Ovčie kiahne u 4,5 mesačného bábätka. Nie je to skoro?

eva4444
22. okt 2007

ahoj.
v sobotu mame ist kus svokrovcom na dlhsie. mame male 4,5 mesacne babetko. v rodine sa vyskytli ovcie kniahne (nie priamo svokrovci), moja neter a synovec ich pred par dnami dostali. kedze sa casto navstevuju (teraz asi nie ked su deti chore) ale svagrina beha kazdy den 3x ku nim a naspat, sa bojim aby maly sa nenakazil. ja viem ze je lepsie ked to ma dieta ako dospely, ale 4,5 mesiaca mi pride este skoro 😒 neviete ake je riziko?

vesi
9. máj 2011

@mimika4408 nám povedal doktor, že ked už nemajú vodnaté pupáky, ale len chrasty, tak môžu ísť do kolektívu.

monnaa
10. máj 2011

Ahojte , tak aj sa pripájam do klubu " kniahniačiat " 🙂 , staršia dcéra ich má 2. deň, zatiaľ to je OK, máme cca 30 pupáčikov. Dr.nám doporučila Fenistil kvapky a vyrážky potierať Targesin roztokom. Bola by som rada, keby ich doszal aj mladší syn, on je ešte kojený, tak snáď by to malo ľahší priebieh, ktovie....
@mimika4408 - tie homeopatiká ste brali všetky naraz ? A ešte sa chcem spýtať na to mliečko, ním si natrela po umytí ceé telíčko, alebo len pupáky ?

mimika4408
10. máj 2011

@monnaa tie homeopatika sme brali vsetky naraz, ono to jedny podporuje vyhadzovanie pupakov, dalsie su proti svrbeniu a jedny pekne vysusuju a hoja tie ranky....ale ktore su ktore to ti uz nepoviem 😉 . no a to mliecko tym sa pupaky natieraju, ono to je take biele ako tekuty puder len nie take huste a pekne sa to da zmyt 🙂 .
tak vela stastia 😉 , my sme uz dnes boli na chvilu vonku po 10.dnoch, zajtra idem na kontrolu 😉 ...neponahlala som sa s tym, lebo aj tak maleho nedavam do skolky a v sobotu letime pozriet starkych do Talianska tak som to natahovala tu kontrolu, nech nahodou nechytime nieco este v cakarni u dr. 😒

monnaa
10. máj 2011

@mimika4408 - vďaka za odpoveď, pôjdem zajtra do lekárne to všetko pozháňať 🙂 . To je super, že už to máte za sebou. My sme doma len 2 dni, ale už je to ako 100 rokov....
A kedy začali Antonia tie vyrážky svrbieť ? Tie homeo si dávala od začiatku ?
Mne sa zatial zdá malá úplne v pohode / klop- klop - klop /, je taká živá, celá šťastná že je chorá a nechodí do škôlky, no a zatiaľ ju to nesvrbí. Dávam aj vysoké dávky vit. C podľa rady od @petot ( preštudovala som si diskusiu spatne ) 😉

mimika4408
10. máj 2011

@monnaa no nam sa vyhodili prve pupaky v sobotu vecer, v nedelu bol1.maj tak otvorena len 1lekaren a tam to nemali 😒 az v pondelok sa mi podarilo zohnat 2homeopatika a tie dalsie az v utorok a aj to mlieko, ale dovtedy sa skrabal ako o dusu...stale som ho napominala, ze bude mat skarede jamky na kozi...ale potom uz v pohodicke 😉 teploty sme mali len po 2veceri tak max 37,8 to som dala panadol sirup nech nam to v noci nestupne a v pohodicke 😉

stonozka33
12. máj 2011

ahojte baby chcem sa spytat ci moze dostat kiahne moj syn ked ma 5 mesiacov a 13 dni lebo starsi 7r ma

cuchre
12. máj 2011

@stonozka33 moze ale nemusi. moj syn nedostal kiahne od infekcneho kamrata, aj ked sa spolu hrali. neboj a, pripadne ked dostane, prekonzultuj s pediatrom. zelam lahky priebeh 🙂

stonozka33
12. máj 2011

dakujem moc sa netesim ale dufam ze to dobra dopadne .aj manzel sa "tesi v sobotu pride domov a este ich tiez nemal

monnaa
12. máj 2011

@mimika4408 - joj, tak vám v dobrom " závidím " , že už to máte za sebou. my akurát prežívam obdobie obrovského svrbenia, hlavne v noci, kedy nemôže chúďatko ani spať :( .
@stonozka33 - ak je tvoj mladší synček kojený, je malá pravdepodobnosť že kiahne dostane, teda ak si ich ty prekonala , lebo tým pádom máš v MM protilátky. U manžela je možnosť nákazy bohužiaľ vyššia. U dospelých je vraj priebeh kiahní horší ako u detí, tak držím palce. A ako znáša ten starší ? Čím mu potieraš vyrážky ?

