Pavlikove remienky

kajulka007
16. jan 2008

Ahojte, chcela som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenost s Pavlikovymi remencami. Nam ich doktor nasadil minuly tyzden.😝 Rada by som sa opytala, ako to vase deticky znasali? Ako dlho ste sa s remienkami trapili? Tie remienky, ktore mame su vyrobene v Neoprote a pripadaju mi dost nekvalitne. Su z takych tenkych kozenych remienkov a malickej vedie popruh cez brusko. Citala som vsak, ze by to tak nemalo byt a remienok by mal viest cez hrud. Nedate mi nejaky tip na vyrobcu, ktory by vedel remienky urobit kvalitnejsie? Dakujem za kazdu radu!

katkak512
31. mar 2015

@yvi83 no my sme v prvom mesiaci dostali abdukcnu perinku, ked mala 2 mesiace pavlikove remienky a po 3 mesiacoch nas doktorka poslala na konzultaciu do BA alebo ZA. Isli sme do BA a tam nam dali tu tubingenovu ortezu. Teraz ju mame 3 tyzdne, este 3 a potom uvidime. Ale doktorka povedala ze to nemame zle. Vy mate aku diagnozu?

zelmirka1
31. mar 2015

ach jaj keď čítam o tom ako máte sadry a potom dlho remienky je mi smutno. U mojej malej zatiaľ povedali, že stačia remienky, jednu nožičku má ok, druhú nie.
Vidím, že je rovnako stará ako tvoja @yvi83 a o ste kedy stihli mať mesiac sadry? to ste mali od narodenia zlý nález? Lebo mne v pôrodnici povedali ok, v troch týždňoch mierna dysplázia a baliť naširoko, v 8 týždňoch už to nebolo dobré a odporučili pavlikove remienky.
@katkak512 je zaujímavé že v BA dávajú tú tub.ortezu, zdá sa ti to lepšie ako remienky ?

katkak512
31. mar 2015

@zelmirka1 hmm urcite je to lepsie. Mala my v remienkoch preplakala dva dni a dve noci. Samozrejme ja s nou. Toto znasa uplne v pohode. Nemali sme ziadne problemy. V pohode v tom aj spava. Uvidime o 3 tyzdne ci nam to aj pomoze. Aku mate diagnozu?

yvi83
31. mar 2015

@katkak512 my máme obojstranné vyklenie bedra, ale že to mala vrodené a na lavej strane to mala horšie, jej to tam tak pukalo neviem či dobre napíšem ale a mi zdá že sa to vollá luxácia a diagnoza IIIa

yvi83
31. mar 2015

@zelmirka1 Ja som mala malú otočenú celý čas dole zadkom a zadkom som ju aj rodila takže bola stále v tej istej polohe a už v pôrodnici mi hovorili že budeme musieť cvičiť vojtkovu metodu, lebo sa stále otáčala do tej polohy ako bola v brušku, tak sme sa kvôli tomu skôr objednali aj na sono nožičiek a hneď povedali že ich nemá v poriadku, na druhý deň hneď poslali do Bysrice a tam nám v ten deň dali hneď sadry..strašný deň aj noc , malá plakala ja duplom, ale zvykli sme si a po mesiaci remienky, môžeme skladať na kúpanie tak som aspoň tomu rada lebo kým mala sadry tak sme j vôbec nekúpali, len som ju utierala 😔

katkak512
31. mar 2015

@yvi83 my mame jednostranne vrodene vyklbenie bedra. Aj mojej malej tam pukalo ale odkedy mame tuto ortezu, pukanie prestalo. Aj ked jej to dam dolu na kupanie alebo prezliekanie, uz nepuka. Snad to bude mat lepsie ked pojdeme do BA na kontrolu.

yvi83
31. mar 2015

@katkak512 Ale jasne že to bude mať lepšie, ja stále myslím pozitívne 😵 držím Vám palce 🙂

zelmirka1
1. apr 2015

@katkak512 to je zlé že toľko preplakala, asi už bola staršia, že ? moja malá zatiaľ to remienky znáša, ale má len dva mesiace a týždeň takže si to ešte neuvedomuje, bojím sa keď bude väčšia. Diagnozu popísali každý lekár trochu inak: vrodené vyklbenie bedra, I. sin nalez hraničnej centrácie na USG, neskôr napísali toto: vrodená subluxácia, sonotyp graf IIIc/ + I sin. Pravú vraj má celkom ok, ale ľavá nie je dobrá.
Ja remienky skladám na kúpanie aj prebaľovanie. Neviem ako by som ju inak prebalila lebo ich má na oblečení. Tiež dúfam, že sa čo čo najskôr zlepší.

