Ovčie kiahne u 4,5 mesačného bábätka. Nie je to skoro?

eva4444
22. okt 2007

ahoj.
v sobotu mame ist kus svokrovcom na dlhsie. mame male 4,5 mesacne babetko. v rodine sa vyskytli ovcie kniahne (nie priamo svokrovci), moja neter a synovec ich pred par dnami dostali. kedze sa casto navstevuju (teraz asi nie ked su deti chore) ale svagrina beha kazdy den 3x ku nim a naspat, sa bojim aby maly sa nenakazil. ja viem ze je lepsie ked to ma dieta ako dospely, ale 4,5 mesiaca mi pride este skoro 😒 neviete ake je riziko?

dana33
19. jún 2011

@misulienka ahoj,tak toto ma zaujima,ked su kiahne aj v ustach,je dobré kloktať niečim,viete mi poradit čo je najvhodnejšie ? hlavne vaše skusenosti s vysevom v ustach,vdaka.

misulienka
19. jún 2011

@dana33 no tak nám doktorka povedala že jej mám dať kloktať repíkovy alebo harmančekovy čaj, ale mala to vobec nechcela kloktat.Tak som jej nedavala nic a zmizlo jej.Ale na tie v ustach sa velmi nesťažovala.

dana33
20. jún 2011

@misulienka Ďakujem.

zuzka1111111
22. jún 2011

ahoj nikolette nasa mala ma tiey take pupence nevies co to moze byt odpis prosim dakujem

mima22
13. aug 2011

ahojte,
mala ma kiahne dnes sme boli na pohotovosti.ma to odvcera a ma asi 30pupakov ma to take vodove
ked su kiahne tak sa vysype vzdy cela alebo sa aj nemusi?
teplotu nemala vobec

petot
14. aug 2011

@mima22 Závisí od priebehu. Keď choroba napreduje, pupáky pribúdajú. Niekedy počas celého ochorenia vzniknú povedzme 3 pupáky, niekedy 500 a viac. Mojim deťom keď zabrali efektívne dávky vitamínu C, tak pupáky ubúdali rýchlejšie než stihli dozrieť. Počet pupákov teda zrejme závisí najmä od toho, do kej miery telo infekciu zvláda alebo v akom stave je imunita.

mima22
14. aug 2011

@petot dakujem
zajtra idem malu ukazat doktorke dnes som volala na pohotovost a povedali ze ak ich bude mat tak malo tak ju mam ist dat ukazat ze ak su to nahodou tie kiahne neni aby sme nesedeli zbytocne doma

kamajka
30. dec 2011

Ahojte no ja sa tu neviem nikde preklikat, kam dam tam je vsetko zamknute, hlavne,ze admin odporuca na temu ktora je tiez zamknuta 😖 😠 😕 . Ja sa chcem len opytat ak niekto viete mozu byt ovcie kiahne aj bez teploty? Maly sa mi pred dvooma dnami vysypal, boli sme aj u dr,ale ta nevedela jednoznacne povedat, co to je ci to maly nema z jedla ci to nie je alergicka reakcia. Len mne sa to dako nezda nema vyrazok vela ale vsetky nakomplet su zahnisane, ani sa za dva dni viac nevysypal,mozno tak o dve - tri vyrazky ma viac.

Diky

blovitc120
30. dec 2011

@kamajka ovcie kiahne uplne v pohode mozu byt bez teploty.

alla6701
30. dec 2011

Ovčie kiahne sú to v prípade, ak sa vyrážky nachádzajú aj vo vlasatej časti. Ak nie, potom sú to iné vyrážky. A teplota by mala byť aspon 1-2 dni .

blovitc120
31. dec 2011

@alla6701 vobec to nemusi byt tak, poznam x deti, ktore kiahne prekonali bez teploty a niektore z nich mali 8-20 vyrazok. Preco by kazdy priebeh choroby mal vyzerat ucebnicovo?

