Máte skúsenosti so strabizmom - škúlením u detí?

rohacka
16. okt 2008

Ahojte,chcela by som sa spytat, ake mate skusenosti s utekanim ociek po 1. roku dietatka. My sme boli na kontrolu teraz v 1,5 roku, Kubko skuli na obidve ocka - 15 stupnov, striedavo na obe ocka. Dostali sme okuliare s dioptriami -1,5 s o 3 mesiace mame prist na kontrolu. Vraj ked je to vrodene, ani okuliare nepomozu a budeme musiet ist na operaciu. Nemate nahodu s tymto skusenosti? V akom veku sa operuje, ak sa to neupravi? Ako naucit na nosenie okuliarikov?

katkav
21. nov 2011

@juliagregor jedno ocko ma -2 a druhe -3. Tak vravis, ze dalej skusat? Skusime jej teda zajtra zavolat, jemu lave ocko sem tam zabieha do vonka a skusali sme aj zakryvat to zdrave, nech sa to lave posilni, ale to je cirkus neznesitelny. Okuliariky vydrzime mat na ockach ozaj iba chvilocku, takze nas lekarka asi nepochvali. Najhorsie na tom je, ze nemam vobec pocit, ze vidi zle.

juliagregor
21. nov 2011

@katkav on je ešte maličký, treba pomaly na neho a dala mu hned plnu korekciu? s tým prelepovaním a cirkusom sme si prešli asi všetky, u nás je to najhoršie cez leto, ked im je pod tým teplo...tvoj chlapček ma rozdiel medzi očkami a to netreba podceniť a časom ako bude rasť, to bude stále lepšie a lepšie s okulkami... niektoré dokiny daju najskor len lepiť, alebo len okuliariky, aby to nebolo tak vela...skus motivovať a postupne pridavať... na nete su aj také latkove okluzory, popozeraj... 😉

juliagregor
21. nov 2011

@katkav ani ja nemam pocit, že nevidia, ked nemaju okulky a maju velmi silne dioptrie

katkav
21. nov 2011

@juliagregor okluzor uz kupeny mame, ale keby chcel mat okuliariky na ockach, tak by to bolo lahsie. Ano hned sme dostali plnu korekciu, ziadne slabsie na zaciatok. Vsak nejak do dobojujeme, snad si casom zvykne.

natasa8
22. nov 2011

@katkav urcite skus zavolat dokine, ak sa to nezlepsi...

Moja dcerka mala 2,5 ked sme boli prvy krat u ocnej a namerala jej dioptrie 5, a predpisala nam na zaciatok 3.
Dcerka okuliariky nosila rada od prveho dna - naozaj v nich lepsie videla. Tiez neprelepujeme, ale pouzivame latkove okluzory.

amikka
23. nov 2011

@katkav Ahoj, ja si myslím, že si ešte len privyká na dioptrie, je to predsa len zmena, musí inak zaostrovať, očká sú trošku teraz preťažené. Napríklad môj syn začal po nosení okuliarov žmurkať. Tak som sa na to pýtala dr. , povedala , že je to normálne.

katkav
24. nov 2011

@amikka vsak budeme skusat dalej, snad to nejak prelomime a zvykne si a bude to v pohode, len som z toho dost nestastna, ze ho to neviem naucit. Myslela som si, ze ked dostane okuliariky, bude rad, ze lepsie vidi, ze aj okluzor bude pekne nosit, ked uz bude mat okuliariky a zatial to je iba boj.

amikka
24. nov 2011

@katkav zvykne si, neboj, skús mu ich dať napríklad nenápadne vtedy, keď pozerá obľúbenú rozprávku, a ani nezbadá, že ich má a postupne si zvykne. 😉

cicimon
5. dec 2011

tak my sme dnes boli na kontrole, tak ze sa jej to nezhorsuje, je to zhruba rovnake ako predtym a mozno trochu aj lepsie, 10 stupnov... ale zas sme natrafili na inu dr. a ta nam teraz kazala kupit okuliare a nosit cely den a 2h prelepovat... a ked som povedala, ze tie dr. predtym nas chceli potom poslat na operaciu, ze cim skor tym lepsie - tak tato ze nie, ze az okolo 4-5r... ze aj kvoli tupozrakosti - ja uz fakt neviem, co je spravne, hlavne ked zakazdym narazime na inu dr.,,

