Prejavy poruchy pozornosti sprevádzanej hyperaktivitou u 2 - 3 ročných deti

iwesska
15. apr 2013

Mamicky, chcela by som poznat vase skusenosti. Viem, ze ADHD syndrom sa neda diagnostikovat skor ako v predskolskom/skolskom veku. Ale dozvedela som sa vraj urcite prejavy su uz badatelne skor. Mam syna 2r.2m a od malinka bol nepokojne babatko, sustave kopal nohami, aj ked bol v klude a cim bol starsi bol aktivnejsi, co bolo pre dany vek normalne, ale uz dlhsie si vsimam, ze je aktivny az prilis. Nedokaze sa sustredit na hru ani minutu, pritom je bystry - raz, 2x mu nieco ukazem a hned to zopakuje, ale po minute prechadza k dalsej hre a takto to ide dokola cely den. Neobsedi na jednom mieste, pokial nie je fixovany, v kociku napr. Ked pozera rozpravku sedi v jednej polohe asi kym naratam do 5 a nasledne mu nohy a ruky behaju kade tade po stole, sedacke - pritom vnima telku, ale nevie co robi. Neraz sa stalo ze spadol z gauca ☹ Na ihrisku si vsimam, ze z 20 deti rovnakeho veku tam jediny lieta ako sarkan. Vysype si formicky do piesku a v sekunde z neho vyleti, lebo chce ist na smyklavku. Vylezie tam, spusti sa, chce ist zas na hojdacku. Sadne si tam, prejde 20 sekund, chce ist dole...vracia sa do piesku...pichne lopatkou 3x, zbura detom co postavili a leti zase inde. Je hlucny, do obchodu sa dovali ako hurikan, nedokaze postat na mieste ked nieco vyberame, stale sa musi nahanat pomedzi regale. Ked sa rozbehne, nepocuva, ide si za svojim cielom. Stale ho niekde nahanam, som z toho uz unavena 😝 . Pri spanku ma takisto problem. Uspava sa zasadne iba v kociku a potom ho prenasame do postielky. Lebo jeho vecne kmitajuce nohy a ruky mu nedovoluju zaspat, sustavne sa prevracia, prelieza zo svojej postielky na nase a naspat. To dokaze robit aj hodinu, pritom je uz velmi unaveny. Je podla vas takato aktivita dietata primerana veku, alebo moze naznacovat hore uvedeny problem? V pripade ze vasim starsim detom diagnostikovali ADHD, budem rada, ak sa so mnou podelite o skusenosti, ci ste podobne prejavy zaznamenali u nich uz v mladsom veku. Vdaka.

gubcikova
15. apr 2013

ja mám podobné dieťa vo veku 3,5rokov

luy
15. apr 2013

no v prvom rade skús navštívit neurologa,dieťa v tomto veku prechádza obdobím vzodru,má vela energie,atd......Možno postačí prísun vitamin B.

andrejka1974
15. apr 2013

moj sice ADHD v papieroch nema, ale urcite je hyperaktivny od narodenia, ako rocny mi dokazal vyliest z postielky, hoci madrac mal na zemi 🙂 🙂 🙂 vonku behal ako sialeny, ale je sikovny ako jeden a pol rocny uz zacal korculovat ako dvojrocny uz korculoval na normalnych korculach sam, ako 4 rocny zacal hravat hokej a v skolke ho volali simi sem simi tam , on je simon a bol vsade chvilku tam , chvilku zase inde 🙂 🙂 🙂 ono vekom sa to ukludnuje ale az tak okolo 10 roku 🙂 🙂 🙂 moj ma teraz 15 rokov, chodi do specialnej triedy, kde je ich menej, teraz konci 9 rocnik, je sikovny, ale zbrkli 🙂 🙂 🙂 vsetko robi spomalene, vsetko mu trva vecnost 🙂 🙂 🙂 ale je zasa dobrak, slusny rad pomoze

albao
24. apr 2013

@iwesska sme na tom veeelmi podobne, zhanam info teraz o ADHD, ale zatial som sa dopracovala iba k odpovediam mamiciek typu "mas velke ocakavania" 😀 Cize nic som sa zatial nedozvedela. Ale potesila si ma
@andrejka1974 , ze sa to zkludnuje. A to ma v norlanej skole tu triedu s menej ziakmi? Neviem si rpedstavit obycajnu triedu s 30 ziakmi ako sme my boli.