zelmirka1
1. apr 2015

@yvi83 áno vraj tá poloha zadkom dole prináša problémy s klbmi, stále sa ma na to pýtajú, ale malá nebola tak. Tie sadry to muselo byť ťažké, fakt je to náročné keď také malé bábo a má také problémy. To je super že myslíš pozitívne, ja som mala strašnú depku keď nám povedali, že bude mať remienky, hlavne sa bojím aby to nebolo na dlho a neovplyvnilo iný vývoj, myslím to, že bude mať slabšie svalstvo a potom je nutná vojtovka, čo už nechcem zažiť (starší syn a zbytočne).

katkak512
22. apr 2015

@yvi83 @zelmirka1 Tak vcera sme boli na kontrole v BA a nozicky uplne v poriadku. Po 6 tyzdnoch nosenia tubingenovej ortezi sa nam to dalo do poriadku. Huraaaaaa

yvi83
23. apr 2015

@katkak512 Jéééj..gratulujem a čo teraz? Ako idete pokračovať? Už nič nejdete nosiť? ..my ideme druhý májový týždeň na kontrolu tak som tiež zvedavá..teším sa s tebou 😵 😵

yvi83
23. apr 2015

@zelmirka1 Nám vojtkovu metodu odporučili hneď v pôrodnici, lebo si nevedela otočiť hlavičku do jednej strany až na podložku a celá bola akoby natočená do ľavej strany tak ako bola aj v brušku, no skôr ako sme to začali riešiť nás zaskočili tie sadry a teraz remienky, aj ked ja ju dávam v remienkoch aj na bruško, nepáči sa jej tak, len vtedy ked ju tak dám po okúpaní bez remienkov, vtedy si pekne aj hlavičku zdvihne ..

katkak512
23. apr 2015

@yvi83 mame zase prist na kontrolu tak o 4-6 tyzdnov. Zatial povedala aby sme to nosili este v noci ak v tom mala spinka v pohode. Potom to uz hadam odlozime na stalo. Ale cez den mozeme fungovat uplne normalne len s pamperskou 🙂 budem vam drzat palce nech sa to aj malickej rychlo upravi.

zelmirka1
23. apr 2015

@katkak512 tak to máte naozaj skvelú správu, gratulujem !
My sme boli na kontrole len po 3 týždňoch nosenia remienkov, ale trošku to mala lepšie takže nosíme remienky ďalej a máme prísť za mesiac. Ak sa to bude zlepšovať tak to vidia na dva mesiace nosenia, ale neradi prognozuju, predsa len nedá sa to odhadnúť. Ale keďže to zachytili zavčasu tak snáď to nebude na vľmi dlho. Uprimne závidím, fakt super správa že Vám ta orteza takto rýchlo pomohla.

zelmirka1
23. apr 2015

@yvi83 moja malá tiež na brušku zatiaľ nie je moc rada, dávam ju raz-dva krát denne ale len na chvíľku. Hlavičku dvíha pekne ale dlho nevydrží. Inak má obľúbenú pravú stranu na tú sa viac otáča, aj hlavičku má zležanú trochu, ale postupne vidím, že začína aj na druhú stranu. Podľa mňa tomu treba dať čas a napraví sa to. Ja som pri synovi riešila že je natočený do jednej strany, vystrašili nás, že je celý slabý lebo nedrží hlavičku - to mal len 8 týždňov ! a už nás hnali na vojtovku. Keď som to videla, moje dieťa ktoré dovtedy nikdy neplakalo zrazu ziapalo ako život tak som bola hotová. Nakoniec som to nechala a cvičili sme len také iné cviky bez plaču a bol v poriadku.
Inak tie remienky tiež môžu mať zlý vplyv na vývoj, lebo predsa len v nich tá pohyblivosť nie je taká aká by mala byť, na jednej strane pomáhajú na klbiky ale na druhe môžu spomaliť iné veci. Preto malú ráno aj večer nechávam na chvíľu pokopkať bez nich.

yvi83
23. apr 2015

@zelmirka1 Ja ju tiež nechávam, kupame sa tak každý druhý..tretí deň, tak ju nechávam predtým a aj potom, dokonca rozmýšľam, nakoľko ju nosím v šatke ale s remienkami, že ju dnes vezmem do šatky bez nich...dr som sa na to pýtala, no nejaký svoj názor nepovedal ale na českých stránkach ortopéd dokonca odporúča nosenie v šatke

zelmirka1
23. apr 2015

@yvi83 krásna fotka. Ja malú nosím v šatke len doma, zatiaľ s remienkami. Vonku chodíme s kočíkom, neviem či by som ju zvládla mať tak dlho v šatke. Tiež kúpem tak raz za tri dni, ale kopkať ju chvíľu nechávam každý deň. No uvidíme, ale dúfam, že sa to bude zlepšovať. Som sa chcela opýtať na tú ortezu ale neurobila som to, skúsim pri dalšej kontrole.

