Otvorený ductus arteriosus patens. Máte skúsenosti?

silvikam
15. júl 2009

Ahoj maminy, mám doma týždňového chlapčeka. Na tretí deň po narodení mu lekárka na vizite zistila šelest a poslala nás na kardiologické vyšetrenie kde mu na sono zistili otvorený ductus. Vlastne sa mu neuzavrel ten otvor v srdiečku čo majú bábatká keď sú v brušku. Podávali mu tri dni ibuprofenové čípky na uzavrenie ale nezabrali. Kardiologička vidí jedinú možnosť liečby iba chirurgicky, čiže operovať. Veľmi sa bojím, nemáte prosím Vás niektorá takýto problém ako my a ako to riešia u Vás? Ďakujem. ☹

ooo
15. júl 2009

silvikam - ahoj. ja ti vobec nepomozem, ale sestre to zistili v 16tich!!! rokoch. operovali jej to cez dolnu dutu zilu v celkovej anestezii. je to ale uz vecnost, kedze teraz uz ma skoro 30. 🙂

maatkka
15. júl 2009

Silvinkam nasej Lilinke sa duktus na srdiecku uzaveral az po 5-tich mesiacoch. Ale to preto ze ona je predcasne narodena a vtedy sa casto neuzatvori po narodeni ako by sa mal ale az neskor. Ci sa moze neskor sam uzavriet aj detom narodenym v termine neviem...
Ale ak to je defekt na srdiecku vraj sa to robi laparoskopicky a nie je to zlozita operacia...
Drzim palce...

silvikam
autor
15. júl 2009

Baby ste zlaté, Adamko je narodený na 39 tt a mal vyše 4 kg. To s tými nedonosencami viem, že im sa to zatvára aj neskôr samo. Operácia nás určite neminie, to už doktorka vravela a že rezať by ho nemali, vraj len katetrom cez žilu zavedú svorku. Ale ajtak mám strach.

OOO, tvoja sestra nemala žiadne obmedzenia a robí všetko úplne normálne? Lebo mám doma ešte 5 ročného chlapca a ten je plný energie, skáče, behá, bicykluje ...... Len dúfam, že to isté bude môcť robiť aj Adamko.
Vďaka.

ooo
15. júl 2009

silvikam - uplne v pohode, ako keby ani na operacii nebola. ona ani nemala vtedy nejake zavaznejsie problemy, len taky slaby selest. uz ma aj vlastneho 7 mesacneho synatora a tomu to chce dat teraz niekedy skontrolovat...
neboj, malicky to zvladne super a ani si to pamatat nebude. 🙂 ja som bola na takej mensej operacii srdca bez narkozy a som tu 😀

ooo
15. júl 2009

silvikam - a kde mu to budu robit?

silvikam
autor
15. júl 2009

OOO budú mu to robiť v detskom kardiocentre v Bratislave, neviem kedy. Začiatkom augusta ideme na kontrolu ku kardiologičke u nás. Ona hovorila, že až keď bude mať malinký 10 kg aby mu to molhli robiť kateterizačne. Ale keď som konzultovala s Detským kardiocentrom, tak tam lekárka hovorila, že netreba čakať do tých 10 kg, tak uvidíme podľa kontroly. Inak malinký je zatiaľ zlatučký, kebyže o tom neviem, tak Adam vyzerá ako úplne zdravé bábo. Dúfam, že to tak bude stále aj po operácii.

ededik
15. júl 2009

A nám sa uzavrel až medzi šiestym a deviatym mesiacom...

silvikam
autor
16. júl 2009

Ededik, a tvoje malé bolo narodené na termín? Určite ste mali otvorený duktus? Lebo mne kardiologička u nás v Nitre a aj v BA tvrdia, že to nemá šancu sa uzatvoriť samé a že sa to bude musieť operovať. Tak sa čudujem, že Vám sa to zavrelo. No teraz som si pozrela, že Tebe sa malá narodila o 10 týždňov skôr, takže nedonoseniatkam sa to uzatvára postupne samo, takže preto sa vám to ZAVRELO.

