Máte niekto skúsenosti s liečbou dysgrafie?

nicky95
6. sep 2009

Ahoj? Máte niektorá skúsenosti s liečbou dysgrafie a so študijným centrom Basic? Ďakujem za všetky odpovede.

mracik
6. sep 2009

no s týmto liečebným centrom skúsenosti nemám, len toľko, že je to pod taktovkou Scientologickej cirkvi...To ma hneď stoplo, takže sme hľadali radšej iné možnosti...

nicky95
autor
6. sep 2009

ako ste to riešili ? kde chodíte na liečenie? Ja som ešte so synom nebola nikde, len som počula o basicu, mám podozrenie , že je dysgrafik/na 98%/

mracik
6. sep 2009

ten 13 ročný? 😕 to ste na to prišli až teraz? My sme našli školu so špeciálnym pedagógom, takže nikde inde teraz nechodíme. Postupy by som ti aj napísala, lenže u takého veľkého chalana sa to rieši zrejme inak... Aké má problémy?

dioliana1
6. sep 2009

moj syn je dyslektik, dysgrafik, a dysortografik, ale naučil sa písať i ked nie pekne, chce to veľa trpezlivosti. To že je dyslektik som sa dozvedela až pol roka po tom čo nastupil do školy, lebo má perfektnú pamať...ono sa každá porucha niekde inde kompenzuje, nikdy sa neučil matematiku a vždy mal z nej jednotky...S tými dys.... sme chodili k psychologičke-pomohla radami.

magimary
6. sep 2009

nicky, jednoznačne začnite (!) v pedagogicko-psychologickej poradni najbližšej k vášmu bydlisku...
najprv mu tam spravia podrobnú diagnostiku a potom presne naňho "ušijú" korekčné postupy, ktroé sú takmer vždy založené na pravidelnom "tréningu a cvičení" (ako v športe 😉 ) a trpezlivosti...

mráčik, vysokointeligetné deti dokážu túto poruchu "maskovať" (nie -ale aj- vedome) aj do dospelosti 😉

mracik
6. sep 2009

magi, no veď ja som ťažký dysgrafik, maskovať som celkom skúšala, (napríklad som neodovzdávala zošity učiteľke na opravenie)...no ale prišli mi na to po pol roku. 😀
Skôr sa dá asi maskovať dyslexia.
Nicky, napíš aj aké má chalan ťažkosti, teda či je naozaj dysgrafik, alebo dysortografik. 😉

nicky95
autor
7. sep 2009

Nikdy nepísal krasopisne, ale teraz!!!!Ešte v tých nižších ročníkoch to bolo ok. Písal čitateľne, ale ani tie prvé čiarky nikdy neboli 100%. Ako sa však zvyšovalo tempo v škole už to bolo horšie. teraz im učitelia diktujú učivo, ktoré napíše totálne nečitateľne. Nevie po sebe prečítať, tak mu zošity lúštim doma, prepisujeme a tak sa učí. Ak chce , aby to bolo napísané čitateľne musí katastrofálne pomaly písať, po jednej vete je unavený ako ja po celej strane. Pero drží krčovito, podľa mňa aj preto sa tak veľmi unaví.

magimary
7. sep 2009

mráčik, ja som ľahký dysgrafik, resp. dyslektik (vitam v klube 😉 ) a prišla som (si; keďže mám štátnicu z "porúch učenia") na to až v dospelosti! 😉 , od malička som mal síce porblém so zamieňaním "b" a "d" (dodnes mám fóbiu tlačeným napísať napr. slovko obdaleč a pod., a píšem LEN a vždy som písala LEN tlačeným) a v škole sa mi to podarilo výborne maskovať, lebo som sa za to nesmierne hanbila...ani za svet by som nepripustila, že môžem mať v tomto problém...
ale v dospelosti, keď som začala písať rôzne posudky a iné neskutočne obrovské traktáty (najmä v časovom, alebo inom strese), vychádzali napovrch všetky moje prešmyčky a prekrútenia, zamieňanie poradia hlások atd (slova ako starna= strana, zatrja=zajtra a pod., snáď nikdy nenapíšem správne na prvýkrát) a ja som ich musela po sebe neustále opravovať, lebo celé texty strácali zmysel...(a tu na koníku to zo mňa vylieza úplne najviac, lebo zväčša píšem veľmi rýchlo, večer, v únave a nekontrolujem po sebe, teda nie vždy-niekedy ano, potom je to lepšie 😅 )...
takže, ak sú príznaky neni príliš výrazné, prípadne sa poprú za cenu väčšieho úsila dieťaťa v škole (a aj viac frustrácií a stresov), tak sa "dys-" ky môžu dešifrovať až oveľa neskôr... 😉

