa

marianka79
17. sep 2009

moj syn je dysgrafik chce to vela trpezlivosti chodili sme šp pedagogičke tá ho učila a chodí do šp. triedy tam má učitelka len 12 žiakov a má k nim individuálny prístup patko sa zlepšil som ale na neho prísna ked napíše pekne pochválim ho a on sa teší a postupne je to lepšie a lepšie ale ked sa má učit vlastivedu alebo prírodovedu musíme spolu a ide to no a ešte je aj hyperaktívny 😉 🙂

janula203
3. feb 2010

ahojte dievcata...nakolko som zacala po materskej znovu ucit na zakladnej, dostali sa mi do triedy aj deticky s poruchami ucenia.
Pre mna je to velka vyzva, mam s nimi skusenosti, ale velmi sa tesim, ako sa tieto deti upravou sposobu skusania ucenia menia...je to nadherne....

Neviem, ako to riesite v skole, ci napr. formou integracie....
Skuste mi na toto odpovedat...a co si o integracii myslite...

certica
26. jan 2011

neviete niekto odporucit dobru literaturu hlavne pre prakticke vyuzitie, nie len teoria, pripadne nejake pomocky...

maajka83
9. júl 2012

@nicky95 temu som nasla az dne, dufam ze ste v tom basicu neboli. 😒

season
19. aug 2012

@mracik @nicky95 @magimary @giza @cairka dakujem za vaše príspevky, pomáhajú vidieť svetlo na konci tunela 😉
@janula203 syn bude integrovaný od septembra predbežne na 1. rok...ide do druhej triedy, tiež sa toho bojím, ako to bude. Pracujeme so špec. pedagogičkou už tretí rok, ešte v škôlke sme robili KUPOZ. Stále som dúfala, že to nie je až tak zlé, ale ťažko sa mi porovnáva, ked nemám s čím. Ale postupne po testoch, ked mi šp.pegagogička hovorila výsledky som spätne videla, že presne to sedí, s čím máme problémy. Donedávna som si myslela, že sa mu nechce a vymýšla že je unavený.. po pár riadkoch? Keďže je diabetik, tak som trochu pripisovala problémy kolísajúcej glykémii. Tiež som pripravená spraviť maximum, teším sa, že sa s tým dá niečo robiť a prináša to pokroky. Pochvala je najlepšie povzbudenie. Som rada, že sme to odhalili ešte skoro, že nestihol stratiť snahu a rezignovať. Pani učiteľka aj ked mladučká, bola vždy velmi ústretová a verím, že to spolu zvládneme.

giza
23. aug 2012

@season neni zac a ja pozeram, ze uz som nenapisala ako nam pomohlo ci nepomohlo cvicenie - "dnes" uz ide do 6. triedy ale i tak mame problemy, cvicenia uz davno nestihame, nakolko mam este dve mladsie skolopovinne, velmi sa to odraza na jeho uceni, zacal uz byt bez zaujmu a inspiracie (preco sa trapit) - necudujem sa mu a beriem to s nadhladom, ved kazdy nemoze byt na taketo veci super namakany, takze bude dobry iste v inom 😉 (viem aj v com a je toho vela)...

Sustredit sa na pozitiva...negativa skusit eliminovat nekonecnou trpezlivostou - tazke ale inak to nejde...

season
24. aug 2012

@giza takže sa Ti zdá, že KUPOZ pomohol? Ja to tiež neviem až tak posúdiť, lebo my sme ich robili ešte v škôlke, akoby prípravku do školy. Pre mňa to bol šok, lebo že je taký pomalší, to som chápala a videla, že sme sa odčítavať 15-5 učili asi trikát skoro ako novú vec. Na záver školského roku už musel byť riadne vyčerpaný z toho (pre neho vysokého) tempa. Cítať sa naučil, ale nový text hrôza a porozumenie ani nehovorím. Ked som teraz otvorila druhácke učebnice, tak mám hrôzu, zdá sa mi to už také nahustené, snád ho to neodradí.
A tak isto ma to čaká, ked bude šiestak, aj ostatní bráškovia už budú školopovinní, si to ani neviem predstaviť, ako to prežijem. Ešte som na rodičovskej, tak uvidím, či sa to nejako polepší za tento rok, či tá integrácia bude potrebná aj dalej, ale už si také ružové sny radšej nemalujem. Držme si palce, treba ich prijať takých akí sú a ľúbiť ich, kde inde nájdu väčšie porozumenie a podporu ako u nás.

season
24. aug 2012

@nela82 @giza a na biofeedback ste chodili? a ako sa to zdá? Ak by nám to navrhli, nech viem, či sa snažiť na to naškrabať, či sa vykašlať... vdaka

nela82
24. aug 2012

@season my chodime..teda cez prazdniny je volno-aj oni maju prazdniny 😅 My tym,ze dochadzame dost km-tak tam nechodime velmi casto ...väcsinou kazdy druhy tyzden.. 😒 tak nas objednavaju..No my to mame zadarmo-neplatime nic-len to cestovne.

