Rozšírené frontálne rohy bočných komôr. Čo to znamená?

ivana7
5. dec 2007

Ahojte,
netuším, či niektoré z Vás sa s tým stretli, ale skúšam šťastie.
Po narodení mojej dcére zistili pri USG mozgu citujem"ľahko rozšírené frontálne rohy bočných komôr, vertikálny index je okolo 9 mm obojstranne"
štruktúra mozgu je chválabohu zrelá.Po dnešnej kontrole je nález rovnaký a Dr. sa vyjadrila len o ďaľšej kontrole o 3 mesiace. Okrem informácie, že to treba sledovať som sa zatiaľ vela nedozvedela.
Ak máte s tým niekto skúsenosť poprosím o nejaké info.
Ďakujem

danu
5. dec 2007

ivana7 netusim sice co to znamena ale mala si sa hned pytat co to je doktora a on ti to mal hned vysvetlit

ivana7
autor
5. dec 2007

danu:
No skúšala som:o)ale ultrazvuky tam bežali ako na pase, za 30 minut vybavila 5 detičiek s vyzliekaním a obliekaním a na moje otázky odpovedala ako som písala: treba to sledovať, ak sa to zhorší pojdeme neurologovi a , že treba dúfať 😒 .Mozog je OK.
Pochopila som z toho len to, že ten údaj by mal byť menší.Niečo akolo 1-2 mm.Skrátka akoby ti nezapadli do seba kostičky.
Chcela som vedieť trochu viac a skúšam či s tým nemá niekto skúsenosť.

martinabarak
5. dec 2007

Skus na www.novorodenec.sk v online poradni, Dr. tam odpoveda na vsetko 🙂, mozno ti to podrobnejsie vysvetli.

danu
5. dec 2007

alebo skus aj na mamatata.sk alebo na mamaaja odpovedaju cca do 5 dni.

bobulka34
5. dec 2007

moja mala to ma tiez, len ona bola nedonosena.

ivana7
autor
6. dec 2007

martinabarak ,danu dakujem. skusim sa spytať

andy.a
6. dec 2007

ivana,občas sa taký nález na sono mozgu vyskytne,ale netreba si robiť obavy,za ten čas 2-3 mes.sa to takmer vždy upraví..

dcérka mala tiež po narodení podobný nález..na kontrole o 3 mes.už bolo všetko v poriadku.. 😉

ivana7
autor
6. dec 2007

andy.a
dcérka sa vyvíja dobre, prejavuje sa na svoj vek tak ako má, rastie, dobre papá. pokiaľ je toto všetko OK, tak som kludná a dúfam 😉 ale nám sa to od porodu nezmenilo a nález pretrváva.Preto pátram po informáciách.Nechcem niečo zanedbať, aby nebolo potom neskoro.Ale velmi pekne dakujem za povzbudenie.
A možem sa spýtať čo tebe povedali?Boli ste na kontrole ked mala 3 mesiace?

tamia
6. dec 2007

nemala malinká náhodou krvácanie do mozočku?
Moja malá (nedonosená) mala krvácanie a teraz máme, to čo si ty písala 9mm, do 5mm.
Mala si si to hneď po sone dať vysvetliť. Ja by som neodišla odtial pokým by mi to nevysvetlili (a tak to aj robím, lebo inak by som sa o mojej malej nič nedozvedela, pretože ako píšeš ich odpoved je "sledovať"). To naše zdravotníctvo je v hroznom stave, hned sa pacienta zbaviť, aby sa náhodou na niečo neopýtal.

ivana7
autor
6. dec 2007

tamia
dr. vravela, že "asi" mala krvacanie ešte v maternici 😒
že to nikto teraz nezistí.Snaha pýtať sa bola, aj ja aj manžel,ale viac som z nej proste nedostala, len to čo som už napísala.A ked možem byť zvedavá tebe povedali čo?

tamia
6. dec 2007

malá sa narodila o 3 mesiace skôr. Ja som vobec nevedela na čo sa mám pýtať, a ani lekári neboli veľavravní. Dozvedela som sa mnoho vecí od jednej baby ktorá mala tiež nedonosené bábo. Tak potom cca o 1-1,5 mesiaca, ked som sa na to opýtala, mi ráčili povedať, že mala krvácanie do mozočku.
Malá má 1 rok, korigovaný vek 9 mesiacov, a vraj zatial je to v pohode, mozoček sa vyvýje tak ako má. Ale to sa ešte stále môže zmeniť, myslím do 3 rokov, lebo do vtedy sa mozoček vyvýja. Našťastie malej sa krvácanie zastavilo (po porode). Teraz má cca do 5 mm ale už jej to úplne nezmizne, zostane jej to tak.
Ak budem mať čas skúsim pozrieť maše údaje ked malá malá 3 mesiace.

ivana7
autor
6. dec 2007

tamia
dakujem za snahu a za info.
moja dcérka sa narodila v 40tt,ale išli sme sekciou pre asfyxiu(nepačilo sa jej už v brušku)zelená plodová voda.Pediater naopak povedal, že bola lahko prenášaná, nevedela sa uhniezdiť v porodných cestách a preto som rodila na psolednu chvílu.apgar skore po minute :4, po 5tich: 7.Naštastie prospievame zatial, ale ako vravíš, lekári v št. zariadeniach sa velmi s pacientmi nebavia.všetko hŕr bez odpovede, keby som jej zaplatila možno sa rozkecá viac.Inak držím ti palčeky, aby bola tvoja dcérka v poriadku, určite to tiež nemáš jednoduché.

ikke
10. feb 2010

n161109 • Dnes o 15:22
ahojte mamicky
chcem sa opytat. Dnes som bola s malickou na vysetreni a ma rozsirene frontalne rohy bočnych komor a drobnou pseudocystou v lav. boc. komore asi po hemoragii. Doktorka povedala ze mozog je zrely ale aj tak mam strach, (pretoze hemoragia je predsa krvacanie !! ) malicka je zlata a velmi cula . prosim stretoli ste sa s tym.
dakujem

susik77 • 2d • Dnes o 15:26
Ahoj, a na akom vysetreni ste to boli? Ake priznaky ma mala?Krvac. do mozgu moze vznik. v tehu, pri porode, po porode...nemusi to byt ani vazne a stav sa ani nemusi zhorsovat. co vam povedala dr?

lucenek
10. feb 2010

n161109
rozšíření bočních rohů komor není nijak závažné, snad jen je to předzvěst že je moc likvoru což po krvácení je snad na 99% častou komplikací.pseudocysta se může klidně sama vstřebat naprosto bez následků a širší rohy třeba zůstanou, ale spíše pokud je to izolovaná vada, je to bezvýznamné

lucenek
10. feb 2010

jo a pokud malá prodělala drobnou intracerebrální hemoragii, tak asi proběhla naprosto skytě i příznakově z neurologické stránky, zřejmě poporodní trauma