sante81
16. dec 2011

chcem poprosit o názor mamičky ktoré maju skusenost so skulením ich detí. dnes sme boli aj my na očnom a doktorka neodporuča okuliare ale rovno operáciu?? čitala som skoro všetky príspevky tu na modrom koníku a aj na inych forach, ako to teda je? ist na operáciu čím skôr? alebo skusit okuliare? očka nie su v poriadku obidve, mame 2,5 a 3.
a ak ste boli na operáciu, aká dlha je potrebna hospitalizácia a či operácia zabrala, alebo ju treba absolvovat niekolkokrát, dakujem

kbeata
16. dec 2011

@sante81 ja by som vyskusala este aj ineho ociara,ci by mal ten isty nazor 😉

sante81
16. dec 2011

@kbeata 16teho januára mame ist na kontrolu, dala nam nejaké kvapky, skusim potom ocnu doktorku v topolcanoch a uvidím, najhorsie je ze kazdy lekár ma na to iny názor, aspon to čo cítam uz 3 hod na internete

kbeata
16. dec 2011

@sante81 ano,ved to ze ine nazory,ja len tak na okraj,maly mal jacmene,jedna ocna kazala framykoin mast do vnutra oka,a druha asi o mesiac,to som sla uz inde,ze mast len zvonka,a to je podla mna dost rozdiel 😉
ale nakoniec aj tak pomohli homeopatika
treba skusat,ved uvidis sama 🙂

sante81
16. dec 2011

@kbeata dakujem za odpoved, aj ked si myslím ze tomu vyšetreniu v Ba sa určite nevyhneme, vraj je tam jediny prístroj na svk čo dokáze určit presnejsiu diagnozu, no nevadí, nieako to dobojujeme

amikka
16. dec 2011

@sante81 Nám operácia pomohla, sme 1/2 roka po nej, ale môj syn nemal žiadnu dioptriu, len tie očká utekali striedavo.

juliagregor
17. dec 2011

@sante81 kolko ma tvoje dieťa? ked deti nemaju dioptriu väčšinou operuju hned, ked su tam dioptrie cakaju, či pomožu okuliare, cvičenie a hlavne vekom sa deťom dioptria mení...
v nemocke sme boli 3 dni, operacia zabrala, jednemu uplne, ten ma očka pekne, druhý mal ochýlku väčšiu (nemeratelnu) a aj velmi silne dioptrie, predpokladam u neho, že pojde este raz...
mn edr. povedala, že pokila nebude vedieť presne dioptrie a nebudu aspon trochu ustalené (menili sme sklička, každe 3 mesiace) operovať ich nebude...
ale väčšinou to chcú vyriešiť v predškolskom veku....

sisilia
15. jan 2012

Ahojte maminky- chcela by som sa opýtať- možno mi bude vedieť niekto poradiť- môjmu 20 mesačnému synčekovi sem-tam, niekedy to postrehnem aj párkrát za deň, niekedy vôbec, ubieha jedno očko. Bola som s ním u očného, keď mal cca rok a ten mi vtedy povedal, že očko sa ešte len vyvíja a že také malé deti sa ešte nedajú vyšetriť, lebo nevedia spolupracovať... Ale po tom, čo som sa sem dočítala, že to riešite už aj s menšími detičkami, som dosť nahnevaná na neho i na seba, že som to nechala tak a čakám... Kázal mi prísť, keď bude starší- v dvoch-troch rokoch, kedy s ním už bude vedieť komunikovať. Asi teda budem musieť zmeniť očného a radšej vycestovať ďalej a nenechávať to tak naďalej. Chcem sa opýtať, ako vyšetrujú také malé detičky, keď nevedia spolupracovať, ako im vedia určiť danú vadu, či dioptrie. Ďakujem za váš čas a ochotu poradiť. 🙂

cicimon
15. jan 2012

@sisilia no skus ineho dr... my sme boli u 4, nie preto, zeby sme boli nespokojni, ale jednoducho vzdy ordinoval niekto iny. v principe dr. kazala malej pozerat na taku ceruzku s hrackou aby zistila, ako vlemi jej zabieha okolo a merali jej aj dioptrie, ak dieta nechce v klude sediet, treba mu podrzat hlavu, aby sa nemykalo... nie je to nic strasne, nasa zo zasady reve, uz ked vidi dr... ja uz teraz nadavam, ze sme to nezacali skor, bo sme si to vsimli okolo roka a kym sme sli k dr prsli dalsie 4 mes.. a vzdy kontroly po 3 mes a to sa potom cele vlecie

