Máte skúsenosti s dedičnosťou psoriázy?

anjelik85
29. mar 2008

ahojte mamičky i nemamičky. rada pokeciam o tejto chorobe a jej dedičnosti. ževraj to z 90tich % dedia dievčatká. my tiež máme dcérku, tak sa chcem podeliť o skúsenosti všetkých. 😉

idikap
22. dec 2008

My sme na kožnom už boli a doktorka povedala, že je to na 99% psoriaza nechtov, že sa jej to nemusí ukázať nikde inde, ale že s takými nechtami sa ešte sama osobne nestretla, len jej mama tiež kožná doktorka. Má na nohách na nechtoch zhrubnutú kožičku a má ich aj žlté. Než sme to začali liečiť tak mala na rukách tiež ako popíchané od špendlíkov, ale to už zmizlo, len na nohách nás to trápi viac, pretože jeden nechet sa jej akoby stratil, ale rastie len po určitú veľkosť a potom sa vysuší a odpadne jej.Skúšali sme aj mudru hubu, lebo sme mysleli, že je to pleseň, ale veľmi sa jej to zhoršilo práve po tej múdrej hube, nemala všetky nechty na nohách až potom. Aloe vera gel už máme doma a pije ho teraz len týždeň, tak ani neviem, či jej pomáha. Niekedy sa mi nechty zdajú lepšie a inokedy nie. Som zúfalá a veľmi sa bojím, že sa z toho nedostane.

katunka82
4. jan 2009

Ahojky holky, tak jsem nasla konecne tema, ktere mi sedne..
Asi od 10 let trpim lupenkou, ale ne tou beznou, tou nebeznou 😉

Lupenku nemam na kloubech a ostatnich namahanych castech, ale na hladkych plochach a vzdy zrcadlove.
Musim zatukat X X X... ale nijak rapidne se mi to nehorsi.. mam to porad stejne, sem tam se nekde objevi neco nove a neco stare zase zmizne..

Jdu si procist co jste psaly..

katunka82
4. jan 2009

Jo taky mam psoriazu v usich a to je problem, protoze dost casto trpim na zanet zvukovodu, v roce 2008 jsem ho mela 4x - coz neni moc dobre a vzhledem k te lupence na to budu hodne trpet, musim si davat pozor na prochladnuti, vodu v usich a tak..

Jinak jsem na ostatni lupenku vyzkousela kde co .. je to vzdy jen na chvilku.. nejucinejsi jsou kortikoidy, kterym se ale vyhibam a nepouzivam je.. naposledy jsem si je naordinovala pred svatbou, at mam krasne celo na svatbu.. driv jsem to resila kratkou ofinou, ale to se nezlepsovalo.. ted kdyz mam dlouhe vlasy, tak je celo o.k. Hlavne jsem objevila super mast od firmy ENERGY, ktera mi po pravidelnem vecernim mazani dela zazraky. Je to na bylinne bazi, takze se neni ceho bat. Jen musim pravidelne mazat a nesmim zapominat.

Samozrejme nejaky vecirek, spatny a kratky spanek, nervozita, vyrazna zmena pocasi, to vsechno ma na me sileny vliv..

Jsu zvedava jak bude lupenka probihat az budu tehu a mam docela strach, aby to nemelo potom i moje dite. V rodine to nikdy nikdo nemel.. me se lupenka objevila po tezkem obdobi v detsky, kdy se rodice rozvadeli - psychika to u me vyvolala. (ceho jsme se tak dopatrali, jineka nevim o zadne jinem podnetu co by mi ji privolalo..)

tucniacik
7. jan 2009

ahojte,
chcela by som sa spytat, ako ta lupienka vyzera a ako sa diagnostikuje...moja natalka/bude mat rok/ ma jeden zvacujuci sa flak na pleci, uz je ako dvojkoruna, uz predtym mala 3 male flaky, ale trosku ine,na to nam zabral ichtyol, ale na toto nezabera a flak sa zvacuje... pediatricka nas dnes vystrasila ze to moze byt lupienka, tak sme bezali koznej, ona iba povedala ze to skor vyzera na seboreu,ale nespravilla nam ani odber krvi ani nezobrala vzorku... ako to diagnostikovali vam? ved tieto kozne veci vyzeraju vselijako a lekari sa casto v diagnoze mylia...
a moze mat vobec uz jednorocne babo lupienku?

idikap
10. jan 2009

pre tucniacik, psoriaza vyzerá tak, že pokožka ti zhrubne a tvoria sa na nej také šupinky. A či môže mať jednoročné bábo lupienku, tak áno, môže. Ale či to je lupienka, tak to musí vedieť doktor.

georgine
5. feb 2009

ahoj holky, dnesk ajsem po konzultaci na kožním byla poslaná, rpo zhoršení stavu na léčbu světlem - fototerapii) nemáte s ní některá zkušenost???? Jak casto bych mela docházet aby to bylo ucinne?? mudra 2xtýdne.. jako dalsi moznost mi nabízela ruzne preparáty(jako prásky) ale maji hodne vedlejsich ucinku? uzíváte nekterá??

