Máte skúsenosti so strabizmom - škúlením u detí?

rohacka
16. okt 2008

Ahojte,chcela by som sa spytat, ake mate skusenosti s utekanim ociek po 1. roku dietatka. My sme boli na kontrolu teraz v 1,5 roku, Kubko skuli na obidve ocka - 15 stupnov, striedavo na obe ocka. Dostali sme okuliare s dioptriami -1,5 s o 3 mesiace mame prist na kontrolu. Vraj ked je to vrodene, ani okuliare nepomozu a budeme musiet ist na operaciu. Nemate nahodu s tymto skusenosti? V akom veku sa operuje, ak sa to neupravi? Ako naucit na nosenie okuliarikov?

cicimon
21. jan 2012

@meryska na kramare treba zavolat a sa objednat, tam je detske ocne, bez objednania ta tam asi nevezmu

meryska
21. jan 2012

@cicimon no to mi je jasne ze sa treba objednat ale su tam 2 amb. specializovanej ocnej a 3 vseobecnej, len chcem vediet ci nema niekto skusenost kam a ku komu je najlepsie 🙂

cicimon
21. jan 2012

@meryska ty tam zavolas a zrejme podla diagnozy a veku vas poslu do konkr amb., my chodime do jednej a zatial tam bol zakazdym iny dr., takze to mas dakedy aj zbytocne sa k nejakemu konkretnemu "hlasit"

sisilia
21. jan 2012

@meryska Ahoj, ja som si našla lekára- všeob. očného- ochotného vyšetriť aj malé dieťa, ak sa to teda podarí, ale ja nie som z Blavy, som z východného Slovenska, takže to ti asi nepomôže, keďže hľadáš odborníka z BA. Tuto vyššie spomínala @sante81:..."do bratislavy sa posiela preto, ze tam je nejaky prístroj ktory dokáze zmerat aj tak malym detom zrak".. Tak sa skús obrátiť na ňu, určite ti poradí, ak bude vedieť. Želám ti krásny deň.

cicimon
21. jan 2012

@sisilia
@meryska "obvodneho" detskeho ocneho sme mali aj my, ale ona nas potom poslala na Kramare a tam sa len objednava a asi si clovek nevybera konkretnu amb. a dr. A co mame skusenost, tak aj podla diagnoz ordinuju konkretne dni, nam vraveli, ze skulenie robia pondelok a stvrtok..

meryska
21. jan 2012

@cicimon aha takze takto, lebo mne povedala pediatricka ze k normalnemu ociarovi ani nemam ist, ze rovno do ba sa mam objednat, ved zavolam tam a uvidim co mi povedia ale dik za info kazdopadne

cicimon
21. jan 2012

@meryska no hej, da sa aj tak, ale aj tak sa musis objednat a asi si sama nemozes vybrat, kde pojdes, to asi podla diagnoz zadeluju dni a dr

adjap
20. feb 2012

Ahojte, citala som celu diskusiu, ale toto mi nejkao uslo. Ako casto cvicite a ako dlho? Cvicili ste aj pred operaciou aj po? a ked cvicite ocko je zalepene alebo nie? my nosime okuliare od roka a lepime, prve dva mesiace 2 hodiny kazdy den a od decembra uz len hodinu. Lepsi sa to ale aj tak ideme na operaciu. Da sa to odstaranit aj bez tej operacie? Radsej by som sa jej vyhla. Mozete niekto poradit. Dakujem

juliagregor
25. feb 2012

@adjap ahoj, pred operaciou sme necvicili, len po operacii, ide vlastne o to, aby ten sval bol ohybný ... velke odchylky sa asi nedaju odstranit len cvicenim... mne to pripada, že dr. cakaju co bude, skor sa to rastom upravi, zaleží asi ci su tam aj dioptrie, alebo len ciste skulenie
ked cvicis s okom, malo by byt odlepene

cicimon
25. feb 2012

@juliagregor a ako su na tom tvoji chlapci po operacii? zlepsilo sa im to?

juliagregor
25. feb 2012

@cicimon ano a o vela, Simon ma odchylku 5, ciže pre mna neviditelnu, ocka pekne v strede, on mal povodne tak do 25, Andrejko ten má 10 a 15, do 10 je to v norme, ale on mal odchýlku nemeratelnu a má aj podstatne vyssie dioptrie, ma 7, zatial dr. povedala, že je to v norme, este pockame, ale myslim, že si neskor operaciu on zopakuje, ked ma okuliariky, tak ma odchýlku len 5...
urcite to poriesime, kym pojdu do skoly

juliagregor
25. feb 2012

tu su po operacii, dvojky maju okuliare a dopisal ich starsí

adjap
25. feb 2012

dakujem juliagregor, moj syn ma 20 mesiacov a dioptrie +4,5. Lave ocko ma slabe a na to aj poriadne skuli aj s okuliarmi aj bez. Ked mal rok tak mu na nom namerali cez 6 dioptrii a teraz neviem. A ani nevie aku ma odchylku. prave je leise ale tiez nan trosku skuli, ale zda sa mi ze len bez okuliarov.
Na to cvicenie som nasla toto, ale tam radia oko lepit ked sa cvici. mozno vam to niekomu pomoze, mne maly moc spolupracovat nechce ale snazime sa.
http://www.ortoptika.cz/soubory/dokumenty/cvice...

