Máte skúsenosti so strabizmom - škúlením u detí?

rohacka
16. okt 2008

Ahojte,chcela by som sa spytat, ake mate skusenosti s utekanim ociek po 1. roku dietatka. My sme boli na kontrolu teraz v 1,5 roku, Kubko skuli na obidve ocka - 15 stupnov, striedavo na obe ocka. Dostali sme okuliare s dioptriami -1,5 s o 3 mesiace mame prist na kontrolu. Vraj ked je to vrodene, ani okuliare nepomozu a budeme musiet ist na operaciu. Nemate nahodu s tymto skusenosti? V akom veku sa operuje, ak sa to neupravi? Ako naucit na nosenie okuliarikov?

kvojtanikova
3. máj 2012

@cicimon u nas bol so synom na operacii muz lebo ja som mala zapal priedusiek, a mozem povedat ze to bolo urcite lepsie, ako keby som tam s nim bola ja, maly ma pred nim vacsi respekt a nie je taky "urevany", pri mne sa vie viac rozlutostit a "hrat na city", a je fakt ze po operacii dietatko chce silou-mocou dat obvaz dole a veruze sa tam manzel narobil. Mozno pojde maly aj na druhe oko a tiez tam poslem manzela, aj keby som bola uplne fit.

cicimon
3. máj 2012

@mamutka jaj, tak moja je taka musia vaha, 10,5kg, takze toto nie je problem

cicimon
3. máj 2012

@kvojtanikova no moja je zas "tatov privesok" ona len tato tato a mama jej staci asi len na varenie

mamutka
3. máj 2012

@cicimon no su to dva tyzdne co som zazila skoro dvoj metroveho chlapa co nedokazal udrzat dvojrocnu dcerku a museli ju po operacii uviazat na postel. tie deti maju v tom soku taku silu, ze mam dojem, ze si aj ruku chcu zlomit len aby ju dostali zo zovretia a mohli si uvolnit oko 😒 ale to nie kazdy sa takto prebere z narkozy, minuly rok bol moj maly v podstate v pohode, tento rok uz ho neudrzali 3 ludia.... len ti pisem, ze na tvojom mieste by som moc teda neriesila kedy vam to budu robit, ak budes uz pomaly pred porodom, tak tam kludne posli s malou otecka, nepotrebujes kopanec do brucha od vlastneho dietata, ked sa bude preberat a nebude vediet co robi...

simsalabim
3. máj 2012

@mamutka normalne som v soku, to dieta UVIAZALI na postel??? To v ktorej nemocnici? Neskutocne!!! Moja dcerka ma tiez za sebou operaciu oci a po prebrati z narkozy tiez takto vystrajala (a naozaj je to neskutocna sila!). Ked sa ale okolo 20minut nevedla ukludnit a hadzala sa ako besna, sestricka jej prisla jedno ocko ciastocne odlepit a ona, ked videla, ze uz vidi 😝 , prestala vystrajat. Lekarka povedala, ze zdaleka nie je jedina, kto tak vystraja a ze je to aj reakcia nervoveho systemu na narkozu. Niektore deti proste tak reaguju. Uff teda, ja by som sa proti priviazaniu mojho dietata velmi vehementne branila!

cicimon
3. máj 2012

@mamutka no hej, som zvedava, kolko to potrva, ale tak uz pripravujem muza, ze tam pojde asi s malou, zas mesiac pred porodom tam nepojdem

