Máte skúsenosti s vrodenou hypospádiou u dieťaťa?

zinuska
8. apr 2008

ahojte maminky! Ma niektora z vas synceka s vrodenou vadou-hypospadiou?? Je popripade uz niekto aj po operacii?? Moc by som o tom vsetkom potrebovala info.Ozvite sa,ak s tym mate skusenosti prosiiiiim!! ☹

klarien
10. apr 2011

@zaralka Ahoj, napísala som ti IP

zaralka
11. apr 2011

@klarien máš tam odpoveď...kludne sa pýtaj....

lienka55
12. apr 2011

@zaralka my to mame zial bohu neuspesne za sebou pred rokom,teraz nas caka 26.4. druhy pokus.Zial nie psoledny.Len chcem vediet ked ste uz mali prevaz ,ci sa ta inplantovana kozicka ujala???Mz sme uz pri prvom prevaze tusili ,ze to nevyslo. ☹ 😠

ajsa32
13. apr 2011

ahojte, zaralka, ja by som mala par otazok,ak mozem- mozte mat na izbe rychlovarnu konvicu? maly pije este UM,tak neviem, ako to poriesit...
cely cas syncek lezal na posteli? ako to zvladal?ako si ho zabavila cely cas? toho sa dost bojim, maly je sidlo, ako asi vsetky deti a hlavne chlapci...

ako je to s jeho hygienou? len ho umyvas mokrou handrickou? a ste na izbe len vy? ako to riesis, ak potrebujes odskocit na WC, a pod ...?
po operacii lezal na JIS? mohla si byt pri nom aj tam?
a syncek plakal od bolesti po operacii velmi? dali mu nejake lieky na to?

mozno divne otazky, ale neviem si to predstavit vobec a uprimne , strasne sa bojim ☹
dakujem pekne.

zaralka
14. apr 2011

@lienka55 No ajoj lienka...ja viem,že sa vám to nepodarilo.No nám sa to všetko ževraj ujalo,má to podla lekárou a sestričiek veľmi pekné a aj cikáme pekne jedným prúdom,ale mám to ešte sledovať,lebo sa tam môže vytvoriť tá neaká hnusná dierka alebo sa mu môže zúžit močová rúra hojením a to by mu museli rozširovať,ale to sa robí asi len ambulantne,lebo dr sa tak vyjadrila,že keby nastalo niečo také,máme hneď prísť a musia mu to urobiť,lebo potom bude moc tlačiť na močenie a vtedy sa môžu vytvoriť tie ďalšie dierky.No ja som ešte stále neni vklude,lebo len striehnem a strašne sa bojím,či sa ešte niečo neobjaví.No máme problémy s chodením,nevie mi eśte poriadne udržať balanc,tak mu musím byť za riťkou,ale len včera sa postavil prvý krát na nožičky po 14 dňoch ráno a poobede sme šli domov.A vy ste mali akú formu hypospádie?My sme mali tú najťažšiu.....ale operovali ho 4,5 hodiny a museli mu ju robiť až od močového mechúra,lebo ešte aj ten kúsok,čo tam mal bol nekvalitný ☹ Takže tak......

zaralka
14. apr 2011

@ajsa32 No ajoj ajsa.No na izbe nemúsíš mať richlovarnú kanvicu,lebo tam je kuchynka s vybavením...je tam aj konvica,aj mikrovlnka,chladnička a pre potrebu malého aj šporák,ale UM ti bude dodávať nemocnica,pokiaľ to nahlásiš,tak nemusíš mať starosť.No aj ja som si nevedela predstaviť tohto môjho čertíka,lebo je strašný neposedko,ale vydržali sme to.Zobrala som si notbuk,veľa rozprávok,hračiek ,knižky a venovala som sa mu 24 hodín vkuse.No izbe s nim nebudeš,lebo mamtky sú na izbe matiek a detičky sú zvlášť,ale ja som spala pri ňom na takých kožených kreslách,dve som si spojila a tak sa to dalo.Zo začiatku skoro vôbec nespinkal a keď som nechcela,aby bol priviazaná na noc tak som bola pri ňom a kontrolovala som ho,takže len nožičky mal priviazané,ale to len preto,aby sa neprevrátil na bok alebo na bruško.Našťastie bol rozumný a vôbec si to nechytal.No na jiske nebol,hneď po ho priniesli na izbu a neboli sme tam samy,boli tam štyri detičky,male vždy na výkend sa to vyprázdnilo a sestričky mi na výkend dali k nemu aj postel.No umývala som ho v takom lavóry,tam bol na izbe s takým malým uteráčikom každý večer.No po operácii ho to bolelo,ale dala som mu aj tú injekciu do miechy,to som podpísala a potom ešte dostal do zadočka také na bolesť a na spinkanie,aby prespal to najhoršie,ale môj malý polovičku vyprdkol,takže si to dosť odtrpel a potom dávajú už len brufen...No nebuden písať,že ho to nebolelo,lebo bolelo a strašne.No ale najhoršie boli noci ☹ No a na wc som chodila,keď bol niekto na izbe,alebo keď spinkal.....asi tak....