adjap
25. feb 2012

Tvoji vyzeraju ako trojicky, velmi sa podobaju. Vyzera ze mas doma veselo, zlati su 🙂

juliagregor
25. feb 2012

@adjap to ma mrzi, tupozrakost je na dlhe trate, a skuli z toho, ja si myslim, ze ho nebudu este operovat, budu riesit tupozrakost najskor...
mne starsi mal rozdiel cez 2 dioptrie, prelepovali sme, a teraz chodime 2 krat do tyzdna na taky pristroj, vnutri sa tocia bielo cierne kruhy, na vrchu je priesvitne koleso s nejakym motivom a on rozprava co je na tom kruhu... http://okluzoryprodeti.cz/ odtialto mam aj tie latkove okluzory...

ja som tupozraka a starsieho som dala skontrolovat, ked som tam bola s mensimi, lebo viem, ze oci su aj dedicne...ja neskulim a ani syn, a zistili mi to uplne nahodou, lebo som mala uraz oko, som na jedno oko prakticky slepa, nic sa s tym neda robit

starsi po 2 rokoch prelepovania ociek mal rozdiel 3/4 dioptrie 😉, za 2 mesiace ideme odmerat tak som zvedava

juliagregor
25. feb 2012

@adjap dakujem 🙂 su dost divoki, a cim su starsi, tym sa viac podobaju a to nielen vyzorom ale aj rozumom 😎 myslim, ze starsi opakuje po mensich a nie naopak 😀

cicimon
25. feb 2012

@juliagregor no super, ze sa im polepsilo, ja som zvedava, ako dopadneme na kontrole... hlavne aky postup navrhne, ked v septembri uz nam chceli dat termin operacie na najblizsej kontrole a potom zas ze okuliare a operacia tak v 4r... co sa mi zda dost dlho.. co dr to iny nazor a clovek uz nevie co je spravne

adjap
25. feb 2012

Ja som prave ze prekvapena, ze nam doporucili hned operaciu a nechcu to liecit cvicenim a podobne. Ja som zistila ze Max skuli ked mal 11 mesiacov a boli sme na SVK. Dala som ho vysetrit v sukromnej optike kde ho merali takym pristrojom ako fotak a potom nas odporucili k ocnej, ta nam dala okuliare 1 a 1.5 s tym ze si ma zacat zykat a o 4mesiace kontrola. A hadam sa okuliarli skulenie upravy. My ale zijeme v kanade a ked sme prisli sem tak zacali najprv liecit skulenie, ze lepit oko na 2 hodiny denne a okuliare mu dali az o mesiac na to, lebo naraz nemohli urobit dve vysetrenia asi by to mali malo zaplatene. 😖 tak Max si za ten mesiac ako tak zvykol na okuli a ked sme zacali lepit mal byt bez nich , lebo nebol vysetreny na dioptrie. Tak sme potom o mesiac dostali rovno 4,5 na obe ocka a mohli sme si zvykat odznova. Uz si na ne zvykol a bere to ako samozrejmost, ak ked sem-tam si ich da dole. Ma na nich v zadu taku gumicku, tak to ma trochu tazsie, ale nasiel si aj tak sposob 😀 . Moj manzel nosi tiez okuliare a okuliare u nas v rodine ma skoro kazdy, takze je to asi dedicne. Starsi syn bol tiez vysetreny ale jemu boli namerane odchylky v norme. Uz som ho ale objednala znova aby ho premerali aj tu. Som len fakt prekvapena ze kazdy lekar ma kompletne iny sposob liecenia a ja by som sa chcela operacii vyhnut, lebo do roka absolvoval 3. Narodil sa s razstepon pery a podnebia. tak by som ho chcela usetrit dalsej anesetezy, lebo este nas urciete nejake cakaju. Termin operacie mame na maj, tak uvidim ci sa mu to cvicenim podari zlepsit dva mesiace u takeho male ho si predsa dost nie?
Inac nam o cviceni nic nehovorili, ja len na vlastnu past.