vvia
23. apr 2015

Baby ak by ste niektora potrebovali tie tub.ortezy mam aj ja jedny doma este po dcerke. Uprimne ja som ich moc nedavala iupika som namiesto nej sendy nohavicky a nastastie ok 🙂 uz mame cez 2roky a v poriadku 🙂

kolb
1. máj 2015

@zelmirka1
@yvi83
@katkak512
ahojte, tak sa aj ja pripajam do skupinky.. po 8 tyzdnoch poctiveho balenia nasiroko (v 3tyzdnoch na prvom vysetreni mala ela oba klbiky IIc, narodila sa sekciou kvoli polohe koncom panvovym) sme dnes boli na kontrole a vyfasovali sme tuto tubingen ortezku na 23 hodin denne. Lavy klbik uz mala IIa no pravy stale IIc. Vraj opat na 8 tyzdnov a potom kontrola. Tak velmi som sa tesila ze sa konecne zbavime postoliek a bude si moct kopkat a pretacat sa na bok, kedze polohu na boku ma najradsej a teraz toto emoticon samozrejme vydrzime, zabojujeme, ale tak luto mi to prislo :(
malinkej ani orteza nejako zvlast nevadi, je uz zvyknuta z balenia nasiroko, ze nozky maju pohyb obmedzeny, ale zaskocil nas iny problem. Pri prebalovani som si vsimla, ze ma od kolienok dole fialove flaky - trda po lytkach a na chodidlach. Zlakli sme sa, akoby to mala nedokrvene.. stretli ste sa s niecim podobnym?? dali sme na chvilu ortezu dole, ustupilo to ciastocne, ale nezmizlo ani do rana (na noc som jej radsej dala len siroke balenie a postolky)
a prosim vedeli by ste mi este poradit ako je to s davanim na brusko? ela uz pekne pasla koniky dokonca aj zabalena nasiroko, ale v ortezke to asi nepojde, teda aspon vcera neslo a jedovala sa. V navode je napisane, ze ked na brusko tak na vankus, ale na makkom sa zas nedokaze zapriet a cvicit.. ci mam sa teraz zmierit s tym, ze kvoli ortezke zabudne co uz vedela a cely vyvin sa posunie, zameska? ☹ bude stale len na chrbatiku a zoslabne? ☹ dakujem este raz za vsetky cenne rady a ochotu

zelmirka1
1. máj 2015

@kolb to je ťažké poradiť lebo moja malá tie pavlikove remienky tak neviem ako je to v tej orteze. Ja ju na bruško dávam aj s remienkami alebo jej na chvíľu povolím nožičky a dám na bruško bez remienkov. Ešte si ju dávam na seba tak že ležím a trup mám trochu vyššie a ona na mne leží a kukáme si do tváre. Ale moc dlho nevydrží na brušku, za chvíľu sa hnevá. Tie fialové flaky na nožkách nemá ,ale zvláštne je že ich má občas na ručičkách, mňa tiež napadlo či je to nedokrvenie, ale možno len deti majú ten krvný obeh iný a nemá to vždy tak som to neriešila. Inak ľavý klbik má moja malá IIIc ☹ , pravý Ib.
Toho sa práve aj ja bojím, že ten vývoj nebude dobrý, lebo na jednej strane riešime klbiky a na druhej strane sa nemôže dieťa normálne hýbať a byť na brušku a začať otáčať. Aj keď skúsenosti sú rozne, už som počula že niekto mal problém potom a museli cvičiť vojtovku a niekto zase že v tých remienkoch sa bez problémov dieťa otáčalo aj liezlo. Tak neviem. Ja sa snažím aspoň pri prebaľovaní jej nôžky uvoľniť nech si pokopká a hýbe sa.

katkak512
1. máj 2015

@kolb Ahoj. My sme mali tiez tubingenovu ortezu na 24 hodin denne. Dolu sme ju dali len na kupanie a prebalovanie. A fakt sme ju davali poctivo lebo som sa bala aby ju nesadrovali. Moja mala zboznovala polohu na brusku. Vydrzala aj 15 minut a dokazala sa uz aj pretacat. Potom sme nasadili ortezu a mala uz nechcela byt na brusku lebo jej to bolo nepohodlne. A najvacsi problem bol spanok lebo spavala na boku a s ortezou to nebolo mozne. Ale po 2-3 nociach sa naucila spavat aj na chrbatiku. Tie fliaciky na nozickach sme nemali ale myslim si ze to asi nesposobuje ta orteza. Ona ma nozicky volne akurat ich nemoze dat spolu. Odporucam vam ju podstivo davat a urcite sa nozicky zlepsia. My po 6 tyzdnoch intenzivneho nosenia uz mame nozicky v poriadku ale este t mame davat na noc. O 2 týždne ideme na kontrolu a dufam ze už to bude v poriadku. Drzim vam palce nech sa to aj vam rychlo upravi. A este nieco. Nebojsa ze malinka bude v niecom pozadu. Ona to rychlo dobehne. Nasa mala po 2 tyzdnoch bez ortezy uz sama sedi, prevracia sa a uz sa zacina aj stavat.

