Máte skúsenosti so strabizmom - škúlením u detí?

rohacka
16. okt 2008

Ahojte,chcela by som sa spytat, ake mate skusenosti s utekanim ociek po 1. roku dietatka. My sme boli na kontrolu teraz v 1,5 roku, Kubko skuli na obidve ocka - 15 stupnov, striedavo na obe ocka. Dostali sme okuliare s dioptriami -1,5 s o 3 mesiace mame prist na kontrolu. Vraj ked je to vrodene, ani okuliare nepomozu a budeme musiet ist na operaciu. Nemate nahodu s tymto skusenosti? V akom veku sa operuje, ak sa to neupravi? Ako naucit na nosenie okuliarikov?

rohacka
autor
15. jún 2011

@k.a.t.k.a.
@adrijen my mame tiez jednotky dioptrie, ktore nepotrebujeme preto, ze Kubko nevidi, ale kvoli skuleniu. Lekarka mi vravela, ze to je standardny postup a ze to vraj oci neposkodi. Kubko skuli smerom von, tak ma sklicka zabrusene tak, ze su vycentrovane smerom ako keby dovnutra, aby ho to nutilo zbiehat oci. Tak ja len verim, ze lekarka ma pravdu. Aj ked ktovie, ci sa niekedy tych okuliarov zbavime....
Ked vam nechcu nosit okuliare, skuste napr. dat podmienku, ze mozu pozerat verernicek alebo nejaku rozpravku, ale jedine s okuliarmi, aby dobre videli a proste to nejako obkecat. Myslim, ze v takom malom veku v pohode aj uplacat nejakou sladkostou. Ide len o to, aby si zvykli. Nas maly si rychlo zvykol a tym padom uz to nebolo treba riesit, proste okuliare berie ako sucast oblecenia.

k.a.t.k.a.
15. jún 2011

@rohacka dnes som sa zase rozpravala o tom s inou ocnou lekarkou, (okuliare som jej este nevybavila 😝 ), ktora tiez tvrdila ze tym sa oci nepokazia, ale nehovorila to uplne presvedcivo, a nezabudla poznamenat " ze bohuzial ina liecba neexistuje" a vraj to ani nemusi pomoct 😝 ... no a dotoho moja mama tvrdi ze ak jej raz okuliare nasadim, uz sa ich nezbavi 🙄 tak som stale na vazkach ... aspon ze si oko necha prelepovat

adrioska
16. jún 2011

Ahojte baby,
mojmu malemu tiez zacalo zabiehat lave ocko, boli sme aj u ocnej,ale nevedela ho vysetrit, lebo strasne vyvadzal, ma fobiu z doktorov. Najblizsie ideme v juli. Len tolko som chcela, ze moj to asi zdedil po mojej mame (ja s muzom taketo problemy nemame, ani nenosime okuliare). Moja mamina tiez skulila, ked bola malicka a dostala okuliare, ktore nechcela nosit a preto sa jej to vobec nezlepsilo. Aspon ona to tak tvrdi. Preto, ked bola v puberte, tak isla dobrovolne na operaciu, ale nepomohlo jej to. Predtym skulila, teraz jej vybiehaju oci von. No ale to bolo pred x -desiatkami rokov, odvtedy sa snad uspesnost operacii zvysila. Je mozne, ze aj nas maly dostane okuliariky a ja dufam, ze ak ich bude nosit, tak sa toho skulenia zbavime... 😉