lienka55
14. apr 2011

@zaralka my mame stredne tazku formu,ale kedze nam to nevyslo,tak teraz to je komplikovanjsie,minimal. este na dva krat.Teraz mu budu brat material zo sliznice z ust,pretoze uz predkozku pouzili vsetku prvy krat.Takze ja mam teraz z tohoto strach.No mne sa maly prvy krat postavil az po 23dnoch lezania,my sme sa museli ucit chodit odznova a trvalo mu to teda dlho. ☹
@ajsa32 na oddeleni je kanvica v kuchynke takze tam si mozes vodu pripravit.dieta pochopi ze nemoze sediet ani behat,neboj sa,zober mu PC na pustanie rozpravok,knizky,omalovanky,auticka,hracky,.....
Dieta umyvas len s mokrou handrickou.Zober si nieco na zaparene ritku,pretoze dlhym lezanim sa im velmi zaparia ritky.Oskocenim na wc som mala aj ja stresy,ze co a ako, ale maly to pochopil a kludne som si mohla odbehovat.
Po operacii nie su na Jiske,ale na normalnej izbe,kde si s nim.A od bolesti mu daju lieky,neboj sa. 😉

zaralka
14. apr 2011

@lienka55 a ako to bolo s tým cikaním?kedy sa ti začal znova pýtať cikať?lebo Jakubko mi to vôbec necíti že potrebuje cikať a vśetko nám končí v slipkoch a na noc si mu dávala plienku?

lienka55
14. apr 2011

@zaralka ani si to poriadne nepamatam,ale my sme boli uz bez plienok,takze asi hned cikal.

zaralka
14. apr 2011

@lienka55 no aj my sme bez plienok,len sa mi ešte nepýta cikať sa mi pocikáva.Sestrička vravela,že to potrvá tak dva tri dni,nakoľko bol ten pišuláčik odstavený,ale som chcela vedieť koľko to trvalo u vás....malý je bez plienok už skoro pol roka,ale bojím sa,aby sa začal pýtať.....ďakujem

januska555
14. apr 2011

ahojte ak môžem rada by som sa pridala aj môj syn má hypospádiu a všetko nás ešte len čaká. A teda ja vlastne ani neviem čo. Ked sme boli u urologičky po narodení vravela že na 2 roky to zoperujú, potom sme sa rozhodli skúsiť ešte iného, ktorého nám odporúčali a ten nám povedal že všetky funkcie sú správne a preto by to vôbec neoperoval lebo je to len čiste estetická záležitosť. No s manželom aj tak rozmýšľame že to zoperovať dáme aby nemal potom nejakú traumu alebo tak. Čo myslíte je to lepšie tak alebo netrápiť dieťa? A ako ste to vlastne prežívali a čo všetko to obnáša. Vopred ďakujem za odpovede, lebo nemám sa o tom vôbec s kým poradiť ani nikoho takého nepoznám.

ketrin5
15. apr 2011

@januska555 ahoj viem ako sa citis a vacsina z nas ma tu istu dilemu dat alebo nedat operovat ,pre rodicou je to velke rozhodnutie aj nam povedali ze je to skor estetickeho hladiska a ze funkcne je to dobre a tvoj maly ma kde ukoncenie mocovej rury ,mi sme ho este nedali a bude mat 6 rokov asi pockam kym sa sam rozhodne lebo tie operacie su nevyspitatelne a bojim sa ze by sa to nepodarilo a mal by to este horsie ,my sme uz boli aj na sale ale kvoli zlemu dychaniu to neriskli aj tak si maly vsetko pamata a uz sa boji tak to asi chcel pan bozko a neskor uvidime je super ze su to mamicky s rovnakym problemom aspon sa mame kde postazovat drzim palce