napokon aj môj (teraz už 12 ročný, alebo 13?, neviem 😅 ) synovec mal podozrenie na dyslexiu, dysgrafiu a dysortografiu už od prvej triedy (kedy som mu robila orientačné testy ja a vyšiel vysoko pozitívny, ale keďže som nemala žiadne razítko, nemohla som mu vydať žiadne ofic. stanovisko,) poslala som ho-aj so švagrinou do PPP a keď tam prišli na testy (to bol už tuším ťažko zablokovaný a frustrovaný tretiak), tak sa tam zo stresu a paniky zosypal a od starchu (z toho, že ho testujú z preňho najhorších vecí) odpadol, takže skončili na pohotovosti u lekára a z testovania nebolo nič (lebo ho tam viac nemohli dostať)...
takto sa to s ním ťahalo ešte niekoľko rokov v stresoch z učenia, z odporu k učeniu, so zlými a stále sa zhoršujúcimi známkami, hoci chlapec je dostatočne inteligentný...v piatej triede skončil so samými 4-ami na vysvedčku...
to už sa ale aj sám pýtal opäť na testy (na poradňu), a aj učiteľkyx v škole ich tam nesutále posielali a keď ho otestovali (teraz v tých 12 rokoch!), tak vyšlo všetko, čo sa predpokladalo UŽ v tých šiestich rokoch... rodičia s ním začali trénovať, dostal papier na "neklasifikovanie dys-kových" chýb a odvtedy má už len jednotky a dvojky, dokonca sa celkom rád učí (resp. nie s násilím) a všeobecne sa z neho stáva prosperujúci žiak 😉

takže, nicky, nemaj obavy, Tvoj syn potrebuje ozaj len podrobnú diagnostku, cvik a určité oslobodenia v škole a bude všetko OK... 🙂

mracik
7. sep 2009

magi, mňa tiež nikto nediagnostikoval, vždy som bola len lajdáčka, čo sa jej nechce písať 😝

nicky, tak to je veľmi pravdepodobné, že naozaj má dysgrafiu.
No jednoznačne treba ísť do PPP a pokiaľ možno vybaviť mu, aby mohol poznámky v škole písať do notebooku. Tieto deti väčšinou píšu na počítači oveľa rýchlejšie ako rukou a dokážu si v počítači pekne vytvoriť systém, takže majú poznámky prehľadné. Popri tom samozrejme precvičovať ruku, zamerať sa na správne držanie pera. Ale to by vám mali dať pokyny v PPP
Poviem ti, ja som celé detstvo túžila po tom, aby som mala na svojej lavici písací stroj, do ktorého by som mohla písať. Doma som na ňom písala celé romány, dokonca aj triedny časopis, ale v škole som nebola schopná držať krok s ostatnými. Tak je to aj doteraz, veľmi pomalým tempom dokážem písať celkom pekne, ale pri vyššom tempe je to dosť hrôza. Našťastie už všade máme počítače. 😵

kili
7. sep 2009

no ja som sa o dyslexii dozvedela v 16tich, od svojho MM, dovtedy ma nikto na testy neposielal, skôr mi nadávali aj učiteľky v škole do debilov a idiotov, že mám viac čítať a pod... takže do tých 16tich som si myslela, že som retardovaná 😝 . ale ani potom som to nikomu nepovedala, na diagnostike som nebola a nejak som sa s tým naučila žiť. Ale moja gramatika je proste príšerná 😅

