Máte skúsenosti so strabizmom - škúlením u detí?

rohacka
16. okt 2008

Ahojte,chcela by som sa spytat, ake mate skusenosti s utekanim ociek po 1. roku dietatka. My sme boli na kontrolu teraz v 1,5 roku, Kubko skuli na obidve ocka - 15 stupnov, striedavo na obe ocka. Dostali sme okuliare s dioptriami -1,5 s o 3 mesiace mame prist na kontrolu. Vraj ked je to vrodene, ani okuliare nepomozu a budeme musiet ist na operaciu. Nemate nahodu s tymto skusenosti? V akom veku sa operuje, ak sa to neupravi? Ako naucit na nosenie okuliarikov?

haidi
18. jan 2016

@juliagregor mozem sa opytat v akom veku ste dali operovat ? dakujem

haidi
18. jan 2016

@denissa007 a v akom veku vam bola robena operacia ? dakujem

fanta887
18. jan 2016

@haidi Moja dcerka ma už 6 rokov ale tiez od narodenia ma problemy so škulenim..ale ona škuli smerom von..asi od 2 rokov nosi okuliare,ked mala 4 roky tak ju operovali v Bratislave..prelepovanie oči robime hadam od jej 2 rokov..ak nie skor..ale nebola žiadna zmena..až kym sme nezacali chodit na cvičenia každy tyzden..a to jej pomaha najviac..my chodime do Nitry do nemocnice..je tam na to určena sestrička čo cviči s detmi..a tiež tam je aj taka školka a škola.. Len neviem od akeho veku sa tam venuju detom..ale takato školka je aj v Bratislave..treba sa len informovat u vašho lekara..

juliagregor
18. jan 2016

@haidi chlapci mali 3 roky

denissa007
18. jan 2016

@haidi bola druhacka na zš, takze sedem, nam odpirucila doktorka cvicit co najdlhsie a ze ak treba op.tak do 7 rokov, ona mi to vsetko vysvetlila preco cakat atd...len ja si to uz moc nepamatam, ale mala moju 100% doveru

cicimon
18. jan 2016

@haidi moja bola na operacii ked mala 2 roky..... ono sa operacia asi odporuca ked cvicenie a okuliare s prelepovanim nepomaha, vtedy to netreba zbytocne dlho odkladat

haidi
18. jan 2016

@fanta887 no my tiez da sa tak povedat v 6. mesiaci nas poslali na ocne ,ale ludia nam hovorili ,ze skuli uz skor...ja som si to stale nechcela pripustit...no skusame cvicit s tym prelepovanim ,len mam pocit ,ze daka zmena tam neni mam pocit ,ze tie ocka stale dost taha do vnutra ☹ sme zo Ziliny a pocula som ze tu je take nieco ako jaslicky ocne ,tak skusim sa popytat aj tam ..ach vidim to tak ,ze to bude beh na dlhu trat...

haidi
18. jan 2016

@juliagregor dakujem lebo neviem aky vek je tak najvhodnejsi ,aby to nebolo zase dost skoro ,alebo neskoro...ale to urci asi sam lekar dakujem

haidi
18. jan 2016

@denissa007 no citala som na nete ,ze najlepsie operaciu prvu urobit do dvoch rokov tak preto sa pytam ,ale myslim si ,ze je to individualne ,no snazime sa cvicit prelepovanim oboch ociek na striedacku kedze skulime no obe ocka ...mozem sa opytat ako ste cvicili vy ? ja dcerke prelepim ocko a jedine miesto kde mi ocko vychyli do pozadovanej strany je ked je v jedalenskej stolicke ,ale toci pri tom aj krkom pytam sa preto lebo vraj by mala byt hlava fixovana ...to uz si vobec neviem predstavit ,ze by si dcerka nechala drzat hlavu nasilu...no a potom ked pozabudne ,ze ma lepku cez ocko tak beha aj snou ma aj to nejky efekt ,ci len vtedy ked ocko toci do opacnej strany ? my sme boli zatial len u jednej ocnej leklarky ,ale rozmyslam ,ze vyskusam aj inu ,som zvedava na iny nazor odbornika u tej co sme boli neviem ,nejako jej moc neverim

haidi
18. jan 2016

@cicimon takze u vas nemalo lepenie a okuliarky uspech ? ja osobne u nas nebadam dake zlepsenie ked ma dcerka cez ocko lepku mam pocit ,ze sa diva pekne ,ale akonahle lepku odlepim tak ocko znova zabieha ,skulime na obe tak striedam lepenie. mame o nedlho kontolu tak som zvedava spominala nam ,ze by dala najskor okuliarky a potom operacia az...ale mam strach ,ze ked to budu zbytocne natahovat ,aby to nebolo este horsie

