Metabolická ambulancia a diagnóza aktívna rachitída

spika
15. jan 2009

Ahojte, mám 5 mesačnú dcérku, ktorej pediatrička zistila mäkké záhlavie a poslala nás na vyšetrenie do metabolickej ambulancie. Doniesli sme na vyšetrenie moč, brali jej krv a robili RTG zápästia. Diagnóza je aktívna rachitída. Keďže má zvýšenú hladinu vápniku v moči, nemôžeme brať Calciový sirup, budeme brať nejaký roztok 3x denne a Vigantol každý druhý deň. Máme ísť na sono obličiek, pretože tento stav môže poškodzovať obličky. Som z toho dosť na nervy a veľmi by mi pomohlo, keby sa ozval niekto, kto má s týmto stavom skúsenosti - čo môžeme očakávať a aký je ďalší postup riešenia.

malaikasana
5. apr 2016

@tyli ja mam nizky cholesterol 🙂 ale nepreslo to do stadia,zeby som mala odfaccene cievy...uzivala som ryby tuk a vselijake oleje a vysledky boli lepsie..

tyli
5. apr 2016

@malaikasana nizky chlesterol , polovicne hodnoty z dolnej hranice sa asi len tak nezmeni. Ja mam tiez nizky, no tesne pod hranicou. Takze okrem toho, ze mam 20 rokov rovnaku vahu, nemam ziadne tazkosti. Syn v podstate tiez nema tazkosti. Je tam riziko tazkosti s pecenou, nie cievami. ale ja dufam, ze to nie je az tak zle. Teraz uz nechodime na kontroly. Dr. Povedal, ze sa to neda liecit, je to geneticke.

malaikasana
5. apr 2016

Mala som hdl pod normu,kolko si uz nepamatam a viem ze odvadza cholesterol do pecene a bla bla,a po pol roju co som mala odber bol ok...ps. Ochranuje aj cievy...a ja si tiez poprosim 20 rokov rovnaku vahu,ale tu spred par rokov :D

katulinr
18. aug 2016

@safrani Dobry den, ako ste dopadli na metabolickom vysetreni v BA? Tiez mam 4 rocneho syna, ktora nerozprava. Co vsetko mu tam robili?Vdaka

stasim
20. okt 2016

@katulinr ja mam 5 rocnu a nerozprava, mame metabolicku poruchu- porucha metabolizmu kreatinu

katulinr
20. okt 2016

@stasim a boli ste v BA na vysetreni?Co obnasa vysetrenie?Kolko trvali vysledky?Mate v rodine metabolicku poruchu?Vopred vdaka 🙂 Nasa obvodna vravi,ze ak nemame v rodine metabolicku poruchu,tak ju urcite maly nebude mat. Tak neviem ci ho vystavovat dalsiemu vysetreniu.Chceme mu dat urobit este geneticke,bo ja by som rada mala aj druhe dieta,ale troska sa bojim,aby nemalo rovnaky problem ako prvorodeny :(Vidim,ze ste z NSK 🙂

stasim
20. okt 2016

@katulinr ano ☺nie nemame v rodine nic, ziadnu poruchu, u.nas je to na dlho, ale ano boli sme aj v Ba na neurologii na Kramaroch a tam.to zistili pri magnetickej rezonancii mozgu, este to nie je uplne dovys.ale zatial z mocu a krvi mame vsetko ok, ale este robili dalsie odbery mocu, uz sme boli aj v Nr na genetike, ten zaklad co robia bol negativny, ale teraz pojdeme casom opat na specifikejsie vys. a vas maly nerozprava stale?

katulinr
20. okt 2016

@stasim hej nerozprava stale :( Obcas zopakuje slovo,ktore ho zaujme 🙂 Alebo take ze este,daj ...My ideme na metabolicke 11.11.A ako ste sa dostali na neurologiu do BA?

stasim
20. okt 2016

@katulinr doporucenie my dala dr.Janosikova z Trnavy, kt.nam vylucila autizmus a s tym som isla neurolog.Nemcovicovej a ta my vytelefonovala Ba, vy idete na metab.do Nr? chodite aj na logo?

katulinr
20. okt 2016

@stasim ideme do BA na metabolicku ambulanciu na Kramare.

katulinr
20. okt 2016

@katulinr chodime na logo a aj do specialnej skolky :(

stasim
20. okt 2016

@katulinr to je dobre , ze do Ba, ku komu? a na logo chodite komu? a do ktorej specky?