mamutka
4. máj 2012

@simsalabim ahoj, no poviem ti, ked som pocula o priviazani, bolo mi zle, ked sme viezli mojho maleho zo saly a prebral sa, pricom len hucal a nevedel o sebe, snazili sme sa so sestrami spolu 3 ho udrzat a neslo to. ono je vystrajat a vystrajat - minuly rok som ho udrzala, tento rok bol uplne mimo - proti uviazaniu som nenamietala, lebo akokolvek to je hnusne, akokolvek som pritom trpela, vedela som, ze je podstatne, aby si na to oko neublizil, mal v nom ochrannu sosovku a slo o to aby tam ostala.... pritom na druhe oko videl. naozaj nervovy system niektorych deti je mimo, ako mi sestry hovorili, su deti co 5 x reaguju na narkozu dost v pohode a na 6. krat je to sila. ono tie deticky si to potom nepamataju.... ide o ten moment ak sa preberie hned po zakroku - potom opat zaspi a pekne sa z toho vyspinka......
bolo mi hrozne z toho, ake to musi byt prenho, bolo mi luto, ze sa nemoze pohnut, ale on bol mimo celu hodinu, totalne mimo, zvijal sa a snazil sa uniknut, sprevadzajuc to neskutocnym revom... to ani nebol jeho hlas.... to neudrzi nikto... takze zial si to musel pretrpiet takto. co sa mna tyka, dufam, ze uz nic horsie nezazijem, lebo aj ked na to potom zabudol, vtedy mi hodinu opakoval, ze mu ublizujem a uz ma nelubi, prosil ma aby som ho vzala prec.... ☹ ja na to nezabudnem, aj ked by som ho najradsej uvolnila, nedalo sa........ pri jeho operacii sa stal maly zazrak, ak by to oko po zakroku poskodil, skoncilo by ovela horsie ako bolo predtym - uz bez sance na napravu.
ale ako pisem, vela vela krat su reakcii mierne, ako u nas minuly rok, to sa dalo pekne ustat.
je to smutne, ale su chvile, kedy si clovek uvedomi, ze ked uz to dieta dostal az sem a nieco neskutocne sa podarilo, tak aby sa to cele neznicilo, musi proti vlastnemu dietatku pouzit taketo nasilie
☹ dokonca som mala pocit, ze je to menej nasilne ako nasilu ho drzat, lebo dieta ked sa sklbe necakane, dospely tlaci proti tej sile, nie len drzi na mieste, ako uviazanie, takze som mala pocit, ze by sa mu mohla aj rucka zlomit, ked necakane zmenil smer a sestra tlacila celou vahou a nestihala reagovat ☹
ono to snad nebyva casto, taketo reakcie, ale tam som uplne pochopila, preco ich uvezuju... a najhorsie je, ak pritom nemoze byt rodic, neviem si predstavit ako volakedy taketo veci robili a rodicia s detmi nemohli byt v nemocnici.... to muselo byt priserne, takto aspon rodic cely cas dieta opatruje a ked to povoli, hned ho odviaze, cely cas utesuje, ale sestry nestihaju byt vsade a utesovat trpiace deti....
k tomu ktora nemocnica to bola - maleho robili v Brne, tu sa laser u deti vobec nerobi....

simsalabim
4. máj 2012

@mamutka mas pravdu, tie deti su ako posadnute, sila v nich je snad za 3 dospelych....neda sa to udrzat a vzdy treba, aby dieta bolo po operacii v klude. Moja dcera si tym hadzanim uvolnila jeden steh v ocku, ale, ako som pisala, ked jej ocko ciastocne odlepili, ostala kludna....nastastie. Ona z toho celeho nema ziaden zly zazitok, vobec si to nepamata (asi este vplyv narkozy), ale, ako pises, pre nas maminy je to hrozne 😢

juliagregor
5. máj 2012

babulky mne operovali dvoch naraz ale veru take nepoznam, plakali ked sa prebrali, vadila im kanyla a zalepene oci, dr. dovolila odlepit, hned sa ukliudnili, obidvaja si lahli na mna a spali...
povedala mi, ze lepsie ked spia s odlepenymi ocami ako plakat so zalepenymi ocami...

sidon
5. máj 2012

ahojte, pisem za seba, ked som bola mala (cca 4 roky), po chripke s vysokou horuckou mi zacalo utekat oko, vysoka teplota poskodila predtym zdrave oko. Bol to strabizmus, 4 roky ma trapili s okuliarmi a "piratskym" okom, nepomohlo a ked som mala 8 r. tak mi to zoperovala jedna sikovna pani doktorka.Ale kedze som bola neposedne dieta, tak sme sa v nemocnici nahanali , natahovali s ostatnymi deckami a blaznili a tak sa mi tie jemne stehy v oku roztrhli a o 2 tyzdne mi to museli robit znova. Je to jemna operacia, treba dieta drzat v klude. Mna to nejak extra nebolelo, bola som v nemocke bez rodicov, len ten klud to vyzaduje 🙂

cicimon
11. máj 2012

baby, ako dlho ste cakali na schvalenie operacie?

juliagregor
12. máj 2012

@cicimon my sme necakali dali nam termin a bolo...mame vsebecnu poistovnu...
ale viem,ze maminy cakaju, kt. maju sukromne poistovne a dokonca robia aj kazde ocko zvlast co uz dost dobre nechapem kde usetria 😕 😝

cicimon
12. máj 2012

@juliagregor diki, my mame doveru a zatial cakame 6t a este to vyzera na dlho.... asi to bude mat ako vianocny darcek..

cicimon
16. máj 2012

baby, bol u niekoho ako doprovod otec a robili s tym problemy? mohol byt cely den aj v noci s dietatom na izbe?