No ci to pomaha..neviem sama..

A aky ma presne tvoj syn problem?

season
24. aug 2012

@nela82 podozrenie na poruchu pozornosti a učenia na hranici dyslexie. Robili nám taký šp.pedag. test po prváku, kde sa ukazujú percepcie... alebo ako sa to presne volá - či dobre počuje a rozlišuje písmenká, či ich dobre napíše a ja už neviem,čo to všetko obnáša a to mal oproti IQ asi o 20% nižšie a z toho im to vyšlo. Len teda, vďakabohu, nie je hyperaktívny, skôr naopak, zato máme "bonus" od 3,5roka diabetik...
A ešte ma napadlo, len tak náhodou, či nenájdem nejaký spoločný znak... nemali ste po narodení žltačku? a nepreskočili ste štvornožkovanie? Lebo vraj je to možná príčina... všetko pôsobí na vývin mozgu.

nela82
24. aug 2012

@season zltacku maly nemal-len tak trocha bol zltucky-no boli to minimalne zvysene hodnoty...Neriesilo sa to.
A co sa tyka stvornozkovania..Ano-skor chodil a potom lozil..no takto to bolo aj u mladsieho-nestras..snad nebude este aj mladsi mat s tymto problem..

nela82
24. aug 2012

@janula203 Ak mozem poprosit...moj syn je integrovany-je dyslektik a ma potvrdenu hyperaktivitu...ma individualny ucebny plan-no priznam sa,ze do dnesneho dna poriadne neviem preco musi byt integrovany...Teraz bude tretiak-cize integrovany bude uz treti rok-zo strany skoly sme boli priam dotlacení podpisat papier a suhlasit s integraciou.... 😠 😢
A do dnesneho dna neviem ci sme urobili spravne...

season
24. aug 2012

@nela82 ja som mu sama trubka pomáhala chodiť, mladší dvaja už šli postupne. Mali sme studený byt, sa mi zdalo šialené dávať polročné mimino válať sa po zemi a ked sa dral na nohy, tak som s ním chodila, ale teda strašne dlho ☹ lebo sám nevedel, nechcel a vela padal aj predný zubik mal naštrbený od pádu.
A integrácia si asi myslím, že je lepšia, lebo má zohladnené svoje tempo, nemusel všetko robiť ako ostatní, či nie? Nemal toho menej, a aj zohladnené hodnotenie?

nela82
24. aug 2012

@season napisla som to IP 😉

season
24. aug 2012

@nela82 aj ja 😉

giza
27. aug 2012

@season cokolvek co budes robit naviac je bonus a pomaha, len mat na to cas a nervy, zial ja uz som to vysadila a bola to riadna facka, ked mi skolsky spec. pedagog v novej skole oznamil,: " ze ci si myslim ze sa mu to niekedy vylieci ako choroba ? " jasne ze clovek dufa, ma nadej, ale toto bolo zobudenie do reality, ze nie. Takze beriem to ako to ide a v ramci toho co sa pytate na spolocne znaky, viem o jednom :

-u tychto deti byva casta aj ina porucha parovych organov, u nas su to ladviny (mame podkovickovo zrastenu do jednej), cukrovka je o zlazach niektore su v pare ale pankreas nie...
- zltacka novorodenecka u nas nebola vobec a nehra rolu (pomaham pri novorodencoch a vidim nasledky) a tiez nemame spolocny postup vyvinu v motorike, ze sme dlllho stvornozkovali a potom sa az postavil a isiel z nicoho nic (mam to natocene, dodnes zasnem)
@nela82 - to ze nik nepovedal preco, len ziiiram 😲 to je des! nechapem ako sa to moze stat?