andrejka1974
24. apr 2013

@albao áno sú take, ale nie je ich veľa šimon ten už tých základných škôl prešiel dosť, prvú a druhú triedu bol v petržalke pre chybné hovoriacich, tretiu a štvrtú zvládol na pekničke v dúbravke, piatu až siedmu na nejedleho v dúbravke ,a ôsmu a devin ma dolinskeho v dúbravke, triedy menil koli tomu,že ďalšie ročníky tam neboli a do normálnej triedy som ho dať nechcela teraz konci devinu a hlásime sa na obchodnú akadémiu je šikovný a tam bude už integrovaný v normálnej triede hlavne sa nevzdávaj a chod podľa svojho citu a nedáj na učiteľov pretože aj mne vraveli že dajte ho na ľahšiu školu ako keby bol iný ako ostatní

albao
24. apr 2013

@andrejka1974 Dakujem Andrejka! Tiez sa na to pozeram tak, ze chcem pre svoje dieta to najlepsie. Je nesmierne sikovna, len ta pozornsot jej uteka, tak preco lahsia skola? 😉 Suhlasim s tebou

lilitela
6. mar 2014

@iwesska Ahoj, aj si to riesila u odbornikov za ten "skoro" rok? Ako si pochodila?

iwesska
autor
6. mar 2014

@lilitela Ahoj, neriesila som to nijako, pretoze ako povyrastol, tak sa upokojil. Teraz uz vydrzi dlhsie pri jednej cinnosti, zacal sa zaujimat o knizky, aj sam si vezme a cita si, vyfarbuje si - co predtym bol uplny non-sense. Ta zivelnost je v nom stale, ale myslim, ze keby to bolo fakt ADHD, tak sa to nezlepsuje, ale je to stale rovnake, pripadne sa to zhorsuje.

lilitela
6. mar 2014

@iwesska Zrejme ano. Ja teda nemam az tak neposedne dieta, ale zase mne neposedela v kociku ani minutu od 1,5 roka. Ale presne toto som pozorovala aj ja, ze ju vobec nezaujimaju staticke aktivity, teda umelecke, alebo na jemnu motoriku a pod. Deti sa naozaj vyvyjaju roznym tempom - a je "neprijemne", ked ma clovek dieta, ktore sa vyvija vyraznejsie inak ako ostatne deti. Aspon teda ja sa velmi s pochopenim nestretavam. Ako si to mala ty?

iwesska
autor
6. mar 2014

@lilitela Tak treba to brat ako je. Okolie ma nezaujima. Moj maly je neustale v pohybe, beha a skace od rana do vecera, v tom mu branit nemozem, je proste taky ze ho pohanaju nohy 🙂 Ja sa hlavne tesim z toho, ze napr. ked niekde musi cakat - napr. v cakarni u lekara, tak uz ho tam netrha skakat, ale ked mame knizku tak komentuje vsetko co tam vidi a obsedi. To je velky pokrok, ktory vsak prisiel az po 3r. Ono to tak nejak prislo ruka v ruke s rozvojom reci. Zacal neskor rozpravat a teraz sa uz viac zaujima o okolie, pyta sa, aj tym sa zamestnava. Kym nevedel tak som mala skor pocit ze sa snazi zaujat pozornost inak - tym ze robil zle.

zuzana141
3. apr 2014

Ahojte ...chcem Vam opisat mojho syna pretoze tiez mam podozrenie ze je nejaky iny. Tiez ked pozera telku neobsedi lezi raz tak a o 5 sekund inak..co by mi ani nevadilo..skor vidim problem v tom ze na mna vobec nereaguje ked ho ohlasim iba ked poriadne zvysim hlas sa obzie akoby vobec nepocuval ..robi si len to co chce on sam...malo hovori a stale ma taha za ruku ked nieco chce ale povie len napr: pit alebo ked sa chce kupat povie ideme kupat...neviem ci je adhd ale mam podozrenie ..neviem sa inde dostat k viac info. Mohli by ste mi napisat vase skusenosti ?
@iwesska
@lilitela
@albao

siska53
3. apr 2014

Neviem,ci,niekomu pomozem,mozno na povzbudenie..len,aspon poviem pripad mokej dnes 23r. sesternice. Ta to sice nemala diagnostikovane,ale hyperaktivna asi bola od mala,len,jej na,to nikto nedal papier. Velmi tazko sa s nou hralo,pri malocom vydrzala dlhsie,aktivity striedala velmi rychlo,ani sme sa nezacali hrat a uz sme sa isli hrat daco ine, dost som bola unavena po hre s nou (a to boli len 2hodiny zvacsa). Ako prvacka sa,tiez tazko sustredila,tyzden som sa s,nou ucila,no musela som mat pevne,nervya trvat na urcitych pravidlach,lebo nebola schopna 1riadok napisat bez toho,aby mi,nieco chcela ukazat,povedat. Ale bola mudra,lahko sa ucila,tak nastatsie sa to spravilo,mohla si vybrat z vysokych skol,ma ambicie,ale nestaci jej len,studovat,ma okrem toho kopec aktivit,lebo ako vravi,jej hyperaktivita jej nedovoli sediet na zadku.
takze tak.

