Pavlikove remienky

kajulka007
16. jan 2008

Ahojte, chcela som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenost s Pavlikovymi remencami. Nam ich doktor nasadil minuly tyzden.😝 Rada by som sa opytala, ako to vase deticky znasali? Ako dlho ste sa s remienkami trapili? Tie remienky, ktore mame su vyrobene v Neoprote a pripadaju mi dost nekvalitne. Su z takych tenkych kozenych remienkov a malickej vedie popruh cez brusko. Citala som vsak, ze by to tak nemalo byt a remienok by mal viest cez hrud. Nedate mi nejaky tip na vyrobcu, ktory by vedel remienky urobit kvalitnejsie? Dakujem za kazdu radu!

larmimi
6. apr 2011

ahojte tak my ideme z konrtoly, dr malemu pocvicil s nozickami ,spytal sa sestricky kolko mame perinku a povedal ze sa mu to zda dobre, bud. tyzden sono 😅

lenkacka
7. apr 2011

@larmimi jéééj tak super.Koľko má malý teraz a ako dlho ste nosili ten zázrak?Držím pästičky,aby na budúci týždeň to išlo doleeee. 😉

lenkacka
7. apr 2011

@kocka5 Ahojky!! Naša má brušné svaly super,tá od založenia sádri stále dvíhala hlávku dohora a aj nozičky s tou sádrou a železami - čo bolo aj dosť ťažké,no malá mala super kndičku.Takže stále cvičila brušáky 🙂)).Naša si už po takom dlhom nosení remencoch zvykla a vobec jej nevadili - veď ich mala od 5 týždňa do 11 mesiaca.No som šťastná,že sme sa ich konečne zbavili a už len na drobčekovi,kedy sa začne stavať na nožičky.No zvláštne je,keď chcem aby si hapala a oprem ju o gauč je všetko ok,ale keď ju posadím a o nič sa neopiera začne plakať až mám pocit,že ju to takto bolíí.Uvidím,14. ideme na očkovanie tak to poviem doktorke,že mči to je normálne.Sedkávala v remencoch opretá o gauč a možno že je to preňu iná poloha a to jej vadí.Dúfam,že to nemá iný charakter. 😎

larmimi
7. apr 2011

@lenkacka maly ma 3 mesiace a dali nam to ked mal 6 tyzdnov 😉

hannap
8. apr 2011

Ahoj všechny maminky, taky se podělím o naši zkušenost s Pavlíkovými třmínky pro ostatní mamky, jejichž děti tuto „úžasnou“ pomůcku také dostaly a hledají na netu zkušenosti jiných maminek. Starší syn žádné problémy s kyčlemi neměl a ani já ani manžel, když jsme byli dětmi. Takže jsem byla dost překvapená, když mladší syn měl ve 3týdnech diagnózu 2a(IIa) na obou kyčlích, dle doktora se jedná o fyziologickou (normální) nezralost kyčlí, doporučeno široké balení. Balili jsme na široko, ale v 6ti týdnech stejný nález 2a na obou kyčlích, nadále doporučeno široké balení. Ve 3 měsících další kontrola, tentokrát diagnóza 2b(IIb) na obou kyčlích, doporučeny třmeny na 2 měsíce a pak kontrola s RTG. No byla jsem špatná, slzy na krajíčku, koukám, jak ho do toho sestřička rve, malý křičí až je celý rudý ☹ Ptám se teda doktora, proč třmeny a proč zhoršení, když měl 2a. Doktor říká, že nedošlo ke zhoršení, jen že diagnóza 2a se ve 3 měsících hodnotí už jako 2b a třmínky prý proto, že prý v nich bude mít větší hybnost než v širokém balení, které stejně doposud nefungovalo a než ve Frejkově peřince. Malý si zvykl asi za 2 dny a já asi nikdy 😒 , ale občas měl dny, kdy jsem myslela, že ze vzteku snad ty třmeny rozerve. Po 2 měsících kontrola s RTG snímkem, dle vyjádření radiologa „jádra hlaviček femuru ještě nejsou zřetelně osifikována, sklon stříšek acetabulárních je přiměřený, SH linie nejsou zřetelněji porušeny". Dle ortopeda „oboustranně zakloubeno, střešení dostatečné, SH linie neporušeny". Nicméně nám ještě měsíc třmeny nechal a za měsíc zase kontrola. Dneska jsme tedy byli na kontrole a druhý ortoped se podivoval, proč nám ještě nechal třmínky a pak usoudil, že to bylo asi kvůli těm nevyvinutým jadýrkům. Takže tentokrát doktor ani malého neprohlédnul sonem, zacvičil s nožkami a do zprávy napsal „abdukce volné, kožní rýhy symetrické, kolínka ve stejné výši, doporučení vysadit třmínky 😀 (huráááá), procvičovat hybnost v kyčlích a kontrola s RTG v 8 měsících". A tak to snad máme zdárně za sebou 😉 Doufám, že to nebylo moc dlouhé a že to případně nějaké mamce pomůže, stejně tak jako mi pomohlo, že jsem věděla, že v tom nejsem sama a že jsou mamky a mimča, které mají bohužel horší diagnózy a končí v nemocnici na trakcích ☹ 😢 Všem mamkám přeji pevné nervy a všem prckům volné a zdravé nožičky 🙂