kvojtanikova
16. máj 2012

@cicimon u nas bol s malym manzel a nerobili absolutne ziadne problemy, dokonca si ho vsetci chodili obzerat ze aky je starostlivy 😀 Izbu si manzel vypytal samostatnu, platil za nu cca 5E/noc a boli na nej sami. Ja som im len nosila veci (teda hlavne jedlo, lebo to manzelovi neposkytovali a uz 2h po nastupe mi volal ze asi umrie od hladu 😀 😀 😀 )

cicimon
16. máj 2012

@kvojtanikova super, tak snad ani v BA nebudu problemy
citala som taky "mily" clanok http://www.sme.sk/c/6377683/na-otcov-chorych-de...

nini78
16. máj 2012

@cicimon aj u nás bol so synom v BA muž, izbu dostal automaticky samostatnu, nemôžu ho dať na izbu predsa s nejakou mamičkou. A asi to bolo aj lepšie lebo malý mal klud keď boli sami. A sestričky boli ževraj veľmi milé. Je pravda že jedlo nemal, ale niečo si priniesol a niečo si bol kupiť dolu.

majjjka24
16. máj 2012

ahojte maminky, my sme dnes boli 1x na očnom vyšetrení... malému, má 19mesiacov, sem tam ubieha pravé očko.. niekedy je to viditeľné menej inokedy viac... po dnešnom vyšetrení som úplne sklamaná... prístup doktorky bol hrozný... Mirko vôbec nespolupracoval, teda max. čo vyšetrila bolo očné pozadie, aj to sme ho museli násilím držať 3... ☹ skonštatovala, že to môže byť tým, že má široký koreň nosa... a v karte samé nespolupracoval, nespolupracoval... ale ako donutim 19 emsačné extrémne živé dieťa aby spolupracovalo.. ☹ a máme doma nacvičovať s detským foťákom, prípadne ďalekohľadom, aby sa vedel pozerať do toho prístroja na určenie dioptrií... a na kontrolu o pol roka... však ak je to ozaj strabizmus, tak nemôžeme čakať tak dlho... mám navštívíť aj nejakú inú očnú??? Čo poradíte maminky... ako prebiehalo uplne 1vyšetrenie u vás???

juliagregor
20. máj 2012

@cicimon my sme boli s muzom spolu, ale operovali dvojicky naraz...nebol problem len treba dopredu nahlasit

juliagregor
20. máj 2012

@majjjka24 mrzi ma ze mas negativnu skusenost s lekarkou, zial ocne nepatri k moc prijemnym, ked detom rozkvapu ocka a kontroluju ocne pozadie, tak potom trva, kym tam spolupracuju...
mz tam chodime kazde 3 mesiace od 18 mesiacov a asi po roku uz spolupracovali sami...
chodime k detskej ocnej a ma velmi dobrz pristup k detom....
nemaj strach, ocka sa vyvijaju stale a moze zaskulit...strabizmus nie je tk zavazny aby ho museli hned operovat, skusia okuliarky, prelepovat a ked bude moc zle operuju...
jemu sa vyvija dioptria a moze zaskulit...
lekarka ale nema moc spravny pristup, lebo tak malym detom sa urcuje dioptria aj pomocou sklicok odhadom, skusila by som pohladat este dalsieho lekara...

cicimon
5. jún 2012

baby, mozte mi povedat, kolko dni po operacii deti nemohli chodit von resp ci mali nejake obmedzenia v tomto smere?

a bol niekto na kramaroch?

juliagregor
6. jún 2012

@cicimon jeden bol velmi svetloplachý, ten isiel von neskor, ale tak 4-5 den, na pomalu prechádzku...treba davat pozor aby nespadli... do skolky sli po 3 týždnoch... ocka mali aj krvave, tak som radsej bola s nimi doma, nech sa im nezapalia a hlavne nech nejdu do piesku, co sa dost ťažko uz vonku detom vysvetluje --- a treba dobre slnecne okuliariky

cicimon
6. jún 2012

@juliagregor vdaka, slnecne okuliare ma a celkom rada ich aj nosi... takze cca 5 dni doma? no bude to zaujimave