m.i.r.i
16. jún 2011

ahojte..ja som tiez mala od malinka strabizmus a astigmatizmus..maly ma 16 mesiacov a zatial sme nic nezbadali, ale chystame sa na preventivnu prehliadku kvolii pravdepodobnosti dedicnosti..
Ja nosim okuliare od 1 roka..na operacii som bola ako 4-rocna..na jedno oko..zabiehalo do vnutra..nosila som tiez prelepene oko a ako mama vravi, ako mi nasadili okuliare, tak som ich nechala na ociach...ani raz som ich nestrhla, lebo som zjavne lepsie videla..ja som dostala +6 dioptrie ako malinka..teda si myslim, ze ak je pri tom skuleni aj oslabeny zrak, vas drobec urcite bude vidiet, ze vidi lepsie a okuliare si nebude davat dole..mozno je vacsi problem ak mate len to skulenie a zrak maju deti dobry..tak to az tak nechapu...mne inak vtedy v tych 4 rokoch operacia pomohla..upravilo sa mi to krasne..a dioptrie sa znizovali postupne...ale tak ako mi aj lekari povedali, v puberte sa to zas zacalo zhorsovat a v 20 rokoch som bola opat na operacii lebo mi oko uz zabehovali nielen do vnutra ale aj dohora..ta operacia mi uz ale az tak nepomohla...iba ciastocne..stale si korigujem oci viacmenej sama ( roky praxe pred zrkadlom) 😀
Chcem este povedat to, ze sa nebojte ak deticky budu nosit okuliare..ak sa im napravi skulenie a su dalekozrake napriklad ako ja - okuliare nebudu potrebovat stale. Ja som nikdy nemala pocit, ze nevidim..len kvoli astigmatizmu na tom jednom oko je to predsa take hmliste, ale to by som musela pozerat len tym jednym...takze ja ked okuliare nemam, tak vidim normalne, cisla autobusov aj ludi okolo seba, predsa je to dalekozrakost nie kratkozrakost...okuliare mam na citanie, telku...alebo ked citim, ze uz mam oci namahane alebo som unavena....ale pre mna je to uz sucast zivota....tie co nenosite okuliare a deticky ano len chcem povzbudit, ze ozaj v dnesnej dobe sa vela deti z toho aj dost dobre dostane a aj ked okuliariky budu, nie je to nic hrozne..casto pekny kozmeticky doplnok ( aj ked v puberte by ste ajmne mohli toto hovorit 😀 )

natasa8
24. jún 2011

ahojte... moja dcerka ma tiez strabizmus, jedneho dna zacala z nicoho nic skulit.
Diagnoza je dalekozrakost, dr. nam v marci najprv odmerala dioptrie +5, ale okuliare dostala len 3 (vraj jej nemohla dat priamo 5, najskor si mala zvyknut). Zakryvame aj ocko - ja som objednala latkove okluzory - mala nastastie nema ziadny problem ani s okuiarmi ani so zakryvanim ocka.
Teraz v utorok sme boli na kontrole po 3 mesiacoch a chvalabohu sa to skulenie trosku zlepsilo (co som rada, lebo my zakryvame ocko naozaj pravidelne) . Okuliare jej zvysila len na 4+, vraj preto lebo skulenie sa zlepsilo, inak by sme dostali 5.
Tiez som zvolila pristup - telku moze pozerat len so zakrytym ockom, stale sme jej dookola opakovali aka je v okuliarikoch krasna a podobne. 😵 Ja sa najviac bojim ze sa s nou deticky v skolke nebudu chciet kvoli okuliarikom hrat, zatial s tym problem nie je, ale bojim sa ze o taky rok- dva by s tym problem mohol byt 😒

cicimon
28. jún 2011

caute
mate niekto skusenost so striedavym - ale nie prilis castym a velmi viditelnym - zabiehanim oboch oci? ze na 10 stupnov... ma niekto skusenost, ze cvicenim sa to moze nejako zlepsit?
mojej zabieha jedno oko cca od 10mes, vacsinou ked sedi a je a sa zahladi niekde... a nasa dr. ze to sa do roka moze napravit... nakoniec sme boli u ocnej a ze to je na obe oci zabiehanie vonku... tak nam kazala cvicit, no ale neviem, aky to bude mat uspech, kedze mala velmi nevydrzi... a tiez spomenula operaciu, ak to nemoze

mici111
28. jún 2011

@cicimon mna caka navsteva ocnej vo stvrtok..tiez s podozrenim na skulenie..kde si bola s Martinkou? ja som nevedela zohnat nejaku normalnu ocnu, tak sme sa nakoniec objednali k Mudr. Danningerovej na Mytnu..tak uvidime..a ako vam kazala cvicit?