magimary
7. sep 2009

veď práve, kvôli takej "hlúposti" (nenadľahčujem tento problém, ale je to naozaj zanedbateľný a ľahko ovplyvniteľný, ak je zachytený -problém oproti iným nezvratným... 😖 ) si mnoho ľudí nesie z minulosti osobné pocity frsutrácie (zas 😝 😅 ) a pocity vlastnej neschopnosti... a pritom stačilo tak málo... len vetdy (keď sme boli my "malé", sa o dyskách nevedelo, resp. sa s nimi nepracovalo...
môj stredný brat je dysortografik ako vyšitý (nikdy nevedel a nepoužíval mäkčene, dĺžne, "y" a "i" -ani nehovorím!) a bol považovaný za pomaly MR len kvôli tomu, že jeho ditkáty boli pre červené more nečitateľné...
no, prišiel na strednú školu (kde boli aj špeciálny pedagógovia), pomohli mu a z pôvodne plánovenj učňovky si urobil k nej aj maturitu a napokon aj vysokú školu (s excelentným výsledkom)...a teraz je učiteľ na ZŠ! skvelý učiteľ... (na tabuľu radšej ale nepíše 😅 , radšej s deťmi diskutuje a vysvteľuje ústne 😉 , učí humanitné predmety, tak si to môže dovoliť 😅 )
ale, naozaj pravdou ostane, že celý život (po strednú školu) bol kvôli tomuto považovaný za postihnutého...(keďže má aj telesný postih-DMO, tak sa to k postihnutiu jednoducho hodilo 😖 🙄 ).
ale v 80-tich rokoch nikto nič neriešil... 😝

nicky95
autor
7. sep 2009

Ďakujem za príspevky, volala som do PPP, zajtra idem vyplniť formuláre a ide sa na to. Napíšem ako sme dopadli.

magimary
7. sep 2009

asi je to chytľavé ( 😅 ), keďže sa mi podarilo "stvoriť" špeciálnych pedagógov s tvrdým "y"!... 😝 😀 (v texte vyššie)

kili
7. sep 2009

magi, no ja neviem, aký si ročník ty, ale ja 82, na strednú som išla v 96 a aj tam som bola za debila 😔

cairka
7. sep 2009

ja som tiež celú školu využívala pamäť...si pamätám asi v 3-4 triede, ked mi učiteľka dala prečítať neznámy text ... asi si viete predstaviť, ako to vyzeralo a ako som sa hambila, ináč som si furt čítala doma pár strán dopredu, a ked ma náhodou vyvolali na čítanie, tak som recitovala...neskôr som sa naučila čítať tak, ža očami som čítala už na konci riadku a nahlas ešte len začiatok. na gympli som sa učila tie memorovacie predmety tým štýlom, že kamarátka si rada pred hodinou zopakovala nahlas, čo vedela, a ja som si zapamätala z toho výcuc...písanie takisto - tlačené b/d, a/e a písané m/n a k/l to furt musím rozmýšľať 😅 nikdy nikoho nenapadlo riešiť nejaké dysporuchy, tiež ako kili som len bola ten blbec... až na výške som raz praxovala u jednej psychologičky a ona robila ako jedna z prvých v tej dobe biofeedback a tam na o prišla, že niečo nie je v poriadku...

magimary
7. sep 2009

ja som o 4 roky staršia, ale ešte ani v "tvojom" období to nebola sláva...celkovo sa "dysko-diagnostika" začala pomaly rozbiehať až v druhej polovici 90-tych rokov (počas komunistov by bolo takéto niečo "nezistiteľné" na tomografoch považované len za výmysel a blud-ako všetko vedecky nedokázateľné 😝 ) a úplne boom nastal až po roku 2000 (žiaľ, 😖 )
no, nemala si to ľahké...nezávidím Ti..., lebo skutočne nie je čo... (ako vravím, zažívala som to pri bratovi ☹ , keď "kripel bol len kripel" nič viac... 😖 )...