adjap
13. jún 2012

Ahojte, tak my sme uspesne po operacii. Robili nam naraz obe ocka a teraz to ma omnoho lepsie. Lave este trosicku ubieha ale vraj sa to este upravi. Ako by sa mu zvacsili. Ma ich dost velke, ale teraz je to uplne iny chlapcek. Uz nemusime lepit a v auguste ked mame dalsiu kontrolu sa uvidi co dalej.
Prve dni boli dost neprijemne. Prepustili nas do dvoch hodin po operacii. Velmi mu vadilo svetlo, ale slnecne okuliare nechcel ani za svet. Prve 2-3 dni sme mali zatemneny cely byt, ale aj tak mu niekedy trvalo aj dve hodiny kym sa zacal pozerat bez toho aby si zakryval ocka alebo chodil so zavretymi ked sa zobudil. Postupne sa to zlepsovalo a asi na 4 den sme boli uz aj von. Zvladol to perfektne. Stehy sme mali vstrebatelne, takze vyberat nebolo co. Na lavom ocku mu teraz niekedy vydno taku malu "klobasku" myslim ze to je jazvycka na bielku. niekedy je trosku prekrvena ale dufam ze sa mu to vstrebe a bude to ok.
Inac co sa tyka toho aby si nedavali deticky rucky do ociciek, nam povedali ze ak si potrebuje ocko posuchat moze trosku, ale musia byt ciste ruky. My sme pouzili rukavniky co som si usila. Pripevnia sa na lakte a dietatko si nedociahne na tvaricku. My sme ich vyuzili pri operacii podnebia, kde si nesmel davat rucky do ust aby si nepotrhal stehy a nezaniesol infekciu. Vtedy sme ich museli nosit 3 tyzdne. Nechala som ich v nemocnici vlani na Kramaroch na detskom oddeleni, aby este posluzili 🙂 Pridam aj foto. Niekomu sa to moze zdat drasticke, ako aj to privezovanie, ale je to v prospech dietatka, takze sa na to treba pozerat takto. 🙂

mmacca
3. aug 2012

Naša malá má 18 mesiacov, škúli na obe očká. Chodíme k očnej, naposledy jej ešte nedala okuliare, lebo nechodila. Kázala prelepovať oči, ale v takomto teple je to pre mňa nemysliteľné. Párkrát som jej očká prelepila, ale veľmi cirkusovala. Už od prvej návštevy mi lekárka hovorila, že to bude treba operovať. Zaujímalo by ma, koľko dní treba byť v nemocnici a či musí mať dieťa nejakú minimálnu váhu, aby mohlo byť operované v narkóze. Malá totiž neváži ani 9 kg. I

cicimon
8. aug 2012

@mmacca my sme boli nedavno v nemocnici na operacii a nemyslim, ze je tam min vaha... bolo tam aj 5t babo operovane v anesteze a nebol to problem. v nemocke sme boli spolu 3 dni , teda skor 2,5 dna

mmacca
9. aug 2012

@cicimon Ďakujem za odpoveď. Malá mi často padá, neviem, či je to spôsobené očkami alebo má niečo s nožičkami.

juliagregor
9. aug 2012

@cicimon no ako ste to zvladli?

cicimon
9. aug 2012

@juliagregor no v celku ok, na izbe bolo asi tak 35C, takze sauna zadara.... nekomentujem to, ze tam sa nedodrziaval ziaden rezim, aj ked tam bol vypisany nejaky "denny poriadok", takze cele doobedu s namni nerobili nic a ked sa zacal nosit obed tak nas poslali na ARO kde sme stravili takmer hodku, obidve hladne, mala uz mala ist spat..a ked sme dosli na odd a sadli k obedu tak po chvilke nas odvolali na vysetrenie a to bolo koniec jedeniu, lebo mala po prestavke uz neje...
spollubyvajuca o pol roka mladsia, ked nasa chcela spat tak ona revala alebo kricala na mamu, takze ja som sa tie 2 noci nic nevyspala, lebo bud nechcela spat moja alebo tam bolo take teplo... trochu sme museli bojjovat aj s tym, ze chcela pit a nemohla,hlavne ze na chodbe bola velka konvica s cajom... operacia v poho, len ked sa zobudila tak to bol strasny rev, vesala sa na mna este dobre ze dosiel mm a ja soom mohla ist aspon na wc 🙂tak jej potom odlepili jedno oko a druhe az rano. Par dni sme doma bojovali so spanim a kvapkanim do oci, kedze obec nechcela a nakoniec si to tak oblubila, ze najprv nakvapkala doma vsetkym babikam a potom sebe 🙂

a vysledok kontroly po tyzdni - z povodnych 17 a 20 stupnov sla na 3 a 5, prelepovat striedavo 2h denne a bez okuliarov, kontrola v septembri,
hlavne som rada, ze sme to stihli pred porodom

helencek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz