Moje dieťa má detskú mozgovú obrnu. Čo cvičiť?

jonatanka
8. júl 2008

mile maminky, diagnoza mojho synceka znie DMO, pravidelne dochadzame do brat. na kontroli, ale vraj rozsah postihnutia sa da vraj urcit az neskor. je z dvojiciek a ako ich tak pozorujem nemam pocit ze by v niecom zaostaval za svojou sestrickou,skor naopak. poradi mi niekto ako a co vlastne robit, doktori mi kazu cakat, ale ja cakat nechcem. prosim o nejake rady, s malym cvicim vojtovku staci to???

mihic30
12. mar 2011

Ahojte babenky, chcela by som sa spytat jednu otazku. Tie, co im detickam diagnostikovali DMO, davali ste svoje deti ockovat proti DMO, ktore je myslim povinne okolo 3-4mesiaca? Dakujem za odpoved...

sorciera24
12. mar 2011

@mihic30 ja len tolko, ze proti DMO sa neockuje...ockuje sa u nas proti obrne (polio), ktora je virusova a s DMO nema nic spolocne.....

rohacka
12. mar 2011

@mihic30 my mame DMO a naozaj to s detskou obrnou, proti ktorej sa ockuje, nema nic spolocne. Detska obrna je u nas uz vymreta vzhladom k plosnej zaockovanosti, co je super. Detska mozgova obrna je najcastejsie nasledkom nedostatocneho okyslicovania plodu alebo maleho babatka alebo krvacania do mozgu, casto napr. po predcasnom porode.

mihic30
14. mar 2011

aha, dakujem..🙂)

geegee
13. apr 2011

Ahojte...chcela by som sa opytat, ci dietatko s DMO navstevujuce skolku ma narok na asistenta. Chlapcek ma 3 roky - chodi, momentalne je po opreacii, tak chodi horsie, motorika aj hruba aj jemna teda zaostava, ale mentalne je v poriadku.

rohacka
14. apr 2011

@geegee ahoj, sme podobny pripad, lahka forma DMO, chodi, ale tazsie, hruba aj jemna motorika na urovni 1.5 -2 roky, mentalne v pohode. Kubko ma cerstve 4 roky. Chodi do mensej skolky, takze sme asistenta neriesili, ucitelky si daju zalezat na tom, aby ho viedli po schodoch a pocas prechadzok a tym mu pomahaju. K asistentovi viem len tolko, ze o neho musi poziadat skolka, nie rodic. Takze podla mna sa dohodni v skolke, ako to oni vidia - ci ho budu vediet zvladat sami, alebo potrebuje asistenta. Mam kamosku,ktora ma pri synovi v skolke asistentku, ale on ma tazku formu DMO, nechodi, len po styroch.

geegee
14. apr 2011

@rohacka ide o to, ze mam sukromnu skolku a rodicia k nam chcu dat takeho chlapceka. Je zlaty, sikovny, dokonca aj chodza bola nad moje ocakavania. Ale predsa len, bolo by lepsie mat tam niekoho, kto by ho mal na ociach - aby ho nestrcil niekto a pod. - aj ked u nas bude max. 8 deti v triede. Ponukla som im, ze ak maju niekoho znameho, moze chodit s chlapcekom aj na cely den...ale skusit chcem zohnat niekoho cez nejaku nadaciu...alebo sponzora. V mestskej skolke ho nechcu, lebo je tam vela deti a na asistenta tam nemaju peniaze. A neviem si predstavit to dieta medzi mentalne postihnutymi detmi, kde chodi teraz ☹

