Potný test. Boli ste? Je nutné ho opakovať viackrát?

bubo551
4. feb 2009

ahote, bol niekto na potnom teste? a viete mi povedať, či je nutné ho opakovať viackrát?

miskaamelanka
27. nov 2014

dakujem pekne ja som sa zlakla ze to bude cf:(ideme este v zajtra na jeden potny test a uvidi sa.myslite si z ak ma niekto y rodiny astmu tak to moze byt preto??dakujem

inull5
28. nov 2014

@miskaamelanka astma vysoké chloridy v pote by nemala mať.práve preto som spomínala genetiku pretože CF ma asi 1700 mutacii.samozrejme testuje sa približne 40-50 najbeznejsich.napriek tomu že ich je tak vveľa najrozšírenejším je DeltaF508 ktora tvorí okolo 75-80% Cf.ostatné su menej časté.práve ta najviac rozsirena sa prejavuje vysokými hodnotami chloridov v pote/60 a viac/.diagnózu potvrdzuje geneticke vyšetrenie.hranicne hodnoty chloridov v pote su od 30-60.diagnoza CF je najmä klinicka.niekto môže mať vysoké chloridy bez typických príznakov.iný nizke chloridy ale klinicky obraz svedčí pre CF.Vtedy sa pátra po mutaciach.su kazuistiky ktoré popisuju vyslovene izolované rodinné mutacie.stáva sa že dieťa je liecene na celiakiu q pritom sa zabúda na vyšetrenie chloridov ktoré často potvrdia vysoké hodnoty.pri hraničných hodnotách chloridov je rozhodujúci klinicky obraz pacienta/infekty dýchacích ciest,ich častost,zápaly pluc,prospievanie a pod.

miskaamelanka
28. nov 2014

dobry den ona nema ani priznaky na to zeby mala nieco s dychanim ale preve tie traviace poruchy :(ale aj tak dakujem dnes sme boli na vysetreni chloridov v pote uz3 krat tak v utorok ked pridu vysledky tak napisem ako to dopadlo)bodaj by boli hodnoty uz lepsie🙂pekny den

inull5
28. nov 2014

@miskaamelanka ok.my sme to tiež absolvovali so synom 3 krát kvôli pozitívnemu novorodeneckemu skriningu.absolvovala som genetiku v prahe.ake ma mala tráviace ťažkosti?

miskaamelanka
29. nov 2014

zvrackava obccas s jedal napr jogurty a ked sa viac napapa tak juu brusko boli a ked sa troska viac napapa tak musi sa ist hned vykakat.jednoducho ju casto brusko boli mohlo by to byt vsak?dakuujem

inull5
29. nov 2014

@miskaamelanka detičky s CF mávajú objemne veľmi zapachajuce a mastné stolice.ako olej keby v tom bol.llebo potom mávajú zápchy.a často majú v stolici nestravene zvyšky jedla.u tvojej dcéry mi príde že ma skôr intoleranciu nejakej potraviny.uvidíš po výsledkoch potneho testu ale pýtaj sa ohľadom genetiky len tak pre istotu.

miskaamelanka
29. nov 2014

ked ona raz chce jogurty raz nie raz chce ine jedla raz je jej nich zle..opytam sa a potom sa uvidi🙂moja mala nemava ani take stolice mozno raz za cas ale zvykne mat normalne tak aspon to je fajn dakujem

kvietok123456
27. feb 2018

Baby nas posielaju na plucne kvoli potnym testom vykonavaju ich len na plucnom ci sa mam bat ? Budeme hospitalozovany ci to robia len ambulantne ? Ideme do ke

zuzka1008
8. jún 2022

@bubo551 ahoj. Ako vam to cele dopadlo. Z odstupon casu je dietatko menej chore? Kolko krat ste boli na teste?

zuzka1008
8. jún 2022

@miskaamelanka mozem vediet ako ste dopadli z odstupom casu?