Nosná gastrická sonda do žalúdka. Máte skúsenosť?

paula80
20. dec 2008

Zakladám túto tému, lebo sa neviem dopátrať mamičiek s podobným problémom. Už som písala v inej téme ako moj malý od 3. mesiacov odmietal byť kojený, následne odmietal UM, všetky tekutiny a postupne po zavádzaní príkrmov aj tie. Trvá to dodnes s tým rozdielom, že sme skončili na Kramároch a z tade sme odchádzali s NGS - nosná gastrická sonda do žalúdka.
Ak máte dáku skúsenosť s týmto problémom, alebo máte bábätko s PEG om vývodom priamo do žalúdka, napíšte do tejto témy, budem rada za každý príspevok

kili
22. dec 2008

magi, teras som si pozrela vek malích a teda pozerám, to ako sa zvládneš starať o toľko malích detí? 😲 ktorích 4roch máte teraz vlastne doma?

magimary
22. dec 2008

dvoch najmenších a dvoch najväčších... 😉

kili
22. dec 2008

čiže dvojky už nie?

magimary
22. dec 2008

dvojky už sú v pestúnstve...( 😔 ), boli u nás cca rok.

paula80
autor
22. dec 2008

tak magimary mám pocit, že tých skúsenosti s nepapáčmi máš moc a moc a vlastne aj detičiek, ktoré ste vypiplali je asi dosť.A vždy ste tie trápenia s papaním dotiahli do dobrého konca. Tak naozaj dúfam, že aj u nás to tak dopadne. 😉
A myslím,že vo všetkom máš úplnú pravdu, predsa skúsenosti sú skúsenosti. 😉

magimary
22. dec 2008

Každopádne, pauli, verím, že trpezlivosťou to dotiahnete do zdarneho konca 😉
len teda určite treba doriešiť to CT (pre istotu), ale ešte by som sa predsa vrátila k úplnemu začiatku tejto témy-snaž sa (trpezlivým skúšaním normálne kŕmenia), aby malý nebol sondovaný príliš dlho (čím dlhšie bude, tým viac sa bude odďaľovať normálny nácvik techniky papania a tým to bude ťažšie a ťažšie, Teuško to bude stále viac a viac dostávať pod vedomú kontrolu, čo môže byť na jednej strane pozitívne=nebude chcieť sondu, tak sa radšej posnaží papať normálne/ no na druhej strane to môže vypáliť aj negatívne, že nebude chcieť papať vôbec, lebo takto to bude mať "pohodlné a bez námahy"... na to naozaj pozor...)... podobne, ak sa bude čo i len trochu dať, počkaj so zavádzaním PEG-u, ak by si nadtým náhodou uvažovala (to vás "hodí" v snaženiach o krok späť).
Pauli, skúsenosti mám nielen so svojimi "odchovanými" deťmi, ale aj z práce... pracovala som v poradni s neurotickými deťmi (a inými) a hoci každé reaguje na úzkosť inými príznakmi neurózy (nepapanie, nehovorenie, suicidálne sklony...), spôsoby odstraňovania sú veľmi podobné... 😉

andy.a
4. jan 2009

Paula,no narýchlo som prečítala túto diskusiu,kým mi ešte ako-tak ide net 😠

Rivotril ešte stále beriete ?? 😕 so sedatívami by sa malo opatrne v kojeneckom-batoľacom veku/samozrejme pokiaľ dieťa nemá EPI a pod.dg,kde sú takéto lieky nevyhnutné/,zhoršujú totiž pri dlhšom užívaní kognitívne /poznávacie/ funkcie a samozrejme aj riziko návyku tu je 😒

ad Phenaemaletten-myslím,že nemali iné lieky v pôrodnici,tak dali tieto 😉 aj keď sú už momentálne obsolentné 😖

všetky spomínané psychofarmaká-Diazepam,Rivotril,aj Phenaemal sú v prvom rade antiepileptiká,ako sa tu už spomínalo 😕

Magimary,máš aj odo mňa obdiv,ako to zvládaš 🙂 😵

ad psychiater-resp.psychológ-psychológ by možno vzal na vyšetrenie také malé dieťa,ale psychiater neviem-neviem 😖 totiž dieťa musí ako-tak spolupracovať,aspoň nejaký kontakt sa musí dať vyforsírovať 😉
ja som mala najmladšie dieťa na vyšetrení 13-mesačné,na potrvrdenie resp.vylúčenie ADHD 😉 a dá to veru zabrať 😝 😀 😕 😅

možno by bolo lepšie objednať sa na takéto vyšetrenie najskôr bez dieťaťa-a rezervovať si u Dr.dostatok času na kompletnú anamnézu 😉

na to CT mozgu držím palce,ale tiež si myslím,že nález bude negatívny 😕 budú vám ho robiť zrejme v CA,že ?? 😕

a Pauli,ešte môžeš byť rada,že máš iba jedného takého nepapkáča,lebo ja ich mám dvoch a starší 5-ročný to je už iná kapitola 😒 ☹ 😖 😢

