Ovčie kiahne u 4,5 mesačného bábätka. Nie je to skoro?

eva4444
22. okt 2007

ahoj.
v sobotu mame ist kus svokrovcom na dlhsie. mame male 4,5 mesacne babetko. v rodine sa vyskytli ovcie kniahne (nie priamo svokrovci), moja neter a synovec ich pred par dnami dostali. kedze sa casto navstevuju (teraz asi nie ked su deti chore) ale svagrina beha kazdy den 3x ku nim a naspat, sa bojim aby maly sa nenakazil. ja viem ze je lepsie ked to ma dieta ako dospely, ale 4,5 mesiaca mi pride este skoro 😒 neviete ake je riziko?

tin007
22. júl 2010

@trixi mam (priamo ja) rovnaku skusenost, ako pise erikasadek; t.j. stipanec komara, ktory scervenej a napuchol do velkosti asi 5 koruny (viac ako 2 eurovka?) a bol bolestivy na dotyk. stavalo sa mi to vtedy, ked robili postreky proti komarom, tak som z toho vydedukovala, ze asi nie kazdeho komara to zabilo, ale v podstate tu komaricu iba otravilo a ona to preniesla na mna. tot moja teoria a skusenost

molka
22. júl 2010

Súhlasím s erikou, kúpanie v mori výrazne zlepšuje liečbu kiahní. Máme to potvrdené na dvoch prípadoch a dokonca nám to odporučila aj lekárka.

trixi
22. júl 2010

@erikasadek to je aj moj nazor, dedo ho vzal na ich farmu, kde maju susedia sliepky, zajace, prasce a ine zvery, od narodenia som tam maleho nevzala, pretoze mna tam vzdy nieco strasne pokusalo a mala som take kusance podobne Matkovym. Lenze som nemala taku reakciu. Vcera co mu nabehli vyrazky, tak boli bolave, nemohla som ich ani natriet, po vcerajsom a dnesnom kupani v mori sa to uplne stiahnute. Dnes ziadne dalsie bubaky. Som rada, ze sa kiahne nepotvrdili.

erikasadek
23. júl 2010

@trixi jej tak som rada ze som nebola znicena;. hned.. 😀 😉
moj syn mam taku rekaciu na hmyz ze to vyzera ako kiahne doslova par bubakov ako kiakne uplne naliaty s tekutinou a zvysok len bodky alebo velmi napuchnute .. 😠

doslova lekarkin zrak trebalo aby rozoznala.; teda u naj to bolo rychlo u mna skor to bolo vahanie. 😉

torxi som rada ze kiahne sa nepotvrdili. 😉
i ked ja stale podsuvam mojho syna ked su detis kiahnami a pot 😉 orka ma mala nie nie s anakazit teraz. ja osm za teraz ako ked bude velky ☹
@molka molka 😉 🙂

katka1981
23. júl 2010

Ahojte, nemam precitanu celu diskusiu ale zaujimal by ma nazor na ockovanie proti kiahnam. Ci ano, alebo nie. V septembri ideme do poradne a mame sa rozhodnut ci ockovat alebo nie. Dakujem.

trixi
23. júl 2010

@katka1981 ja som dala maleho zaockovat, ale teraz sa priklanam k nazoru, ktory je aj na MK dost rozsireny, ze kazde dalsie ockovanie je zataz pre organizmus dietata. Hoci na zaciatku som bola radikalny zastanca ockovania. Dnes po prestudovani problematiky nie som presvedcena o spravnosti zaockovania. Clovek sa meni, ziskava skusenosti.

chichaa
23. júl 2010

@katka1981 Očkovanie proti ovčím kiahniam nie je potrebné...je to ochorenie, ktoré deti predškolského veku pekne zvládajú, niektoré s pár vyrážkami, niektoré celé posiate, ale prekonajú to. Aj my sme ich prekonali. Snáď iba u detí s oslabenou imunitou alebo vo veľmi malom veku môžu mať s tým problém, ale ochorenie vo všeobecnosti nie je smrteľné!...Ja osobne dcérku nezaočkujem, ide o novú vakcínu, vedľajšie účinky ako aj samotná účinnosť vakcíny nie sú ešte dostatočne doložené...
Skôr sa prikloním k očkovaniu proti kliešťovej encefalitíde, meningokokovej meningitíde...časom...

