Rachitída - krivica u bábätka

sianesy
2. aug 2014

ahojte. našej dcérke na 11-mes. kontrole zistila naša detská lekárka rachitídu - krivicu. Najprv som ani nevedela čo to je, nikdy som o tom nepočula. a teraz sa s tým trápim každý deň. Zistila to totiž podľa vysunutých rebierok. Dúfam, že sa jej to nejako upraví, dávam jej pestrú stravu, jogurty, ovocie, mäsko, kojím.. chodíme každučký den vonku, hlavne na slniečko, aby mala dosť vit. D.
Prosím, napíšte mi, ak ste mali aj vy problém s vaším dieťatkom v podobe krivice.
Nás totižto doktorka ani neposlala k nejakému odborníkovi, aj keď som sa na to pýtala. takže som na to sama.
Dík všetkým za príspevky.

mummy01
3. aug 2014

@sianesy my sme mali pri synovi podozrenie na krivicu pretoze z krvi mu zistili nizku hladinu vapnika,fosforu a vit.D ale krivicu nastasie nema ale ma poruchu metabolizmu.Urcite treba spravit vysetrenia,krv+vysetrenie v odb.ambulancii,nerozumiem preco vas dr.nikam neposlala ale rozhodne trvaj na vysetreniach aby sa jej stav nezhorsoval...nechapem poniektorych doktorov o_O

sianesy
autor
7. aug 2014

mummy01 dakujem velmi pekne za prispevok.boli sme tento tyzden hned v pondelok u dr. a zobrala našej maličkej krv a moč. mame sa ozvat zajtra (piatok), tak som zvedava. pytala som sa totižto u našej detskej k odborníkovi aby nám napísala tú "doporučenku", tak zareagovala, ale doteraz som sa s tým pasovala sama. stále o tej rachitíde hladám odborné články, aby som sa dozvedela čo najviac. už som písala aj doktorke na mama a ja, ktorá nám povedala, že by sa to pri správnom podávaní vit. D a správnej strave malo upraviť. ale tie kostičky rastú velmi rýchlo a ak niečo zanedbám už sa to nemusí dať do poriadku. a ja kedze nie som lekár, kým prídem na to, aké je to vážne, už môže byt neskoro, preto nechapem, že prečo nás aspon neobjedala na nejakú kontrolu..

niki101988
8. aug 2014

@sianesy Ahoj neviem či dávaš dcérke Vigantol ak nie tak začni a môžeš kľudne aj 3 kvapky . Mojej sesternice synček to mal a behali po doktoroch je dôležité aby si malému nedovolila veľmi sa stavať na nožičky a namáhať sa

sianesy
autor
12. aug 2014

Ahoj niki101988, diky aj Tebe,naša malá má teraz 14 mesiacov, takže Vigantol sa do 2 rokov dáva, doktorka nám aj po odberoch povedala, že máme dávať nadalej 2kv. denne Vigantolu. vieš, ja som čítala, že treba dávať presne také množstvo, hlavne teraz v lete, lebo slniečka je dosť a my chodíme aj vonku dost. totiž viac vit. D môže spôsobiť, že sa vápnik práve naopak nevstrebe. ten metabolizmus kostí je strašne zložitý. Aj ja som počula, že to dokonca aj niektorí doktori odporúčajú, aj ja som za to, ale skor v jesenných mesiacoch a v zime, na jar určite, lebo dieťatko nemá odkial nabrat dostatok vit. D. našej malej sa to tiež prejavilo na jar, lebo ked je chladno, nebudem dieta odkrývat aby mi prechladlo...
A ak sa môžem opýtat, ten malý sesternicin, tomu to bolo vidno na nôžkach alebo na nejakej časti tela? nám práve doktorka povedala ohladom tých rebierok, lebo ich má na spodku trošku smerované dovonku:( , že nemá vela sediet, skôr chodit a štvornožkovat ked bola ešte menšia.. teraz už chodí odušu🙂) vieš, aby jej na tie rebierka netlačilo moc bruško.

sindy70
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sianesy
autor
13. aug 2016

Ahoj Sindy70, ďakujem Ti za príspevok. Naša dcérka už má 3 rôčky, je to riadna slečna a poviem Ti, že dnes jej to moc už nevidno. Chodíme na slniečko, dbám na správnu stravu, pije mlieko, chodíme k moru, aby čo najviac prirodzeného D-čka v lete si telíčko nazbieralo a uložilo do svojich zásob na zimu. Samozrejme aj vitamínové doplnky dávam. Dr. nás do ďalšej ambulacie neposlala, povedala, že to by musela mať iné hodnoty v krvi, než aké má, tak že to nie je také vážne, na to, aby ju trápili braním liekov... Tak sa snažíme sami. Zozačatku ma to riadne zobralo, riešila som to každý deň, ale čím rástla, bolo jej to menej vidno. Pre rodičov malých bábätiek preto z vlastnej skúsenosti odporúčam, nezakrývať dieťatko pred každým lúčom slniečka, ani natierať po celý deň urputne UV prípravkami, lebo tie zabraňujú prieniku vit. D. Všetko s mierou. Jasné, že treba pokožku chrániť, lebo sa nievie až do dospelosti ešte brániť pred škodlivým UV žiarením, ale nepreháňať to a dať možnosť vytvoriť si zdravú zásobu D-čka. Čítala som aj lekárske články o metabolizme vit. D, a ten je veľmi zložitý, vzhľadom na to, že je naviazaný na metabolizmy ďalších vitamínov - vápnika, fosforu atď. Toľko naša skúsenosť. Prajem veľa zdravia. 🙂