Môže 3 mesačné dieťa dostať zápaľ pľúc od dospelého?

monika.ki
8. feb 2013

Ahojte, by som sa opytat, či neviete ci je zapal pluc nakazlivy?Od kazdeho pocuvam nieco ine. Byvame s mojimi starymi rodicmi a starkej prave diagnostikovali po dvoch mesiacoch kaslania zapal pluc!Kontaktu s nou sa nedalo vyhnut pretoze byvame v jednom dome a strasne sa bojim ci nas 3,5 mesacny drobec nemoze od nej ochoriet:(K doktorke ideme az v utorok :(Chcela som sa opytat, ci niekto nemate s niecim takym skusenosti.Dakujem pekne:(

dionyzka
8. feb 2013

ked mala dcerka zapal pluc boli sme v nemocnici a dali nas na izbu s dievcatkom, ktore malo ist na operaciu obliciek. Tak tak trochu verim, ze vedeli co robia a keby to bolo nakazlive nedali by ma k nej na izbu - ved jej islo o zivot. Dostat zapal pluc by bol pre nu rosudkom smrti.
... a ani nikto z nas zapal pluc nedostal. To bolo pre upokojenie. Zial neviem, ci je rozdiel v zapaloch pluc a ci existuje i taky, ktory mozno chytit.

nana85
8. feb 2013

samozrejme,ze je nakazlivy,zapal pluc moze byt sposobeny virusom alebo bakteriou,tak ci tak je nakazlivy,to ale neznamena,ze ho musis dostat,ale mozes...ak je maly kojeny sanca ze neochorie je vyssia

dionyzka
8. feb 2013

@monika.ki
@nana85 ... na to kojenie sa nespoliehaj. Treba ho izolovat od nej. Malu som taktiez kojila a dostala zapal pluc. Nikto iny ho v rodine namal.
Ale ja si myslim, ze ich bude viac druhov, inak by nas nedali lezat s niekym, kto ma ist na operaciu - i ked na Slovensku je vsetko mozne.

zivika
8. feb 2013

@monika.ki bolo by dobre zistit, ako ku zapalu prisla starka, podla toho sa da zistit, ci je, alebo nie je nakazliva...ale myslim si, ze ked ste za dva mesiace jej kaslania ani jeden neochoreli, nemusis sa bat 😉 lebo bud je neinfekcna, alebo mate vy dobru imunitu 🙂

zuzka38
8. feb 2013

@monika.ki je viac druhov, treba zistit ci zapal pluc, ktory ma starka je infekcny...

monika.ki
autor
8. feb 2013

@zivika
@zuzka38
To je ten problem, že na plucne ide az v utorok, lebo dnes nestihla a v pondelok tam nie su. Ale najhorsie je ze ona s tym chodila k lekarovi hned ako to zacalo a stale ju odbili ze to nic nie je:(Ze to je z liekov na tlak.Ja neviem, co za zdravotnictvo tu mame.:(

koniarova
8. feb 2013

@monika.ki Ja si myslím, že keď to má starká už 2 mesiace, tak to bude asi nejaká baktéria. Berie aj antibiotiká? Ak áno, tak asi bakteriálny. Normálne zavolaj na pohotovosť a informuj sa.

zivika
8. feb 2013

@monika.ki nerob paniku, fakt, ked ste to dva mesiace vydrzali, tak do utorka sa uz hadam nic nestane...ked sa velmi bojis, starkej dajte rusko, nech pri kaslani neprska, vela si umyvajte ruky a riady, izolujte si uteraky a osobnu hygienu (hlavne zubne kefky), teda ak mate spolocnu kupelnu..

nana85
8. feb 2013

@monika.ki myslim,ze pokial to dotera nedostal tak to uz asi nedostane,kazdopadne zapal pluc infekcny je,len zavisi od druhu,niektory je infekcnejsi ako druhy

nana85
8. feb 2013

@dionyzka kojenie nezaruci,ze dieta neochorie,len jeho imunita je vacsia,takze je vyssia sanca,ze sa infekcii ubrani

nana85
8. feb 2013

@dionyzka inac nerozumiem ako vas mohli dat takto k niekomu na izbu so zapalom pluc,asi sa spoliehali,ze ste uz prekryty atb

dionyzka
8. feb 2013

@nana85 ... tiez si myslim, ale na to sa spoliehat nemali, nakolko ked niekomu ide o zivot nemozu si dovolit ziaden risk a uz vonkoncom nie, ze chyti zapal pluc. Tiez som sa velmi tomu cudovala a dokonca som aj mamicke aj sestre ihned povedala, ze moje dieta ma zapal pluc. Sestra na to nereagovala a mamicka dievcatka uz nevladala.