zaralka
15. apr 2011

@januska555 no Januška,záleží veľa od toho kde tú dierku má.Môj Jakubko keby mal dierku len kúsok posunutú,nikdy by som mu to operovať nedala a nechala by som rozhodnutie na ňom,keď vyrastie,ale keď mal dierku tam kde mal,tak by som už nehovorila len o estetickej chybe,lebo Jakubko mal až na koreni pipíka pri semenníkoch a to teda už by mal problém aj v inom smere,myslím si.Takže ak má tvoj malý dierku len o kúsok inde a bude mať problém len v tom,že možno nebude cikať rovno,ale len nakrivo tak by som to určite neriešila,lebo za to utrpenie a bolesť to nestojí....a my sme doma už tri dni,teda 17 deň po operácii a eśte stále nemáme vyhraté a trpíme stále.Takže si to poriadne rozmysli.............

ketrin5
15. apr 2011

@zaralka drzim palce urcite to bude dobre vela sily

zaralka
15. apr 2011

@ketrin5 ďakujem pekne aj keď každým dňom tŕpneme,či náhodou niečo a ešte ma trápi aj to jeho cikanie....vôbec sa mi nepýta cikať a ani kakať,všetko nám končí v slipkoch a neviem,či to je normálne aj keď mi vraveli sestričky,že to potrvá neaký ten čas....

lienka55
15. apr 2011

@zaralka prave som si spomenula po precitani tvojho posledneho prispevku,ze ano aj mne sa maly pocikaval,proste po tych 23dnoch na hadickach to zabudol.

januska555
15. apr 2011

@ketrin5
@zaralka Ahojte ďakujem za odpovede. Malý ma dierku len trochu posunutú do zadu ale celý tvar je taký iný a najmä tá taká nadbytočná koža v predu asi sa to valá nejak vejárovitá či čosi také a to je fakt neestetické, takže neviem no možno by aj stačilo urobiť mu akoby obriezku a zbaviť sa tej kože a bolo by to lepšie, lebo často mu to tam pod nou červená, aj napriek tomu že to neustále čistím. Neviem už teraz skutočne neviem. Keďže to popisujete ako dosť strašné. Ja som bola skôr priklonená operovať to, lebo som si myslela že je to len maličký zákrok a rýchlo sa to hojí ale asi nie. Ako dlho teda asi trvajú tie najhoršie dni a potom až do celkového uzdravenia?
A inak držte sa a skoré uzdravenie...

ajsa32
16. apr 2011

dakujem za odpovede, vlastne som si uvedomila, ze vy ste boli v BA , my ideme do KE.

ale nevadi, myslim, ze to bdue podobne. maly sa na zachod nepyta, ako ekdy, skor nie ako ano, ale doki vravela, ze nevadi, ze bude vycievkovany a potom aj tak bdue mat pod sebou plienku...
januska, ja som to tiez riesila,operovat neoperovat... lekarka hned, ze operovat, radsej skor ako potom, detsky organizmus sa s tym vyrovna lepsie, skor za zotavi, aj psychika...
ale tiez dumem, ci som enmala pockat. maly ma dierku po zaludom, ale predkozka je ta plachtovita. len obrezat s aneda, lebo z nej robia moc. ruru, ale ked citam komplikacie, stale som na vazkach. zas nechcem, aby mal z toho komplexy uz na prvom stupni. a myslim, ze kebyze to necham tak, asi by ich mal, skratka ten pipik je iny teraz...
drzte sa.

zaralka
16. apr 2011

@lienka55 ďakujem lienočka,strašne ma to ukludnilo,lebo som sa začala už báť...ešte stále sa mi nepýta cikať ☹

zaralka
16. apr 2011

@januska555januška no najhoršie sú celé dni v nemocnici a uzdravenie neviem...my sme doma už piaty deň a až dneska bol malý už ako tak v pohode.Už nám ide aj bežkanie a ani nieje taký plačlivý,ale pýtanie cikať sa nič...proste na nule....takže neviem.Myslím si,že by bolo na mieste mu s tou predkožkou len niečo urobiť,ale na druhej strane by som mu to dala robiť asi teraz ,lebo ako napísala Ajsa tak je to lepšie v detskom skorom veku ako neskôr,lebo aj sestričky v nemocke vraveli,že takéto detičky malinká to lepšie znášajú ako tie väčśie.Ja by som sa na tvojom mieste porozprávala s viacerými dr a potom sa rozhodla....hociako držkám vám palce,aby to tvoje rozhodnutie bolo to správne,ale faktom je,že aj Jakubko a aj ja sme si veľa vytrpeli...................no moje utrpenie v porovnaní s tým Jakubkovým bolo nič,ale zvládli sme to a aj keď sa rozhodneš akokoľvek,bude to dobré 🙂 Detičky dokážu prekvapiť a aj tento môj čertík,čo neobsedí ani minútu to vydržal a a bude z neho riadny chlap 😎