mysiatko1
16. jan 2012

Ahojte, tak my sme 30.12.11 išli s malou na pohotovosť v BA, lebo sme na nej našli dve bodky, akoby štipance na chrbátiku a jeden na ušku (tento bol aj zapálený), na pohotovosti nás poslali na ušné, kde nám povedali iba to, že máme ísť k pediatrovi a nechať sa poslať na kožné, tak sme išli... U pediatra sme čakali cca 3 hod., konečne sme sa dostali na rad a doktorka nám iba povedala, že je to nejaké herpesové ochorenie ale, že vylučujú sa kiahne a vraj máme prísť na druhý deň, úkázať sa na kožné, zatial natierať framykoinom. Tak sme išli domov (v podstate nám nič nepovedali). Na druhý deň 31.12.2011 (silvester 🙂 sme prišli na pohotovosť na to kožné a hneď na recepcii nám povedali, že kožné má dovolenku do 2.1.2012 a že nám včera dali zlú informáciu. Tak sme opäť išli k pediatrovi. Dnes už bola iná smena, takže táto pani doktorka hned malej dala zobrať krv, pozrela s správu svojej kolegyne z minuleho dna a zhrozená vylučila to herpesove ochorenie, lebo vraj toto ochorenie môže mať iba pacient, ktorý už prekonal ovčie kiahne a tie naša mala 9 mesačná dcerka ešte nemala. Nasadila nám preventívne nejake antibiotiká, lebo si myslela, že sa jedná o nejakého streptokoka. A ešte nás poslala na infekčné, kde konečne zobrali malej aj výter z toho zapalene ložiska v ušku - zavolať na vysledky sme si mali v utorok 3.1.2012. - VULÚČILI KIAHNE!!!
Takže naše 9 mes. malá brala antibiotika cca 5 dní na nejakeho streptokoka, nevedeli sme čo s nou je - nevedeli to ani lekári, strávili sme dokopy 2 dni na pohotovsti a nakoniec sa v utorok ked som si zavolala na vysledky z výterov zistilo, že má naozaj ovčie kiahne. 🙂 Malá mala iba 3 kúsky, žiadne teploty a chodili sme s nou aj von (do kočíka poriadne obliecť aby sa nezachladila) aby bola na čerstvom vzduchu, trvali cca 3 tyždne uplne odpadnutie a zahojenie chrastičiek, nepotierali sme ich ničím a normálne sprchovali ale bez mydla.
A aby bola sranda vo štvrtok som sa vyhádzala ja úplne všade, dala som si na to púder -uplna hrôza, už si na ne nedavam nič a celkom sa hoja... a iba pre info OVčIE KIAHNE SOM Už PREKONALA V DETSTVE A BOLA SOM RIADNE VYSYPANA!! MAM ICH Už DRUHY KRAT!!! 🙂

blovitc120
16. jan 2012

Nechápem, ako môže nejaký lekár dať malému dieťaťu PREVENTÍVNE antibiotiká bez CRP a teploty (aspoň som sa o nej nenedočítala) a ako usúdila, že je to streptokok 😲. Mimochodom mne osobne by v živote nenapadlo ísť na pohotovosť s dieťaťom, ktoré má 3 vyrážky 😕

bartokami
18. jan 2012

sme už po inkubačnej dobe ..čim potierať,aby sa lepšie hojili jazvy po kiahnah(su už len červene bodky,ale chcela by som aby už boli preč..hlavne na tvaričke)vdaka za rady 🙂

alla6701
1. feb 2012

Ovčie kiahne môžu byť len raz za život, potom sa vytvárajú protilatky proti tomuto ochoreniu. Zrejme sa v detstve nejednalo o ovčie kiahne.

katinka201
10. feb 2012

ahojte, moja 10 mesačná dcéra má kiahne, a je hrozne vyhádzaná až brutálne hlavne na tváričke a vo vláskoch, je to normálne? A ešte sa chcem spýtať malá sa škrabla o moju retiazku a rozškrabla si vodový pluzgier, vadí to? Nemôže dostať nejakú infekciu? Díky

petot
12. feb 2012

@alla6701 Pri kiahňach je možná aj repríza 😉

janula_nz
13. feb 2012

@katinka201 my tiez bojujeme akurat s kiahnami. mala bude mat dva roky a je straaaaaaaaaasne vyhadzana. tvar, vlasy proste vsetko ale najhorsie to ma tam, kde ma plienku. aj 40st. horucky ma. nam povedali na pohotovosti vcera, ze teraz ked si to rozkriabe, zostanu jejjazvy....vcera sa vyhadzala