katulinr
20. okt 2016

@stasim do BA c

katulinr
20. okt 2016

@katulinr do BA ideme k Dr,co ordinuje v piatok (meno neviem).Na logo chodime do PK Klokocina.Skolka na Kollarovej...Nastupil len v septembri,minuly rok chodil do beznej skolky

stasim
20. okt 2016

@katulinr na klokocinu chodime aj my ☺tam sa ako vyjadruju? na Mudronovu chodime k spec.pedagogicke, vy mate autizmus vyluceny?

katulinr
20. okt 2016

@stasim nemame ho vyluceny,k Dr.Janosikovej sme sa nedostali,tak sme boli u Dr.Vidovej v PD,ale on s nim absolutne nic nerobila,len robila s nami dotaznik,tak neviem.Bo co som pocula,tak Janosikova robi s dietatom na vysetreni a v PD to bol len taky pokec s rodicom. Kto je vas spec.pedagog?Nasa skolka patri pod Mudronovu.Inak mari sa mi,ze minuly rok som vas asi stretla na logopedii.Chodite k Adamickej,vsak?

stasim
20. okt 2016

@katulinr fakt? hej k Adamickej, podla coho ste ma identifikovali? my sme boli u oboch...spec.pedag.mame P.Ballovu

katulinr
20. okt 2016

@stasim podla toho,ze ste boli rovnaky den 1x ako my a vasa mladsia kecala o 106 a starsia bola ticho. Mladsia s muzom na Vas cakali.A my sme sli po vas 🙂 A Adamicka vtedy spomenula,ze je od nasho starsia vasa mala .A co vravite na Vidovu?

stasim
20. okt 2016

@katulinr zaujimave ☺to este asi bolo hore...ja som vtedy mala termin aj u J.aj u V.tyzden po tyzdni, u J.sme boli skor, ta mi vtedy povedala, ze autizmus urcite vylucuje, ze je to naruseny vyvin reci, ale velmi atypicky, ze to urcite bude chciet metab., genetiku a MR, ze v 4r.nepovedat skoro nic, ze to bude tazka diagnoza, ze bude hovorit malo a zle, aj som jej spomenula, ze mame ist k V.ona mi povedala, ze ona mi s tym nepomoze, ze tam ani nemusim ist ☺ ale tak sli sme, lebo som uz fakt nevedela co s malou, tak V.tiez vylucila autizmus, ale vedela, ze J.my ho vylucila tiez a tiez nevedela, ze co ... potom sme tam boli ale aj 2x na tom neverbalnom teste a bola som spokojna...V.mi hovorila, ze to na prvom sedeni neuzatvara, vam poslala spravu s akym zaverom?

katulinr
20. okt 2016

My sme boli tiez u nej 2x a ani na jednom stretnuti nic nerobila s malym,len kecala s nami.Tak preto neviem co si mam mysliet.Na tej logo to bolo este hore na tej B112 ci ako to bolo 🙂

stasim
20. okt 2016

@katulinr tak, ale byt tam 2x a bez zaveru k comu je to dobre, neskusite este J.teraz je k nej sice problem sa dovolat, ale ked sa dovolate do 14 dni mate plateny termin a budete mat istotu...no lebo muz so mnou chodi len ojedinele ☺

alchemilkazltozelena
24. máj 2017

je tu niekto koho dieta ma malo fosforu?

stasim
24. máj 2017

@katulinr ahoj , co mate nove, posunuli ste sa niekam, kludne mi napis IP 😛

mimi2188
31. máj 2017

@alchemilkazltozelena moj syncek mal, ale este stale ho uzivame, i ked to ma ok teraz uz.

alchemilkazltozelena
31. máj 2017

@mimi2188 a ako to uziva?

mimi2188
7. jún 2017

2x denne 1ml

alchemilkazltozelena
7. jún 2017

@mimi2188 ja som myslela ze akym sposobom...ci lyzickou...my berieme 12 ml denne 😓

veronika_1_2_3
24. nov 2017

Ahojte mamičky ja mám tiež problem nevjem gte sa mám obratit aj teraz som momentálne vnemocnici z mojím sinčekom on ma diagnozu zvišení cholesteron a fibroza peče. Doktory vravja nedá sa mu pomocť lebo ma tiež opačne srdiečko a ma len 3mesiace poraťe mi cso mám robiť

majulka94
5. máj 2021

Dobrý deň chcem sa spýtať podávam si na môjho syna opatrovateľský a mam pisane že potrebujem metabologicke vyšetrenie stim že chodíme Na endokrinologiu ale tam mame spravené inačie vyšetrenie a teraz neviem kde sa mam odrzkadlit ďakujem veľmi Pekne za každú radu.

anelasi
24. mar 2022

@alchemilkazltozelena Ahoj,mozem sa ta spytat ako ste po rokoch dopadli s tym fosforom?