Ovčie kiahne u 4,5 mesačného bábätka. Nie je to skoro?

eva4444
22. okt 2007

ahoj.
v sobotu mame ist kus svokrovcom na dlhsie. mame male 4,5 mesacne babetko. v rodine sa vyskytli ovcie kniahne (nie priamo svokrovci), moja neter a synovec ich pred par dnami dostali. kedze sa casto navstevuju (teraz asi nie ked su deti chore) ale svagrina beha kazdy den 3x ku nim a naspat, sa bojim aby maly sa nenakazil. ja viem ze je lepsie ked to ma dieta ako dospely, ale 4,5 mesiaca mi pride este skoro 😒 neviete ake je riziko?

andika10
15. jan 2011

@sanym si ma potešila 🙂 nevadi radšej teraz ako vlete

andika10
27. jan 2011

ahoj, syn sa mi v nedelu vyhádzal, aleod nedele večera ma horučku vyše 39, každych 6 h mu musim davať sirup proti horučke, a zábali inač ma aj 39,6 horučku, je to normalne že tak dlho ma horučku? je vyhádzaný extremne ☹

petot
1. feb 2011

@andika10 Skúšala si vitamín C? Môjmu zrazil horúčku za polhodku. Je to neoficiálne, ale nám to fungovalo, dal som mu 1500mg, a potom cca 1000 každé 4h, alebo aj častejšie, podľa potreby. Treba pokiaľ možno čistý vitamín C bez umelých príchutí a farbív a bez postupného uvoľňovania. Vysoké dávky sú nevhodné pri poruchách obličiek, metabolizmu železa a medi a deficiencii G6PD. Treba dostatočne veľa piť. Keby dačo, pýtaj sa.

andika10
1. feb 2011

@petot diky,skušala som ale nemohla som mu to dávať, štipalo ho to nevedel vôbec jesť, cele usta mal vyhádzane zvnutra, ale už sme v poriadku, dik za radu

petot
1. feb 2011

@andika10 Nie jesť! Rozpustiť v čaji alebo džúse! 😉

andika10
2. feb 2011

@petot aha, 😒 už nevadí, už to mame zasebou

kristinagregorova
24. feb 2011

@darinkal a ako ste to nakoniec zvladli?

erikatamarka
26. feb 2011

Neviete mi poradit, kedy mozno ist s dietatom vonka, ked má kiahne?

sirinka
26. feb 2011

@erikatamarka ked uz nebudete infekcni....teda ked budu vsetky vyrazky uz zaschnute...
http://sk.wikipedia.org/wiki/Ovčie_kiahne

anielik
27. feb 2011

@erikatamarka az ked zaschnu vsetky vyrazky...cca 6-7dmi den najskor...ale ked potrebujes nemas co riesit ides aj skor, len dobre oblec aby boli "bobaciky" v teple
my sme na 3ti den starsieho s kiahnami absolvovali poldenny vylet na kramare s mladsim (ale len autom...ziadne obchody a tak... 🙂 ) a potom chodil s tatinom, za nami do nemocnice (boli sme kvoli nemu na infekcnom so zapalom pluc )

evi55
1. mar 2011

@sanym ja dávam tanno aj na tvár. prečo sa nemôže? nie je tam nič napísané, že to má obmedzené použitie....

evi55
1. mar 2011

@andika10 prešiel mesiac od kiahní, ako sa to ďalej vyvíjalo? kedy ustúpili teploty? my riešime niečo podobné teraz, veľmi veľa kiahní a extrémne svrbenie bez účinku dithiadenu...

andika10
1. mar 2011

@evi55 už su v pohode, ale k malému musela prisť doktorka, vtedy mu predpísala aerus neak tak sa to volá a po 4 dňoch mu ustúpili teploty, na hglave má ešte stále chrasty, jeho to ani nie svrbelo ale boleli ho uši lebo aj vnutry mal, a usta ho boleli ani jesť nevedel 3 dni

sanym
1. mar 2011

@evi55 zdá sa mi, že na príbalovom letáku bolo, že nepoužívať v blízkosti očí.

evi55
1. mar 2011

@andika10 dík za odpoveď 🙂. no môj syn sa veľmi trápi, preto tu hľadám nejaké rady, čo robiť, keď už je vysilený z tej bolesti a svrbenia (hovorí, že je to ako keby ho hrýzli mravce). a ja mu nemôžem viac pomôcť, len sa prizerať. dávam mu dithiaden, bez účinku, a tanno hermal, aj som ho sprchovala. nesedí, neleží, myká sa od toho... už nech to prejde. dnes to má 4.deň, stále teploty a výsev stále intenzívnejší. dúfam, že sa mu to už zlepší a bude si môcť aspoň v noci ľahnúť normálne do postele bez bolesti a niečo sa už aj vyspí.