jankasramka
11. apr 2012

@petot ahoj, este k tym kiahnam sa chcem spytat lebo pises ze niektore pupaky nestihli dozriet to znamena ze sa vam urobili len tie cervene bodky a tak to aj zostalo bez "bieleho v strede"? lebo mne sa toto zdalo divne ze najprv malo zo 3 vyrazky "ukazkove" a teraz mu vyskocilo par ale akoby sa zastavil ich "vyvin" tak som zapochybovala ci ide o ovcie kiahne. je ich malo a navyse ani teplotu nema.
vit c mu podavam uz dlhsie takze si myslis ze to moze byt aj vdaka tomu'? existuju nejake studia o tom ci je to len tvoja skusenost?
vdaka

petot
11. apr 2012

@jankasramka Áno, keď sme nasadili Cčko v efektívnych dávkach, tak pupáky prestali dozrievať; tak ako sa predtým rýchlo zjavovali nové, takmer pred našimi očami, tak isto rýchlo začali zrazu rovno miznúť, tiež takmer pred našimi očami. Iba tie prvé, ktoré už boli postúpili do štádia chrastičky, ostali a vyhojili (stratili) sa ako posledné po tých 4-5 dňoch - toľko trvala choroba. Deti sa neškriabali, boli plné života, aj teplota s Cčkom okamžite ustúpila.

Neviem, či som to aj niekde čítal takto do detailu opísané, no Dr. Klenner liečil ovčie kiahne vitamínom C celkom bežne do 72h, pravda, on používal injekcie, pretože mal skúsenosť, že u niektorých detí ústne dávky nezabrali. Nuž, nám zabrali aj ústne dávky veľmi dobre 🙂

jankasramka
11. apr 2012

@petot co znamena efektivna davka,kolko mg ? a v akej forme podat pre 20mes. dieta? ja mu totiz podavam denne kvapky s vit. CDE ale nemyslim ze je tam toho Ccka postacujuce mnozstvo...

petot
12. apr 2012

@jankasramka Pozri kapitolu "Osobné skúsenosti" > "Ovčie kiahne" (strana okolo 325), tam je to všetko opísané podrobne 🙂 http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

jankasramka
12. apr 2012

@petot ok, vdaka 🙂

peta1510
12. apr 2012

@mysiatko1 my sme mali herpesove ochorenie ako 1,5rocny a to predtym ziadne kiahne nemal.Tusim to maju nastudovane 😀

peta1510
12. apr 2012

@katinka201 Je to mozne,moj druhy syn mal rok a mesiac,ked ich dostal a mal ich strasneeee.40 stupnove teploty,a svine boli vsade,v ockach,uskach,cela pusinka,to bolo nieco hrozne,som sa neplakala s nim.Boli sme zreli na nemocnicu.Preto ked sa povie kiahne,uz mi vsetko stoji dupkom.A vobec nie je pravda,ze cim mladsi,tym lepsie.Starsi syn ich dostal prvy ako 3,5 rocny a ten bol uplne v pohode,dokonca ich vobec nemal vodove.Len cervene a bez teploty.

peta1510
12. apr 2012

@blovitc120 Presne tak,moj starsi syn nemal vobec teplotu a mladsi mal 40tky. ☹

mariamayi
9. máj 2014

Babenky poradte ..teraz som zistila, ze 5 mesacny syn ma ovcie kiahne. Chytil ich presne po dvoch tyzdnoch od starsieho 5 rocneho. Co mu mozem dat..Mozem potierat betadine? A kolko kvapiek fenistilu ..Nasa DR. uz teraz neordinuje.Vdaka za rady.

susann83
16. máj 2014

Ahojte! Potrebujem poradit. Zajtra mame ist na oslavu narodenin. Kamoskina dcerka ma od stredy kiahne. Mala na oslave nebude. Ale mozu jej rodicia preniest infekciu na moje deti a manzela????

jonki
16. máj 2014

@susann83 pokial mi to bolo spravne vysvetlene/resp ako som dobre pochopila....virus kiahni moze prenasat len ten kto ho este neprekonal. teda ak ste ho prekonali tak ho neprenasate...ale zaujima ma nazor inych co ti odpovedia 😉

susann83
16. máj 2014

@jonki vdaka za odpoved. Aj ja tak viem. Len nerada by som riskovala, deti maju 3 roky a druhy 8 mesiacov a myslim ze manzel ich tiez nemal :((