a pri synovi mi povedala jedna,psycho,ze este adhd sa neda este diagnostikovat,az v skolskom veku. Podla nej,lebo jej odmietol spolupracu neskor (nieco sa,mu nechcelo),usudila,ze braj bude mat problemy,ak s nim nebudem cielene pracovat a robit aj tie aktivity,ktore mu nevyhovuju a trvat,na nich. Lebo on sa,vie sustedit,on sa vie aj hodinu zabavat s niecim,mielem telku pozerat. A rad lieta, beha,je temperamentny. A aj vie spolupracovat (u druhej psycho,na cviceni),tak potom neviem. Ma teraz 4roky. Mne sa on ma tieto diagnozy nezda,ale,nie sim,odbornik...

lilitela
3. apr 2014

@zuzana141 No ja ti poviem takto, hladala som pomoc, kde ma napadlo, zdoverovala som sa znamym, rodine, lekarke, dokonca som bola u psychologicky. Ale skor som narazala na bud nepochopenie, alebo zlahcovanie situacie. U psychologicky sme dostali zaver, ze je to skoro na diagnozu. Avsak mne nejde o diagnozu, ja len potrebujem vediet, ako k dcere pristupovat, pretoze je to frustrujuce a vycerpavajuce. Ked sme boli u nej na prvej navsteve, dala malej skladat kocky, ale ta si ich ani nevsimla. Po mesiaci pri druhej navsteve na seba postavila zopar kociek, co vedela relativne uz davno, ale robi to iba ked CHCE. A tym psychologicka skonstatovala, ze tu vidi progres a podla nej je dcera v norme, aj ked mozno na opacnom konci. Uz sme tam viac nesli, nie preto, ze mi nepovedala, co som chcela pocut, ale preto, ze ona nepocuvala mna, ked som jej vravela, ze dcera nereflektuje na aktivity, ktore jej ja predvadzam a nezapaja sa, alebo ze nevydrzi dlhsie ako 5 minut pri jednej a kedze den ma tak 12 aktivnych hodin, tak je to o hubu. To je asi 10 aktivit za hodinu.

lizbeth123
30. nov 2018

@lilitela Ahoj Lititela, mam podobny problem s monim 3.5 rocnym synom. Chcem sa spytat, ako tvoja dcera napreduje po rokoch. Je tam iste zlepsenie, co sa tyka sustredenosti? A mam tiez podobnu skusenost s psychologickou. Spravila testy a zhodnotila, ze ma mozno ADHD. Ale ziadne odporucania, ako so synom pracovat. Dakujem za odpoved.

mirka99993
4. júl 2019

Ahoj iwesska, chcem sa ta spytat, ako to nakoniec dopadlo, ci ma tvoj syn nakoniec diagnostikovany ADHD, resp. ako pokrocilo vekom jeho spravanie... Mam 2 rocnu dceru (2 r a 2 m) a ma presnie tie iste prejavy ako tvoj syn. Velmi dakujem za odpoved 🙂

coolworld
18. aug 2019

@iwesska zdravim, veeelmi by ma zaujimalo ako to cele dopadlo, ci syn z toho vyrastol alebo mu aj diagnostikovali ADHD?? mam syna a ma take iste prejavy, mam celkom obavy
z toho......dakujem pekne za odpoved

iwesska
autor
18. aug 2019

@coolworld
@mirka99993 Ano,v 7r.mu diagnostikovala neurologicka,aj psychologicka ADHD. Vekom je to lepsie,skola ho naucila sa dlhsie ustredit. Problem je,ze v skole musi svoju pohyblivost ovladat,aby nerusil,potom sa to v nom hromadi a ked pride domov vybuchuje. Zachvaty zurivosti,krici,trieska dverami. Ked sa ho opytam,co sa stalo a preco to robi,tak odpoved je neviem,proste som nervozny. Tak ho necham sa vyzurit a vyhulakat v izbe a potom uz kludne pride a da sa s nim rozpravat. Ale celkovo ta pozornost je stale taka,ze nieco rozpravate a on uz ma v hlave ine,takze vobec netusi,co po nom chcete,alebo si naopak vypocuje prve dve slova,ide,riesi ale nieco uplne ine,kedze nedopocuval koniec🙉 Ideme po chodniku k ceste,on pozera na druhu stranu prechodu a v pohode vojde do cesty,ani sa nepozrie,ci ide auto. Az ked ho zdrapnem za tricko,lebo sa ruti pod auto,tak na mna pozrie,ze "aha,som si nevsimol"...Takze stale to je take,ze ho treba mat na ociach,hoci ide uz do 3.triedy.

zuzuliennka1
7. jún 2020

@iwesska ahoj prosim ta a kedy syn zacal rozpravat? pisala si, ze pokrok ze obsedel v klude a tak celkovo - prisiel az po 3. roku ruka v ruke s rozvojom reci..

iwesska
autor
7. jún 2020

@zuzuliennka1 Toto si uz presne nepamatam,ale po 2,5r.take jednoduche vety uz rozpraval. Ale az po 3r.to boli take suvetia.

veroni8383
22. máj 2022

adhd