andika10
1. mar 2011

@evi55 aj ho kupeš v hypermangane? tak vam držim palce, nech to mate už zasebou, a mate pokoj

evi55
2. mar 2011

@andika10 zatiaľ som sa len včera o tom dočítala. dnes som ho kúpila, idem to vyskúšať, len má teplotu, tak čakám, kým klesne. dnes piaty deň - noc bola strašná, každých asi päť minút vstal z postele... ráno únavou takmer odpadol, ústa mu obeleli, viečka ochabli, ústa suché.... slabosť prišla na neho. kiahne má už aj na očiach - na viečkach a v mihalniciach a obočí, nad každým zubom na ďasnách. uvidím, ako hypermangán dnes zapôsobí, okrem neho som mu práve dala vitamín C a pangamín (béčka sú dobré na nervovú sústavu a kožu a to práve vírus varicely postihuje). už fakt skúšam všetko. po toľkých dňoch by sa to už nemuselo stále len zhoršovať. potom napíšem, ako supermangán pôsobil.

evi55
2. mar 2011

@petot vitamín c som napríklad ja dala (600 mg je pre dospelých, takže polovicu) a teplota stúpla asi po dvoch hodinách. samotný vitamín zrejme teplotu neznižuje. ale určite ho treba dávať pri chorobe. preto som ho dnes dala aj ja.

andika10
2. mar 2011

@evi55 mne vravela doktorka že môžem aj keď ma teplotu ale len s vlažnou vodou a krátko

andika10
2. mar 2011

@evi55 a davaj pozor nech sa hypermangan nedostane do očí

evi55
2. mar 2011

@andika10 ďakujem ti za rady, je super sa podeliť so skúsenosťami. budem dávať pozor.

andika10
2. mar 2011

@evi55 nie je zač, na to je MK 🙂 ,

petot
2. mar 2011

@evi55 Evi, takáto dávka (300mg) je len výživového charakteru a nemá žiadny efekt.

katinka201
5. mar 2011

ahojte, kamoškine 2 deti prekonali kiahne, chrastičky už nemajú asi 2 týždne a máme ísť ku nim na návštevu, ale bojím sa či sa môj 4 syn nemôže nakaziť, napr. ked sa bude hrať z ich hračkami. A bojím sa aj preto lebo mám mesiac pred porodom, ale ja som kiahne prekonala v detstve. Dakujem

michalag
15. mar 2011

Ahojte
u nas v skolke boli kiahne .... 1.3. bol prvy krat v skolke po 4,5 mesacnej prestavke a akurat vtedy zbadali dalsiemu chlapcekovi kiahne, od vtedy ubehlo 14 dni a dnes som malemu nasla 2 pupaciky a na jednom bol taky maly pluzgierik .... chcem sa spytat ako vyzeraju kiahne uplne na zaciatku ked ich nema vela a len (pravdepodobne) zacinaju? ..... a nepouzival niekto Tantum verde roztok?

alami
15. mar 2011

@michalag my sme používali tantum verde, neštípe, nešpiní, super je...nám to tak dr.odporučila, že aj ona svojim deťom striekala tantum verde
ak je to pupenček, ktorý sa naplní tekutinou, tak je to ono 😒

michalag
15. mar 2011

@alami dakujem, ked isiel spat tak mal na chrbate 2 a teraz sa zobudil a na hlave mal dalsie 3 s pupencekom, uz som mu dala Fenistil kvapky lebo sa dost skrabal po celej hlave tkaze pravdepodobne je to ono 😔
asi blba otazka ale musi sa ist s tym k dokyne aj ked jej zavolam, (vie ze v skolke maju kiahne), ze? lebo auto zatial nie je a busom ist by bolo asi dost blbe 😅 🤐

bubelko
15. mar 2011

@michalag neviem ako na slovensku, ale tu stacilo len zavolat, k lekarovi som nemusela. bolo mi povedane, ze k lekarovi vtedy, ked by mu neklesala teplota, pripadne sa vyhadzal v puse a nemohol pit alebo by bol extremne obsypany. tento tyzden ich mal akurat mladsi syn, tak teraz cakam, kedy sa objavia u starsieho. tak drzim palce, aby to maly dobre znasal. 😉

michalag
15. mar 2011

@bubelko dakujem, zajtra dokyne zavolam a uvidim co mi povie
ako ti to znasal? neskrabal sa velmi?

A ako casto sa maju natierat kiahne 2x ci aj viac x denne?

bubelko
16. mar 2011

@michalag voala si? co ti povedala lekarka?
no my sme mali sice take lotio (tanno-hermal), ale natierala som mu len pupaciky, co mal pod plienkou, kvoli dezinfekcii. inak som nenatierala vobec. doktor povedal, ze natierat mam, len ak si to bude skrabat. ale on sa neskrabal vobec. ma len 15mesiacov a vraj cim mensie dieta, tym lepsie to znasa.uvidim, ze ako to bude znasat ten starsi, ked ich dostane a potom to budem vediet porovnat. dnes som stretla kamosku, ma trojicky, a hovorila, ze u nich to bolo strasne - ze len striehla aby sa neskrabali. tak mozno na tom nieco fakt bude.