Máte skúsenosti so strabizmom - škúlením u detí?

rohacka
16. okt 2008

Ahojte,chcela by som sa spytat, ake mate skusenosti s utekanim ociek po 1. roku dietatka. My sme boli na kontrolu teraz v 1,5 roku, Kubko skuli na obidve ocka - 15 stupnov, striedavo na obe ocka. Dostali sme okuliare s dioptriami -1,5 s o 3 mesiace mame prist na kontrolu. Vraj ked je to vrodene, ani okuliare nepomozu a budeme musiet ist na operaciu. Nemate nahodu s tymto skusenosti? V akom veku sa operuje, ak sa to neupravi? Ako naucit na nosenie okuliarikov?

miriamkac
16. okt 2008

rohacka moc ti poradit neviem, len mozem napisat, ze nasej malej sa strabizmus nepotvrdil a "utekanie" ocka bolo sposobene dioptrickou vadou a astigmatizmom (zle zakrivenie rohovky), nosi okuliare od svojich 20-tych mesiacov.(co sa tyka dioptrii tak ma na obe oci 1 dioptrie+1,5 cylindre, takze spolu to je 2,5 dioptrie na kazde oko) Mozem ti len poradit ohladne nosenia okuliarikov. (U nas to problem nebol lebo nosime okuliare aj ja aj MM) proste vysvetlit dietatu na co a preco ma okuliarky a brat to ako sucast dna: rano sa zobudi, umyje, da okuliare....Pokial mu budu okuliarky robit dobre, necha si ich na ockach, ale pokial mu budu vadit, bude protestovat, netreba ten protest zanedbavat. Len tolko, zelam vela stastiia 🙂

cuckaa
16. okt 2008

rohacka,mojmu malemu tiez zabieha ocko,kvapkame mu kvapky a taktiez prelepujeme.Chodime na Kramare a tam nas chceli uz poslat na operaciu koli tomu zabiehaniu,operovali by mu obe ocka a malo to byt uz buduci tyzden,takze maly by mal 1,5 r.Zdalo sa nam to skoro,ale tam tvrdili ze cim skor tym lepsie.Chodime s malym na rehabilitacie do Olomouca koli vojtovke a tam boli zasadne proti operacii,podla nich to je velmi skoro a aj cvicenim sa to moze napravit,co mozem potvrdit,lebo uz mu zabieha menej.Takze sme operaciu odlozili.Maly vsak ma nasledkom predcasneho porodu DMO to s tym suvisi.Keby bol zdravy tak nevaham a dam ho zoperovat cim skor,hlavne aby tam nevznikla tupozrakost.

tamia
17. okt 2008

cuckaa,
moja mala mala opacny problem, ked sme cvicili vojtovku ocka utekali, ako n8hle sme prestali ocka sa krasne vratili spet. nam to kazila vojtovka...

rohacka,
malu na slnecene okulky ucil manzel pred zrkadlom... najskor si dal on a potom dal malej a mali z toho srandu a tka sa mi krasne naucila. a este na jar sme boli na kolotococh a tam predavali slnecne okulky a ja som jej jedny nasadila na oci a ona si ich nechala tak sme ich kupili. /samozrejme sme dali potom neskor odmerat uv filter a bol najvyssi 400./

xxmargaretka
17. okt 2008

ahoj..pokial dieta potrebuje okuliare a dala sa spravna dioptria tak samo dojde na to,ze s nimi lepsie vidi a necha si ich(nas pripad),ale ak ich nechce tak by som nechala u ineho dr skontrolovat ci ma spravne dioptrie..nam nastasite nezabieha,ale pokial by sme si vsimli,ze zacalo tak mame hned prist k dr pretoze to treba liecit cim skor bo vraj po 6r sa s tym uz nic neda spravit-okrem operacie..