Napište a podělte se..Ahojky 🙂

artuse
5. feb 2009

georgine, já na fototerapii chodila několik měsíců po porodu, protože se mi po porodu lupénka výrazně zhoršila a já nechtěla používat kortikoidy při kojení...a fototerapie mně pomohla moc, chodila jsem 2x týdně asi 3 měsíce, pak chvíli jen 1x týdně, tak to zkus. Jen se to s ní taky nesmí přehánět, chodit moc dlouho atd., protože přece jen to záření je při častém používání škodlivé 😔 ale na lupénku pomáhá

tucniacik, bohužel lupénku může mít i takto malé dítě, dobrý kožní lékař by měl umět lupénku diagnostikovat a s ničím nezaměnit, zkus jiného kožního dr., např. v ambulancích při nemocnicích s tím mají zkušenosti. U mě lupénka vypadá, že se mi tvoří červené flíčky a na nich stříbřité šupinky a fleky se zvětšují.

zuzitka
5. feb 2009

moj znamy sa lieci u ludoveho liecitela, kuk:

http://zuzitka.blogspot.com/2009/02/pdedik-ludo...

moj syn sa unho lieci na atopicky ekzem 🙂

georgine
5. feb 2009

artuško : tak to si me potesial me se to taky práve spoždene po porodu cca 8mesícu výrazne zhorsilo a pka se ti to uklidnilo? a ted to máš ve zvladatelnejsí fázi,nebo už není vubec( což je mene caste) ale proc ne? 😉

artuse
5. feb 2009

georgine, no mně se to zhoršilo po porodu a pak jsem ještě měla asi tři měsíce po porodu silnou virózu a rozjelo se to hrozně, takže jsem na tu fototerapii chodila v loňském roce zhruba březen až květen, pak přes léto to bylo dobré a teď v zimě mám jen sem tam flíček a trochu ve vlasech - tj. zvládnutelná fáze (ťuk ťuk ťuk) a v podstatě fáze, jakou jsem měla před těhu, porodem a vlastně to tam mám více méně celý život. Jo a z té fototerapie budeš i pěkně opálená, kamoška mi to záviděla, že vypadám jak se solária nebo od moře 🙂 Ale ze začátku mě ta kůže po tom ozáření dost pálila a svědila, to jim pak kdyžtak řekni, kdybys to také pociťovala, a dají ti slabší intenzitu záření.

georgine
5. feb 2009

aha děkuji ti Artí.. už se docela těším.. 🙂

anjelik85
autor
14. feb 2009

idikap, psoriáza má 300 druhov, takže sa nemusí len tak prejavovať. ja som na liečení videla rôzne druhy. ja mám takú, že sa mi tvoria lupiny, pod nimi je to zapálené. na zápal mi pomáha belosalic (ale keď si poškrabem viacej a natieram sa, tak sa idem zblázniť, jak svinsky to páli) no a potom belosalicu vodičke si dávam ešte masť s ichtiolom (je taká moc tmavá). s ňou som sa natierala na liečení vždy a tu som ju objavila v lekárni len náhodou. dr mi ju neporadila. už k nej ani nechodím, radšej takto čítam a skúšam rady, pretože lekári sú poväčšine konzervatívni. česť výnimkám. a keď vám niekto dáva celé roky len to isté a na žiadosť vám ich zmení, tak zmení ich tým spôsobom, že je vlasnte výrobca iný a má to iný názov, ale zloženie a účinky sú to isté, tak je to na dve veci.
mne sa psorka po pôrode nezhoršila. mne na to veľa robí stres. a za dva roky ho mám moooooooooooooooooc. (vďaka "milej" svokre) ale moc pomáhalo aj more. hlavne ten jód čo obsahuje a slnko. najviac pomohlo, keď som sa doslova spálila. boli to bolesti, ale poviem vám, zmizlo to veľmi rýchlo. ale akonáhle prešlo leto, začalo sa to odznovu. žiaľ, financie nedovoľujú ísť ani len raz do roka k moru, tak môžem skúšať len tablety a maste. známy radia lampu od biopronu, ale tá je tiež drahá a to môj drahúšik nekúpi. 😅

idikap
17. feb 2009

ďakujem anjelik za tvoje slová, tak viem, že v tom nie sme samé. pravda je, že už sa s tým pomaly zmierujem a teším sa na leto a more.