monika.ki
autor
8. feb 2013

@nana85
Dakujem. Najviac sa bojim toho, ze drobec by mal byt ockovany o 2 tyzdne a neviem ako zistit u tak maleho babatka ci nahodou nema v sebe nejaku bakteriu alebo ci nema oslabeny imunitny system.Z krvi?

nana85
8. feb 2013

@monika.ki nestresuj sa,upozorni lekarku,ze v rodine mate teraz zapal pluc,maleho dokladne prezrie a uvidis,ale ak pekne cisto dycha nema ziadny kasel ani sopel tak to bude urcite ok.take tie najviac infekcne su tie virusove a to by sa uz davnejsie prejavilo,do par dni

monika.ki
autor
8. feb 2013

@nana85 Dakujem za rady🙂Naozaj si to cenim.To je strasne aky strach vie mat matka o dieta.Je to ale velka starost.je to moje prve babatko velmi sa z neho tesime ale to aky strach viem mat o neho:(Ale to asi kazda matka toto preziva🙂

alena0305
8. feb 2013

@monika.ki Zápal pľúc môže byť aj pri nedostatočnej činnosti srdca - vtedy voda zalieva pľúca a vzniká zápal ale je to nebezpečné. Ale to by bol aj výrazný prírastok na hmotnosti. Otec bol už 4krát na to v nemocnici - dostával injekcie na odvodnenie a za dva týždne mal dole 10 kíl.Užíva aj tabletky na odvodnenie. Takýto zápal samozrejme prenosný nie je.

mummy01
8. feb 2013

@monika.ki toto iste som riesila aj ja.Byvali sme v jednom byte s mojim dedkom a ked mal maly 2 mesiace dedko ochorel na zapal pluc.Mne dr. vravela ze nakazlive to je kedze pri kaslani sa infekcia siry.Velmi som sa vtedy bala,nemala som kam s malym odist a tak som ho drzala iba v nasej izbe,denne dezinfikovala podlahy,klucky,kupelku a Wc.Maly nastastie neochorel.

mathildica168
27. jan 2015

@monika.ki my my mame 10 dnove babetko a dnes mu zistili ZAPAL PLUC..
mali sme doma choru starsiu dceru s kaslom a takto to dopadlo.Urcite by som od tial zdrhol ak to je mozne a neriskoval by som nic.
Drzim palce

dejna20
27. jan 2015

moj maly mal zapal pluc ked mal 6m. ale asi nejaky atypicky, lebo iba chrcal ale teploty nemal. dostali sme ATB a nesmeli sme chodit von. Ale nemu bolo inak dobre, lepsie ako ked mal 6tu chorobu a mal "len" teploty.
a bol kojeny a prd z toho. nikto druhy to u nas v rodine nemal, fakt netusim, kde to zohnal.
ja som mala zapal pluc asi pred 6r. bola som aj 2 tyzdne na infekcnom, lebo najskôr nevedeli zistit co mi je, kedze ja som zase pre zmenu nechrcala ale mala som "len" teploty, ale okokolo 40-41

kulumulu123
11. jan 2019

@monika.ki ahoj moze bakterialny moja dcera ho min.rok schytala v detskom centre vraj je zakerny no SA da zistit iba na rtg nie klasickym pocuvanim u dr. Bola som s nou u Dr pre nieco uplne ine sice trosku pokasliavala ale nic hrozne iba si odkaslala ako ked zabehnu sliny. Dr hned na rtg bolo to uplne pociatocne stadium ani teplota ani nic.... Dr mi povedala ze tento bakterialny sa da chytit ako chripka.... Nemala som v umysle ta vydesit ale tot nasa skusenost. Odvtedy som v uzavretom detskom centre nebola ani uz nepojdem.