erinnuska
18. apr 2011

ahoojte, prečítala som si zhruba celú diskusiu. Ja stále váham ako je to s našou slečnou. Malinká narodená v 37 tt, váha
2500 g, 46cm, pôrod rýchly v poriadku, ale mala hypoglykémiu, dostávala infúziu glukózy asi 2 dni. Nestretla som sa s tým nikde v diskusii sa to neuvádza, asi to nebýva často, žltačku vôbec nemala. Je od narodenia hypotonická , chodí od 19 mesiacov, teraz máme 23 mesiacov, chodí celkom dobre, po schodoch ešte len po štvornožky, ale snaží sa, vidieť zaostávanie za rovesníkmi v motorike. Psychicky tiež si myslím tých 4-6 mesiacov zaostávame, rozprávať nechce, pár slovíčok tata, pápá, ukazujeme, dorozumieva sa znakmi a všetko vysvetluje. Nevie ale dodnes bežať, vyskočiť, fúknuť napr. do píšťalky, kocky ju ale vôbec nebavia, neurológ je s ňou v podstate spokojný, ale aj doktori sa môžu mýliť a ja stále nie som presvedčená , že je a bude v poriadku ☹

elizabeti
28. máj 2011

dobry den chcela by so sa opitat ma synceka 10 mesacny narodil sa mi precasne ma problem z nozkami skrizuje a aj rucickami malo otvara palcekami je sledovani na neurologiji pri narodeni mal poskodeni mozog a od narodena zo syncekom cvicim je sledovani je z rehabilitackov tak isto aj ona cvici znim a teraz sme zacali chodit do bazena cvicit dodrziavam tie veci ale mne stale hovori neurologicka ze mi nebude chodit ze mam znim vela vela cvicit a zato ze cvicim poctivo vidim v tom ze nic za nezlepsilo neotaca sa mi na brsko a do zadu v sede sa mi prehina laskavo prosim ked ma niekto skusenost vtom a este hovorila ze ma mozgovu obrnu dakujem pekne

rohacka
28. máj 2011

@erinnuska DMO sa moze diagnostikovat az do 3 rokov, dovtedy mozete este vela urobit, len poctivo cvicte a venuj sa vela. Aj keby ste mali nakoniec DMO - urcite to nebude tazka forma, kedze chodite. My sme na tom boli vo vasom veku podobne, a teraz uz behame, skaceme, fukame, skladame 😵 . Drzte sa!

@elizabeti skus sa popytat na liecenie, to zvykne velmi detom pomoct. Niektore deti beru injekcie Cerebrolysinu, tiez ich to vie riadne odpichnut, aj ked tato liecba ma aj svoje negativa (vraj - my sme to nebrali). Cvicenie a plavanie je uplne super, len to nevzdavaj, ked zatial nevidis pokroky. Mozno by mu trochu pomohlo, keby si ho denne masirovala (baby masaz,alebo dojcenska masaz) - to by mohlo trochu upravit to zvysene svalove napatie, ktore sa prejavuje prekrizovanim koncatin. Ale hlavne cvicit podla instrukcii. A 2 x do roka by si mala mat narok na liecenie - Dunajska Luzna, Ciz, Martin, Kovacova a neviem este kde su moznosti, popytaj sa.

erinnuska
7. jún 2011

@rohacka dakujem za povazbudenie, niekedy ho človek potrebuje počuť. Snažíme sa, chodíme na ihriská, čítame veľa, pomaly sa učí tvary, čarbeme ostošesť, pomaly do bazénika plávať budeme chodiť. Myslím, že tá moja malinká si ozaj vybrala trpezlivú mamu 🙂

kmoor
8. aug 2011

ahoj holky! tak se přidávám ještě k vám do diskuze, páč našemu malému také neuroložka před nedávnem diagnostikovala dmo-diparetickou formu, následkem předčasného porodu, krvácení do mozku a následný 4komorový hydrocefalus, má zavedený vp shunt, který mu byl během prvního roku 3x opravován!!! takže vlastně až od letošního ledna se malej ve věku 13měsíců (korigovaně 10m) začal přetáčet, nyní po 5 měsících začal něco jako lézt...neuroložka mi nedokáže říct, zda chodit bude nebo ne, prý je nejdůležitější rehabilitace, vojtovku cvičíme od malička, plánuju i lázně na jaře. a jak tu píše i @rohacka, masíruju mu zadní části stehen, které jsou spastické, to mi také rehabilitační poradila. jak říkám, jsme teprve ve fázi "nezralého lezení", leze cca 1 týden a je to takové krkolomné, tak doufám, že si to vydřem...přeju vám všem a i sobě hodně trpělivosti 😉