papá,zdravím,už mám zasa problémy s notebookom musím reštartovať 😠 😠 😠
dúfam,že sa tento dlhý prípevok zobrazí 😕 😕 😕

kili
4. jan 2009

pauli, tak čo, kedy pôjdete na Kramáre? nezabudni na nás 😉

andy.a
4. jan 2009

Pauli,do TN na GEA chodíte dr.Bielikovej ?? 😕 😉 ona je veľmi zlatá 😉 🙂 😵

myslím,že aj ja čoskoro poprosím Annu G.o radu,aj keď som tiež od fachu 😝 😕 😅 ale akosi to nepomáha 😕 😅 😔 obuvníkove deti chodia bosé 😀 😝

chodím s oboma malýma na GEA a synovi/5 r./ som vravela,že najlepší darček pre neho by boli B 12-tky inj. 😒 dávnejšie som mu ich pichala sama,ale to bo to lpre mňa veľký stres ☹ KO má určite zlý,na sto pro nízky hemoglobín aj ERY,takže B-12 by mu pomohli.. a určite aj sideropénia/nízke železo/ je tam ako vyšitá ,kedže žije o 1-2 jogurtoch denne 😒

paula80
autor
5. jan 2009

Andy.s, tak vidím, že ty tomu naozaj rozumieš a tiež si z TN?
Dr.Bieliková nás mala od začiatku, keď začali problémy s papaním a tvrdila mi, že keď je dieťa hladné tak vypije aspoň čaj, náš nechcel nič. A vraj trvá kým si zvykne na mlieko, bohužiaľ u nás sa tak nestalo.A s tvojim malým nič nerobia, naozaj, to musí byť hrozné, nevedieť si rady.Ja sama mám obavu, že u nás tieto problémy budú trvať tiež dlho.
Kili na Kramáre som sa nedohodla, idem tento týž. na kontrolu gastro tu u nás, tak uvidím, čo potom, ako pribral a čo mi povie. Ikeď moja doktorka Bieliková sa s takýmto prípadom ešte nestretla a vlastne ani v nemocnici v TN. ☹

emanka
9. feb 2010

Ahojte, potrebujem radu pre moju kamarátku. Jej malý má teraz 4 mesiace, pri pôrode bol bez kyslíka a zasiahlo mu to centrum sacieho reflexu, takže papá cez sondu, čo ide cez nos. Tiež rozmýšľa nad PEG-om.
Ale preto nepíšem. Chcem sa vás spýtať, či viete niečo o Habermanovej flaške. Teda, či neviete, kde ju kúpiť? Ja som si zistila, že ju vyrába iba firma Medela a vraj je iba jedna špecializovaná predajňa a to v Bratislave. Tak vás chcem poprosiť, ak viete, o adresu tej predajne alebo nejaký e-shop. Proste hocičo, lebo na nete som nič nenašla, je toho veľmi málo. Vraj to ani v lekárňach nepredávajú, dokonca lekárnici ani nevedia, čo to je ☹

Ďakujem....

annag
10. feb 2010
emanka
10. feb 2010

Annag, veľmi pekne ti ďakujem. Aj za kamarátku, ktorá to nemá vôbec ľahké, už je zúfalá 😢
Takže ešte raz, ĎAKUJEM !!!!!

cherry1981
1. feb 2013

Ahoj pprosim Ta uz som Ti raz pisala aj IP, ale nenapisala si mi tak sa ozyvam a prosim o pomoc tu. Mame 9 mesacnu dceru, a od narodenia nam pila mlieko iba v spanku, doteraz soom do nej ako tak natlacila jedlo, ale dneska je to druhy den co mi odmieta papat a pije velmi malo, boli sme aj u lekarky a ked nezacne prijimat tekutiny ideme do nemocnice. Uz nam to raz hrozilo, ale vzdy som dom nej ako tak v spanku nieco dotlacia dneska uz druhy den odmieta vsetko aj noci som zufala 😢 😢 😢 😢 Strasi nas sondou, ze jedine to jej asi pomoze, kedze mame za sebou xy vysetreni a vsetko zatial v poriadku. 😖 😖 Zacala mi proste sa narocky napinat na zvracanie, este len zbada lyzicku a zacne ju napinat prosim Ta aj tebe to robil maly? Zje dve tri lyzicky a hned sa napina tak, ze to vsetko vyvrati 😖 😖 Dneska ideme skusit aj osteopatiu uz skusame vsetko velmi sa bojim o nu, Ked Ti mal maly sondu ako dlho ju ma zavedenu? Ako papa teraz aj ked uz je velky? Prosim Ta napis mi kludne aj IP budem velmi vdacna ☹ ☹ ☹

enzino
22. feb 2013

@paula80 ,@cherry1981 ako ste dopadli? mame 6mesacne dvojicky. mala je plne kojena,malinky nam prestal papat ako 4mesacny,skoncili sme v nemocnici,zistili mu metabolicku poruchu,necie spracovat vapnik. je na specialnom mliecku,hodnoty sa mu upravili..ale teraz odmieta papat.v nemocke bol 6 tyzdnov,tam ho sondovali ked si nepotiahol z flase.zobrali sme si ho domov,ale po dvoch dnoch je opat v nemocnici,12 hodin sme do neho nic nedostali,nemohlimsme ho nechat bez tekutin.dnes nam ponukli moznost zaviest mu peg.nevieme co robit...ake mozne vysetrenia mame vyskusat? je v nemocke v bb,tym ze je z dvojiciek je pre nas vsetko velmi komlikovanejsie,malu nechcem odstavit a do nemocky ju nechcem brat....uz nevieme ako dalej

enzino
22. feb 2013

@cherry1981 prosim ta ako ste dopadli?my mame podobny problem,vid prispevok vyssie....