katrin21
17. feb 2009

najlepsie na Psoriázu ( overene !!!) je ist na dva tyzdne na Vulkan na Siciliu.... jedna cestovka z NR tam robi zajazdy a chodia tam chodi na psoriazu.. je tam take sirove sulkanicke sopecne bahno... v tom sa moci clovek... totalne to odvodnuje, clovek je ako vycucnuty prve dni, ale pomaha...
priatelov ujo tam chodi kazdy rok a ma skoro cely rok pokoj , ked sa odtial vrati.... vazne... nema ani znamku po psoriaze potom .. az ked sa blizi znova leto, tak slabunko sa mu sem tam objaví fliacik. Chodi tam uz roky, autom. Je to daleko, ale stoji to za ten komfort a radost zo zivota bez psoriazy.. terza je este aj v Smrdákoch, aj to pomaha, ale Vulkan je 100x lepsi.. Vyskusajte. Fakt odporucam. Nie je na nom ani vidiet, ze ma psoriazu. Chodia tam koncom majam zac, juna, pred sezonou.

katrin21
17. feb 2009

sorry za preklepy 😉

kozor
9. jún 2009

caute, mam psorku na velkej casti tela, tazsko sa lieci najskor asi koly dieram v zuboch, ktore som si nedal opravit. Niekedy ma to sialene svrbi, nemozem spat a podobne len sa skrabem , prosim poradte co proti svrbeniu

petja
9. jún 2009

Doporučila bych konstituční homeopatii,nebo autopatii.

majina.b
9. jún 2009

minule v TV bola reportáž z maďarska, su tam kupele ktoré veľmi dobre pomáhaju pri psoriaze, nazov si nepamätám, a v idens.cz bol o psoriaze članok, v čechach bol na navšteve nejaký cudzinec, čo vynašiel dosť učinnu masť na psoriazu.
až tento članok najdem tak hodim link

psoriaza sa prejaví až po 6 roku života a nie je dedičná po linii, ale preskakuje -tak sme boli info.

idikap - ku komu v he chodiš so psoriazou

katrin21
9. jún 2009

kto si moze dovolit- odpurcam, vyskusane na prietelovom ujovi.,...

Vulcano, sicilia, dva tyzdne do roka... kupanie sa v sirovom bahne denne... potom ma cely rok pokoj.. maju to aj sestra( npriatelova mama, aj jej brat - cize priatelov ujo... takze dedicnost ma asi nejaku ulohu....)Chodia tam kazdy rok, je to dlha cesta, ale stoji to za ten pokoj od psoriazy....oni tam isli teraz v piatok... robi tam zajazdy jedna cestovbka , tusim z NR, ale nie som si ista...

ale spustacom je stres....

dzio2
9. jún 2009

ahojte mozete mi napisat vas nazor s 10r dcerov som bola pred 2mesiacmi na koznom na hlave sa jej spravili take fliaciky niekedy jej stoho ide krv a ma stoho vela velkych lupin lekarka sa ani nevijadrila dala nam len taku vodicku vola satriamdinolon-ivax sem tam jej to pomoze asi tak 2tyz mala klud nic nemala na hlavicke nasla som jej1fliacik pod pozuskou ale po natreni jej to zmizlo ked som pozerala na internete tak sa to podoba na lupienku teraz sa jej to vratilo ked pojdem na kozne zase lekarka nic nepovie ja som sa jej opytala a ona ze to bude len podrazdena koza no neza sa nam to dakujem za odpoved

lenkove
10. jún 2009

ahojte,
tak som si nasla moju temu 😀
aj ja mam psoriazu, najma vo vlasoch, cervene flaky aj na cele, spankoch.. v usiach.. na inych castiach tela ani nie, max. v oboci.. maste uz nepouzivam dlho, vobec mi nezaberali (kerasal a este nieco hormonalne, zabudla som..) .. davam si na hlavu olivovy olej a pouzivam sampon Doliva s olivovym olejom, robi mi najlepsie..
prejavilo sa mi to pri pisani diplomovky, takze spustac jednoznacne stres.. 😝 aj teraz to mam hlavne pri strese.. u nas to ma otec, aj obaja bratia.. u nich sa to prejavilo neskor ako u mna dokonca, az okolo 25-tky.. o otcovi som si stale ako mala myslela, ze ma len lupiny.. 😖 ked som sa pytala otcovej sestry, zdravotnicky, ci to mame naozaj psoriazu, tak tvrdila ze isto nie, ze aj jej synovi to povedali, ale nemoze to byt psoriaza, ved u nas nikto psoriazu nikdy nemal 😀 takze ju vlastne mame vsetci z otcovej strany, aj chalani, ale neviem po kom.. babka ani dedko ju nemali, asi ta obgeneracia..

