Potný test. Boli ste? Je nutné ho opakovať viackrát?

bubo551
4. feb 2009

ahote, bol niekto na potnom teste? a viete mi povedať, či je nutné ho opakovať viackrát?

jarka007
4. feb 2009

ja osobne som nebola, ale neter ho absolvovala a museli ho potom opakovat, lebo jej vysli horsie, ale nie uplne zle vysledky.

bubo551
autor
4. feb 2009

a potom keď ho absolvovala, tie hodnoty boli vporiadku a môžem vedieť kôli čomu bola na test odoslaná?my sme totiž so synom absolvovali 1 test, ktorý bol vporiadku, no na začiatku nám povedali, že sa to robí 3 krát, ale my sme na opakovaný neboli, keďe prvý bol vporiadku a teraz mám výčitky

jarka007
4. feb 2009

uf uz si presne nepamatam. Ona bola vecne chora, preto jej to odporucili. A vysli im rozne vysledky, ale neviem v akom poradi.

bubo551
autor
4. feb 2009

a teraz je vporiadku? aký bol vlastne záver?

alon111
4. feb 2009

na potny test sa chodi aby zistili ci nema cysticku fibrozu.mojim detom to robili tiez je to len pol hodinova zalezitost

kili
4. feb 2009

A. mal tiež a opakovanie mu nerobili, vyšlo to OK

jarka007
4. feb 2009

zaver bol, ze mukoviscidozu nema 🙂

bubo551
autor
4. feb 2009

milá alon111, prosím Ta vieš mi povedať aké hodnoty mali tvoje deti a či ste to viackrát pakovali? môj syn mal hodnotu 12, podľa Teba keď prvý bol vporiadku môže vybehnúť hodnota pri opakovanom teste ? sorry že som aká zvedavá len sa bojím tej choroby

alon111
4. feb 2009

mne vysledky ani nepovedali, on im ten potny test robili ked lezali v nemocnici.len mi povedali ze ho robili a vysledky su dobre a viac nam ho nerobili

andy.a
4. feb 2009

bubo,myslím,že potný test netreba opakovať..neviem presne aká je norma..syn mal tiež tuším okolo 12,ako aj tvoj.. 😉

tuším nad 60-65 je už patologická hranica,ale fakt si to presne nepamatám..veď mrkni na nete,určite to niekde nájdeš 😉

andy.a
4. feb 2009

http://sk.wikipedia.org/wiki/Cystická_fibróza..... napr.tu..alebo si cez google zadaj Cystická fibróza..alebo Potný test..alebo Vyšetrenie chloridov v pote ..atď..

marianka8004
10. feb 2009

my sme boli na tie testy 4.2,a vysledok bol 10,8 a je to dobre.norma je 0-68,opakovať sa možu ak sa vysledok približi k hornej hranici.nas tam poslala imunologička.

bubo551
autor
12. feb 2009

marianka, bývate často chorí? a potí sa tvoje dieťa veľa alebo je to v norme, ja neviem aký má byť pot, ale môj syn sa potí veľmi na hlave, vkuse má mokré vlasy, čelo, nos a zdá sa mi byť slaný, ale keď sme mali výsledok z potu 12, tak sa musím uspokojiť, že ten jeho pot je vporiadku a nenamýšľať si, pravdepodobne u chorých detí je oveľa slanší

marianka8004
13. feb 2009

bubo551:emka mala teraz 10.2. narodeniny 2roky.chora nebiva klop klop antibiotika brala v decembri 2007.zatial len 1krat. lenže je chudokrvna a ma malo železa naša DR nas poslala na gastro z gastra na hematologiu a na imunologiu.z imunologie na potne testy,robila jej testy na psa,mačku,plesne,roztoče,potraviny,a kadečo ine.alergiu jej zatial nezistila.a krv jej brala na vela veci ani neviem na čo všetko a všetko ja v norme.na hematologii jej tiež nič nezistili.povedala tam DR že jej nič nie je.my si to tiež myslime.s tymi vasledkami by sme mali ist na gastro,ale neviem,či pojdeme.na malej nič nevidno papa za dvoch,je zlata,vesela,ešte stale ju kojim.ale na poslednej poradni (asi mesiac do zadu mala 8890g).može byt že to je dedične,že je taka chuda

maca793
14. feb 2009

my sme ho absolvovali asi 5x a nikdy nevyšiel tak, akoby chceli. tak sme to nechali tak a doktor nám povedal, že ich robiť už netreba.

bubo551
autor
17. feb 2009

a prečo ste ho absolvovali až 5 krát? čo ste často chorí? alebo Vám vyšli vyššie hodnoty?

