Ovčie kiahne u 4,5 mesačného bábätka. Nie je to skoro?

eva4444
22. okt 2007

ahoj.
v sobotu mame ist kus svokrovcom na dlhsie. mame male 4,5 mesacne babetko. v rodine sa vyskytli ovcie kniahne (nie priamo svokrovci), moja neter a synovec ich pred par dnami dostali. kedze sa casto navstevuju (teraz asi nie ked su deti chore) ale svagrina beha kazdy den 3x ku nim a naspat, sa bojim aby maly sa nenakazil. ja viem ze je lepsie ked to ma dieta ako dospely, ale 4,5 mesiaca mi pride este skoro 😒 neviete ake je riziko?

danielik79
28. dec 2010

@vejula ked sa bojíš dávať olejček skús kúpiť v lekárni ten tekutý púder je dosť hustý a vonia tak mentolovo je bežne dostupný len si treba pýtať priamo na kiahne.To ti verím že na 8,5 mesiaca je ti dosť živý .Ja by som ho pri kúpaní asi len posadila do prázdnej vcaničky a zarobenú vodu z hypermangánom do druhéj nádoby tak aby som mohla namočiť handričku a priložiť malému na telíčko tak by mala aspoň ako takú istotu že nebude špliechať .Samozrejme že by som miestnosť dobre vykúrila.

vejula
28. dec 2010

@danielik79 vdaka, vyskušam to veru tak 🙂 😉

danielik79
28. dec 2010

@vejula pri našich deťoch treba len škúšať .Ja tiež teraz lietam s deťmi po dr ale to je zas iná téma .Tak sa pekne uzdravte.

vejula
28. dec 2010

@danielik79 dakujem aj vy sa uzdravte, nech lekarov už tak skoro nenavštivite 😉

andika10
29. dec 2010

@sanym diky, bola by som aj rada,keby sme to mali za sebou

sanym
29. dec 2010

@vejula nám pomohli proti svrbeniu Švédske kvapky - nakvapkala som na tampónik a jemne prikladala - môže sa aj na tvár a do vláskov a potom na mokvajúce vyrážky Tanno-hermal lotion (je to také telové mliečko, nepáchne - ale nesmie sa používať na tvár). Radil to niekto dávnejšie v tejto diskusii a nám to fakt pomohlo. Tekutý púder by som nedávala. Skoré uzdravenie drobčekovi. 😉

vejula
29. dec 2010

@sanym vdaka.. svedske kvapky su dobru napad... to je taky všeli 🙂 ek

junovka
31. dec 2010

@sanym
@vejula ja som svedske kvapky pocas ovcich kiahni uzivala detickam len na pisulu 🙂

zuzkap2
1. jan 2011

aj my mame kiahne pred dvoma tyzdnami ich starsi syn doniesol so skoly, od vcera je vysypany aj mladsi syn a dnes sa uz vysypala aj malicka, ktora ma necele dva mesiace ☹
mali ste niektora tak malicke babatko s kiahnami? ako to znasali?

danielik79
1. jan 2011

@zuzkap2 naša ked sa vysypala mala 3 mesiace ako som písala a znášala to v celku dobre .Bola ti ju už kuknúť dr alebo to neháš na pondelok?Naša bola vysypaná na 80% z telíčka .Trochu si došúchala aj chrbátik ale žiadna jazva jéj nezostala .Dr jéj predpísala fenistil a kázala tekutý púder .Horučky mi vôbec nemala .

zuzkap2
2. jan 2011

@danielik79 vcera som volala s nasou dr. a kazaa i davat fenistil, ten nastastie mame lebo nam ho predpisala koli soplikom, ktore nas uz dva tyzdne trapia a natierat ju pudrom a mame sa zajtra prist ukazat. Moja zatial nieje az tak vysypana ma asi 5 pupancekov na brusku ale zato na hlavicke, krku a zadocku ich ma dost. a je bez teplot co dufam ze ju aj obidu

danielik79
2. jan 2011

@zuzanap2 prečíjaj trošku v predšie radila som tam hypermangánový kúpel fakt to dobre zaberá len to nesmieš rozotierať ked ju mývaš .Pri utieraní len uterák alebo plienku prikladaj a nešúchať.Prajem skoré uzdravenie .

sanym
2. jan 2011

@zuzkap2 My sme oblievali roztokom sódy bicarbóny - 1 pol. lyžica na 2 litre vody (pomáhalo to proti svrbeniu). A tekutý púder sa vraj najnovšie už nedoporučuje. Nám pomohlo Tanno-Hermal lotio a vo vláskoch a na tváričke švédske kvapky. Skoré uzdravenie drobcom - u nás staršiemu synovi už pomaly chrasty odpadávajú a čakám či kiahne dostane aj menší - ale predpokladám, že áno.

sanym
7. jan 2011

Ahojte. Chcem sa spýtať, či máte niektorá skúsenosť s extrémnym výsypom po celom tele. Staršiemu synovi už opadávajú posledné chrasty - uňho boli kiahne celkom v pohode, ale v pondelok začali mladšiemu a to je úplne hrozné. Je obsypaný úplne všade, vrátane očí, uší, nosa, úst plus celá hlava, tvár, telo dokonca aj chodidlá. Strašne ho to svrbí a vôbec nič mu proti tomu svrbeniu nepomáha - ani fenistil, dithiaden, sóda bic. Natierame s Tanno-hermal lotio a hoci staršiemu synovi to veľmi pomohlo tentoraz nič. Som už úplne zúfala, celé noci nespí, plače a škrabe sa a nijak tomu škrabaniu nedokážem zabrániť. Aj teploty má už piaty deň. Neviete mi niekto poradiť čo by som ešte mohla skúsiť, aby sa mu uľavilo a mali ste niekto pri kiahniach tak dlho teplotu? Lebo starší syn mal teplotu len tri dni a potom už bolo dobre.