andrejka1974
11. aug 2011

ahoj moj najstarsi syn ma uz skoro osemnast ma dmo hned po narodeni krvacanie do mozgu od 2 mesiacov rehabilitujeme teraz uz len on sam najprv sme mali vojtovu metodu tu sme robili aj 5 krat denne pohyb mal pomalsi ma postihnutu pravu nohu a ruku prvykrat sa otocil ked mal 6 mesiacov potom dlho nic az ked osavil svoje prve narodeniny tak sa zacal plazit po bruchu a pouzival len lavu ruku v 15 mesiacoch sa dostal na 4 a v 17 mesiacoch zacal chodit casto zakopaval stabilita bola slabsia a tak mu museli natahovat achilovku tu mu operovali v 6 rokoch v juni v septembri nastupil do skoly do normalnej medzi zdrave deti v 9 rokoch sa dokonca naucil bicyklovat bez koliesok pravu ruku pouziva ako pomocnu skoro vobec ju nepouziva vsetko robi lavou rukou ruku ma tiez operovanu ale tu mu operovali az v 16 rokoch nosi stale dlahu orthopedicku teraz chodi uz na strednu skolu elektrotechnicku rozumovo je sikovny hoci ma aj dysleksiu a dysgrafiu takze nezufaj vsetko sa da zvladnut

kmoor
17. aug 2011

@andrejka1974 to byl hezký příběh! takový asi potřebujem slyšet nejvíc 🙂 ať se mu daří i nadále a Tobě též

lenny
12. jan 2012

ahojte, prosim, pozrite si tento link, a kliknutim na SYMPATIZUJ pomozete centru Svetielko v Presove pomahat chorym detickam. Kliknut na SYMPATIZUJ mozte kazdy den. Prosim Lajkujte aj zdielajte dalej. Dakujem

http://www.ludialudom.sk/vyzvy/461

marek_duma
9. feb 2012

Ahojte dámy, chcel by som sa Vás opýtať, že ako zistím presne či má dieťa DMO? Syn má rok a dva mesiece a stále nesedí. Poraďte prosím, či je to v poriadku. Doktorka vraví, že ma len pomalšiu motoriku. Za odpovede vám vopred Ďakujem

rohacka
10. feb 2012

@marek_duma to hovori pediatricka alebo neurologicka? Bol nedonoseny alebo ine problemy okolo porodu? Nesedi, to znamena, ze ani nelozi po styroch, neplazi sa, nechodi, len sa otaca na brusko a naspat? Cvicite Vojtovku alebo nieco ine? DMO sa moze diagnostikovat az do 3 rokov, u tazsich pripadov niekedy aj hned po narodeni, alebo do jedneho roka. Symptomov DMO mas kopu na nete, aj pomalsia motorika je jeden z nich, ale zasa nemusi to byt zrovna DMO....

najjulinka
22. máj 2012

ahojte. mladšia ma DMO a ja teraz vybavujem preukaz ZŤP... ma narok na nejake prispevky navyše? vobec sa v tom nevyznam.. šla som vybaviť preukaza ŽTP pýtam sa čo a ako a na urade sa ma pýtali čo všetko chcem, ale ja netušim čo všetko možem chcieť. 🤐 😅 Malá má 2 roky.