sissi
8. apr 2011

Ahojky, náhodou jsem tu zahlédla toto téma, už se nás naštěstí netýká, ale také jsme si tento módní výstřelek vyzkoušeli... Na 7 měsících (!!!) ortopedka usoudila, že 2a je na třmínky a nasadila nám je. Celou předchozí dobu jsme měli doporučení široké balení, což jsem vyřešila tím, že jsem přešla na látkové plíny. I kdyby nic, tak za tohle rozhodnutí jsem ráda. Poslední kontrola v 5.měsíci - široké balení jen na noc, proto docela šok, že od 7 měsíce máme třmeny. Fakt blbá doba, kdy se dítě začíná samo pohybovat, otáčet apod. a s tímhle to fakt nešlo. Holčičku mám pohodovou, takže to snášela, ale já teda vůbec ne. Nakonec jsme je dávali jen na noc, protože vyjádření doktorky, že "preventivně třmínky" mě nepřesvědčilo.
Nakonec jsme došli z vlastní iniciativy i na fyzioterapii, kde jsme začali cvičit - je to pořád lepší, než koukat na svázané dítě, podle mě. No a výsledek - po 6 týdnech všechno ok a mohli jsme je sundat. Radostí jsem v ordinaci brečela, to tu asi všechny chápete.
Nicméně tahle sranda stála zdravotnictví x kontrol, x sono, RTG a ty kšíry a nikdo mi nevymluví, že to bylo dost na hraně zbytečnosti. Podle všeho se to totiž nasazuje dětem mnohem mladším a kdyby ta vada byla opravdu tak veliká, tak se to za 6 týdnů těžko spraví. A samozřejmě ještě stále chodíme na rehabku, protože od 7 měsíce nic moc motorický pokrok... No co už, jako zkušenost dobrá, člověk si víc váží zdravého dítěte. Ve 14m nás čeká ještě jeden RTG a kontrola.
Přeju všem maminkám hodně sil, když si od doktora třmínky přinesou, ale "buďte rády", že to vaše děti dostanou včas, kdy ještě opravdu jen leží na zádíčkách. Dívat se na dítě, které si samo rádo hraje na bříšku a najednou se ani nenatáhne pro hračku bylo nad mé síly. Ale není to určitě příjemné v žádném věku, tak ať to potřebuje co nejméně dětí! 🙂

