Pavlikove remienky

kajulka007
16. jan 2008

Ahojte, chcela som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenost s Pavlikovymi remencami. Nam ich doktor nasadil minuly tyzden.😝 Rada by som sa opytala, ako to vase deticky znasali? Ako dlho ste sa s remienkami trapili? Tie remienky, ktore mame su vyrobene v Neoprote a pripadaju mi dost nekvalitne. Su z takych tenkych kozenych remienkov a malickej vedie popruh cez brusko. Citala som vsak, ze by to tak nemalo byt a remienok by mal viest cez hrud. Nedate mi nejaky tip na vyrobcu, ktory by vedel remienky urobit kvalitnejsie? Dakujem za kazdu radu!

yvi83
13. júl 2015

Mne sa malá po týždni začala pretáčať ako dali dole remienky, deti to rýchlo dobehnú a dokážu kadejaké kúsky 😵

sandrus_ka
13. júl 2015

@yvi83 a co si myslite o tom 2b co ma moja mala to neni az take hrozne nie?dost som s toho na nervy ale viem,ze tym malej nepomozem

zelmirka1
13. júl 2015

@sandrus_ka ja som bola ešte viac na nervy, lebo som riešila súčasne to že malá sa nechcela kojiť a veľmi sme sa trápili s kadejakými hadičkami a podobne, do toho remene, ja som nad ňou doslova plakala. A nakoniec sa všetko napravilo a ubehlo to. Inak moja malá mala na pravej nožke 3c a to už bolo dosť zlé a tak rýchlo sa to napravilo takže nezúfaj a dôveruj jej.

sandrus_ka
13. júl 2015

@zelmirka1 ja mojej malickej nadovsetko doverujem a verim pretoze ona je sikovna..ale trapi ma to :( nech nam to len rychlo prejde aby sme nozicku malu dobru a mohla kopkat a pretacat sa

yvi83
13. júl 2015

@sandrus_ka Typ I

Zobrazuje sa ako centrovaný kĺb, kostný okraj striešky je ostrý, chrupavčitý okraj striešky je úzky, presahuje polovicu hlavy femoru, čím zaisťuje dostatočné krytie. Uhol alfa je 60° a viac. Podľa veľkosti uhlu beta, delí túto skupinu na dve podskupiny – Ia a Ib.

Táto skupina zahŕňa fyziologické nálezy sonogramu bez ohľadu na vek vyšetrovaného dieťaťa, nevyžadujúce žiadnu následnú liečbu. Takéto nálezy nie je potrebné ďalej sledovať a kontrolovať sonograficky.

Typ Ia – centrovaný kĺb, ostrý okraj kostnej striešky, dobre klopená chrupavčitá strieška. Uhol alfa je 60° a viac, uhol beta je menší ako 55° - svedčí o dostatočne rozvinutej chrupavčitej strieške a labrum dostatočne presahuje hlavu femoru.

Typ Ib – predstavuje prechodné formy vyzretého kĺbu, ktoré takisto nevyžadujú terapiu. Centrovaný kĺb, dobre vyvinuté kostené acetábulum, ľahko zaoblený okraj vrcholu kostenej striešky. Uhol alfa je 60° a viac, uhol beta je 55° a viac, svedčí o menšej zrelosti chrupavčitého okraja acetábula, labrum je uložené proximálnejšie, promontorium distálnejšie.

Typ II

Jedná sa o najrozšírenejšiu formu vývoja bedrového kĺbu, v klinickej praxi sa s ňou najčastejšie stretávame. Je tvorený štyrmi podskupinami, ktoré charakterizujú kĺb od fyziologického cez rizikový až po decentrovaný.