katka1981
23. júl 2010

Suhlasim s vami, ja sa len bojim jazviciek. Existuje nieco, aby sa mala neskriabala a neodskrabla si jazvicku?

chichaa
23. júl 2010

@katka1981 na to existuje len nejaké antihistaminikum, napr. fenistil kvapky alebo podľa veku..aby ju to nevsrbelo...a hlavne nie púder na vyrážky!!!!!

katka1981
23. júl 2010

@chichaa, ano viem, len je otazne ake zazraky dokaze fenistil. Dufam, ze mala bude mat priebeh ako mal muz, ten mal asi 4 vyrazky na hlave a koniec, ja si pamatam, ze som mala bodky od kremu po celom tele.

macka23
23. júl 2010

@katka1981
my sme tiez vahali, ci ano, ci nie, nakoniec sme nedali...odradila nas aj dost vysoka cena / ale proti rotavirusom sme ho dali ked bol babatko, tam nas cena neodradila...z tej reklamy mam dodnes husiu kozu/ , a aj to, ze maly /klop-klop/ doteraz nebola nejak chory, nebral este ziadne ATB, takz oslabenu imunitu nema, dokonca aj salmonelu vraj mal a ani sme si poriadne nevsimli. Skor by som uvazovala o tomto ockovani neskor, napr v puberte, keby pocas obdobia v skolke alb v skole kiahne nemal, lebo v neskorsom veku vraj veda nrobit sarapatu 😖

geegee
23. júl 2010

u nas kiahne prave koncia, chvalabohu trvali len tyzden. Zaciatok bol hrozny - kiahne aj v puse, horucka, zimnica...ale po 3dnoch pohoda. Este cakam, kedy zacne mensi 😝
Pouzivali sme Tantum verde a kiahne isli do haja 😀Najdlhsie sa hoja tie, co som ich natrela 1x pudrom, ako kazala Dr., ktoru sme vymakli na pohotovosti. Ale zistila som si, co dava nasa Dr. a pouzivala potom to. Tantum verde+Fenistil kvapky.

macka23
23. júl 2010

mne kamoska vravela, ze nalepsia je detska zubna pasta 🙂

katka1981
23. júl 2010

My sme na rotavirus nedali, lebo nam povedali, ze moze chytit adenovirus a to ma to ma tie iste prejavy a neda sa ockovat. A to ockovanie proti kiahnam je dost drahe.

bambusko
23. júl 2010

a hlavne som sa nikde nedocitala ako dlho trva ochranny ucinok vakciny proti ovcim kiahnam, aby potom deti ako dospele nenadavali, ze to mohli mat prekonane 😒

macka23
23. júl 2010

@bambusko
prve ockovanie ma ucinnost 80% a po zhruba 2 mesiacoch je preockovanie len cisto proti kiahnam a tam by mala byt ucinnost uz 100% / aspon tak pisu/

bambusko
23. júl 2010

@macka23 ako dlho pretrvava ochranny ucinok?

macka23
23. júl 2010

@bambusko
vraj na cely zivot 🙂

bambusko
23. júl 2010

vraj je ohromny termin... nasla som akurat taketo - sukl, suhrn charakteristickych vlastnosti vakciny priorix-tetra

Pretrvávanie imunitnej odpovede

Pretrvávanie protilátok sa hodnotilo u 250 jedincov, ktorí dostali 2 dávky očkovacej látky Priorix Tetra. Po 2 rokoch po očkovaní bola miera séropozitivity na osýpky 100%, na príušnice 94,6%, na ružienku 100% a na ovčie kiahne 97,3%.

na havrix - vakcina proti hepatitide a:

Bolo hodnotené dlhodobé pretrvávanie titrov protilátok proti hepatitíde A po 2 dávkach HAVRIX™ podaných s odstupom 6 až 12 mesiacov. Na základe dostupných údajov po 10 rokoch je možné predvídať, že najmenej 97% osôb zostane séropozitívnymi (>20 mIU/ml) až 25 rokov po vakcinácii.

danya222
24. júl 2010

@hanka274 ale on uz nema chrasty a kupat sa moze povedala doktorka ani nakazit uz nemoze nikoho

danya222
24. júl 2010

@hanka274 kto povedal ze chodime na zahradku.....my mame doma velku zahradu takze na dvor....

