Ovčie kiahne u 4,5 mesačného bábätka. Nie je to skoro?

eva4444
22. okt 2007

ahoj.
v sobotu mame ist kus svokrovcom na dlhsie. mame male 4,5 mesacne babetko. v rodine sa vyskytli ovcie kniahne (nie priamo svokrovci), moja neter a synovec ich pred par dnami dostali. kedze sa casto navstevuju (teraz asi nie ked su deti chore) ale svagrina beha kazdy den 3x ku nim a naspat, sa bojim aby maly sa nenakazil. ja viem ze je lepsie ked to ma dieta ako dospely, ale 4,5 mesiaca mi pride este skoro 😒 neviete ake je riziko?

hanka274
9. aug 2010

@alami ja som to pocula prvykrat, preto som napisala moj prispevok.

moko123
3. dec 2010

Ahojte chcem sa spýtat Lilinka mala 4 vyrážky a doktorka to identifikovala ako kiahne už je tomu skoro týžden a žiadna iná sa jej nevytvorila myslite že to môžu byť kiahne? Prvý den mala 37,5 ale má aj soplík? aký máte nato názor:??

moko123
3. dec 2010

Ahojte chcem sa spýtat Lilinka mala 4 vyrážky a doktorka to identifikovala ako kiahne už je tomu skoro týžden a žiadna iná sa jej nevytvorila myslite že to môžu byť kiahne? Prvý den mala 37,5 ale má aj soplík? aký máte nato názor:??

darinkal
14. dec 2010

no ja tiez prispejem,moj muz dostal kiahne nedavno ,mal ich 6 dni a dokopy asi do 50 vyrazok,a nenormalne hladky priebeh,nic ho nesvrbelo,akurat s a stazoval ze ho bolia svaly na ramenach ,to bolo vsetko,takze neviem teda ,ze ci to znasaju lepsie deti ale bo dospely,lebo take kiahne ako mal manzel by chcel mat asi kazdy,ja som mala ako 5 rocna a bolo to strasneee no proste peklo, moj maly to doslal presne po dvoch tyzdnoch ako to mal manzel , maly ma 2 rocky a 4 mesiace ,ale este nerozprava ,necgce sa mu ,tak mi nevie povedat ,ze ako mu je a to ma tie z hneva ,bola by som radsej keby to mal starsi ,aby vedel povedat co ho boli a tak.,maly to ma od soboty cize 4 den, v noci mal uz aj zvysenu teplotu,a uz ho to zacalo aj svrbiet, je strasne vyhadzany, a strasne sa bojim aby nedajboze nenastali niake komplikacie, a mozno by som bola radsej keby to mal ako dospely, no ale teraz to musime iba pretrpiet a modlit s a aby to rychlo preslo,aj ,ked viem ,ze ked som bola mala tak mama ma pocas kiahni vobec nekupala,ze vraj sa to nesmelo,tak neviem ,ja mam z toho kupania tiez zmiesane pocity,bojim sa aby neprechladol niak pri kupani,

sanym
18. dec 2010

Ahojte. Nie je tu niekto kto práve bojuje s kiahňami u detí? Môj starší syn ich má od včera.

momka
18. dec 2010

@sanym Hlásim sa, u nás bojuje s kiahňami môj starší syn, má ich od stredy. Pred 3 týždňami ich mal mladší 6-ročný, on bol v poode, dokopy 50-60 vyrážok na celom tele, zo školy chýbal len 5 dní. Ale starší to má teda poriadne, hádam na samotnej tvári má viac ako menší dokopy. Má vysoké teploty, včera 39,5°C, boli ho hrdlo, uši, dokonca z ucha mu niečo vytekalo...proste hrôza. ☹
Ako to znáša tvoj Matúško?

sanym
18. dec 2010

@momka ahoj. Juj, tak to je fakt hrozné. Ono sa hovorí, že čím je dieťa staršie tým horšie znáša kiahne. Matúško ich má len od včera a zatiaľ má len asi osem vyrážok, ale postupne pribúdajú a strašne svrbia. Mm som vyslala do lekárne, ale nič z toho čo tu baby radili nemajú tak som potrela švédskymi kvapkami a večer ho oblejem roztokom Hypermangánu. Jednu vyrážku na bruchu sa mu už podarilo rozškriabať, má to zapálené. Teplotu má okolo 39. Čím to potierate?

kaja73
18. dec 2010

@sanym nam pomohol TEA TREE olej.Ziaden puder.Davaj aj C vit.50-100mg na kg vahy.