sisilia
15. jan 2012

Ach jaj, tak teda zajtra začnem obvolávať dr., ktorí vedia a hlavne chcú vyšetriť aj takých drobcov. Najhoršie je, že môj malý je strašne hanblivý, v prítomnosti cudzích ľudí absolútne utiahnutý, takže neviem-neviem...Spolupráca z jeho strany bude nulová, to už viem teraz. Čo myslíš tým, že sa to vlečie- to prelepovanie očiek, o ktorom som tu čítala a následovné kontroly?
@cicimon

cicimon
15. jan 2012

@sisilia no hladaj detskych oznych dr, ini ti ho asi nevezmu
moja napr nie je vyslovene hanbliva, ale uz z principu pri dr reve,,,, takze to tiez nie je jednoduche, ale ved tam budes s nim a dr,. s tym musia ratat
no ono je to tak, ze ak daju prelepovat, tak napr na 3 mes, potom kontrola, potom zas povedia co robit a pod... nam napr 1 dr hovorila, ze cim skor operacia, potom sme natrafili na inu a ta ze operacia az okolo 4r...

sisilia
16. jan 2012

@cicimon Ďakujem pekne za radu 🙂 Pekný deň prajem 😉

aalinka
16. jan 2012

@sisilia Ahoj aj našej malej od narodenia "utekalo" očko raz menej raz viac. Boli sme s tym u lekarky a tiež povedala, že do 3 rokov sa očko vyvíja a môže sa to samo upraviť. Chodili sme na kontroly a naposledy sme boli v 3 rokoch a to ju už vyšetrovala na prístroji. Očko sa nám upravilo, nemusela nosiť okuliare ani sme nemuseli prelepovať. Ono to možno závisí od toho ako veľmi oko uteká..... to už musí posúdiť lekár. Držím prsty aby sa Vám to tiež upravilo samo 🙂

sisilia
16. jan 2012

@aalinka Ďakujem- tiež dúfam, že to bude náš prípad. Ono to očko mu trochu uteká, keď sa zapozerá alebo premýšľa. Vtedy je to viditeľné, ale inak, keď sa na niečo konkrétne zahľadí, aj do diaľky, je to v poriadku. Tak uvidíme. Dnes som ho už objednala u iného dr., sestrička mi povedala, že ho teda rozkvapkajú a tak vyšetria. Upozornila som ju, že spolupráca z jeho strany bude nulová 🙂 Ja okuliare nosím od ZŠ, do diaľky, vidí ich na mne dennodenne, takže myslím, že s tým by problém nemal. Aj cez leto v pohode nosil slnečné okuliarky každý deň, lebo mu strašne zo slniečka slzili očká.. Celkovo s nimi stále niečo má, keď tak uvažujem- s miznúcim a objavujúcim sa ekzémom okolo nich sa trápime už snáď pol roka. Kožná mu už s tým nevie pomôcť, mastičky sme vyskúšali, alergológ to pripisuje oslabenej imunite a potvrdenej alergii na roztoče, ktoré sú vlastne všade. Berieme sirup na alergiu, no a z ostatného musí vyrásť, inak to nevidím 🙂 Dúfam, že to bude aj prípad nášho utekajúceho očka 🙂 🙂

miroslava124
16. jan 2012

@sisilia moj drobec ma 4 roky a tiež mu trocha začalo zabehavat očko asi pred pol rokom, tiež len keď zaostril na nejaký predmet, alebo ked bol unavený. Bola som u očnej tri krát a ona mi povedala že je to v poriadku že tam nevidí žiadne škulenie a že pekne všetko čita, že mu netreba okuliarky. Ja som aj tak žiadala vyšetrenie špeciálne v nemocnici kde sa zaoberaju aj tým škulenim u Mudr.Orlovskej v KE. Išli sme tam a ani ona si škulenie hned nevšimla až po hodnej chvýli resp. ked mu namáhala tie očka.. Vyšetreniami mu nakoniec zistila že potrebuje dioptrie až 5. Nakoniec mu dala3+ lebo že naraz mu nemože dat také silné. A operáciu u nho vylúčila lebo vraj škuli koli tomu že mu treba tie dioptrie.