Typ IIa, IIb – sa odlišujú od seba len vekom vyšetrovaného dieťaťa. Pod typ IIa spadá nález u dieťaťa do troch mesiacov veku, typ IIb u detí nad tri mesiace veku. Na sonograme sa zobrazí centrovaný kĺb, dostatočný kostný vývoj acetábula, okraj kostnej striešky je zaoblený, chrupavčitý okraj striešky je rozšírený, ale stále dostatočne kryje hlavu stehnovej kosti. Uhol alfa je v rozmedzí 50 – 59°, uhol beta je väčší ako 55°.

Sonografický nález typu IIa v podstate predstavuje kĺb, ktorý sa fyziologicky vyvíja. Niektorí autori považujú abdukčnú liečbu v takomto prípade za neopodstatnenú, iná skupina autorov odporúča preventívne široké balenie. Práve pri rozhodovaní o liečbe u dieťaťa s takýmto sonogramom sa treba riadiť klinickým vyšetrením. Deti s týmto nálezom sa skontrolujú vo veku troch mesiacov. Pokiaľ nález neustupuje, čím sa zaraďuje do podskupiny IIb, je potrebné zahájiť abdukčnú liečbu a pravidelné USG kontroly v 4 – 6 týždňových intervaloch.

Typ IIc, D – predstavuje najťažšie hodnotiteľnú skupinu, častokrát s následnou neadekvátnou liečbou. Oba podtypy majú zaoblený až guľatý kostený okraj striešky, značne rozšírenú bázu chrupavčitého okraja striešky. Zatiaľ čo podtyp IIc predstavuje ohrozený kĺb, má hlavu centrovanú (základná línia prechádza centrom hlavy, alebo len mierne laterálne), pri type D pri dynamickom vyšetrení dochádza k decentrácií hlavy. Uhol alfa je pri oboch podtypoch v rozmedzí 43 – 49°, uhol beta je pri podtype IIc 70 – 77°, D nad 77°. Zatiaľ čo pri podtype IIc je liečbou voľby abdukčná perinka, event. Pavlíkové strmene, pri type D sa v oblasti liečby k takémuto kĺbu staviame ako ku decentrovanému.

Typ III

Na sonograme sa zobrazí decentrovaný bedrový kĺb s nedostačujúcim kostným vývojom acetábula, plochým okrajom kostnej striešky a deformovanou, vytlačenou chrupavčitou strieškou. Pokiaľ už nastali degeneratívne zmeny v štruktúre chrupavčitého okraja striešky, prejavujú sa na sonograme väčšou echogenitou – typ IIIb. Ak k týmto zmenám neprišlo, chrupavčitá strieška sa zobrazuje ultrazvukovou dierou – typ IIIa – lepšia prognóza pri liečbe. Nakoľko decentráciou a lateralizáciou hlavy dochádza k zakrytiu echa dolného okraja ilickej kosti, nie je možné merať uhol alfa, poprípade je menší ako 43°. Uhol beta je väčší ako 77°. Deti s takýmto nálezom je potrebné hospitalizovať a zahájiť adekvátnu liečbu.

Typ IV

Jedná sa o najzávažnejší nález s decentrovanou, lateralizovanou a proximalizovanou hlavou. Kostný vývoj acetábula je nepostačujúci, kostný okraj striešky je plochý, labrum je často inveterované (čím tvorí repozičnú prekážku). V porovnaní s nálezom pri type III nemá perichondrium vzostupnú časť a upína sa na ilickú kosť pod úrovňou horného konca femoru. Chrupavčitá strieška je deformovaná a roztlačená decentrovanou hlavou. Uhol alfa ako aj beta sú nemerateľné.

yvi83
13. júl 2015

To su rozpísané ako čo ktoré znamená, netraba sa ale báť, ono je to niekedy tak profi napísané že sa človek aj zľakne ale bude to určite v poriadku, my sme mali na ľavej nôžke aj luxáciu alebo ako to nazvali, malej to tam tak pukalo a a behalo hore dole, kvôli tomu aj tie sadry, len sa prosím netráp, aj keď ja som tiež preplakala asi týžden, ked som si ju v sadrach nevedela ani chytiť, oni detičky to až tak tragicky neberu ako rodičia..