cicimon
28. jún 2011

@mici111 ja som bola na strecnianskej..... no kedze jej zabieha oko smerom von, tak mam zobrat nejaky predmet a priblizovat jej ho smerom k nosu.... no ale ona ma z toho strasnu srandu, vydrzi tak 2x a smeje sa a konec

nini78
28. jún 2011

@k.a.t.k.a. moj starší nosí -1 okuliare, lebo zhruba pred tretím rokom mu začalo zabiehať jedno očko smerom von, pritom vidí dobre, ale tá dioptria mu tie očka drží v strede,on už má aj po operácii, ale bolo nám povedané že strabizmus sa veľmi často vracia.

mafia102
28. jún 2011

ahojte, chcem sa spytat, ma niekto skusenosti s operaciou strabizmu? Mam takmer 2-rocne dieta, cca od 1.roka mu zabiehaju obe ocka, nas dr. nam jednoznacne odporucal operaciu, v juli ideme na konzultaciu k dr. Zelnikovej do ZA. Tak ma zaujima, ako taka operacia prebieha. Dakujem

nini78
28. jún 2011

@mafia102 Kubka operovali v marci, bolo treba predoperačné vyšetrenia, jeden deň ráno prišli absolvovali stretnutie z anesteziologom, a na druhý deň okolo 11-tej ho operovali, na izbe dostal nejaký sirup, oblbovák, potom s ním muž išiel až na sálu počkal kým ho uspali a odyšiel, operácia trvala asi 30-40 minút. Na ďalší deň išli domov.

cicimon
28. jún 2011

@nini78 a tie okuliare nosi len kvoli tym -1 alebo aj kvoli tomu skuleniu? resp po operacii mu to skulenie celkom zmizlo?

mafia102
28. jún 2011

@nini78 vdaka, a kde bol maly operovany?

nini78
28. jún 2011

@cicimon okuliare nosil iba kôli tomu zabiehaniu očka, po operácii neškúlil je pravda že teraz mám pocit že mu občas ujde to druhé, lebo jemu robili len jedno , ale zabiehali obe, ale to druhé len malinko. Tak uvidíme ako to bude ďalej.
@mafia102 na očnej klinike, Limbová 1, Bratislava

nini78
28. jún 2011

@cicimon a ešte som zabudla, okuliare má nosiť aj naďalej ako prevenciu, lebo sa to ľúbi vrátiť 😠

mafia102
28. jún 2011

@nini78 aha, takze v BA, no my ideme do Ziliny, tak snad to dobre dopadne.

ewisam
28. jún 2011

Kocky ja za seba mozem povedat, ze sa treba poriadne poradit s detskou ocnou lekarkou, ci lekarom. Totiz strabak ma tendenciu sa "vracat" Neviem ako je to teraz, no mne za mladych cias bolo povedane, ze operaciu mozno absolvovat len 2x za zivot. Mozno to uz dnes neplati - pravdou vsak je, som si strabak dala odstranit pred troma rokmi a ma tendenciu sa vratit... Mozno je to aj vplyvom obdobia a hormonov, ktore momentalne prezivam, co mi sama doktorka potvrdila.
Urcite treba velmi casto s ocami cvicit korekciu

cicimon
28. jún 2011

@nini78 cize ani napriek uspesnej operacii sa nezbavil okuliarov?

nini78
28. jún 2011

@cicimon nie nezbavil, má ich nosiť naďalej, ale jemu ti očko zabiehalo už tak , že ho začal zatvárať, aby nevidel dvojmo, tak aj preto sme to riešili operáciou. Uvidíme ako to bude ďalej.
@mafia102 držím palce, aby všetko dopadlo ok 🙂

ivka707
4. júl 2011

ahojte baby...potrebujem poradiť🙂 syn bude mať 15 mesiacov. Všimla som si u neho, že keď je unaveny, tak mu ide lave ocko k nošteku, čiže zabieha... opakujem, že to robi iba ked je unaveny... myslíte že ide o škulenie? doma hovoria, že je je maly, že sa to upravi, ale ja neviem? poradíte? ideme tento mesiac do poradne, tak to doktorke spomeniem,ale mám panický strach z vyšetrenia u očného... ďakujem...