alami
7. jan 2011

@sanym my sme boli na tom úplne rovnako, starší v pohode a malý katastrofa. Keď som myslela, že už sa mu nemajú kde ďalšie vysypať, tak ráno mal dvojnásobný počet, pohľadaj do zadu v tejto téme, písala som tu všetky moje skúsenosti. Nám pomáhalo striekanie tantum verde + som dávala homeopatiká proti svrbeniu. Nezávidím. Prajem skoré uzdravenie.

sanym
7. jan 2011

@alami ďakujem a neostali malému jazvy? Lebo môj to má hrozne rozškriabané a neviem si predstaviť ako sa to zahojí keď sa stále škrabe. Nedokážem mu nijak vysvetliť, aby to nerobil. ☹

alami
7. jan 2011

@sanym strana 4 a 5 - našla som

zostali mu jazvy, však on to mal katastrofálne, to sa nedá ani predstaviť aký on bol. Mal 7 mesiacov a bol takmer plne kojený a takéto kiahne - ležal bez pohybu, pozeral do stropu, nevládal už ani plakať.
Dr mi povedala, že koža sa obnovuje, že mu isto nič nezostane, ale má jazvy na tváričke - zo 3 také výraznejšie a chrbátik má bodkovaný - hlavne tak na krížoch, teraz to na bielej koži nie je tak viditeľné, ale myslím si, že keď bude opálený,. tak to riadne vystúpi ☹ no ale čo narobím. Teraz má 3 roky - teda ten odstup už je dosť dlhý...myslím, že mu to už zostane.

alami
7. jan 2011

našla som foto, chrbátik malého - toto nebolo najhoršie štádium, potom som ho už ani nefotila ☹ mal ich všade, aj na dlaniach, viečkach, chodidlách...čo sa vraví, že tam ani nebývajú

miruska15
7. jan 2011

@sanym tak taketo kiahne sme mali aj my a skoncili sme na ANT. katastrofa malu to uplne znicilo

miruska15
7. jan 2011

a jazvy zostali s tych prvych tie boli najvatsie ale nastastie ich ma vo vlaskoch

sanym
8. jan 2011

@alami júj tak to je fakt hrozné na tej fotke. Môj ich má trochu menej, ale zato sú obrovské - niektoré majú priemer hádam aj 2 cm. Maroško je drobný a vyzerá to na jeho malom telíčku fakt strašne.
@miruska15 a mali ste aj teploty? Mňa by zaujímalo, ako dlho môžu trvať teploty pri kiahňach? Čítala som, že keď sa vysypú všetky vyrážky teploty by mali skončiť. Starší syn to mal presne tak - po troch dňoch bolo po teplote. Ale mladší má teplotu už šiesty deň, hoci nové vyrážky sa mu už druhý deň nevyhadzujú. Nie je už vysoká (je do 38 st.), ale predsa tak neviem či je to normálne.

kaja73
8. jan 2011

@sanym Davaj mu vysoke davky C vit.na to sa zabuda aj sa to podcenuje.tak 70-100mg na kg vahy dietata ,rovnomerne rozdel počas dna do menšich davok.Dobry je DM kovy praškovy čisty C vit,Neobsahuje žiadne ine primesy.Ja ho davam aj mojmu mladsiemu synovi.

miruska15
8. jan 2011

@sanym my sme mali tiez dlho ale ja som to nevydrzala a sla som s nou na pohotovost.zrovna tam bola nasa Dr. a ta ked ju zbadala sa zhrozila.Teploty mozu byt aj ked sa kiahne navyrucuju.dala nam Ant. boli velke tiez a strasne vela

sanym
8. jan 2011

@miruska15 Ant. sú antibiotiká? A prečo vám ich dala keď kiahne sú vírus?

sanym
8. jan 2011

Rozmýšľam, či to nemôže byť nejaká pridružená bakteriálna infekcia k tým kiahňam keďže to má také rozškrabané. Myslíte, že keď tie teploty neprestanú, mali by sme ísť k lekárovi? Možno v takých prípadoch sa dávajú ATB?

miruska15
8. jan 2011

@sanym ano antibiotyka.ano malej sa zapalili s toho skriabania a dostali sme Ant.ja by som sla moju malu tak oslabili ze sme sa s nich spametavali 3 roky a to nekecam.imunitu mala taku slabu ze mala rok v kuse Ant. az ked som splacom Dr. povedala nech s nou nieco robi tak si vies predstavit ako mi bolo.a nepomohlo nic musela sa s toho dostat.

sanym
8. jan 2011

@miruska15 Tak keď sa mu to do pondelka nezlepší, zavolám nášmu lekárovi. Ďakujem.

alami
8. jan 2011

@sanym ak má tie telpoty dlhšie, môže byť, že sa mu k tomu niečo pridružilo, ja by som ho išla ukázať, budeš spokojnejšia
my sme to mali také hrozné, že nám na infekčnom navrhovali nejaké lieky na zastavenie priebehu celých kiahní, ale tým by si nevytvoril protilátky a mohol by ich dostať ešte raz, tak to som odmietla, som povedlala, že kiahne teda nikdy viac ☹

andika10
15. jan 2011

prosim Vas ako dlho musíme sedieť doma s dcerou keď ma ovčiekiahne? ani na prechádzku sňou nemôžmeisť von? Už ma kiahne týždeň ☹

sanym
15. jan 2011

@andika10 pýtala som sa to isté kúsok vyššie. 😉 My sme išli von až keď chrasty opadli, takže asi po 18 dňoch.