A s tym opakovanim to poznam, aj u nas je to niekedy tak. Tiez to mame doma divoke, aj ked mne stacia dvaja 😀. Ale som rada ze su divi, lepsie ako take matohy co stoje iba v kute 😀 😀

mimi
25. feb 2012

@adjap moj maly nosi okuliariky od jedneho roka a ocko sme mali zalepene cely den,cvicili sme ale bez zalepeneho ocka. Doktorka nam vravela, ze ak sa mu to nezlepsi do piateho roka, tak ho caka operacia. Operaciu sme uz absolvovali, nebolo to nic hrozne, maly to perfektne zvladol, po operacii nas pustili hned domov, akurat, ze sme marodovali dva tyzdne. Teraz uz nemusi mat ocko zalepene, ale nadalej musime cvicit svalove cviky. Po operacii to ma viditelne lepsie 🙂

adjap
25. feb 2012

@mimi ja viem ze ta operacia nie je nic take hrozne, my ani nebudeme hospitalizovani. v ten isty den ideme domov, len chcem o tom vediet co najviac a je este maly. Tu asi necakaju a rovno operuju, lebo lepenim asi ziadna naprava nebude, tak nestracaju cas a nervy rodicov. Inac si to neviem vysvetlit.
Nam doktor povedal ze aj tie okuliare ci nosit bude alebo nie dioptrie sa mu neupravia. Len ak nebude nosit okuliare bude horsie vidiet a skulenie sa bude zhorsovat. Tak budeme cakat do maja a uvidime, dufam ze nazacne skulit von.

mimi
25. feb 2012

@adjap ja davam maleho do ocnej MS, tam je jedna sestricka, ktora sa denne venuje tymto detickam. Cvicili sme 2 roky, trochu sa to zlepsilo, ale ta operacia asi bola nevyhnutna. Inac, ta sestricka mi vravela, ze niektorym detickam sa to zlepsilo tymi cviceniami a nemuseli podstupit tu operaciu.

adjap
25. feb 2012

@mimi ved to, tu o cviceni nic nehovoria, tak neviem ci o nom nevedia alebo co. Ja som tiez niekde citala ze cvicenim sa da vela doaiahnut, preto som chcela vediet ake mate skusenosti vy.

mimi
25. feb 2012

@adjap to je cudne. Vo vasom meste nemate ocnu skolku? Mojej kamosky maly tiez mal strabizmus a krasne sa mu to zlepsilo tym prelepovanim a cvicenim. My musime nadalej cvicit, vraj to trva dost dlho kym sa to skulenie upravi...

adjap
25. feb 2012

@mimi my sme v kanade, keby som bola na svk tak presne viem kde by som s nim chodila, ale tu je to uplne ine.

mimi
25. feb 2012

@adjap tak to si viem predstavit, tiez sme tam zili, nase MS su na nezaplatenie 🙂

adjap
25. feb 2012

@mimi to teda su, preto som s nim doma ja a do uvahy neprichadza ani ziadna au-pair. Ta by si prinajlepsom ani nevsimla ze skuli. 😉

margarita
25. feb 2012

ahojte,
nahodou som objavila tuto temu, ja zatial s dietatom problem nemam, ale mam vlastnu celozivotnu skusenost...mama zistila, ze skulim, ked som este nemala ani 3 roky. V 5 rokoch som mala operovane jedno oko, v 14tich druhe. najprv, ze aj cvicit a ze sa to spravi, cvicievala som poctivo, ale nepomahalo, potom, ze okuliare mi bude treba tak do 15-18 rokov, potom uz nie, a nosim ich dodnes, mam uz po 3Otke 🙂
Akurat v tych cca 6 rokoch som mala kratkozrake oci, dioptrie 5 a 6, a teraz som skoncila tym, ze jedno oko mi preslo az do dalekozrakosti, takze som plus aj minus, a to len okolo nuly 😎
prave tusim 0,75 a lave 0,5 dioptrie. lenze kazde ine, a tak mam nosit okuliare do smrti, lebo ak by som ich nenosila, vraj by sa mi tie oci stale viac vzdalovali, a dopadla by som ako chameleon 😀

takze vas len chcem podporit v mudrom rozhodnuti riesit detske ocka, lebo kamoskina mama neriesila nic, ze ved to sa spravi a ona ma teraz take "popolniky" kratkozrake, ze aj so sosovkami ma na 2 metre nespozna...

juliagregor
25. feb 2012

@margarita presne to iste mi hovorila aj dr., že by im mali ist dioptrie do opacnej strany...dakujem 😎

margarita
25. feb 2012

@juliagregor
veru veru, asi to tak bude, ja som toho zivym prikladom 🙂
drzim palce, nech sa dari.

juliagregor
25. feb 2012

@mimi ani u nas nie je ocna MS, aj ked viem, že v TN bola ale teraz neviem
nastastie mame teraz novu ucku a dokonca im okuliare aj umyje 😖