Novorodenecká žltačka - liečba Phenaemalettenom. Nemáte skúsenosti?

ada23
16. sep 2008

Ahojte mamicky, chcem sa opytat, ci nemate skusenosti s liecbou novorodeneckej zltacky liekom Phenaemaletten. Mojmu syncekovi stale pretrvava zltacka. Ma uz 7 tyzdnov a hodnotu bilirubinu ma 166, konjugovaneho 16. Lekarka povedala, ze uz cakat dlhsie nebude ci mu to same klesne a nasadila nam Phenaemaletten. Po precitani pribaloveho letaku som vsak zostala zaskocena. Tento liek sa pouziva pri liecbe epilepsie a v charakteristike lieku je napisane, ze ucinkuje na centralny nervovy system a so zvysujucou sa davkou sa tlmiaci ucinok meni na hypnoticky az narkoticky. A samozrejme na kopec neziaducich ucinkov.
Tak teraz neviem ale myslim si, ze ten liek bude asi dost silny a nemam najmensiu chut ho davat tak malemu babatku. Nemate s tym prosim niekto skusenosti?
Malemu som to zatial nezacala davat ale bojim sa, ze ked to zostane neliecene, moze to mal nasledky napr. na pecen.
Poradte prosim.

vojtisek2007
16. sep 2008

ahojky,
my jsme taky měli dlouho novorozenckou žloutenku - a hodnota bilirubinu z krve (brali mu ji z patičky) pod 100 mu kleskla až nějaký 10-11 týden po porodu - ale žádný léky nám teda mudra nedala - jenom mu pak dělala kontrolní jaterní testy - vždycky souběžně když mu brala krev na tu žloutenku....

mimi26
16. sep 2008

Ahojky, tak Riško našťastie teraz žltačku nemal, ale pri prvom dieťati sme mali vééľmi silnú kojeneckú žltačku a pečeň v keli... 😖 už v pôrodnici mal napojenú infúziu v hlavičke a chodila som ho kojiť tam a doma sme potom užívali Flavobion. Trvalo to 2 roky, kým sa z toho dostal....stále bral lieky, každé 3mesiace sme chodili na odber krvi a mal prísnu dietu. Teraz je už našťastie pokoj....a je z neho chlap... 😵 ale do dnes som rada,že keď je chorý, tak sa mu dr. nesnaží hneď dať antibiotiká, tie totiž pečeň hrozne zaťažujú...

telepjanka
16. sep 2008

Ahoj. Áno, Phenaemaletten sa používa na zníženie bilirubínu, ale berú sa malé dávky, 2x pol tablety aj to len asi 3 dni. Vysoká hladina bilirubínu poškodzuje mozog. benefit je teda väčší, než riziko. Neboj sa a tabletky určite podávaj - rada lekárničky. Moja švagriná mala bojovala s vysokou hladinou bilirubínu u oboch synov. Len minulý týždeň sa vrátila s mladším z nemocnice. Strávila tam DVA hádam najhorčie TÝŽDNE !!! svojho života, keď sa musela dívať na malého ako leží v postieľke, poviazané rúčky aj nôžky aby si nevytiahol ihlu z hlavičky, kde mu tiekla infúzia.

anavila
16. sep 2008

uf..ked si na to spomeniem ako som ja s mojou malou bola tiez v nemocnici este po krstinach na tyzden, skoro som sa zblaznila... ale vsetko sa vyriesilo nastastie. Ale taketo lieky sme nebrali, ako ty pises. Nam len tiekla tyzden vkuse infuzia do hlavicky a az ked sa poriadne vykakala bilirubin kraaaasne klesol. Davaj hlavne vela pit, aby sa rychlo babatko vykakalo... takto mi to vysvetlitla strasne zlata doktroka..tak drzim palce... a neboj sa bude dobre

kotenko
19. sep 2008

phenaemaletten su fakt lieky proti epilepsii a podobne, my ich uzivame od narodenia, polovicu rano a jednu celu vecer...
ale co sa tyka zltacky, tak neviem ci sa tento liek pouziva pri zltacke. ale pokial ti to lekar/lekarnicka doporucila, tak to urcite davaj svojmu babatku!!!

pikoko
20. sep 2008

Aj my sme sa trapili so zltackou- takmer 7 tyzdnov. ☹ V porodnici bola mala aj pod foto- 2 dni, bilirubin klesol- tak nas pustili domov. No doma to zacalo znovu.....davala som malej cierne uhlie 2x denne, snazila som ju "opalovat"za oknom- vela slnka vsak nebolo- (narodila sa v januari 🙂 ) , ked mala cca 6 tyz. tak mala kontrolnu hladinu bil. 250, dobreeee, cooo????Nakoniec nam pomohol pheanaemaletten , brala ho 4 dni 1/4 tbl. 2x denne, a bilirubin krasne klesol- a od vtedy je po zltacke. Potom sme brali aj pyridoxin, kys. listovu cca 5 tyz.- to pre sklony k anemii u deti s dlhotrvajucou zltackou..Neboj sa toho lieku, su to nizke davky, Dr. sa ma pytala, ci mala z neho nie je ospala, ale ona bola stale taka ista ako predtym....hlavne je, ze sme sa konecne tej hnusnej zltacky zbavili.Mala je uplne ok, maly ciperko.....Ja ten liek doporucujem.