cicimon
18. jan 2016

@haidi a kolko ma rokov? nam vraveli viaceri dr. - aj vo Svajci kde momentalne sme - ze liecit sa to da do 6-7rokov...celkom som nepochopila ze ako mala beha s tou lepkou, ale dieta ma mat prelepene oko a "normalne fungovat" aby sa tie svaly rozhybali, takze len pri sedeni v stolicke to nestaci

evanagyova
18. jan 2016

Ahoj mám vyštudovanú špeciálnu pedagogiku zameranú na deti s poruchami zraku. Pracovala som aj v triede pre zrakovo postihnuté deti. S deťmi počas dňa sme pracovali na prístrojoch to sa doma realizovať nedá ale aj pleoptické cvičenia sa tam realizujú napr. skladať mozaiku, navliekať korálky, vyfarbovanie, vypichovanie obrázku po čiaročke a pod. Pre tieto deti je každá činnosť prospešná kde sa použije koordinácia oko- ruka.Samozrejmosťou je prelepené očko pri týchto činnostiach. Čo sa týka prelepeného očka a "behania " to len prospeje. Lebo sa podporuje orientácia v priestore . Keď ste boli u očnej musela vám povedať ako často a ako dlho máte mať očko prelepené. Nám to vždy očná napísala do papierov ktoré rodič priniesol do MŠ a my sme sa podľa toho držali. Niekedy mali deti aj jeden deň povolený aby chodili bez oklúzie čiže bez lepky na očku. Ak budeš chcieť niečo ešte vedieť ohľadne očka a budem vedieť tak sa kludne pýtaj. Možno neodpoviem hneď ,ale keď budem môcť tak odpíšem. Už chodím do práce a mám doma dvoch lapajov, 🙂 tak sem nechodím každý deň. Držím palčeky a prelepujte. 🙂 🙂 🙂

cicimon
18. jan 2016

@haidi inac s detmi sa robia take cviky ze sedi a ty mu k nosu prblizujes nejaky predmet na ktory sa ma pozerat a takto ma zaskulit... a vtedy ma byt ta hlava fixovana, ale neviem kolko ma tvoja rokov, ale male deti to asi nespravia z dovodu, ze sa nevedia na take sustredit

haidi
18. jan 2016

@evanagyova Zial musim povedat ,ze nepovedala ,iba ,ze aby sme cvicili ...a este ze mame cvicit tak ,ze mame dcerke drzat hlavickua a aby ocko tahala do starny...ale toto je nerealne...raz som to skusila a nenormalny zachvat chytila tak cvicim snou tak ,ze si ju dam do jedalenskej stolicky a pustim jej nejaky detsky program v tv a nahnem si ju do takeho uhla aby to coko ako pozera na tv tahala co najviac do vonkajsieho kutika ,a druhe mame samozrejme prelepene ,a takto to striedame ,snazim sa cvicit hodinku jedno ocko po ranajkach ked je vyspata ,a potom pri obede to je taka tiez cca hodinka a po obede ked je dcerka vyspata tiez hodinku a teda niekedy sa stane ,ze na tu lepku aj zabudne a beha po byte aj snou ,ale tam neni az tak viditelne vidiet ako taha to ocko do vonkajsej strany ,ale pisete teda ,ze aj to je prospesne tak som rada ,a budem sa snazit vydrzat co najdlhsie....musim povedat ,ze to tazko zvladam ...som povaha ,ktora si vsetko pripusta a vzdy mi pride luto ked ma pristavi niekto na prechadzke a opyta sa ma ci viem,ze dcerka skuli dost ma to trapi a dennodenne mi to ludia pripominaju ,ale velmi pekne vam dakujem za radu a povzbudenie to sa vzdy dobre cita ,ak teda mozem urcite ked ma cosi napadne vas este oslovim napisem vam do ip 🙂
ja tu chodim vacsinou az vecer ked dcerka zaspi .
este raz dakujem 🙂

haidi
18. jan 2016

@cicimon no nam kazala tak cvicit aby som predmet ,alebo nieco ukazovala do strany proste aby ocko tahala co najviac do vonkajsej strany ,kde tie svaly su slabe...ine cviky nam neukazovala

denissa007
19. jan 2016

@haidi kym bola taka mala tiez sme tak cvicili, na spajlu som jej lepila postavicky a tak sme cvicili, mne nechcela nechat prelepit, vystrihla som jej z papiera to E co je na citacej tabuli u lekara a ukazovala kadial ukazuju nozicky pismenka, striedala som vzdialenosti, potom popis obrazkov v knizke, a ked vedela kreslit zapozicala nam lekarka pristroj, fungoval na principe zrkadla, vlozil sa obrazok ona pozerala ako do mikroskopu, a mala to prekreslit...to ze sme nasli tuto pani dr. velmi dopomohlo celej situacii