sanym
18. dec 2010

Kočky, prosím vás môžem malého dnes večer v sprche obliať roztokom hypermangánu, alebo prvé dni vôbec nenamáčať do vody?

petruska77
18. dec 2010

@sanym
my sme kupali 3x denne vo vanicke, do ktorej som dala trosku hypermanganu, aby voda zruzovela, nesmie byt fialova... vyrazky sa potom rychlo vysusili... to, ze sa nesmie kupat pri kiahniach je prekonany mytus 😉

sanym
18. dec 2010

@petruska77 ďakujem

macca5
18. dec 2010

ahojte,my sme už konečne nakonci,rátame posledné ktoré ešte držia.My sme kiahne dostali ,ked sme boli s inou chorobou v nemocnici.Malý mal oslabenú imunitu a priebeh kiahní bol katastrofa a to neprehánam.Strašne ho to svrbelo a vyhádzaný bol komplet,už sa to hádam ani nemalo kde vyhadzovať,skončili sme na infekčnom,vysoké teploty sme nijako nemohli znížiť,bral dokonca aj herpesín na zastavenie,no proste bola to hrôza.Nám dr.kázala sprchovať raz za den repíkom,no v nemocnici o tom ani počuť,skôr uznávali tekutý púder-aby ho to nesvrbelo a sušilo sa to.Každý má však na to iný názor,niekto je zastancom starej metody-nekúpať,niekto kúpe v sode bikarbone,hypermangane,niekto používa tantum verde sprej,proste každý ako uzná za vhodné. 😉

momka
18. dec 2010

@sanym nám naša doktorka kázala sprchovať viackrát denne, žiadne púdre a dala nám Fenistil tabletky. Ešte mimo toho sa kúpe v hypermangáne (kúpeľ trvá tak 3-4 min.) a na tvár používam Tantum Verde. Takto som liečila aj malého a nám sa to osvedčilo. 😉

petot
19. dec 2010

@kaja73 @sanym Nám pomáhali dávky vitamínu C cca 70mg/kg váhy každé 3-4 hodiny. Najlepšie bez umelých farbív a príchutí. Dôležité je veľa piť. Takéto dávky môžu byť nevhodné pri poruchách obličiek, metabolizmu železa/medi a vážnej deficiencii G6PD.

Žiadne špeciálne natieranie ani kúpanie sme nepotrebovali, chlapci sa na svrbenie nesťažovali, teploty len krátko na začiatku.

sanym
22. dec 2010

Ahojte. Chcem sa ešte spýtať, kedy sa môžme normálne osprchovať - myslím s mydlom a umyť vlasy a kedy môžme ísť von.
@momka ako sa drží synátor? Už je lepšie?

alami
22. dec 2010

@sanym vonku by sa mohlo ísť, keď sú všetky kiahne pod chrastami - teda vtedy by ste už nemali byť infekčný, ak ti ide o to, aby bolo dieťa na vzduchu a chcete sa ísť prejsť - nie medzi ľudí - môžete, ale pozor na to aby ti neochorel, nebehal, neuštval sa...nechoď do žiadnych nákupných centier a podobne, ide o to, že počas kiahní je dieťa oslabené a ľahko potom niečo chytí a môže sa to potom skončiť kadejak☹
sprcha v pohode celý čas, mydlo neviem ako, myslím, že ak to má pod chrastami, tak už je to asi ok

macca5
22. dec 2010

@sanym nám doktorka nedovolila ísť von s chrastami,vraj až keď odpadne posledná.Postrašila ma zápalom močových ciest a tak podobne.My sme malého občas niekam odviezli autom,aby mu nebolo dlho,ale vonku sme boli až dnes asi 10min.aj to len na dvore.My už nemáme na tele žiadne chrasty,iba vo vlasoch sa nám drží ešte asi 5,ale už som ho aj normálne zmývala a zatial v pohode.Z vlasov mu to ide strašne zle.Prajeme skoré doliečenie a všetkým krásne a veselé Vianoce. 🙂

momka
23. dec 2010

@sanym ďakujem za opýtanie od nedele bol už lepšie, teda to bol prvý deň, keď nemal horúčku, už len trochu zvýšenú teplotu a odvtedy sa má stále lepšie. Čo sa týka chodenia von, nám doktorka vravela 10 dní, malého pustila do školy na 13. deň, ale predtým bol víkend

vejula
28. dec 2010

Ahojte kočky. Tak my mame 8,5 mesiaca a dostali sme kiahne a pritom maly pije takmer len moje mliečko malo čo zje. Počula som nazor že kojene dieťa nemože dostať kiahne. Ako je teda možne že sme ich dostali??? Som z toho trochu zmatena 😖