amikka
7. júl 2011

@ivka707 Vôbec nemaj z vyšetrenia strach. Nie je to nič strašného, a čím skôr sa to diagnostikuje , tým lepšie. Pravdepodobne u tvojho synčeka ide o škúlenie, u môjho syna to presne takto isto začínalo, keď bol unavený večer, alebo keď sa tak zahľadel akoby "do blba 🙂 " alebo do diaľky. Začal nosiť okuliare s -1 dioptriou, iba kvôli tomu škúleniu, inak má zrak v poriadku. Ja som so synom práve čerstvo po operácii očiek (2 týždne), tak mu to pomohlo.

ivka707
7. júl 2011

@amikka a chce nosiť okuliarky? normalne som z toho až zufala, lebo on nechce ani čiapku ani nič čo sa hlavky tyka.. Pri vysetreni musi ležať? lebo ked ano, tak ho nevysetria, bo reve jak tur🙂 a prečo ste boli na operáciu? ked sa môžem opytať, a kolko má vas synček?

amikka
7. júl 2011

@ivka707 Začal ich nosiť v 3 rokoch , najprv ich nechcel, ale potom som ho presvedčila. Pri vyšetrení neležal, zakaždým pozerá do toho prístroja, tam si za neho sadne, a ukazujú mu tam obrázky. Je to niečo ako ďalekohľad. Škúlil smerom von, na obe očká, striedavo. Okuliare nosil 1,5 roka a keďže mu to nejako nepomáhalo, tak sme vybavili operáciu v BA. Teraz má 4,5 roka. Dnes sme boli na kontrole, okuliarky bude nosiť ešte, síce mu už nič nenamerali, ale bolo ešte niečo pri vyšetrení pri krycom teste, tak mu ich znova nasadila. Tak uvidíme, kedy sa ich zbavíme. Ak by mal niekto skúsenosti o nosení okuliarov po operácii, prosím , napíšte mi, ako dlho ich Vaše deti potom nosili.

ivka707
7. júl 2011

@amikka no my mame len rôčik, tak preto sa toho desim🙂no ale teraz ho čoraz viac sledujem a by som povedala, že je to už menej..tak uvidime... dufam, že sa ich čoskoro zbavite🙂)

nini78
7. júl 2011

@amikka mojho operovali v marci, ale iba jedno očko, tiež mu zabiehalo von, a okuliare máme nosiť ďalej, lebo sa to vraj vracia.

hajanka
7. júl 2011

Ahojte, mam na vas otazku, necitala som dozadu, ale chcem sa opytat, na Slovensku davaju detom pri lahkom strabizme okuliare aj ked je zrak uplne v poriadku?

amikka
8. júl 2011

@nini78 A vracia sa to tomu tvojmu? Potrebuje aj dioptrie, či len zabiehalo očko? Kde vás operovali? Nás v Bratislave v detskej.

amikka
8. júl 2011

@hajanka Môj syn má zrak úplne v poriadku, len to škúlenie bolo na obidvoch očkách, 20 stupňové. Čo myslíš tým, že "ľahký strabizmus"?

hajanka
8. júl 2011

@amikka neviem ako to inak nazvat, bolo mu diagnostikovane v Anglicku ako slight lazy eye, mal to od malicka (ale nie od narodenia), no nie je to velmi viditelne, iba obcas. Zrak ma v uplnom poriadku. Tam nam okuliare nepredpisali ani neodporucili, kedze vidi ok. Preto sa pytam ci na Slovensku pri strabizme automaticky predpisuju okuliare aj ked je zrak ok.

hajanka
8. júl 2011

@amikka teda nie doslovne lazy eye, ale crossed eye, cize strabizmus 🙂 oni to vsak casto pomenuvaju ako lazy eye, ale su to dve rozdielne pojmy 🙂, cize ma strabizmus, nejaku lahku formu.