rohacka
24. máj 2012

Ahoj, skus sa popytat na kompenzacie na opotrebenie obuvi a oblecenia. Niektorym daju aj prispevok na benzin (vtedy nedostanes ZTP so sprievodcom, ale klasicke ZTP), alebo prispevok na auto, ak sa dieta nemoze prepravovat v MHD a pod. Tusim tam ale zalezi na veku, neviem, ci niektore prispevky nie su az od 3 rokov veku.

jonatanka
autor
10. jún 2012

Ahojte, píšem po troch rokoch, ale predsa🙂, Takže u naše je všetko v najlepšom poriadku, Dmo sa nám vyhla, poctivé rehabilitácie, dokážu zázraky. Marek aj zo sestrickou, chodia do škôlky, , a hydrocefalus nám do dnes neoperovali, vývoj má skvelý, je extra šikovný, a aj extra sebavedomý chlapec. . Bez zjavného poškodenia mozgu, myslím že tá poctivá kúra cerebrolisinom nám veľmi pomohla, zo začiatku sme brali myslím tri krát týždenne

kubula
3. aug 2012

@maria1610 Ahojky moja 2 mesacna dcerka prekonava krvacanie do mozgu 4 stupna, vies mi prosim poradit ako ste sa z toho liecili? Mne lekari hovoria presne to iste, ze je zazrak ze vobec prezila. Buduci tyzden jej idu zavadzat shunt. Nemam s tym ziadne skusenosti, porad prosim.

maria1610
3. aug 2012

@kubula je mi ľúto, čím práve prechádzaš - po prepustení z nemocnice sme sa nakontaktovali hneď na rehabilitačné centrum pre deti v Martine, začali sme s intenzívnou rehabilitáciou - pokroky išli pomaly, Filipko začal behať až ako 3-ročný, pravidelne sme chodili na neurologické a neurochirurgické kontroly a pod. Neskôr sme začali rehabilitovať v Čilistove a v Bratislave - v Harmony, tento rok v Kováčovej - držím palce, nech sa malá čo najskôr zotaví... Ak máš ešte nejaké otázky, kľudne sa pýtaj...

Inak shunt sme mali len externý, mal to asi 3 týždne, potom mu to pre vysoké riziko infekcie vybrali a sonograficky sledovali, či hlavička nerastie, či sú nejaké zmeny na mozgu a pod. - nám vnútorný shunt nezavádzali

kubula
3. aug 2012

@maria1610 ahojky dakujem za rychlu odpoved. Mam neskutocne vela otazok. Kolko ste boli v nemocnici? Ja som na Kramaroch v BA a krvacanie Zoji zacalo po zakroku na srdiecku kedze mame aj zuzenu aortu - a to po podani liekov proti zrazanlivosti krvi. Teraz mame externy shunt 3 tyzdne a musia ho zrusit alebo vymenit za interny. Zatial neviem pre ktoru moznost sa rozhodnu musia vidiet najskor CT. Mala ma zasiahnute vsetky komory a uvidime ci aj tkanivo. Zatial sa prebudila a udychala si to sama s malou pomocou ale zacali epilepticke krce co sme aj ocakavali. Prave ocko je nepohyblive - mozno casom ☹ . Mam neskutocny strach co bude ale urobim vsetko preto aby sa co najviac funkcii obnovilo. Sme zo Ziliny a tak zvazujem ci sa nakontaktovat tiez na Martin alebo na rehabilitaciu v ZA. Nevies prosim poradit? Filipko mal oneskoreny vyvin chodze alebo krvacanie zanechalo aj ine stopy? Dakujem velmi za odpoved.