bubbly
8. apr 2011

Ahoj holky, mimi teprve cekame, ale mam docela obavy, vady nozicek jsou pry hlavne kvuli dedicnosti, mamka mela reminky a ja i segra taky, takze se bojim aby to nepotkalo i moje dite az se narodi. Mamka rikala ze kdyz ja byla dite, tak toho bylo hodne a davali to kde komu (komunisticke zdravonictvi) po pravde ted to u nikoho nevidim ani neznam nikoho kdo by mel tuhle zkusenost. Myslela jsem ze reminky uz se nejak nepouzivaji, vazne neni zadna jina alternativa? Nekde jsem cetla ze z toho deti muzou mit v budoucnu problemy z pateri a nohy do X. Nevim jestli je to pravda, ale z vlastni zkusenosti, ja i segra se skoliozou (nosila jsem v puberte i korzet) a krive nohy mame obe (zato klouby na jednicku). 🙂 Hodne stesti vsem a vydrzte to. 🙂

sissi
8. apr 2011

@bubbly no genetika to do jisté míry ovlivňuje, ale třeba u nás v rodině mají všichni kyčle ok. Tohle dopředu nezjistíš. Víc se to dědí po linii holčiček. Nicméně širokým balením nikdy nic nezkazíš. Kdyby byl problém hned od začátku, tak dostane miminko freikovu peřinku - takový jako padáček obleče. Jako kšíry jsou vopruz, ale za zdravý nožky to stojí. Hlavně se opravdu přimlouvám za včasnou diagnózu, jako u všeho, když se to řeší včas, je s tím míň práce. Jinak kyčle se dozrávají až v 10.měsíci věku, proto se nedoporučuje podporovat brzké chození - s tím souvisí i problémy se zády. Bubbly neboj, přečti si třeba http://www.kenny.cz/Publikace-Rozvijej-se-detatko/ Přeji ti šťastné a hlavně zdravé miminko! 😵

bubbly
9. apr 2011

@sissi dekuju, ja se bojim hlavne z toho duvodu ze ze ziju v Anglii a zdravotnictvi tady je strasne, tak mam strach aby mi neco nezanedbali. Tady co si nevydupes to nemas🙂

sissi
9. apr 2011

@bubbly No tak to tvoje obavy chápu, od kamárdky z Anglie vim že tam kyčle vůbec nekontrolují 😖

bubbly
11. apr 2011

@sissi je to tak, mne bylo receno at jim to pak v porodnici pripomenu! Urcite tak na to budu myslet. Proste tady se nesmis nechat odbyt ☹

larmimi
13. apr 2011

@hannap
@sissi dakujeme za podporu 🙂

@bubbly ja som dceru rodila v UK a ani ma veru nenapadlo ze mozu byt problemy s klbikmy...ked sme prisli na sk ked mala cca 3-4 mesiace nas poslala na sono a mala to chvalabohu dobre .. 😅

my ideme zajtra na SONOOOo!! drzte nam palce 😖

larmimi
14. apr 2011

ahojte, tak boli sme na sone, dr. povedal ze uz aj jadierka vidi ze zacinaju, vravi vyborne, aj striesky uz su sklopene kontrola o mesiac...ale perinku nam nezrusil tak neviem 😅

dci01
14. apr 2011

@larmimi ahoj,aj my sme boli na kontrole, že stav sa zlepšuje, strieška mierne dysplastická, remienky skladať len na kúpanie..tak zas o dva týždne..je to na dlhooo, ale dúfam že sa to vyplatí 🙂

tmt
15. apr 2011

Ahojda, chtěla jsem se jen zeptat, jak Vám mimča s třmínky spinkaly? Viktorka to má cca 5 týdnů a od té doby spí jen na zádíčkách, hlavičku na rovno – už jí máme pomalu sleženou. Asi nejde jí pokládat na bok, že? To by se účinek třmínků vyrušil, když řemínky tlačí nožky od sebe a já bych jí na jednu stranu položila tak to má nožku natlačenou k sobě. Řešili jste to nějak? Nebo je normální, že spinká jen v jedné poloze. Dříve jsme polohovali, ale teď nevím jak??

kucika
15. apr 2011

My jsme měli třmínky 10 týdnů a malá to snášela docela dobře... jen když jsme jí to szndali na koupání, tak potom jí to nasadil... to bylo vždycky divadlo. Taky jsme měli ty koženkové, pěkný hnus. Říkali nám, že to máme dávat na holé tělíčko, ale to jsme teda nechtěli. Měla to chudáček jen chvilku a hned byla odřená nožička. Tak jsme to pak dávali na oblečky a bylo to lepší.