luciamk
18. apr 2011

Ahojte babulky, držíme palčeky aby ste sa skoro zahojili.
Ja chodím s malým na Kramáre a zakaždým tam vychytím iného lekára, najlepšie je že každý mi povedal niečo iné...
Naposledy nám povedali, že náš prípad je veľmi ľahký, lebo malý má dieročku celkom hore a že veľa rodičov nedá v tomto prípade chlapcov ani operovať, lebo to nemá žiaden vplyv na zdravie, ani na reprodukciu v budúcnosti. Už ste taký prípad počuli, že malý mal hypospádiu, ale nebolo ho treba operovať?

obrazok
18. apr 2011

@monikaajozko ahooooooj mi mame operaciu uz chvalabohu za sebou operovala nas Pani doktorka Kurcinova je uzastna ak nieco tak sa pytaj rada ti odpoviem

ajsa32
19. apr 2011

obrazok, prosim ta, popis vsetko, ako na izbe, ako dlho ste boli v nemocke, ako to maly znasal...
a aku formu ste mali? ako dlho trvala operacia?

a ste uz doma?
vdakaaaa
ja uz musim volat, ci mame termin na maj kurcinova nam nakazala volat koncom aprila, ale maly je nachaldeny prave teraz a viem, ze musi byt minimalne 2 tyzdne ok, inak nepojde.

zaralka
19. apr 2011

@luciamk no počula som to a určire y som to nedala operovať,keby to mal len v takej forme....nestojí to za to...možno nebude cikať úplne rovno,ale trocha bokom,ale to je to najmenej a poriadne si to rozmysli....

obrazok
22. apr 2011

@ajsa32 ahooooj tk my to uz mame chvalabohu za sebou bolo to pred rokom maly mal vtedy 2 roky a 2 mesiace znasal to fantasticky. Po operacii len spinkal no ked sa zobudil bol velmi slaby a vrackal. ale to do vecera preslo. Vobec nebol priviazany ,aj ked mne to tak bolo povedane ale vobec to nebola pravda pekne lezal na posteli povedala som mu ze musi lezat ze uz ma opraveneho pipika . V nemocnici sme boli 10 dni, operacia trvala no... dobre 2,5 hodiny maly to znasal statocne bol zlatunky a aku formu sme mali? Mal posunutu dierku troska dole tak ze ked piskal tak mu to vsetko islo za nho takze mu presuvali mocovu ruru a hned mu spravila ani doktorka obriezku.Anoo ano mas pravdu maly musi byt zdravusky drzim vam prsty potom sa ozvy co a ako neboj vsetko bude dobre mysli pozitivne mne to pomohlo ......jednoducho zvladneme to a basta 🙂

lienka55
25. apr 2011

nas caka zajtra nastup a druhy pokus,ale sme usopleny stale asi z toho nic nebude. ☹

ketrin5
27. apr 2011

@lienka55 drzim palceky

zaralka
27. apr 2011

@lienka55 ajojky...no ako?Nastúpili ste nakoniec do nemocnici?Dúfam,že ste už po tom a velmi velmi držím palčeky...My ideme dneska na kontrolu tak som zvedavá ☹

lienka55
27. apr 2011

@ketrin5
@zaralka dakujeme,ale sklamem vas,sme doma,teda uz v skolke,dnes me si mali volat o novy termin,ale na sekretariate maju este dovolenku tak este nemame novy tremin. 😠 To je u nas normalne,uz som si zvykla,stalo sa nam to uz viac krat ze sme ochoreli,kedze sme tam boli uz viac krat operovany.
@zaralka daj vediet ako dopadla kontrola.

zaralka
28. apr 2011

@lienka55 Juj tak to ma mrzí...ja by som sa aj zbláznila ☹
No na kontrole všetko ževraj ok,zase mu tam pretláčala cez pipíka tú hadicu,či sa to nezužuje,no strašne plačkal,ale bol statočný....no má to v poriadku,nemáme žiadnu dierku navyše ani sa mu to nezrastá,ale povedala dr,že eśte sme stále nevyhrali,takto mám sledovať a o mesiac zase na kontrolu....ale už sa pýtame cikať aj kakať.Sem tam je ešte neaká nehoda,ale to je už v pohode a nechce cikať ako chlapec,ale ako baba 🙂