ukana
17. okt 2008

baby tu sme sa o tom bavili...teda o ocnych chorobach
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

xxmarg, aj mne dokt.vravela, ze pokial sa to synovi do 6r.neupravi, operacia... ☹ ma uz 5 a pol, dioptrie mu to upravili, ale akonahle je chvilu bez nich, zasa mu ocko ubieha dovnutra ☹ ☹

ma to po tatinovi, toho tiez na strabizmus operovali, ale on to mal na oboch ociach a omnoho vyraznejsie 😕

s okuliarikmi sme u syna problem nemali, nosi ich od zaciatku v pohode... 🙂

rohacka
autor
17. okt 2008

Ahojte, dakujem vsetkym, ktore ste reagovali. Ja tiez nosim okuliare, ale len malo, lebo castejsie nosim sosovky. Tak asi zacnem viac, aby Kubko videl, ze aj mamka ma okuliare. Ideme si pre okuliare v utorok, tak uvidime, ako to zvladneme. O 3 mesiace mame kontrolu, tak sa spytam, ako je to s tou operaciou. Zda sa, ze nazory lekarov su rozne. Znama mi odporucala, ze ked uz mame ist na operaciu, tak jednoznacne do Bratislavy. Ich totiz trikrat operovali v Kosiciach a zakazdym to museli ist opravovat do Bratislavy ☹ .

mimi
17. okt 2008

rohacka, my mame ten isty problem, maly narodeny o 2 mesiace skor a ma strabizmus. Pred nedavnom mal 2 rocky a nosime okuliarky, najprv dioptrie 2 a po mesiaci mu dr. zmenila na 1, lebo ich odmietal nosit, este aj prelepujeme ocko.Doktorka nas uz vyse roka pripravuje na operaciu, zatial ju odklada, comu som aj rada, ale ked sa to nebude zlepsovat, urcite to bude riesit operativnym zakrokom ☹
Vraj predcasne narodene deti maju casto tento problem, ocka sa este vyvijaju aj po narodeni.

bibula
19. okt 2008

rohacka-skus snim este cviky na ocka- ja som s ondrikom vo veku tvojho maleho uz cicila-silno zavriet,potom pozerat na jednu stranu,potom na druhu a tak vselijako,aby mu spevneli,samozrejme uvolmovat krcik,krutit a tak. 😉

rohacka
autor
20. okt 2008

Mimi - mne lekarka povedala, ze ked bude odmietat nosit, ze to neznamena ze ma zle dioptrie, ale ze ich jednoducho nechce. Vraj nemame chodit s tym, ze ma zle dioptrie, ale donutit nosit ☹ . Tak uvidime, ako to pojde. A ty vidis nejaky rozdiel, odkedy nosite okuliare?
Bibula - vdaka, skusim, ci ho to budem vediet naucit. On totiz otaca celu hlavu, nielen ocka 🙂. Odkial si mala tie cviky?

miriamkac
20. okt 2008

rohacka pokial mu okuliarky sadnu, urcite ich bude nosit. Preto aj by si mala dat doraz na vyber ramu. My mame titanovy, sice stal 2 000sk, ale co vsetko prezije, a uz prezil sa neda porovnat. Potom mame aj okuliarky "do zasoby" lebo u deti nikdy nevies, co sa moze stat 😉

lienka2
20. okt 2008

ahojte, ja sama som ako dieta skulila jedna radost 😠 tiez ma chceli operovat, ale nasi to nedovolili.. roky som chodila na cvicenia k ocnej lekarke, nosila prelepene to zdrave oko.. pred par mesiacmi som si bola dat predpisat nove okuliare, a zhodou okolnosti tam bola dcera mojej niekdajsej lekarky, a keď si precitala moju kartu, neverila ze je ozaj moja.. ze sa to takto dalo do poriadku.. 😅 dnes som rada, ze ma operovat nedali ale mali so mnou taku trpezlivost, hoci uznavam ze v dnesnej dobe su tieto operacie uz (dufam) na inej urovni.. 🙂

bibula
20. okt 2008

rohacka- to su klasicke cviky na posilnenie oci,dokonca aj dosspelaci,ked to cvicia sa im zlepsi zrak 😉

deina
22. dec 2008

Obnovim tuto temu...