sandrus_ka
13. júl 2015

@yvi83 dakujem všetky ste mile 🙂 ako tu citam,tak to 2b neni az tak hrozne..ja sa urcite ozvem ako malinka znasa tie remene a potom aj po kontrole ako sme dopadli..

sasika76
13. júl 2015

Ahoj. Netreba sa bat ani zbytocne trapi deticky su statocni bojovnici, oni to zdolavaju vsetko hravo a urcite pri tom nepocituju bolest...horsie je to s nami matkami, ktore vsetko prezivame naplno ale ver ten nalez nieje zly a ono sa to napravi. Vravim z vlastnej skusenosti...moja prva dcerka mala nalez bedrovych klbykov IV obojstranne...mesiac sme lezali v nemocnici kde jej natahovali nozicky tzv.trakcia potom jej ich pod narkozou napravovali nato jej nalozili na nohy sadru po sadre mala kobovy aparat a nakoniec mala na mesiac remence a toto vsetko prekonala do jedneho roka. Ked mala rok aj jeden mesiac sa pustila chodit bez toho ze by sedela lozila pretacala sa. Dnes ma 12 rokov a ked sme boli teraz po dvoch rokoch na kontrole tak nalez ma vynikajuci. Teraz sa mi narodila druha dcerka a znova nalez bedrovych klbov ze IV...skoro som odpadla a dostala som nervy ze znova budeme musiet prezivat a zdolavat vsetko tak ako pri prvej dcere. V porodnici som ziadala aby dcerke dali hned siroke balenie s cim ma odbili ze u nich sa nasiroko deti nebalia co ma velmi zaskocili ze mi nechceli vyhoviet takejto minimalnej poziadavke...tak z porodnice sme isli z nalezom IV.a po mesiaci sirokeho balenia (okrem pampersky sme davali jednu bavlnenu plienku a uterak) sa nalez tak perfektne upravil na 1b co nam aj pan dr.povedal ze mozeme otvarat sampanske...takze chcem len povedat ze niekedy staci naozaj tak malo a balit deticky na siroko..ved niekedy sa hned ako sa deticky narodili balili na siroko - stari ludia vedeli na co to bolo dobre. Dnes vsetko dobre zanika.

katkak512
13. júl 2015

@sandrus_ka my sme tiez tusim mali 2b na obidvoch nozickach. Uz si to presne nepamatam. Ale poctivym nosenim remienkov sa vam to urcite rychlo napravi.

katkak512
13. júl 2015

@sasika76 urcite je to tak. Ja som prve dve deti balila nasiroko az kym sme neboli na kontrole a nepovedali mi ze uz nemusim. Tretiu dcerku som nebalila (moja hlupost) a mali sme problemy. Potom ked som zacala, uz bolo neskoro. Takze to balenie ma urcite svoj vyznam len my to chceme detom ulahcit. 😀

sandrus_ka
13. júl 2015

@katkak512 bola by som rada keby sme to mali len chvilku

sandrus_ka
13. júl 2015

@sasika76 ved to mne hovorila moja mamina,ze teraz je moderna doba a,ze uz neni vsetko to co byvalo..nabuduce budem vediet,ze hned mam balit na siroko

sandrus_ka
13. júl 2015

@katkak512 a kolko ste nosili remienky?a nonstop sa to nosi?

sasika76
13. júl 2015

Rememce sa nosia nonstop cez den aj noc...a ako dlho zalezi od daneho zdravotneho stavu a nalezu...ale ver ze dietatku tie remence neprekazaju ono je s tym stotoznene a cim mensie tym lepsie.

zelmirka1
14. júl 2015

súhlasím že čím je bábo menšie tým lepšie to znáša, ale nemyslím, že dieťatu neprekážajú, ja som malej vždy uvolnila nôžky pri prebaľovaní a spokojnosť a radosť z natiahnutia nožičiek vtedy bola očividná, niekedy som videla, že má maličká problém s bruškom pri kakaní a potrebovala uvoľniť nôžky. Samozrejme treba vydržať keď je to potrebné, ale je to náročné.