janeska17
12. mar 2014

Postihol mampodobny osud. Prave lezime na kramaroch. Trapim sa s malou uz mesiac. Ma 7 tyzdnov

janhe
29. sep 2014

Dievcata je mozne ze dieta ma saci reflex no nema prehltaci?

priadka
29. sep 2014

@janhe ano, je to mozne. Hladaci, saci, prehltaci, daviaci, kaslaci reflex - ktorykolvek z nich moze chybat, pritom ostatne funguju.

janhe
30. sep 2014

@priadka a ked dieta pije s ciciku a idw mu to do zaludka znamena to ze ma hltaci reflex? Alebo to je sucast sacieho

priadka
30. sep 2014

@janhe no jasne, v takomto pripade ma urcite prehltaci reflex. Prehltaci reflex nemoze byt sucast sacieho. Su len vzajomne skoordinovane.

polusik
9. feb 2016

Paula80 prosím Vás ako ste na to teraz s papanim, viem že je tu táto téma už niekoľko rokov, ale my máme podobný problém ako vy a už sme tiež na ngs sonde. Vyriešil sa váš problém, zistili nakoniec niečo? Moc moc ďakujem za odpoveď

katasrinaa
7. mar 2016

@polusik ahoj...nam hrozi tiez sonda...mam 4 dcerku ktora absolutne odmieta um ked je v bdelom stave....hrozne krici meta sa ked ma ist jest trvs to asi hod kym sa unavi a upadne do polospanku spanku potom si cucne...boli sme 10 dni na kramaroch vsetko ma dobre akurat mierny reflux...nevypije ani caj ani vodu...nikto nam nevie pomoct rady to ano ale nic sa v praxi s nou neda uplatnit..tvrdo zaryta proti jedeniu....este nedavno sa dala nakrmit v noci v spanku ale uz ani to nie...tsku averziu ma ze sa prebere a dokrmilo sa...kludne nebude jest aj 12hodin...u vas sa problem ako vyvinul...ako stare je babatko vase...

polusik
8. mar 2017

@magimary ahoj , nam tiez chceli supnut peg, to je asi jedine co vedia, ale odmietla som. U nas boli tiez take iste problemy ako u pauli, no bojujeme aj dalej a bez ngs skoro rok, no zatial papa hlavne v spanku, nechapem.

josefina79
14. mar 2017

@katasrinaa @polusik .... dáví se Vám děti u toho pití? To moje se dost často dáví :(.
Chci vyzkoušet klinického logopeda, zda nejde o poruchu polykání.
@paula80 ... jak jste dopadli, prosím?

polusik
15. mar 2017

Ano, casto jej zabiehalo pri piti a potom ako keby sa dusila, my sme boli aj na videofluoroskopii ( robi sa to pod RTG s podanim kontrastnej latky) a vobec nic nezistili, ziadna mechanicka porucha, je to skor v hlave a mlieko do dnesneho dna ani citit.

josefina79
15. mar 2017

@polusik děkuji! U koho jste byli na té videofluoroskopii? U Dr. Bunové? A přímo u toho natáčení se taky dávila nebo ne?
Jak je teď Vaše dítě staré a jak krmíte?
Kdy Vám to začalo?
Děkuji!

polusik
17. mar 2017

Ano u Dr. Bunnovej v SI a priamo pri natacani nie, pretoze uplne odmietala a mala zaznam len jedneho prehltnutia, ale stacilo to na vyhodnotenie. Neslo o mechanicku poruchu. Zacalo ro hadam od zaciatku, no uz po 1,5 mesiaci sme boli v nemocnici. Tera ma 15 mes a vaha cca 10.700 a papa hlavne v spanku (hlavne Sinlac, mlieko nechce ani citit) skusali ste zahustit mlieko nitritonom? To by mohlo trochu pomoct pri zabiehani.

josefina79
17. mar 2017

@polusik nutriton jsme zkoušeli a nepomáhá. Dcera je po tezkem zápalu plic. Myslim, ze to nezvlada udychat... Ale je to jen moje teorie.
Jak to u Vas bylo s přechodem na příkrmy a kousáním atp... To zvládá?
Jaká je pani dr. Bunova?
Moc dekuji za odpovědi!

saska1111
1. okt 2021

@kotenko poprosim vas a uz papa lebo taky ist pripad. Mame aj my s malim je na sonde vraj nema saci reflux