Miskovi tiez jedno ocko uteka, je narodeny o dva mesiace skor, zatial na to ocna nic nehovorila, vraj do roka sa to upravi. Rok bude mat uz zanedlho a zatial sa mu to neupravilo. Jeho otec bol na toto operovany (strabizmus), ked mal 1,5 roka. Tu citam, ze sa zvykne cakat az do 6r s operaciou? Ked sa mu to nezlepsi, aky je postup? Najprv okuliare, prelepovanie ocka a potom operacia, tak nejak?

rohacka
autor
22. dec 2008

Deina - nam povedali, ze zatial staci okuliare, a postupne sa ukaze, ci pomozu odstranit skulenie alebo len zabrania zhorsovaniu. Vraj ked to nie je vrodene, pomozu 2 - 3 roky nosenia okuliarov, ak je to vrodene, vacsinou pomoze len operacia.

deina
23. dec 2008

Odkedy musel Jakubko nosit okuliare? Hned po roku, ked sa to do roka neupravilo, ci az neskor v 1,5 roku?

rohacka
autor
23. dec 2008

Deina - boli sme na kontrolu, ked mal 1 rok, neupravilo sa to, ale lekarka predsa odporucala este pockat do 1.5 roka s okuliarmi, kedze zohladnila to, ze bol nedonoseny a okrem toho cvicime Vojtovku, ktora vraj tiez pomaha pri strabizme. Ale ten polrok nam nijako nepomohol, takze okuliare mame od 1.5 roka. A teraz budeme chodit kazde 3 mesiace na kontrolu.

valka
13. feb 2009

kocky, ako dlho ma mat dieta prelepene zdrave ocko, aby posilovalo to druhe? nejak som sa zabudla opytat doktorky 😔

mimakro
13. feb 2009

My so strabizmom skúsenosti máme (Hanka má albinizmus a okrem strabizmu aj nystagmus). U Hanky sa však nemôže operovať a prekrývanie očka jej nepomôže. Je to trošku zložitejšie. Ale pokiaľ môžem odporučiť, tak jednoznačne MUDr. Elizová z DFNsP Kramáre. My sme absolvovali očné vyšetrenie v celkovej anestéze v lôžkovej časti očnej kliniky, primár je prof. Gerinec. Bolo tam aj 2,5-ročné dievčatko, ktorej škúlenie operovali. Bola už na druhej operácii. Jeden deň prišli, druhý deň ju operovali, tretí deň išli domov.

valka
13. feb 2009

mimakro, mne viacere doktorky odporucili daningerovu...tak sme tam...zatial o operacii nebola rec, lebo pravdepodobne to je sposobene refrakcnou chybou ...ale mala absolutne nespolupracovala, tak sa nedala zmerat...tak zatial mame posilovat este svaly oka (to si tiez vsimla, ze radsej otoci hlavu ako okom)...a prelepovat a nieco kvapkat....

cmilka
6. mar 2009

ahojte, chcela by som poradit. maly ma rok, od narodenia skuli, boli sme na ocnom na kontrole, pp. sa nevyhneme operacii. zatial nam naord. prelepovanie ocka (5 dni prave- slabsie, 2 dni v tyzdni lave). chcela som sa opytat, ake "lepky" pouzivate. nam predpisala Pro-ophta junior, ale mne sa zdaju velke, malemu su na pol tvare, je z toho strasne nervozny... 😒

mimi
7. mar 2009

cmilka, my mame lepky Pro-optha junior mini, skus si dat tie predpisat.

rohacka, ako pokracujete s ockami?