lienkalenka123
15. apr 2011

ahojte 🙂 tak dnes sme boli po 2 mesiacoch na kontrole v BA...záver...na oboch nožičkách Ia- ...veľmi sa tešíme, remence už nemusíme dávať, akurát nám ostalo balenie "na široko" ale to vraj len pre istotu aby nemala hned taký skok...no ešte musíme ísť na kontrolu aj k ortopedovi, ktorý nás poslal do BA a z toho mám troška obavy a som hlavne zvedavá na jeho záver...

samé dobré správy, aspon čo čítam na tejto strane lebo na predchádzajúce veľmi nemám čas ☹
@larmimi
@dci01
tešíme sa s vami, že sa vám to zlepšuje a držíme pästičky nech to už majú drobci v poriadku 🙂

@tmt my máme tiež troška zležanú hlavičku ale ja som malú dávala cez den spinkávať aj na bruško...vydržala tak v pohode...ale len cez den...
@kucika ked som remence nosila ja, dr mi ich nasadil na holé telo...kym sme prišli domov, vraj som mala krvavé pluzgieriky...tak mi ich mamina zložila a pekne nasadila na oblečenie...a tu som 🙂

sissi
15. apr 2011

@larmimi @dci01 gratuluju ke kontrolám, to už se toho brzy zbavíte! 😉

@tmt malá v tom spala vcelku dobře, ale ona je celkově klidná a moc hodná. Ale jak říkám - měla je když už byla poměrně velká, takže sleželá hlavička u nás nebyla. Celou noc ale ležela jen na zádech, to je pravda. Alespoň mi necestovala po postýlce jako teď 😀 nikdy jsme jí třmínky na holé tělíčko nedávali a přesto je měla na nožičkách tak otlačené, že otlaky zmizely až 14 dní potom , co jsme třmeny sundali!!! Jenže jak už pak ke konci byla velká, tak když po koupání viděla třmínky, tak hysterickej jekot... ale polohování nebo pokládání na bok bych opravdu nedělala - to se potom opravdu míjí účinkem. Vydržte!!! 😔

lenkacka
15. apr 2011

Ahojte babenky!!

Tak prečítala som si čo máte nové - držím Vám všetkým palčeky,aby ste to čo najskor mali ok.Naša tiež ležala len a len na chrbátiku a hlavičku vobec nemá zležanú .Ona keď spinkala mala väčšinou hlávku naboku 😉 .Malinká sa stále len prevaľuje z chrbátika na bruško a takto veselo prekobŕľa celú izbu a hľadá čo by zle urobila 😀 Keď sedká opretá o gauč je to v pohode,ale keď ju chcem posadiť bez opretia,hneď sa hodí dozadu.Túto stredu sme boli v poradni očkovať sa - to bolo plaču ☹ .Potom všetkom čo si zažila ,má strach z bieleho plášťa.Plakať sme prestali až keď sme išli preč.Mamka má kamarátku čo cvičí s detičkami a keďže sa nám malinká po pohybovej stránke nepáči,tak sme sa k nej objednali.Odporučila nám cvičiť VOJTOVU metódu,aby sme jej takýmto sposobom pomohli .Je hypotonická - má ochabnuté svalstvo a týmto cvičením,by sa to malo napraviť.Dlho by jej trvalo,pokým by sa sama od seba dala do poriadku.Je to cvičenie pri ktorom sa stláčajú rozne body na telíčku.Nám zatiaľ ukázala len základný cvik(stláčanie pod bradavkou),lebo malá bola očkovaná a tak cvičiť by sa nemalo 1 týždeň.Objednala nás na 20.4. - to budeme mať akurát ročik a budú ju takto trápiť.Pri tomto cvičení totiž detičky strašne plačú,lebo ich treba držať na silu.Detičky aj v remencoch by mali totiž vedieť sedkať a aj prevracať sa z chrbátika na bruško - čo naša vobec nerobila ☹ Tak remencov sme sa zbavili a čaká nás iné trápenie. ☹ Verím,že sa to cvičením napraví a nebude to trvať až taaaak dlho.Musíme mať s malou veľa trpezlivosti.Som len nahnevaná na ortopéda,lebo on sám by nám mal odporučiť nejaké cvičenia.Ale on si urobil svoju prácu a tým sa to pre neho skončilo,čo je smutnéé. ☹ Tak sa zatiaľ držkajte a dám vedieť ako sme prežili prvé ukážkové cvičenie. 😎