amarelka
20. sep 2008

Ahoj Ada, my sme mali tiež žltačku, v porodnici, potom to bolo ok, priši sme domov a znovu stúpol bilir.., tiež nám lekárka predpísala ten phenaml. a aj ja som sa zlakla, ked som prečítala, že je to na epilepsiu, tak som jej hned telefonavala a ona ma ukludnila, že áno je to na epilepsiu, ale zároven to aj blokuje nejaké enzýmy, ktoré sú spojené s tou žltačkoua držia bilirubín hore, malý ho bral asi týžden, myslím, že švrtku dva-trikrát denne, okrem toho vela čajíku a dva dni som ho nekojila, len si mlieko odsávala a prearilo ho a potom som mu ho dala, lebo vraj aj v mlieku je niečo, čo udržiava bilir., ale to len dva dni, lebo potom mi zas iná lekárka povvedala, že nech mu dám kludne z prsníka, tak som už dala, lebo som sa bála, že nebude chcieť ťahať potom- 🙂 trošku mimo- no ale, áno brali sme aj my ten liek a po týždni to bolo ok, len malý z toho velmi spal, musela som ho budiť, tak aj dávkusme potom znížili

ada23
autor
20. sep 2008

ahoj kocky, par dni mi nefungoval internet, tak preto az dnes sa ozyvam..

pikoko, amarelka:
dakujem, ukludnili ste ma.. ja som malemu ten liek najprv nechcela davat, kazdy den sme sa s manzelom kvoli tomu hadali ☹ , bala som sa vedlajsich ucinkov toho lieku a tak som manzela presviedcala ze to zvladneme aj bez neho.. jeden den som prevarala mliecko a dalsi som to striedala (raz som kojila, raz som davala prevarene mlieko) a maly zacal blednut. lenze vsetci ma strasili, ze ked si maly zvykne na flasu uz nebude chciet prsnik.. tak som zacala iba kojit a pomarancova farba sa nam vratila 😢 bola som z toho zufala (strasne sa bojim, aby mu ta vysoka hladina bilirubinu neublizila) a manzel ma ukecal.. uz treti den davame Phenaemaletten ale ziadnu zmenu zatial nepozorujem.. farbu ma rovnaku, mozno ocka trosku zbledli.. ale v pondelok ideme na krv, tak pevne verim ze (i ked pomarancova farba zostala) bilirubin klesa..

telepjanka:
nam ho lekarka kazala brat 2 tyzdne! (ale manzel ma ukecal na 3, max. 4 dni).. a ani o tom prevarani materskeho mlieka nepocula.. tak neviem co si mam o nej mysliet 😒

janama001
21. sep 2008

ahoj my sme mali novorodenecku zltacku 3 mesiace brali sme cierne uhlie boli na ultrazvuku pecene ale nastastie vsetko ok. bolo o vlasne z materskeho mliecka lebo navazovalo naspat vyluceny bilirubin. uz som myslela ze to neskonci lebo vecer sa mi uz zdala normalna tak som sa potesila ze uz hadam dobre a do rana bola niekedy skoro az oranžova. najviac ma vytacalo ze vsetci ze joj aka je uz opalena a to ona chuda zlta zo zltacky. my sme inac skor narodeny takze ta predlzena zltacka aj z toho. drzim palce nech sa rychlo uzdravite.

unbelami
31. jan 2011

@ada23 Pozrite si toto babuľky . Aj moja malá podstúpila liečbu tej "choroby" úplne zbytočne. Pri ďalšom dieťati budem múdrejšia 🙂
http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=liecba-n...

anitab
30. jún 2011

ahojte,

vsetkym, ktori zvazuju podavanie Phenaemaletten u svojmu dietatu na liecenie novorodeneckej zltacky - na zvazenie, skuste si precitat prispevok od odosielatela otec peter v tomto linku, co posielam

http://forum.rodinka.sk/viewtopic.php?t=953

1988lenka
5. jan 2017

Ahojte moj mali dostal novorodenecku zltacku hned na druhy den ako zacal riadne papat s mojich prsnikov a kazdy den sa mu to zhorsovalo...tak uz dneska na 5 den ho nekojim a davaju nam umele mlieko aby sa znizil bilirubin lebo ho ma vysoku 215...ale mlieko si odsavam len neviem co mam robit takto sice mozno pojde ten bilirubin dole ale nemozem mu davat stale umele mlieko ked ja mam svojho dost ale vraj moj drobec nevie nieco strebat s mojho mliecka...co mam robit

simona_simi
31. máj 2018

@kotenko ahoj. Prečo ste užívali tento liek ak sa smiem spýtať ?