magimary
7. sep 2009

ale, cairka, aj ty?)? 😕 😨 😅
tak na teba by som to nikdy nepovedala, každý text v príspevkoch úplne intaktný 😅 🙂 (ty to po sebe tak otrocky kontroluješ?)...
a nicky, to je najlepšie, čo si mohla urobiť... a uvidíš, napokon nebudete potrebovať ani žiadne špeciálne centrum, stačí osobný kontakt so psyhcologičkou a pôjde to... 😉

cairka
7. sep 2009

magi, to sa spýtaj báb, čo spolu skypujeme 😅 tu na koňovi si každý príspevok opravujem 😅 na skype občas to vyzerá, jak keby s hotentótom písali, tam nekontrolujem väčšinou

kili
7. sep 2009

cairka, tak to si mala dobré, ja som ani pamäť nemala a aj keď som sa niečo naučila fakt naspamäť, tak už som bola tak strémovaná, že ani to nezabralo 😝

magimary
7. sep 2009

vážne cairka?!? 😅
no, k neuvereniu, že by si mala porblém...
ja sa tiež snažím o kontrolu, ale niekedy si aj tak nevšimnem, čo za bludy popíšem...
a , pravdu máš, na skype ani nehovroím... 😅

blumka
7. sep 2009

nicky uz ti baby poradili...jednoznace PPP a tam ti dalej povedia co a ako...pomozu aj teba ako mas doma pomoct ty svojmu synovi, v skole bude (alebo teda by mal byt) hodnoteny podla specialnych pokynov pre deti s poruchami ucenia.. a co sa tyka liecenia v nejakom centre, mne to pride ako totalna kravina (sorry za vyraz), pokial viem poruchy ucenia sa nedaju vyliecit ale skorigovat tak ze su skoro neviditelne...ale nejaky scientologovia ti asi velmi nepomozu 😉
V dnesnej dobe je obrovske percento deti s poruchami ucenia..aj v minulosti bolo, ale zial, doba bola taka, ze namiesto diagnostiky a pomoci tym detom, ich vsetci mali za nezvladnutelnych, pripadne lajdakov...zial...
tak vela stastia

giza
7. sep 2009

velmi podobne som opisovala aj ja (a aj ine maminy sa tam pripojili cca 2. ?) svojho druhorodeneho syna, ktory je dysgrafik, dysortografik, atd...pozri aj tu je viac:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

staci si precitat moje prispevky (mozno sme na tom lepsie, mozno horsie, ale robime s tym co sa da - hlavne ze to vieme i ked zivot mu tym neprebojujeme za neho)....
Navsetvujeme poradnu a momentalne ideme na tyzdenny program od zajtra (neviem presne uz ten nazov - dam vediet ako sa vola) a uvidime, lebo doposial sme mali len take cvicenia (na 1/4 roka) podla ktorych nieco diagnostikuje ale nejak extra nam veru nepomohli....mozno s pamatou ano, ale inak s pisanim ani nie...skusim sa jej opytat na tu oslabenu sluchovu pamat, lebo uz je to dost zle, stupnuje sa to a aj dnes opat zabudol vylozit pisomne upozornenia zo skoly, lebo nepovedal nieco doma....taka klasika a budem to musiet mat aj na papieri aby mi pre istotu zavolali ak nieco potrebuju, nech to cez neho nevybavuju....on si nezapamata, ze naco mu davam do skoly 4. Eura - dnes mi ich priniesol nazad s pozdravom od pani druzinarky aby som este poslala aspon 15 a mam na zaplatenie druziny 😀 😕 😠 - tu som prevodom vyplatila samozerejme, ale to malo byt na hyg. potreby co mal dat triednej 😒 😒 😒
Inak vsetko ako pise blumka - este stale aj moja svokra zastava nazor(co si asi prezila na vlastnej kozi ), ze sa z toho dostane, ked mu budem vkuse davat diktaty 😠 😠 😠 😀 a tvrdi mi, ze sa iba ja malo snazim a neskusila som to , vraj na nu to pomahalo i ked len malinko...najhorsie je, ze som jej dala aj clanok o tom z mami a ja precitat a totalne odignorovala 😔 🙄 ....no comment- ma tak vtedy s tym taaak vytocila, este teraz penim pri spominani 😠 😠 😠