saskabaska
7. nov 2010

ahojte
nasla som Vase debaty ohladom otvoreneho duktusu, pisali ste tu o tom uz davno, ale prosim o skusenosti mamin, ktore uz maju katetrizacny zakrok za sebou.
Nas to s dcerkou Saskou caka, ma 3 roky a zistili jej to nahodne pri vysetreniach, sme zaradeni do zoznamu na katetrizacny uzaver do Ba.
Nema ziadne priznaky a tak aj vaham nad nutnostou zakroku-anesteza atd...Velmi sa bojim moznych rizik pri operacii.
AK mate nejake povzbudive slova vychadzajuce z Vasej skusenosti, prosim o ne
dakujem

andrejka1974
30. máj 2011

ahojte tak my uz mame po zakroky molej malej zistili dve srdvcove vady ductus ale aj dierku medzi predsienami este ked mala 2 mesiace na kontroly sme chodili kazde tri mesiace dierka medzi predsienami sa zrastla nastastie bola dost velka az 7 mm ale ductus nam operovali 1.3.2011 v celkovej narkoze den predtym sme boli prijate na oddelenie museli sme byt zdrave co sme boli trebalo len vytery z nosteka a z hrdielka tie sme mali dobre na oddeleni spravili vsetky potrebne vysetrenia a potom sme mali moznost sa hrat v herni na vecer jej dali diazepan aby lepsie spinkala na dalsi den rano 1.3.2011 juej dali rano oblbovak a potom celkovu narkozu zakrok trval 1 hodinku za ten cas som bola na oddeleni po zakroku ju previezli na jednotku intenzivnej starostlivosti ktoru v Bratislave maju na tom istom oddeleni je to vlastne vacsia miestnost ako izba kde sa staraju o tieto deti na tejto izbe ste mohli byt s dietatkou nepretrzite my sme tu boli od 9.30 do 14.30 po tomto zakroku sa dieta najprv nesmie posadit ale potom nesmie 24 hodin vobec chodit co je asi pre nase behacie deti tazke ale my sme to zvladli o 14.30 nas pustili na bezne oddelenie a aby sme zabranili chodeniu tak sme deti vozili v kociku im sa to velmi pacilo moja mala nastastie sedela ale stale som musela byt v pohybe a tie dlhe chodby ach jaj kocikovala som ju az do 19.30 kedy konecne zaspinkala hura lahla som aj ja mala spala az do rana 2.3.2011 urobili kontrolne ekg, kontrolny rengen aj ultrazvuk vsetko bolo ok a tak sme uz o 11.30 prisli vitazne domov potom sme museli mat este tyzden kludovy rezim a po tyzdni ziadne obmedzenia len treba pol roka davat pozor aby ste nedostali nejaku virozu len co sa objavia teploty utekat k lekarovi my sme boli chory raz pocas velkej noci prvu kontrolu sme mali 1.4.2011 vysledok podla lekara vynikajuci dalsiu kontrolu mame 17.6.2011 a mne povedali ze zakrok sa dievcatkam musi spravit pretoze by mohli mat problem v tehotenstve takze nemusite sa nicoho bat my sme to zvladli super hoci strach som mala velky pred zakrokom a Sinduska ma teraz 2 roky a 8 mesiacov vtedy mala 2 roky a 5 mesiacov

ewana73
3. jún 2011

@andrejka1974 no super,ze vam to tak dobre dopadlo.tvoja info nam prisla akuraaat vhod,kedze zanedlho nas caka tiez takato operacia.nas maly je tiez taky celodenny behun,on neposedi ani sekundu ,tak dufam,ze to bude zvladat v pohode.mozes dat este info ako je to teraz s izbami?ja by som chcela nejaku samostatnu,kde by sme boli sami ,maleho stale kojim tak aj preto a ja som skor typ cloveka,ktory potrebuje sukromie.kolko sa teraz doplaca za izby?