trosku ste ma vystrasili, ze neliecena moze mat neblahe nasledky.. co sa povazuje za neliecenu psoriazu? 😅 zberam sa uz k lekarovi, naposledy mi ju sledovali asi pred 4 rokmi.. 😖

majina.b
10. jún 2009

neliečená psoriaza?????? nestrašte !!!!!!

sestra nebola u kožného cca 10 rokov, keď jej psoriazu videl na ju na lýtku a lakťoch asi 15% tak jej povedal že v jej veku nemá otravovať, ľudia su na tom horšie

mam info že na ps. sa berie nejaky prispevok od štatu na liečbu, je to ako spoločenska ujma, info mám stare asi 10 dni, čo je na tom pravdy????

shaden
10. jún 2009

Tieto informacie mam z tv relacie , su to vraj najnovsie vysledky. lekar , kt. o tom rozpraval je libanoncan , vola sa Ralph Irani, specializuje sa na alternativnu medicinu. Dcere sa objavila psoriaza nechtov asi pred 4 rokmi, pouzivali sme len masticky a kortikosteroidmi. V mojej ani manzelovej rodine sa psoriaza nevyskytuje. Trvalo to asi 3 roky kym sa jej to vyliecilo. Niekto vtedy poradil nech na zaciatok zacne brat pivovarske kvasnice . brala 2tabl. Kazde rano a to sme uz ani nepouzivali masticky. Brala ich niekolko rokov. V Libanone je tiez firma Zein Al Atat , specializuje sa sa prirodne liecitelstvo. Oni vraj maju tabletky , kt. vyliecia psoriazu. Vraj ak ju ma niekto tak 2 roky , tak liecenie trva 6 mesiacov. Ak dlhsie tak treba brat tabletky rok. Pytali sme sa na ne, no su poriadne drahe. Na mesiac by to tusim vyslo 350-400 euro.
Takze tu aspon pripajam par navrhov na zlepsenie stravy, a potom uz kazdy sam na sebe moze skusit co nanho zaucinkuje, prajem vam vsetkym skore uzdravenie!
Ozaj prekladala som to z arabstiny, tak ak budu sem tam nejake nepresnosti v slovenskom zneni, tak mi to nemajte za zle, niekedy mozno pouzijem anglicke vyrazy
V 95% pripadov psoriazi je nedostatok zakladnych olejov ( omega 3,6,9) v cervenych krvinkach
Tieto oleje sa nachadzaju v rybom oleji, olivovom olej, hroznovom oleji
Podla situacie sa berie 500 – 3000 mg denne
Ked sa nelieci moze byt nebezpecna – moze zasiahnut klby ( psoriazis arteraitis), al. rakovinu pluc, hltana ( nechcem strasit, ale tak to hovoril)
Bunky sa rozpadavaju 1000x rychlejsie ako normalne
Moze zacat ako supiny na hlave – musi to pozriet lekar, ten urci ci je to naozaj psoriaza
Postihuje vsetky vekove kategorie, moze sa objavit uz u 3mes.dietata
Poruchy pecene ,enzym glutafejon peroxideiz (napisala ako som to pocula) je ho nedostatok—tento enzyme pomaha cistit pecen
V crevach - enzyme ,kt. stiepi histamine nie je , alebo ho je malo
Histamine obsahuju – kecup, majoneza, vajcia, tvrde syry, uhorky , slivky,marhule,paradajky masove vyrobky ( salamy , parky….), vyrobky z bielej muky…
U tehotnych sa enzyme ,kt. stiepi histamine zvysi az 500x
Histamine sposobuje migrenu
Enzyme GMP ak je ho vela moze sposobit psoriazu
Na psoriazu ma tiez vplyv zivotne prostredie a strava
Nedostatok Cu (med) Zn (zinok) Ni (nikel) ma tiez vplyv na psoriazu
Kazein ked sa netravi tiez moze sposobit psoziazu
Aloe vera gel natriet na pokozku – ulavi sa
Zle travenie v crevach – nedostatok Mg (magnesium) B6( brat s ostatnymi vitaminmi skupiny B – ako B complex)
Mg a B6 potrebuju enzymy na travenie
Pri zlom traveni, ked sa netvori HCL dobre , netravia sa proteiny, a tie sa dostavaju do krvi – pomozu digestive enzymes( traviace enzymy), casto k tomu moze prist u mladych dievcat menej muzov)
Digestive enzymes – 2tabl. S jedlom , aj 1 tabl. Medzi jedlami , tieto enzymy sa dostavaju do krvi a pmahaju tiez “ prilepit” Ca na kosti – zlepsuju vyuzitie Ca z jedla
Tiez je vhodne brat dobre bakterie , tie co su v jogurtoch, a inych kyslomliecnych vyrobkoch, ale ked telo netravi kazein , tak je lepsie brat ich v tabletkach, tiez v tych tabletkach ich je viac v porovnami kolko jogurtu by bolo treba zjest
Tak to je vsetko