Inak mala pravdu, nosi okuliarky 4 dni a očko mu už vobec neuteká, ale fakt vobec 🙂

sisilia
16. jan 2012

@miroslava124 No teda 😕 😕 Vidíš, je super, že si za tým išla, nechcem to ani ja zanedbať, už len preto, že aj ja nosím od základnej školy okuliare, takže nejaké predospizície tam budú... Ak nám po tomto vyšetrení nič nezistia-- len dúfam, že sa bude ako tak dať vyšetriť, predsa len má iba 20 mesiacov-- a budem registrovať to občasné zaškúlenie ďalej, budem to určite riešiť ako ty. Inak ďakujem za meno tej lekárky, KE sú síce trochu ďaleko, ale aspoň viem, kde sa prípadne môžem obrátiť. Pekný večer.

sante81
17. jan 2012

@sisilia ahoj, ja som si vsimla v decembri ze syn - 2 roky 4 mes - skuli na lavé oko, sli sme na očné a namerali mu +2 dioptrie, a ze hned vysetrenie do blavy a operácia, kázala nám prist o mesiac a dala mi kvapky do ocí, ktoré som mu mala dávat tyžden pred kontrolou, bolo to na rozsírenie zreniciek - za cely tyžden marosko nezaskulil ani raz, a včera sme boli na kontrole, a uz ziadna operácia ziadne okuliare, ze detom do 3 rokov sa zrak vyvíja, ze je to normálne, a máme prist o pol roka.
a vysetrenie u nas prebiehalo takou formou, ze mu dali do ociek kvapky na rozkvapkanie ,sli sme na 30 min von sa prejst nech mu to začne učinkovat ,potom mi sedel na kolenách a doktorka mu pozerala nez nejaké pravitko asi z 3m do ociek a niečim svietila, neviem to opísat, to pravitko teda, tak mu merala dioptie, drzím palce, netreba robit hned paniku, ja som cely mesiac nemohla spavat, uz som sa videla v BA na kramároch, zistovala som si ako prebieha hospitalizácia a na koniec je všetko v poriadku

sisilia
17. jan 2012

@sante81 Ďakujem, jasné, že z toho nerobím veľkú vedu, budú okuliarky, tak budú 🙂 Hlavne nestresujem po dnešku- volala som ešte jednému očnému, tam mi zasa povedali, že vlastne dieťatko do cca dvoch rokov ani nevie veľmi spolupracovať, vedia ho len rozkvapkať a tak vyšetriť očné pozadie, ale pokiaľ im nepozrie do toho prístroja, tak mu dioptrie nezmerajú. Tiež sa ešte spolieham na to, že sa mu tie očká vyvíjajú a na to, že to škúlenie nie je pravidelné, niekedy párkrát za deň, niekedy vôbec. Ďakujem baby za váš čas, aj za odpovede. Želám pekný deň.

sante81
17. jan 2012

@sisilia ja som vraj skulila tiez a nenosila som ziadne okuliare, a upravilo sa to samo. tiez nosím okuliare od základnej skoly, takze to môzme mat aj rodové, do bratislavy sa posiela preto, ze tam je nejaky prístroj ktory dokáze zmerat aj tak malym detom zrak, ale tiez mi doktorka prvykrat povedala jedno a na druhej kontrole povedala niečo iné a musela volat do bratislavy ako ma vlastne postupovat, len ma mrzelo ze prečo práve my máme problém s očkami, aj ked to vlastne nebolo nič vázne

sisilia
17. jan 2012

No veď to, že to vlastne nemusí byť ani také horúce, ako to vidím 🙂 Takže žiadna panika, počkáme a uvidíme. Absolvujeme to vyšetrenie a budeme vedieť, čo ďalej.. Ďakujem za to info o Blave, tiež dobré vedieť.

meryska
21. jan 2012

@sisilia ahoj, chcem sa spytat ci si nasla dakeho schopneho ocneho lekara, moj maly (10mesiacov) ma trosku asimetricku tvaricku a kvoli tomu trosku ubieha jedno ocko, chcem niekam zbehnut len netusim ku ktoremu dr. z tych vsetkych ocnych na kramaroch (vseobecny ocny alebo specializovany alebo ako ) 🙂