nicky95
autor
7. sep 2009

Momentálne som ešte na MD smalým, ale už pomaly nastupujem späť do práce . Dotera som mu prepisovala zošity, učila sa s ním. On sa mohol pozerať do zošita aj celý deň, vôbec nič sa nenaučil. Keď som dala malého spať a učili sme sa. . Prečítala som mu vetu po vete a tak sme sa učili. Takto sa to naučil za 15min. Ale keď nastúpim do práce, minimálne do tretej musím byť v ambulancii, potom škôlka, nákupy, variť....Kedy sa s ním budem učiť??A ešte aj puberta ním lomcuje.

giza
10. sep 2009

to varenie vypust nicky, sorry ale tepla vecera nieje prospesna ozaj nikomu....(ak mate vsetci stravu teplu na obed v danych utvaroch, naco este vecer?)...rozky a chleba zvladne spravit aj on aj tvoj muz, tak neni o com...zvysok ako nakup je naozaj nutny...ale upratovanie ci iny chod domacnosti pocka (pradlo samozrejme do pracky dat prat mozes) ale mas pocit, ze ja to mam lepsie pri 4. detoch?...tym sa nechcem vystatovat,ale ozaj treba prebrat priority pri takej zmene v zivote ako je novy clen rodiny, ci nastup do prace a zapajaj aj okolie....aj oni maju mat svoj podiel na tom vsetkom......

Prisla som sem napisat nazov toho cvicenia co sme dostali predvcerom - KUPOZ...a je to subor roznych cviceni na 10 min. denne po dobu na 3. tyzdne (4. cvicenia na kazdy den opakujuce sa pocas celeho tyzdna s tym ze dieta zrychluje....)nesmie sa vynechat ani jeden den....a takto dookola na cely rok -potom sa to zosumarizuje a uvidime ako na tom je, ci mu pomohli alebo este treba cibrit viac....ak som to spravne pochopila podla opisu dotycnej pani....

nicky95
autor
11. sep 2009

Ja som podpísala žiadosť o vyšetrenie, termín pošlú poštou/len neviem kedy/. To varenie je ok, lenže ešte 3 mesiace bude manžel doma s malým, nepôjde do škôlky, musím im zabezpečiť teplý obed. A potom už iba varím cez víkend a raz cez týždeň, lebo manžel nechodí na obedy/maliar, takže pracuje vždy inde/. Som zvedavá, aké cvičenia dajú nám. Detičky ti pomáhajú v domácnosti? U nás si malý uprace po sebe hračky, ale nik iný ani prstom nepohne. Teraz si zvykli, že som bola doma, všetko mali vždy pripravené. Starší syn ani lyžičku neumyje po sebe, nieto ešte riad.

andreah70
11. sep 2009

giza môj syn tiež robil Kupoz asi pred 2, alebo 3 rokmi ale moc veľké pokroky som na ňom nebadala, on to ale nerobil celý rok ale asi 4-5 mesiacov /už si nepamätám/ prajem ti aby to tvojmu synovi prospelo 🙂 .......inak môj syn má okrem dysgrafie aj ADHD /porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou/ tak možno preto ten Kupoz nezabral.
nicky držím palce neboj zvládneš to 🙂

nicky95
autor
12. sep 2009

andreah ďakujem, musíme všetko zvládnuť. Teraz má ešte tie prvé učivá písané ako tak . Niektoré predmety sa aj dajú prečítať, určite im diktujú pomalšie. Keď už budem mať výsledky vyš. chce poprosiť triednu profku, aby nemusel poznámky písať cez hodinu, ale aby si mohol prefotiť od spolužiaka a doma si to napísal. Stráááášne ťažko sa dostávame do učenia. Vo štvrtok sa učil z chémie pol hodinu pár vetové primitívne učivo. Už som nervy chytala. Musím mu vetu po vete vysvetliť.