katecameron
28. dec 2010

no az chodite po doktoroch alebo ste boli v styku s niekym kto ma kiahne tak sa necuduj ze maly ich dostal podla mna to je haluz ze kojene dieta nemoze dostat kiahne a cim skor dostane tym lepsie no nie tak sa vraví

alami
28. dec 2010

@vejula môj drobec bol malinký a plne kojený keď dostal kiahne, ktoré boli také strašné, že nám sestrička z detského vravela, že také kiahne ešte nikdy nevidela a boli sme odporučení ležať na infekčné. takže nad týmto sa moc nezamýšľaj. Dostane aj kojené dieťa. držím palce, nech máte ľahký priebeh, ako má väčšina takto malých a kojených detí

danielik79
28. dec 2010

@vejula ahoj kukni môj fotoalbum malá mi dostala kiahne ked mala 3 mesiace a to my dr tvrdila že novorodenci majú ochranné látky od matky do 3 mesiacov.Dostala ich presne ked mala 3 mesiace ☹ .

andika10
28. dec 2010

ahoj každému, mi sme boli s deťmi u kamošky a jej dcéra sa ten deň večer vyhádzala, máme šancu že sme to chytili? neak by mi to nevadilo, čim skôr tym lepšie,

sanym
28. dec 2010

@andika10 kiahne sú nákazlivé asi 48 hodín pred výsypom, takže ste sa mohli nakaziť. Inkubačná doba je asi 14 - 21 dní, môj sa vysypal na 16.deň odkedy prišiel do styku s nakazeným dieťaťom. Takže uvidíš zhruba o dva týždne. Nám už u staršieho syna pomaly končia a každý deň čakám repete s mladším. Ale aspoň to budeme mať z krku. Držte sa všetci spolubojovníci. 😉

vejula
28. dec 2010

@alami
@danielik79 vdaka za odpovede... maly to zatial zvlada fajn, snad to tak bude i nadalej... len ma to prekvapilo lebov šeobecne som počula že kojene detičky kiahne nechytia 😒
ozaj neviate ako často sa ma natierať ten teatree oil??? a to normalne že si dam par kvapike na prsty a vtrem na vyražky?

danielik79
28. dec 2010

@vejula pri maléj žiadny teatree oil som nepoužívala ale tekutý púder a fenistil .Celkom dobre to zabralo na 3 deň mi ju bola pozrieť dr a zhodnotila že bola vysypaná na 80% čo neni sranda .Poradila mi hypermangánový kúpel na 5deň čiže v nom len namočiť ale nešúchať a nerozotierať ,pri utieraní len prikladať uterák a v celku dobre to pomohlo lebo po 8dni už mala všetky kiahne zasušené.Inak ked by si malý aj strhol nejakú tú kiahňu tak ver tomu že sa mu pekne zahojí.Naša si došúchala kiahne na chrbátiku aj som si myslela že jej ostanú škaredé jazvičky ale po jazvičkách nemá ani stopy.Dúfam že vás to obíde bez teploty ako nás.Prajem skoré uzdravenie.

danielik79
28. dec 2010

@vejula inak ten teatree oil sa dáva priamo na kiahne a nerozotierať po tele lebo tým rozotieraním tie kiahne sa rozširujú .Najhoršie je to na hlavičke .Každú kiahňu len vybodkuj.

vejula
28. dec 2010

@danielik79 vdaka za rady, mne dala dokina aj ten hypermangan, len ma upozornovala na to že sa to nesmie dostať do očiek a on pri kupely strašne špliecha tak sa bohjim že si to šplechne do oči 😕 😖 neviem ako by som to mala spraviť...

danielik79
28. dec 2010

@vejula ja som na hlavičku použila handričku len namočenú v tom kúpeli a na tvar som namočila a poprikladala tak aby sa nedostal do očiek.Toho hypermanbgánu do kúpela daj len trochu lebo aj dosť farbí .

vejula
28. dec 2010

@danielik79 uhm vdaka, ja sa mu na hlavičku aj bojim ten olejček dvať, aby sa mu to nahodou nejako nedostalo do očiek navyše je to strašne aromaticke, či by mu to nevadilo ked by som mu to natierala na tvaričku

vejula
28. dec 2010

@danielik79 no lenže on ked sa začne vo vaničke prevracať ja nemam šancu ho nejako udržať je už velmi živý, ked raz trepne nohou do vaničky tak mame vodu až na stene 😅