hanka274
26. júl 2010

@danya222 danya, o stranu dopredu si pisala, ze chrasty ma /a vtedy sa kupat nesmie!!, sprchovat ano, aj to opatrne, rychlo/...a akoze kto povedal??? ty.. ty si pisala, ze "chodime von zahradu mame"...tak neviem co som z toho mala pochopit, ale pochopila som to, co si napisala...chodite von, mate zahradu...ci dvor ci zahrada, mne je to fuk...a pises to aj teraz.

petruska77
28. júl 2010

@hanka274 co sa tyka kupania, tak praveze sa dieta s kiahnami kupat musi hned ako ma prve vyrazky, netreba ani na chrasticky cakat a to vo vode, v ktorej je rozpusteny hypermangan 2-3x denne... Kiahne moj syn absolvoval v maji a takyto postup liecby sme dostali prikazany na infekcnom oddeleni na Kramaroch... Takze mytus, ze dieta s kiahnami sa nema kupat je zda sa prekonany 😉 A este dodam, ze natierat sme mali zakazane, v lekarskej sprave to mame s tromi vykricnikmi... Priebeh choroby sme pri takejto liecbe mali celkom v pohode, maleho takmer vobec nic nesvrbelo, neskrabal sa, nema ani chrasticky... Jediny problem bol, ze sa mu vyrazky urobili aj na jazycku, tak s tym sme dost bojovali, ale inak sa to dalo celkom zvladnut a som rada, ze to mame za sebou 🙂

hanka274
28. júl 2010

@petruska77 kupanie s hypermanganom a kupanie samotne je uplne nieco ine!! 😉 😉

katka.pn
8. aug 2010

ahojte prosím o radu Martinka už kiahne mala a všetko OK ale Ajka (21mes.) má teraz kiahne už 5den pupáčiky na celej hlavičke,brušku,chrbátiku a najhoršie že aj na šušinke a riťke. Všetky sa jej pekne hoja ale na tej šušinke a riťke nie a nie zahojiť lebo nosí plienku a teraz aj dosť často kaká. prosím poradte mi ako jej pomocť lebo ju to naozaj bolí. ☹

alami
8. aug 2010

pod plienkou sa aj nám ťažko hojilo, skús ju nejak nechávať bez plienky, nech sa jej to stihne trochu hojiť na vzduchu, a postriekaj tantum verde sprejom(čo sa strieka do úst) , neštípe to, nemaj strach 😉

hanka274
8. aug 2010

tantum verde? to len tak?? no ja neviem, len tak si tam nieco streknut... hovori sa, niektore doktorky su za a niektore proti kremom na kiahne, ktore vysusuju, hypermanganom, pudrom... ale toto vsetko aj ked clovek da, tak to je nic, ublizit to neublizi...ale tantum verde???? 😕 😕

hanka274
8. aug 2010

kati, nam sa to tiez zle hojilo v plienke a to mala v januari...takze hrozne...
zostali jej jazvicky, ktore nie su az tak vidiet sice...ale viem, ze ich tam ma... medzi obocim, pod ockom...proste mala polrocna, chytala sa, bud si to dala dole, uz si nepamatam...alebo to skor odpadlo ako sa zahojilo....a takisto ostali na kolene zozadu a na krizoch...no nic, bude pubertacka, bude pindat v lete pred zrkadlom, co narobim...

erikasadek
8. aug 2010

@macka23 nic nei je na 100% 😀 a uz vobec nie vakciny.; ana kiahne tak na 10 rokov uz teraz je zle;. 😉 vyzera to ze deti ockovane medzi nimi aj moj syn neviem neviem.. 😠 co bude za 10 az 20 rokov..!!!

lutujem ze som ho dala zaockovat na kiahne.... ani nie o 2 mesiace bol v styku s chorym mohol ich ma prirodzene.. ☹

alami
9. aug 2010

@hanka274 tantum verde mi kázala dávať naša pediatrička, dávala to aj ona svojim vlastným deťom a ona je u nás najuznávanejšia v meste. Na infekčnom, kde sme boli vypísaný ležať, lebo sme mali neskutočne ťažký priebeh kiahní mi tantum verde odsúhlasili, písala som to tu https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/ovcie-kiahne/ kto chce pozrieť + nejaké strany pred tým tiež, je tam aj komplet čo som okolo kiahní pri tých našich strašných zistila, čo pomáha atď