helena56800
11. jún 2009

Prosím Vás a nemá niekto skúsenosti pri liečbe psoriázy produktami od Dr. Nona ?

idikap
29. jún 2009

pre majina.b.
My chodíme v Humennom k MUDr. Homičkovej, ale už sme boli aj v Snine, pretože nám doktorka poradila natierať Belosalicom a moja dcéra prichádza o nechty a žiadne ani len o máčny máčik zlepšienie. Doktorka zo Sniny nás poslala na alergologiu a krčné tak čakáme za výsledkami. Manžel ide s dcérou k moru ale na nechty to veľmi nepomáha, lebo jednu dovolenku už máme za sebou v Egypte a čakala som nejaké zlepšenie ale nič sa nedostavilo. Dúfam, že ďalší pobyt pri mori jej len prospeje. A ak nič nepomôže tak sa chystáme do Svidníka.
Niečo len musí zabrať.

tin007
29. jún 2009

ahojte, prave som objavila tuto temu, tak sa pridavam: mam psoriazu uz od detstva (tusim sa prejavila, ked som mala asi 10 r., potom mi na cas zmizla a vratila sa spat v 19 rokoch), nastastie iba v hlave a na cele (je to ta forma, o ktorej mi jedna dr. povedala, ze ved ide iba o kozmeticku vadu), nemam napadnute klby. ked som zila v zahranici pri mori, tak mi po pol roku uplne zmizla (a to som kupaniu v mori vela casu nevenovala, pomahal vzduch), po navrate na slovensko sa mi vratila. este minuly rok som ju mala velmi peknu, iba par lozisk v hlave, ale potom, ako som otehotnela a hlavne porodila sa mi extremne zhorsila, loziska sa zvacsili a zliali do jedneho velkeho ☹ chodievam do centra pre liecenie chronickych ochoreni koze (na pivonkovej, v bratislave) k dr. zilinkovej. absolvovala som velakrat liecbu uv hrebenom, raz som bola hospitalzovana v ruzinove, hreben mi trochu zabera (ale iba ciastocne a hlavne zacala byt moja koza citliva, takze uz nemozem prijimat plne davky), hospitalizacia mi velmi pomohla, lenze si nemozem dovolit vynechat z prace 3 tyzdne, resp. teraz, ked mam male dieta odist od neho na tak dlho. takze sa liecim viac-menej sama, teraz ked kojim, tak nemozem ziadne ichtyolove maste, dokonca by som namala pouzivat ani polytar (ale pouzivam, lebo neviem co ine by mi zabralo). zvyknem si hlavu a celo natriet olivovym olejom a potom umyt, dobre to zmakcuje a uvolnuje supiny, tiez si pred umyvanim hlavy vtieram od avene cikalfate a teraz som si kupila mlieko tiez avene - vola sa triXera+, tym si natieram celo aj tvar na noc, tiez to skvele zmakcuje a ukludnuje. asi tak

danu
29. jún 2009

tin007 na hlavu velmi dobre zabera, teda aspon mne Gelargin gel 😉

zuzana355
29. jún 2009

ahojte kočky už dlchšie vás čítam ale píšem prvý krat ja síce psoriázu nemam ale manžel iba na hlave tak ako píše tin007 ale zle na tom je že on sa nechce íst liečit neviem ho nikam dotiahnut už som z toho zufala a viem že sa trápi ale tak sa uzavrel do seba viete mi poradit aspon ako by som mu pomohla neakou domácou liečbou počula som o červenej lampe 😅
danu a tá mastička to je len na predpis.

majina.b
29. jún 2009

idikap .
nie som si ista ale v SK, sa dlho čaka a konzultacie sa platia