benotka
16. apr 2011

Ahoj,
u nás nic nového, kontrola až za 5týdnů. Přístroj sundáváme každý den, aspoň na chvilku 🙂 , i když se nejdem koupat. Můžeme si tu chvíli pochovat malou, která na sobě nic nemá, přitom pro většinu lidí je to normální 😒

@lenkacka gratuluju, konečně jste se těch řemenů zbavili.Mám radost 😀 😀
To cvičení je taky na houby, ale po tom co už máte za sebou, už to asi není tak hrozný.
Já doufám, že my cvičit nebudem muset, protože Juli hrozně plače, když ji držíme třeba jen na rtg pár vteřin, aby se nepohnula. ☹
Když vidím ty fotky co jste sem dali s těma řemenama, tak se mi dělá zle a to jsme je měli jen 3dny. Mám k nim větší odpor jak k tomu strojku co máme teď 😕

@tmt naše malá spí taky jen na zádech, ani to jinak nejde a už od ledna. A hlavičku dává na strany i rovně, když spinká. Má jen takovou malou plešku vzadu, ale už tam něco roste a hlavičku má myslím normální. 🙂

@larmimi
@dci01 - další dobré zprávy, ještě chvilku a nožky budou zdravé 😉

larmimi
17. apr 2011

@benotka my ich uz zevraj mame v poriadku, len neviem preco mamem este nosit perinku..ale som povedala ze ked pojdeme niekam na navstevu mu to nedam...nemali sme len vyvinute striesky a teraz povedal ze aj tie su sklopene tak nechapem 🙂

dci01
17. apr 2011

@tmt ahoj, no veru polohovať sa dá len na chrbátiku, naša malá ale hlavičku stále otáča z jednej strany na druhú, takže ju má peknú guľatú 🙂
lekár povedal, že môže byť buď na chrbte, alebo na brušku, iná poloha nie je vhodná..

dci01
17. apr 2011

@lenkacka ahoj, nič neboj, počula som, že Vojtovka veľmi rýchlo zaberá, budete sa čudovať, aké pokroky bude malinká robiť 🙂
ja som sa ortopéda pýtala špeciálne na cvičenie, povedal striktné NIE, dokonca mi neodporučil ju ani dávať do sedu, aj keď ona veľmi chce, keď leží na chrbátiku, tak zdvíha hlavičku aj chrbátik, lebo chce všetko vidieť, aj sa jej to dosť darí...
povedal nám, že musíme vydržať, lebo kĺbiky sa najlepšie hoja v polohe na chbte alebo na brušku, prirovnal to k autu, že to by bolo, ako keby sme si kúpili auto za 100 EUR..ono síce bude jazdiť hneď, ale dokedy to vydrží, tak to je otázne 😒
povedal, že máme vydržať ešte minimálne 8 týždňov, potom že sa porozprávame..tak mu budeme dôverovať, hádam vie, čo hovorí a potom to s tými ostatnými vecami hádam nejako dobehneme 🙂

dci01
17. apr 2011

@lienkalenka123 super, tak vy ste sa ich zbavili celkom rýchlo 🙂 teším sa..