Nasa dr.opat odlozila operaciu, zda sa jej, ze sa malemu trosku zlepsili ocka odkedy nosi okuliare, ale este stale to nie je dobre. Doporucila mi ocnu matersku skolku, kde cvicia s detickami.

valka, moj maly ma 2,5 roka, stale nespolupracuje u doktorky, vraj je to normalne na jeho vek 😅

petusaaa
1. apr 2009

baby, ja som asi blba, ale ako sa maju lepit tie naplaste na ocko? a ako dosiahnete to, ze si to deti nestrhaju? lebo moj maly to mal za pol hodinu v ruke a zuval 😖 a odkial mame zohnat take male okuiare? mame pol roka a ocna nam naordinovala okuliare aj prelepovanie, pripadne po roku operaciu 😢

rohacka
autor
1. apr 2009

Mimi - az teraz som si vsimla, ze 7. 3. si sa ma pytala 😲 . Prepac, ze neodpovedam. My pokracujeme vcelku dobre, po 3 mesiacoch s okuliarmi nam lekarka povedala, ze s okuliarmi uz neskuli vobec, predtym mal 15 stupnov striedavo na obe ocka. Samozrejme, okuliare musime nosit dalej, nech sa nam to zafixuje. O 2 tyzdne ideme zasa po 3 mesiacoch na kontrolu, tak uvidime.

Petusaaa - fiha, to som prekvapena, ze tak skoro uz mate prelepovat, mne povedali, ze do roka sa to moze upravit same a dovtedy sa to neriesi. Nam lekarka odporucala, kde mame do optiky, kde maju aj take male okuliare, ale vy naozaj potrebujete drobucke, my sme zacali nosit az 1.5-rocni. A operaciu vraj az v predskolskom veku.

standu
1. apr 2009

petusaa..aj tu si? 🙂 aj my skulime...
zalepovali sme jedno ocko tri tyzdne, teraz mame 2 mesiace pauzu - lepit sme zacali tesne pred rokom, mne doktorka povedala, ze do jej roka apol sa to musi zoperovat, lebo by sa vypestovala tupozrakost. inak ziadnu refrakcnu vadu nema,"len" vnutroocne svalstvo ma silnejsie. v maji ideme na kontrolu, tak uvidim, vraj ona posiela na operacie...mate s tym skusenost? chcem ist operovat jedine do BA, v KE to isto nedam robit (tam chodime na ocne). ako sa to mam opytat????pls help

petusaaa
1. apr 2009

rohacka. no mne tiez neurologicka povedala, ze do roka by sa to malo upravit a ocna tatko 😠 ale radsej budem prelepovat tym nemozem nic pokazit, ako nieco zanedbat ☹

standu, hej, bohuzial aj tu som 😔 maly ma zasa tie svaly slabsie. on radsej otoci celou hlavou ako ockom... a dioptrie mu nevedela dobre zmerat, tak mu preistou dala 1+... ze tak sa jej dza 😲 🙄

standu
2. apr 2009

moja mala radsej tiez otoci hlavou, ale ked jej ocko prekryjem rukou a donutim ju, tak druhe krasne vytoci von cez stredovu os....lebo ocna si myslela, kym som jej to nazorne nepredviedla, ze ma vonkajsie svaly ochrnute!
no ale nemala chyby pediatricka, lebo ta mi povedala, ze do 2! rokov sa so skulenim neda nic robit....

V nemocnici v BB na mna pozerali, akoby som z mesiaca spadla, ze oni uz aj takym malym babatkam - ked sme tam boli, mala 7 mesiacov- davaju okuliariky, ze do tych dvoch rokov, keby sme cakali, tak sa jej spravi tupozrakost.
ale na druhej strane dieta do roka vraj fixuje len jednym ockom, tak sa to moze upravit. prelepovanim nepokazis nic veru.
na ocnom sme boli prvykrat v 8.mesiacoch a lepenie az pred rokom.

valka
2. jún 2009

ahojte, mozno vam to pomoze...nam pomohlo https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage... 🙂

ukana
2. jún 2009

valka a v lete? a dnu ju ma tiez? nie je jej v tom teplo? 😅 .....................

valka
2. jún 2009

no zatial je vonku zima...na leto planujem urobit klobucik podobne...a ma ju iba vonku, lebo ma to mat iba tak pol dna...no takze pol dna sme vonku a pol dna dnu 🙂 ale ak jej ju dole nedam, ked pride a zaujmem ju niecim, tak vydrzi aj doma...