andreah70
12. sep 2009

Nicky aj u nás je to tak musím mu pomáhať a učiť sa s ním. Oni našťastie ešte nepíšu tak dlhé poznámky, ale aj keď píšu kratšie musím to po ňom luštiť. Čo sa týka toho učenia Dominikovi pomáha keď látku číta nahlas pri mne, tak sa vie lepšie sústrediť poprípade ho držím za ruku a on číta aby bol v kľude a sústredil sa. Takto to ako tak zvláda. On má vyhodu v tom že si veľa pamätá takže ak ho prinútim sústrediť sa tak sa učivo dokáže naučiť perfektne.
Tvoj syn chodí na osemročné gymnázium keď spomínaš triednu profku? Tam je to určite náročnejšie. Ja som môjho na gymnázium nechcela dať, hoci mohol štvrtú triedu skončil so samými 1, bála som sa ako by to zvládal.
To s tým prefocovaním praktizujeme aj my pokiaľ je Dominik chorý a musí veľa poznámok opisovať tak mu to fotím od spolužiakov.

nicky95
autor
12. sep 2009

na gymnázium sa prihlásil on , ja som nechcela. Na základnej mal čisté jednotky, teraz ako tretiak dve trojky. Nie je to také strašné, ale ostatný keby sa učilo toľko ako on a tak ťažko, mali by jednotky s 10hviezdičkami. Napr. teraz z matiky rozdáva profesor jednotky piatim žiakom, ktorý sú prvý. Ostatný aj keď majú úlohu správne vyriešenú, k tej jednotke sa nedostanú. Tak majú tí istí piati už holdu jednotiek a čo tí naši? Tak môj tú jednotku nebude mať nikdy, lebo ak chce , aby to bolo čitateľne napísané alebo narysované, tak musí pomalšie. Ak to takto bude pokračovať, budem sa musieť ohlásiť./nový prof od septembra/. Je v ich triede už taký žiak, ktorý má dysgrafiu aj na papieri, ani voči nemu to nie je fér.Už by som najradšej šla na ten pohovor s ním, ale neviem ako dlho to trvá, kým dostaneme termín.Aj ja vravím synovi, aby sa učil nahlas, ale tvrdí , že tak sa nevie. Aj ja som sa voľakedy učila nahlas, podľa mňa je tak ľahšie.

giza
16. sep 2009

andreah - dakujem...najlepsie je ze jeho tr. ucitelky si nikdy nic nevsimli pokial by som im nic nepovedala 😒 😕 - aj by sa mu to prepieklo, keby nezabudal tolko a nemal skaredu upravu + probelmy s basnickami a cudzim jazykom, y/i , dlzne, makcene, atd...Az dorobime ten KUPOZ dam vediet ci pomohol, zatial v pohode- berie to ako hru a da sa aj z jeho sustredenim - inak toho som sa velmi bala, ze to sa nenauci ked pojde do skoly ale zvladol to...hravy ale ostal, sa mi cuduju ze v jeho veku sa hra este s autickami - ale je zlaty 😵 ...

Nicky- co si zasejes to mas-ja (prepac za uprimnost ci skor to co ja neznasam- som priam na to alergicka, ale v dobrom) deti zapriaham od malicka aby si po sebe upratali aj sialku od kakaa rano umyli, lebo inak si to mozem hodit - vysavanie uz robia chalani i ked je to este dost slabe s kvalitou...tiez v zahrade zbieranie jablcok ci inej urody (nie kvanta, len raz za cas za kybel na kompot alebo do kolaca), starsi sam napriklad upecie kolac ked chce (bublaninu obvikle, ine len macane piskoty s bananom)...som rada, ze su taky aky su ale len vdaka tomu ze si aj ja dupnem a trvam na svojom...Niekde som citala na to porekadlo: " kto vravi, ze ma dobre srdce, ma vskutocnosti iba slabe nervy"...a to sa mi ozaj potvrdzuje.... 😉