katkak512
1. máj 2015

@kolb a este nieco, kupila som si ergonosic a nosila som malu v nom. Aj to jej pomohlo. 🙂

mejjus
1. máj 2015

môj menší dostal remienky ako 3 mesačný ..od narodenia som ho balila poctivo na široko a predsa .. Prvý deň keď sme prišli domov s remienkami len plakal , cez noc nevedel zaspať ..zavolali sme doktorovi večer (je známy ) a povedal aby sme dali dole , a nadalej balili široko +pridali ešte jednu plienku ..takže mal pampersky +3 látkové..chodili sme na kontroly každý mesiac, a stále som už dúfala že bude koniec...koniec bol až keď mal 9mesiacov , a najlepšie na tom bolo že on už vtedy chodil..naučil sa chodiť tak , že bol na široko ..velmi široko balený ..jaj vám držím palce , je to velmi nepríjemné ale ani sa nenazdáte a bude všetko ok 🙂

kolb
1. máj 2015

@katkak512
@mejjus
@zelmirka1
dievcata, velmi pekne vam dakujem za skusenosti a podporu..samozrejme, urobime vsetko pre to, aby bola dcerka v poriadku. drzim aj vam palce s detickami 😲

yvi83
1. máj 2015

@kolb Ahoj, tak moja malá bola tiež KP celý čas v brušku ale som ju tak aj rodila a od troch týždnov sadry po mesiaci a pol remienky..v remienkach mi tiež na brušku nechce byť ale pred kúpaním jej vždy dám skôr dole a dám na bruško tak si pekne aj hlavičku dvíha a snažím sa jej rozmasírovať chrbátik a nôžky kúsok, lebo na stehienkach má akoby také hrče svalstva, čo to nemá rovnomerne rozložené 😔 ...ale aj dr. povedal že čo sa týka otáčania , sedenia tak to všetko dobehne . O dva týždne máme kontrolu tak už sa neviem dočkať, čo povedia, ale budem dovtedy myslieť pozitívne a to isté odporúčam aj tebe 😵 neboj, dobre bude 😵

kolb
2. máj 2015

@yvi83 dakujem krasne a zelam same dobre spravy na kontrole 😉 s cvicenim sme to vymysleli tak, ze po kazdom prebalovani ju par minut necham na brusku, nech sa ponatahuje..ale narazame na problem pri dojceni, nevieme zaujat dobru polohu v sede ani poleziacky, horsie sa prisava.. musime to nejako vymysliet a nacvicit, aby sa nam problemy nezacali kopit.. ak mas nejake tipy, budem vdacna..

yvi83
2. máj 2015

@kolb Ja momentálne kojím najčastejšie, teda ked sa mi dá, po ležiačky, ináč sa tiež nevie prisať a reve a tak ostane nervozna že potom si už ani chytiť bradavku nechce..ináč nejak poradiť neviem, teraz je to už v pohode s remienkami, no so sadrou to bola katastrofa, kojila som ju po sediačky , no kým som si ju pekne napasovala tak to trvalo 😒

zelmirka1
12. máj 2015

Ahojte, musím napísať dobrú správu. Boli sme dnes na kontrole a po 7 týždňoch nosenia pavlikových remienkov máme nožičku dobrú, už ich malá nemusí mať, ostalo jej ešte široké balenie a za mesiac uvidíme na kontrole. Doktor bol sám prekvapený, že za takú krátku dobu sa to tak zlepšilo. Jupíííííí, veľmi sa teším. Nosili sme poctivo, len pri prebaľovaní som na chvíľku povolila nožičky aby si pokopkala. Prajemaj ostatným bábätkám aby čím skôr mali nožičky v poriadku. 🙂

katkak512
12. máj 2015

@zelmirka1 jeee tak super. Tesim sa s vami. Aj ja som pochopila, ze podstive nosenie zdravotnych pomocok sa fakt oplati.

yvi83
13. máj 2015

@zelmirka1 Ahoj...jééj tak to je super správa, my ideme budúci týždeň v pondelok tak som tiež zvedavá ako sme pokročili 😵