maria1610
3. aug 2012

@kubula v nemocke sme pobudli 2 mesiace ☹ - no on bol predčasniatko, po vybratí shuntu to šlo celkom rýchlo, možno do dvoch - troch týždňov sme boli doma - priznám sa, to si už presne nepamätám - aj my sme mali zasiahnuté všetky štyri komory, no tkanivo bolo neporušené - fakt je skutočne dôležitá včasná rehabilitácia - neviem, aké možnosti sú v Žiline, no v Martine by si musela ísť na dvojtýždňový rehabilitačný pobyt, kde by Ti ukázali ako s malou cvičiť + mala by pravdepodobne vodoliečbu a parafín - podávajú aj laser, no neviem, či aj detičkám, ktoré majú epi záchvaty... Ja som bola v MT na začiatok veľmi spokojná, neskôr, keď sú deti väčšie by som skôr odporúčala Kováčovú, alebo Bratislavu - Harmony... Na pobyt berú v MT myslím 10 mamičiek s detičkami na jeden turnus - ja to hodnotím veľmi pozitívne, pretože vždy sme si porozumeli a mamičky, ktoré mali väčšie deti nám veľmi pomohli cennými skúsenosťami...

Neskôr sme brali aj Cerebrolysin inj. - na podporu mozgovej činnosti - skús sa opýtať neurológa, či by to prípadne nebola vhodná terapia, prípadne nech Ti poradí niečo na podporu a obnovu mozgovej činnosti...

U nás krvácanie zanechalo najväčšie stopy na psychike - Filipkovi diagnostikovali autizmus, no aj napriek tomu dosiahol úžasné výsledky a za rok nastupujeme do prvého ročníka 🙂 - neboj všetko bude dobré - kľudne sa ozvi, poradím, pomôžem, pokiaľ budem vedieť

kubula
3. aug 2012

@maria1610 to je naozaj povzbudzujuce pocut ze sa da dosiahnut zlepsenie rehabilitaciou. Zojka je predcasne narodena len 4 tyzdne ale pravdepodobne bola zle vyzivovana uz v maternici a ma tenucke cievy. U nas to asi nepojde tak hladko lebo po 3 tyzdnoch externeho shuntu stale vyteka tmava krv s likvorom pretoze sa obmyvaju stare zrazeniny. Neviem dokedy to takto bude vytekat ale mohlo by sa to uz zacat lepsit. S rehabilitaciou sme este nezacali ale uz ich trosku popozeniem aby sa cosi robilo, nemozem tu len necinne cakat. Vy ste zacali kedy rehabilitovat?
Prosim ak mi mozes napisat kde presne v MT ste rehabilitovali tak by si mi usetrila cas hladanim- ja si potom najdem na internete nejaky kontakt.
Chcem verit ze to bude dobre lebo prognozy naozaj nemame priaznive. Urobili ste naozaj kus prace s Filipkom ked sa mu dari zaradit sa do 1 rocnika. Drzim palce nech uz je len lepsie.

maria1610
3. aug 2012

@kubula 043/4 203 686, 043/4 203 656 - toto je telefónne číslo - rehabilitácia je v MFN v úplne vynovených priestoroch

kubula
5. aug 2012

@maria1610 dakujem velmi za cisla, skusim sa nakontaktovat. Nechcem ta prilis obtazovat otazkami ale mam ich velmi vela. Ako si to zvladala ty? Ja mam pocit ze je to prilis, predpokladam ze to su pocity len preto lebo som v nemocnici a necinne cakam co bude.

bobulik22
15. okt 2012

Ahojte dievčatá, aj moj synček má DMO spastická gvatroparéza, v jeho 1. roku nám prischla táto diagnóza, do roka sme mali dg : axialny hypotonus s akrálnym hypertomom,najprv mal tuhé iba ruky, nohy vraj má menej postihnuté. Chcela by som sa opýtať či sa dá naučiť chodiť aj keď ruky sú strašne spastické. Ak máte niektorá s tým skúsenosť. ďakujem

silvia.t
14. mar 2013

@bobulik22 ahoj ako ste teraz natom motoricky? Aj moja dcérka ma kvadruparezu

bobulik22
14. mar 2013

ahoj tak pomaličky sa tie rúčky zlepšujú, ale nevie sa o ne oprieť, ani uchop nám nejde, na pravej je to trošku lepšie. kolko má tvoja malá?