season
27. aug 2012

@giza @nela82 obávam sa, že keby sme možno nesúhlasili s integráciou, tak by sa na ňom "vozili" a dotlačili by ju, aby ho buď preložila na inú školu alebo rovno na špeciálnu ☹

giza
28. aug 2012

@season zmena skoly? viem ze "ruka ruku v tomto drzi" (mama je pedagog, svagrina tiez) - vidim to ale i tak, pytat sa dookola je tvoje viac nez len pravo, ty predsa mas zodpovednost a nesies nasledky nie oni, tak sa pytaj:- "mozem vediet preco?" najlepsie medzi styrmi ocami 😉

janula203
30. aug 2012

@nela82 Ahoj Nelka, v prípade tvojho synčeka sa integracia odporuca uz z dole spominaneho dovodu, cize, ucitelka ho hodnoti vzhladom na jeho moznosti, individualne tempo, ma viac casu pri pisomkach, a podobne......ucitel vsak odporuca integraciu na zaklade odporucania prave specialneho pedagoga......z integracie by som napokon zly pocit nemala, lebo pomaha dietatu, aby mohlo byt uspesne vzhladom na svoje moznosti.....neviem ci aj chodite nadalej k specialnemu pedagogovi na cvicenia a podobne....toto by som odporucala, detom to velmi pomaha....drzim palceky 😉

nela82
30. aug 2012

@janula203 dakujem za tvoj nazor 😉 Ide na mna taká...nostalgia-strach-stres...kedze sa blíži školský rok 😔 Velmi zle to znasam...syn sa tesi 😅

Specialneho pedagoga navstevujeme-hoci cele prazdniny sme tam neboli,lebo aj oni maju prazdniny 😒 No coskoro zacneme opät.Vysledky su-tak dufam,ze aj treti rocnik zvladneme a pojde to...

janula203
30. aug 2012

@nela82 To je vynikajuce, ze sa tesi 🙂 zvacsa deti, ktore nie su integrovane, nestihaju tempo ostatnych deti a zazivaju denne neuspechy, ktore ich demotivuju a aj radost zo skoly mizne....takze si myslim, ze v pripade tvojho synceka to bolo velmi dobre rozhodnutie... 😉 prajem uspesny skolsky start 🙂

nela82
30. aug 2012

@janula203 dakujem pekne 😉

Inac-on sa tesi,lebo bol dlho doma 😅 No v skole to nema lahke,kedze sa mu deti posmievaju a nadavaju mu...robia naprieky a najhorsie je,ze ho nahovoria a on urobi co mu povedia ☹ 😔 Samozrejme,potom je na vine moj syn....aj ked ucitelky boli oboznamene co a ako.... 😒 Snad to tento skolsky rok bude o inom-pevne verim...

janula203
30. aug 2012

@nela82 Ach, tak to je mi luto....predpokladam, ze pohovorom s ucitelkou nepomohol.....je to skoda, lebo detom sa to da krasne vysvetlit a nemusia sa vysmievat.....

season
30. aug 2012

@janula203 tiež som to tak pochopila, že je to pre dobro dieťaťa, môj sa neteší, ale to je práve asi preto, že to nestíhal a verím, že mu to pomôže. Aj my nadalej pracujeme a dufam, že bude dobre. Vdaka za Tvoj pohlad z opačnej strany.

nela82
30. aug 2012

@janula203 no samotna riaditelka sa tych deti zastava...aj ked sa stalo,ze som bola sama toho svedkom... 😔 No vraj to nie je pravda...No jeho triedna ucitelka mi povedala,ze je mu ublizovane 😔 Riaditelka na nom akoby "sedela" inac to neviem pomenovat...Nema problem pred detmi povedat-"nechajte ho on je iny".....tak ako ho potom maju brat tie deti???Ide im peknym píikladom...

janula203
30. aug 2012

@season 🙂

janula203
30. aug 2012

@nela82 uuuha, to je zle....a pritom nie je iny, len jednoducho sa nenauci vsetko tak ako ostatni.....nemoze za to....mozno by pomohlo porozpravat sa so specialnou pedagogickou, ci by aj ona v tejto veci nevedela nejako pomoct....prip. by pomohlo preradenie do druhej triedy.....zacal by s cistym ctitom.....skusit sa sa osobne porozpravat so ziakmi, bez syna...vysvetlit im vzhladom na ich uroven porozumenia, ako to so syncekom je...... 😉

nela82
30. aug 2012

@janula203 su dni,ked sa to da...no su dni...
Syn chodi do dedinskej skoly...prelozit sa neda-jedine do mesta,kde treba uz samozrejme dochadzat.No ak nebude vychodisko a bude sa to stupnovat tak to budeme riesit aj takto.Uz som to riesila so specialnou pedagogickou-aj jej sa nepaci takyto pristup..dokonca bola prekvapena,ze za cely skolsky rok ju ani raz skola nekontaktovala co a ako-ake su pokroky z jej strany..nic..No sama som zvedava co bude dalej.No my to zvladneme-dakujem 😉