mamina291
20. feb 2009

ahojte, my sme boli tento tyzden na vysetreni chloridov v pote v Novom Meste a poviem vam, dost som ostala sokovana, ked mi sestricka po vysetreni zahlasila, ze tak ako som vam spominala platite 8,30 Eur. 😲 Pred cca 2 rokmi sme to absolvovali bez poplatku a tentokrat nas nikto neupozornil. V podstate to pre nas neije problem, ale z principu ma to fakt zaskocilo. 1. aj 2. krat to mala v poriadku. Teraz mala tusim hodnotu 13 a je to vraj v poriadku.

maca793
21. feb 2009

bubo551
nikdy sa nenapotila toľko, koľko potrebovali materiálu na vyšetrenie. našťastie sa diagnóza nepotvrdila, problém bol v nosných mandiach, ktoré som jej dala vyoperovať a od toho času už nebýva tak často chorá. zredukovalo sa to na 10-13x do roka, predtým aj 20-22x. z toho mávame najčastejšie nádchy a to každý mesiac.

svuba
6. mar 2009

prosim vas, moze mi niekto z vas opisat, ako taky test prebieha? Dakujem

marianka8004
8. mar 2009

pred testom sme išli do laboratoria dali nam taky papierik,okruhly už som zabudla ako sa to volalo.dali nam ho v takej nadobke.v nemocnicinas zobrali na ambulanciu.robi sa to na predlakti.priložila jej tam mokry obväz adala jej nato kovovy pliešok a zavyla obväzom.jeden rožok z plieška zahla hore a napojila to na el.prud(len uplne maličko amperov)a tak to držala 10min.potom všetko dala dole vybrala pinzetou ten papierik,dala jej ho tam kde mala pliešok,prikrila miktotenom a zas zavyla obväzom.tok sme čakali 20min.ten papierik z pinzetou dala dole a dala ho naspäť do tej nadobky.to sme potom odniesli naspäť do laboratoria.vysledok sme mali 10,8 a norma je 0-68,to som tu už spomynala.

svuba
11. mar 2009

dakujem marianka

kiarka
17. mar 2011

žienky ako prebieha ten potný test máme ist v pondelok a tak sa bojim čo a ako to dopadne nič ma nebavi ani robit 😢 😢 😢 😢 😢 😢

katecameron
17. mar 2011

@kiarka mojmu synovi robili pred 2mesiacmi prezil v pohode ma6rokov

kiarka
17. mar 2011

a vysledky ? ja sa len bojim nas odporučila alergologička koli imunite a kašlu ja som z toho na nervy len rozmýšlam 😢 😢 😢 😢 😢

katecameron
18. mar 2011

moj mal 16 to je este dobre myslím ze zle je okolo30 tak nejak neviem presne neboj dobre to dopadne
@kiarka

babulina
19. mar 2011

@kiarka dcere robili potny test ked mala 5mes, nic tragicke to neni, absolvovali sme ho trikrat, hodnoty sme mali zakazdym nizsie ako 15, presne si uz nepamatam, drzim palce, nech je vsetko ok

kiarka
21. mar 2011

no dnes sme boli na potnom teste vysledky až zajtra alebo pozajtre ja to asi nezvládnem čakat som na nervy ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

babulina
21. mar 2011

@kiarka my sme mali az za dva dni - robili nam to v pod biskupiach, ale vsetko mozne sa mi honilo hlavou, drzim paste nech vsetko ok a najma nech rychlo ubehne vam to cakanie na vysledky, drzte sa

dobromila
21. mar 2011

môjmu synovi robili test dva razy. Raz keď bol v nemocnici so zápalom pľúc, druhý raz na liečení v Tatrách. Oba razy boli výsledky v norme. Podľa mňa sa to zbytočne robí často chorým deťom. Ja poznám osobne ženu, ktorá cystickú fibrózu má. Keby jej na ňu v útlom veku nenasadili lieky, tak by sa dožila maximálne detského veku.
Ak by ten potný test dopadol negatívne, tak by ste mali doma dieťa, ktoré by nemohlo poriadne dýchať, zadúšalo by sa kašľom, a bez adekvátnej liečby by neprežilo bežné zápaly priedušiek...Toľko moja laická skúsenosť. Takže žiadne strachy

kiarka
21. mar 2011

no nás poslali koli imunite a koli tomu že mala (má 13 mes.) je zahlienená nekašle stále len ked treba odkašlat vtedy no ja som na dne ja to asi nezvládnem čakat na vysledky a ked je cystická fyboza musi byt dieta vždy slané?