stonozka33
12. máj 2011

ja som prekonala ale mladsi syn neni kojeny iba mesiac som ho kojila ale asi by bolo lepsie keby mal aj on aspon by som uz malA pokoj starsi zatial nema ani teplotu svrby ale da sa ved to ma len od vcera tak uvidime ako dalej a natieram mu to tekutym pudrom z mentolom

mimika4408
12. máj 2011

@monnaa vyskusaj tie veci co som ti poradila, naozaj to potom uz islo dobre 😉

monnaa
12. máj 2011

@mimika4408 - áno, áno, pokúšam sa to tak dávať, akurát tie homeopatiká sa mi nedali včera zohnať, len jedno, ostatné 2 som zohnala až dnes poobede, tak dúfam že to zaberie. Najhoršia je tá noc, kedy sa non - stop škrabe , ale inak cez deň je celkom OK, ani teploty už nemá.

mimika4408
12. máj 2011

@monnaa skrabe sa aj ked ho natries tym mliekom??

monnaa
13. máj 2011

@mimika4408 - natieram aj tým mliečkom ,ale už je to OK, na noc som dala 20 kvapiek Fenistilu a spala celú noc 🙂 . Už je to stále lepšie a lepšie , ráno ju chvíľu omočím vo vode so sódou bikarbónou a repíkom, dnes som dokonca nedala ani Fenistil a ni ničím nenatrela / nechcela / a vôbec ju to nesvrbí. Tak dúfam, že nové pupáky sa už nevyhodia a mladší syn to nejak tiež prežije, teda ak sa nakazí . Ešte raz ďakujem moc za tie všetky rady, mne to moc pomohlo, možno aj vďaka homeo je to teraz lepšie 🙂

zdenka821
19. máj 2011

aky pomer vody a sody bicarbony sa dava do kupela, dakujem

evi55
19. máj 2011

@zdenka821 v lekárni majú aj ten hypermangán a je to lacné, pár centov, to sa dáva na kúpeľ kiahní a dezinfikuje to, ale len minimum, aby sa troška zafarbila voda na ružovo

luba142
20. máj 2011

ahojte ja som teraz dceru ma kiahne od soboty natierala len mliekom z lekarne a davala Dithiaden, lebo ma 7 rokov a tam uz je vraj fenistil slaby tak nam povedal dr., svrbelo ju to len 4 dni potom uz nie, tvoria sa jej uz chrasticky a z novych su len take male ako stipance takze asi uz to prechadza...teraz mam obavy kedy to mam cakat u mladsej kedze mame 3.6. cestovat prec 😝 😝

monnaa
20. máj 2011

Ahojte, tak moja staršia je už OK, vďaka za všetky rady 🙂 . Ja tiež čakám, kedy to dostane mladší syn, vraj najideálnejší priebeh majú kiahne v období 3-5 rokov , tak uvidíme....
@zdenka821 - ja som dávala tak od oka : do malej vaničky / takej tej klasickej / istú vodu a do nej cca 4 poliev. lyžičky sódy bikarbóny. Nám to dosť pomohlo pri svrbení.

luba142
29. máj 2011

tak sa opat pridavam,uz ma kiahne aj mladsia dcera 🙂

monnaa
31. máj 2011

@luba142 - tak my sme na tom podobne, najskôr mala staršia, o 2 týždne dostal mladší, už sme dúfam z ale najhoršieho vonku 😝 , držím palce, aby ste to čo najlepšie zvládli !

luba142
1. jún 2011

@monnaa no snad 😝, tuto noc sme nespali, natieram ju Tanno-hermalom, a daavam fenistil

monnaa
1. jún 2011

@luba142 - my sme mali tiež zopár neprespatých nocí, dávam podobne ako ty Fenistil, Tanno - hermal a ešte aj homeopatiká podľa rady od mimika 884 : RHUS TOXICODENDRON 15CH (2-3 X 4GRANULKY), MEZEREUM 15CH (2-3 x 4granulky), SULFUR 15CH (1X5GRANULIEK) , každý druhý deň kúpem v sóde bikarbóne ( pomáha proti svrbeniu ) , jasnačka že vitamíny / C, B / a myslím že je to celkom OK, teda že to svrbenie nie je až také strašné. Už máme len chrastičky, ktoré sa pomaly odlupujú 🙂

evina34
10. jún 2011

Moja 13 mesac. dcera dostala kiahne /trapime sa s tym od soboty/, a az dnes nam skoncila teplota.../ teda aj vysyp dufam.../ma toho strasne vela/. Chcela som sa opytat, ci sa aj vasim detickam spravili hrcky na hlave? Nahmatala som jej ich za usami a v strede hlavy /asi 1.5 cm/ ..koza je na pohlad nezmenena , ale pri dotyku je citit hrcky...Neviem, ci su to nejake kiahne co nevysli.../ a caka nas dalsi vysyp/, alebo je to nieco vaznejsie...