vladkapri
19. jan 2016

Napr.nasa bola operovana ked mala 5rokov a to sme na tu operaciu cakali asi rok
V nemocnici nam povedali ze poistovna ma urcity pocet ludi na operaciu a v poistovni zase opacne a proste nas pinkali od jedneho k druhemu az nakoniec som sla do poistovne za riaditelkou a do tyzdna nam dali termin
A strabizmus jej zistili ked mala 3rocky aj to nevedli prist co jej je,lebo mala problemy ze normalne ostala stat a ocka sa jej krutili dookola normalne som bola v soku tak sme chodili po vsetkom moznom ct hlavy magneticka rezonancia hlavy ,neurologia az nakoniec zistili na ocnom
Teraz ma 12rokov a v pohode nosi okuliare od prveho momentu a nema s tym problem 🙂

fanta887
19. jan 2016

@haidi Musim ti povedat,že veru na dlhu trat..toto nebude len na chvilu,priprav sa na dlhe roky..a každe dieta je ine a ma ine škulenie,takže nemusi sediet všetko čo si prečitaš..časom si zvykneš a aj doštuduješ čo vlastne je tvojmu dietatku..a sama budeš vediet najlepšie čo a ako maš robit pri cvičeniach..

klaudusik7
19. jan 2016
Používateľ klaudusik7 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od klaudusik7.

ja poznam kamaratku ktora aj bola na operacii a nepodarilo sa im to uplne odstranit

vladkapri
19. jan 2016

No nam ostalo 5% ale inak všetko ok 🙂

pauca
19. jan 2016

Ja sama som astigmatička a strabička. Mam 25, da sa s tým žiť. Ale keď je šanca operácie. Neváhajte. Keď som bola dieťa nedalo sa.
Od malinka navštevujem očných lekarov.
Doma sme cvicievali pero do pera, u lekárky rôzne kreslenia cez sklo. Nosila som takú krytku ako pirat cez oko, bolo to nalepene na skle okuliarov.
Inak len dobre dioprie trafiť.

cicimon
19. jan 2016

@klaudusik7 ze ono sa to neoperuju na 100%, vzdy sa tam kusok nechava

juliagregor
19. jan 2016

@haidi nam skulenie sposobil prudky narast dioptrii, operovali, ked boli ustalene, lepenie treba podla lekara abg sa neublizilo, treba sledovat, my sme kazde 3 mesiace chodili na Ko. Operovali mi dvojicky naraz.. Prelepovanie nam na skulenie nepomohlo, starsi bol tupozraky tomu pomohlo a dioptrie sa mu pekne vyrovnali

haidi
21. jan 2016

Dakujem za odpovede,tak ja verim ,ze to bude lepsie a lepsie ,aj ked to nikdy nebude 100% ,ale verim ,ze to raz bude lepsie nic ine nam neostava a urcite ak sa bude dat operaciu nezavrhujem ,pokial je moznost v tejto dobe treba vyskusat vsetky dostupne metody

jumca
25. feb 2016

Maminky prosim poradte... syn ma 6rokov a 14.3.nastupujeme na stabiymus oboch ociek, ako to prebieha, co je dobre vediet a pod???? Dakujem

denissa007
26. feb 2016

@jumca ahoj, pravdu povediac si to uz moc nepamatam, viem ze sme prvy den prisli, boli nejake vysetrenia dokonca sme boli v nemocnicnom kine 🙂 , druhy den rano sme cakali kym budeme na rade, asi hodku pred operaciou sme isli na predoperacne oddelenie, dostala oblbovak, tam som este mohla byt snou, potom ju zoperovali a asi o dve hodky priniesli na izbu. Ten prvy den po bol taky oblbnuty, este mala prelepene oci, na dalsi jej to odlepili a uz bolo treba otvarat oci. Myslim ze na ten dalsi sme isli domov, boli sme v detskej nemocnici v BA

jumca
26. feb 2016

denissa007 dakujem za info. Cize tri dni mam pocitat? No s mojim bude velky boj, aby si nechal obe ocka zalepene, tak snad vidrzime... infuzku mala jednu po operacii?

jumca
26. feb 2016
juliagregor
28. feb 2016

Zoberte si slnecne okuliare bude ho tahat denne slnko... A piskotky slamku na tekutiny
@jumca

jumca
28. feb 2016

@juliagregor no dufam, ze to zvladneme... ako si poradia s detmi co to nechcu mat zalepene? Niekde som pocula ze jedno ocko odlepia aby sa dietatko ukludnilo.