andrejka1974
4. jún 2011

ahoj samostatna izba tam nieje ja som mala pri malej kreslo a na mamickinej izbe som mala postel tam som bola az ked mala zaspinkala treba sa spytat ci ti daju postel k malemu mali by ti dat ale zalezi kolko deti tam bude drzte sa

zuzana_1
4. jún 2011

ahoj...robila som na detskej kardiochirurgii - vramci operaciek a pooperacnej JIS-ky v Prahe...je to sice par rokov odzadu,ale toto sa robilo ako na beziacom pase a mali sme tam aj malilinke nedonosene deticky...dokonca aj 700 g...je to bezna vec, nemusis sa bat 😉 na malom nebude vobec nic vidno,bude ako vsetci ostatni 😉

ewana73
6. jún 2011

@andrejka1974 dakujem.no tak ja osobne kludne vydrzim tie dve noci aj v kresle,horsie je to,ze maly sa stale v noci budi aj 4krat kedze ho stale kojim na mlieko a teraz neviem ale so spankom to je u nas o dost horsie neviem ci je to tym teplom alebo niecim inym.no ale asi aj tak mu daju nieco na ukludnenie tak snad to nebude take zle.
dakujem vam kocky za povzbudenie 🙂

kaira22
11. jan 2012

ewana73 ahoj,chcela by som sa ta spytat ako ste dopadli s operaciou,nam to tiez zistili o 2tyzdne mame ist!strasne sa bojim o mojho anjelika!ci bude v poriadku!takto navonok je jak ostatne deti,ma 3mesiace,zlaty chlapec,vysmiaty jak leco!narodil sa malicky mal len2550a teraz ako 3mesacny ma skoro 6kil!prosim,napiste mi daco potesujuce!

mamkaivi
31. máj 2019

@kaira22 dobry den, boli ste s malym na operacii s tym duktusom? My to mame u nasej princezny a tiez som z toho vykakana.... Mame ist do BA. Napisete mi ako bolo, ak si to pamatate👍? Dakujem 😘

vodavodickova
31. máj 2019

@mamkaivi dobry den,ak mozem,napisem vam cerstvu skusenost🙂
moj syncek to mal tiez,od narodenia je sledovany v detskom kardiocentre na Kramaroch,nasa kardiologicka je skvela,vsetko mi vysvetlila,ukludnila.Zatial sme chodili kazdeho polroka na kontroly.
Ked mal 2 roky,tak pri kontrole zistila,ze sa mu to spontanne same uzavrelo🙂Este absolvujeme 1 prehliadku ci naozaj a potom bude “oficialne” bez tejto diagnozy.
Neposielala nas hned na operaciu,povedala,ze budeme cakat do cca 3 rokov a pokial nebude mat tazkosti,bude sa to riesit az neskor.Tazkosti nemal ziadne,takze naozaj sme chodili len na kontroly.Celkovo mam z kardiocentra dobry pocit,sestricky su mile aj lekari co som videla a pocula.
nebojte sa,verim,ze budete v dobrych rukach🙂drzim palce!

mamkaivi
31. máj 2019

@vodavodickova dakujem Vam velmi pekne za podporu😘 Tiez by som este pockala, ci sa to neuzavrie...♥️🙏

kaira22
3. júl 2019

@mamkaivi dobrý deň, momentálne mám doma 7 ročného veľkého chlapca, celkom zdravého. Tiež sme boli v BA, tam nám odporúčali čakať a aj sme počkali, po 2 rokoch sa to samo zatvorilo.do dnes chodíme na kontroly, ale už len raz rocne ci raz za 2 roky. Verím tomu, že tiež budete v poriadku a zvladnete to čím jednoduchšie. 🙂

mamkaivi
14. júl 2019

@kaira22 Dakujem za podporu. Boli sme v BA a doktor konstatovat ze sa to asi nezavrie, lebo je prilis velke, este aj susediacu aortu ma zuzenu, cize ani uzavriet sa teraz neda, lebo by sme ju zuzili este viac.Vsetky ostatne vysledky su super, cize ja by som predsalen tiez cakala a verila na zazrak... Chodime na kontroly do BA, je to narocne z KE ale nevadi, dame to 😉. Este raz dakujem za pekne slova 😘😘.