monnaa
10. jún 2011

@evina34 - tie hrčky budú pravdepodobne zvačšené uzlinky, moje obidve deti to mali tiež a postupne sa im zmenšujú, ak si ich predtým nehmatala a teraz áno, sú pohyblivé, tak sú to na 100% zápalovo zvačšené uzlinky , nemusíš sa báť, je to reakcia organizmu na zápal v tele a postupne sa budú zmenšovať. Moja dcéra ich mala pod bradou a za ušami, syn skôr na záhlaví.

evina34
11. jún 2011

@monnaa , dik za odpoved, trosku si ma ukludnila... {moja ich ma za usami a na zahlavi}...ale zatial nemam dojem, zeby sa nejako zmensovali ...urcite to chce viac casu...Inac, stale som si myslela, ze male deti nie su az take obsypane...ale to bol hlboky omyl, len na hlave ma Veronika mozno 100 vyrazok {kedze ma velmi malo vlaskov, normalne ich vsetky vidim}, niektore tie kiahne maju aj 1.5 cm...na telicku sa nam to uz pekne hoji...ale ta hlava, des...{nam pomaha kupel v ovsenych vlockach}...len neviem co na tu vlasovu cast vymysliet...

monnaa
11. jún 2011

@evina34 - neboj sa, tie uzlinky sa nezmenšia ihneď, ale možno to potrvá aj pár týždňov. Aj nám sa vo vláskoch hojili vyrážky veľmi pomaly, ale zas až toľko sme ich tam nemali. Staršia mala celkovo cca 150 vyrážok / rátam celé telo / a mladší asi 200. Potierala som ich tanno - hermal lotio a v noci občas postriekala Tantum verde sprejom, ak boli nekľudní. Ja som to konzultovala aj s infektológom a on mi povedal, že je to veľmi individuálne ako kiahne prebiehajú u detí, niekto má 2 vyrážky, iný 500 a viac....každý organizmus je iný. Doporučil mi, že ak by bol priebeh u syna / 21 mesiacov / ťažký, tak prakt. lekár mi môže predpísať Zovirax sirup / antivirotkum /, ale chvalabohu sme nepotrebovali, on je ešte kojený, tak možno aj preto to prebehlo celkom fajn.

evina34
12. jún 2011

@monnaa ...zrejme kojene malicke deti /ak matka prekonala chorobu/ nemaju az taky katastrofalny priebeh...Mne dokina predpisala dithiaden /kedze po fenistil kvapkach bola mala nenormalne podrazdena/...tak davam denne 3x stvrtku tabletky /davala som dva dni/...dnes uz len pred spanim stvrtku...zajtra uz chcem bez tabletky ...tak budem sledovat tie hrcky, ci sa zmensuju.../som zvedava dokedy budeme tvrdnut s kiahnami doma /niekde som citala, ze niektori maju po 2 tyzdnoch koniec...to nas pripad urcite nebude...len aby sa to nenatiahlo na cely mesiac...v tychto horucavach...katastrofa/

misulienka
12. jún 2011

moja mala ich dostala presne pred dvoma tyzdnami.Natierala som ju pudrom a potom aj fenistilom a davala som jej dithiaden.No prve tri noci boli strasne.Nespala vkuse sa skrabala.Na druhy den dostala aj teploty 39 a nastastie ich mala dva dni.Ona mala strasne vela na tvari, len oci jej tam svietili a na krku. No po troch dnoch ju nic uz ani nesvrbelo a uch nechcela ani natrierat.No hned jej to zacalo pekne miznut.Po tyzdni sme boli na kontrolu a doktorka povedala ze uz moze aj von, ze to uz nenakazi nikoho.Este ma par chrastičiek ale zajtra už pojde do skolky.Takže my sme boli doma 2 tyzdne.

sakura77
14. jún 2011

no,tak toto prave prezivame aj my,synovi som to nasla v piatok vecer..ma toho strasne ale fakt ze strasne vela,aj v hlave,uchu,no vsade,prve 3 dni aj horucky boli,hlavne v noci,od vcera koonecne lepsie,ja od zaciatku natieram 3krat denne s tantum verde a davam fenistil kvapky a vobec sa neskrabe ani nehovori zeby ho to nejak svrbelo,akurat parkrat som ho zastihla ako sa hrabe vo vlasoch-ma aj tam a ma hrozne huste vlasy,tam sa nedostanem s natieranim,od vcera uz ma vacsinu take zaschnute,tak snad je to uz na dobrej ceste...no a samozrejme lieky od horucky,ked mal...no a teraz cakam kedy sa to prejavi mladsej,ach jooo ☹

misulienka
14. jún 2011

no tak my sme ich mali aj v ústach