katkak512
14. júl 2015

@sandrus_ka my sme ich mali 2 mesiace ale nosili sme ich velmi malo. Nemali sme ich robene na mieru a malu suchali na krku a velmi plakala. Mala ich len parkrat a to bola chyba. Preto sa nam to nezlepsovalo. Takze radim nosit podctivo.

sandrus_ka
14. júl 2015

@katkak512 budeme nosit poctivo ine nam neostava..no dufam,ze malinkej spravia dobre tie remene aby bola kludnucka a nerezalo ju to..

kolb
14. júl 2015

@sandrus_ka drzime palce..povzbudim ta aj ja, nasa Ela sa tiez do tyzdna odkedy jej dali ortezku dole zacala sama pretacat a vsetko dobehla 🙂 a rovnako to bude aj u vas, vydrzte!

sandrus_ka
14. júl 2015

@kolb dakujem 🙂 ak sa mozem opytat aku ste mali vy diagnozu??

sasika76
14. júl 2015

obojstranná luxácia typu IV.

kolb
15. júl 2015

@sandrus_ka my sme mali obe nozky IIc, po dvoch mesiacoch postoliek lava IIa, prave bez zmeny IIc.. po dvoch mesiacoch tubingen ortezy obe nozky uplne ok..Ib

sandrus_ka
15. júl 2015

@kolb tak pptom nam by mali pomoct tie remene ze?ked mame 2b na jednej nozicke?

kolb
15. júl 2015

@sandrus_ka urcite ano, ked budete poctivo nosit 🙂 pozitivne myslenie je zaklad 😉

sandrus_ka
15. júl 2015

@kolb urcite budeme 🙂 je to nasa sikulka

patkarebeka
17. júl 2015

ahoj , ak smiem pripojim sa do diskusie o bedrovych klbikoch , mame tiež diagnozu DBB ..bohužial IV a Pavlikove remene nepomohli , mala je prvy den v sadre ,ale prognoza taka , že ak nepomože ani druha sadra tak operovat .. a na tuto operaciu sa chcem opytať , ma niektora z vas skusenosti s touto operaciou? o čo vlaste ide? dakujem za spravu , mam tak "trochu "strach ,mala ma 3 tyždne ...

sasika76
17. júl 2015

ide vlastne o reoperáciu, kde pod narkózou napravia kĺbik, ktorý dajú do tej kĺbnej jamky. Teraz si myslíte, že je to niečo hrozné, ale vlastne nejde o náročnú operáciu, ktorá trvá veľmi krátko.

patkarebeka
17. júl 2015

necitim da pokojnjšia :( ale dakujem za info vždy lepšie ako vysvetlenie v nemčine ,ktoru neovladam tak aby som rozumela ..

monmia
21. júl 2015

ahojte,predám pavlikove remence,zakupene v UK,40€,tel.0915 932 780

sandrus_ka
22. júl 2015

Ahojte mamicky 🙂 spominala som,ze sa ozvem,ked budeme mat remene..malej nasadili remene ale uplne zle..nevedela poriadne dychat a tlacilo ju to do noh :( tak som jej to dala dole a tyzden balila na siroko asi tyzden..nedalo mi to a isla som druhej ortopedicke a ta mi oznamila,ze malicka ma obe nozky v poriadku a nemusime ziadne remene ani balit na siroko..🙂 sme volnucke a uzivame si to..dakujem velmi pekne,ze ste ma podporili 🙂 drzim palceky nech mame deticky zdrve 🙂

patkarebeka
24. júl 2015

ahoj , aj my pojdeme s Patkou aj na sk a tam ju dame vyšetriť u našich doktorov ,či je vôbec nutna operacia klbu , ked sa to teličko ešte vyvyja ...