anna2724
12. sep 2019

Ahojte. Nasej malej teraz zistili duktus prava komora otvorena a 17septembra sme objednane do BA na visetrenie .ziadne priznaki . Ma 8mesiace ,a velmi sme vistraseni mohli bi ste mi niektora konkretne opisat co sa bude diat na tom visetreni? Nenechaju nas hned tam dufam lebo z daleka budeme cestovat a nevieme naco cakat ze ako to prebieha. .Dakujem :'(

mamkaivi
13. sep 2019

@anna2724 ahojky, aj nasa mala ma, mame 4mesiace. V BA sme boli raz, inak nas sleduje tu v KE Mudr.Szvarzova. Nenechaju si vas, ked nemate problemy, chcu sa na to pozriet. My mame BA v oktobri, operuje sa ked je viac kil 7-10kg cez tepnu. My tolko este nemame, vraj je to rutinny zakrok jednodnovka. Kludne mi napis, ked budem vediet viac odpoviem 😚hlavne nemajte strach 😘

mary2506
5. nov 2019

@mamkaivi ahoooj🙂 moja mala 3 mesiace, ma otvoreny ductus 3-4mm , to hovorili lekari ze sa to neuzavrie samo. Boli sme aj hospitalizovani na jednu noc na echo. Vsetko ok a aj saturky. Hovorili ze do mesiaca sa ozvu , no mesiac presiel. Moja ma len 5,6 kg. Vies mi napisat viac o tom? Kedy mate termin presne? A nam hovorili ze sa nemusi cakat na tych 7kg .

mary2506
5. nov 2019

@anna2724 ahoj. My sme boli na vysetreni a ostali sme tam jednu noc. Na echo ju uspali. Vsetko ok bolo aj saturacie. Tak nas pustili domov s tym ze sa nam do mesiaca ozvu. Ako ste dopadli?

anna09876
5. nov 2019

@mary2506. Tak mi sme v septembri boli na visetrenie v ba. A iba tam a spet sme boli vraveli ze budu nam volat. A chcala bohu uz nam volali a 19 novembra ideme na katetrizacnu operaciu na ten uzatvorenie komori . takze sa velmi bojim ale aj sa tesim ze to budeme mat za sebov . takze neviem presne co nanas caka ale dufam ze bude bsetko v poriadku. Ak bude zatim tak vam totu napisem co ako dopadlo.

anna09876
5. nov 2019

@anna09876.
@mary2506 a vi ste naco presne boli v ba? Ties otvorena komora ? Mas dievcatko alebo chlapceka. Moja dcerka ma 9 mesiacov

mamkaivi
6. nov 2019

@mary2506 Ahojky, my sme mali mat termin teraz na zac nov ale neozvali sa, ale riesime ine teraz takze nevadi aj ked nam to suri... Musime to zvladnut... No 7kg by mala mat ak to bude cez zilu, lebo pri malom babu zili praskaju, potrebuju sa tam dostat s kamerkou a uzavriet to stuplikom.
Nam bolo povedane ze ak prosperuje, nema tazkosti a akoze je pri loekoch ok tak cakame. Zrazu prestala priberat dostatocne, ze to srdce sa namaha a spotrebuje vela energie a lava kokora a predsien sa nam zvacsila tym ze pumpuje vela krvi a to uz treba riesit lebo ked bude rast nebudu ine chlopne domykat a zase bude treba riesit to...
Ak je nutna operacia u mensich deti tak uz sa vraj neotvara hrudnik ale na boku pod pazuchou... Neviem, my mame 6kg. Pytaj sa kludne ked budem vediet rada odpoviem 😉

mamkaivi
6. nov 2019

@anna09876 Ahojky, das nam vediet ako to prebiehalo prosim? Kolko kil ma mala a ktory doktor to bude robit a odkial si ? Napis mi prosim😘

mary2506
6. nov 2019

@mamkaivi moja ma cca 5,8kg a 3 mesiace. Boli sme dnes akurat na preventivke na kardio v hurbanove a nic sa nezmenilo, ani nezhorsilo. Ziadne tazkosti nema zatial a pribera celkom dobre , nie az tak vela ako na zaciatku. Zajtra volam do ba idem sa informovat. A kolko ma tvoja? Kolko ti pribrala za tyzden?

mary2506
6. nov 2019

@mamkaivi moja ma 3 mesiace. Ma otvoreny ductus neuzavrel sa pri narodeni. Ine obtiaze nema mala. Boli sme na echo na ktore ju uspali. Preto sme tam boli na noc. Pozreli ci nema zuzenie aorty.