dci01
17. apr 2011

@benotka my sme sa kúpali prví krát po 2,5 mesiacoch a mala som z toho stres, lebo som sa bála, že sa jej niečo stane s nožičkou, lebo ona veľmi s nimi začala kopkať a naťahovať si ich...no ale budem to musieť nejako zvládnuť, však ak ten kĺbik má vydržať, tak 20 minút bez remienkov mu nemôže uškodiť 😎

sissi
17. apr 2011

@lenkacka jak ti rozumím! Ortopeda taky nezajímalo nic než kyčle. Sami jsme si vyhledali fyzioterapeutku, protože naše holčička se taky nedokázala v třmínkách obrátit, prostě byla tak svázaná, že to nešlo. A na 10měsících stále nelezeme. No na druhou stranu pro děti s problémy s kyčlema to je trochu lepší že se to tak nezatěžuje. ale držím palce ať Vojtovka pomůže!!! 😵

lenkacka
18. apr 2011

@dci01 ďakujeme pekne za povzbudenie.No uvidíme,ako to pojde!!Nám kamoška povedala,že musíme jej pomocť cvičením,lebo naozaj má tie svaly ochabnuté a nie je normálne,aby ročné dieťatko nesedkalo - ona začne plakať keď ju chcem posadiť a hneď sa hodí dozadu- ja som ju ani nedávala sedkať a ani nebudem,pokým ona sama nebude vedieť.Naša od toho 5 týždňa čo jej založili remence ,sa dá povedať,že ležiavala len na chrbátiku-mala problémy s grckaním tak aj preto táto poloha.No hlávku a aj chrbátik(ako si aj ty písala )mala stále hore,aby jej náhodou niečo neušlo 😀 .Zatiaľ cvičíme len ten jeden cvik na chrbátiku 3krát denne a aj pri tom plačeme,lebo ju musím držať na silu,keďže ona sa chce hneď prevrátiť na bruško.Tak sa teším,keď budeme cviciť všetky cviky čo to bude - a to mám naozaj trpezlivé dieťatko.Ideme v stredu 20.4. akurát keď bude mať ročik a ešte aj čas 9:45 nám dala rovnaký - vtedy sa prestne narodila a ona o tom vobec nevedela,že nám ide dať pekný darček na narodeninkám 😀 😀 - PEKNE ČOOO?Dám vedieť ako pokračujeme a samozrejme aj Ty napíš,aké máte novinky.Zatiaľ sa držkajte.

lenkacka
18. apr 2011

@sissi ďakujeme peknee a podobne aj Vám zo srdca prajem všetko dobréé 😉

dci01
18. apr 2011

@lenkacka jaaj, no je to ťažké, ja tiež veľmi zle znášam, keď malá plače (hoci teraz začala skôr také zúrivé zvuky vydávať, keď sa hnevá, neviem po kom to má 😀 )
jedna kočka, s ktorou si píšem už cvičí Vojtovku so synom, aj keď majú ešte ortézku (môžu ju však na 6 hodín denne skladať,majú 8 mesiačkov..), takže sa to dá aj skôr, nie až vtedy, keď sa remienky úplne zložia, len to musí odobriť ortopéd, čo býva dosť problém ☹
my sme sa tiež pýtali jednej fyzioterapeutky na cvičenie a ona povedala, že môžeme civčiť až vtedy, ak bude mať papier od ortopéda, že môžeme..

svatule
3. máj 2011

ahoj holky, naše Elinka má taky řemínky, už skoro 2 měsíce, 20.5. nás čeká rtg a podle toho pak buď konec, nebo ještě. U nás jediný problém je, že krom toho má ještě operaci tříselné kýly, a to 23.5. tak bych raději, kdyby je v té době už neměla, ale údajně to ani tak nevadí. Jinak ona je snáší v pohodě, trochu ji omezují v pohybu, ptala jsem se dr, říkala, že u dětí s třmínky je až 6 týdenní skluz v motorickém vývoji, že to je normální, protože jim ty řemínky brzdí přirozené reflexy, takže zatím nemám řešit, že se ještě nepřetáčí, že ještě tak 1,5 měsíce počkáme a pak se uvidí.
Já naštěstí byla psychicky připravená, že je bude mít, protože já i manžel jsme je měli, navíc byla v břichu KP a taky je holčička. Ale nemá ten nález tak strašný, 2b/1b, tak pevně doufám, že se jich brzy zbavíme.
Všem s řemínky pevné nervy a mysleme na to, že to děláme pro zdraví našich prcků!