Šiesta choroba - Exantema subitum. Skúste poradiť

stonozka
7. dec 2007

maminky, ktoré ste sa s tou diagnozou stretli alebo počuli, prosím vás skúste poradiť čo a ako alebo ak vite niekto niečo bližšie. Ja som hladala ale bez úspechu. Moje bábo nou asi trpí a chcem vedieť či mu to nemôže ublížiť... dakujem

drzubok
24. aug 2011

@piacere na tvojom miesteby som takéto stavy konzultoval s imunoalergologom? co crp? inac klin.obraz- aj s akoze výrastkami ukazuje na vírusový povod

piacere
24. aug 2011

@drzubok crp sme sa nikdy ešte u našej pediatričky nedožili.... nerobí to? nemá to? nevie to? je jej to jedno? neviem...

na imuno sme objednaní....

mima595
24. aug 2011

@piacere - no u vsetkych mojich 3 deti teplota zmizla uplne...ale fakt skoro z hodiny na hodinu sa rapidne znizovala.... 3 dni vysoke teploty, cez 39, potom napr . este rano o 9 ...39, o 10 hod. už len 37, 5 a o 12 hod nic a vysyp bol až na dalsi den....vysyp vyzeral ako tvoj, ale isiel postupne...najprv brusko, potom ruky, nohy a až napr. vecer aj chrbat a takto postupne aj odchadzalo......

asi by som verila dr....lebo u 6.choroby nie je vobec ziaden iny priznak....

piacere
24. aug 2011

@mima595 drobec je vysypaný oddnes od rána, výsyp bol hneď po celom tele aj na tváričke, teda nešlo to postupne. A teploty... aj dnes mal ešte poobede 38,3 😖 ... tak snáď je to naozaj tá angína a alergia (viem, znie to možno "desivo", keď napíšem, že snáď angína.... ale tie zbytočné antibiotiká by som asi dlho rozdýchavala.... 😠

drzubok
24. aug 2011

@piacere tak si najdi iného ped.lebo tvoje dieta sa takouto cestou nahltá dost atb kým vyrastie a zbytocne. je pekne ze mamicky poznaju aj ...siestu chorobu.... ale to je jeden z herpesvírusov. potom je tu skupina enterovírusov -kde hlave coxackie a enterovírusy vyvoláaju ochorenia - manifestujuce okrem iného aj v puse. neviem ci vasi pediatri by vam o tom vedeli porozprávat. skoda. uvedomme si zaco vsetko mozu virusy- hnack sople teploty--- a mate tu zubky 🙂 😢 vysvetlenie pediatra

piacere
24. aug 2011

@drzubok prvé antibiotiká sme dostali, keď sa malý vysypal.. urobila mu výtery a v nošteku mu vyšiel nejaký bacil... tak nasadila antibiotiká. Druhýkrát kašľal, soplil... dostali sme sa k zastupujúcej lekárke, keďže naša mala dovolenku a tá mu nasadila antibiotiká... tiež len na základe paličky v hrdle... 😖 Tretíkrát dostal antibiotiká teraz... Naša pediatrička (aspoň to teda tvrdí), že antibiotiká nedáva, keď nemusí... pred prvými antibiotikami bol chorý dvakrát a nič mu nedala...

drzubok
24. aug 2011

@piacere a na okraj na rozšírenie rozhladu za co vsetko s kož.príznakmi mozu vírusy: http://en.wikipedia.org/wiki/Template:Viral_cut...

drzubok
24. aug 2011

@piacere tie výtery su pekné lenze kopu bacilov je v hrdle stale - streptkokoky, neserie,hemofily bez toho aby sposobovali infekt- výter nemože byt sterilný- ak je tak nevysla kultivacia v labaku.jeden výsledok na papieri bez dodatočných vyš. nemože byt ind. na atb

drzubok
24. aug 2011

@piacere pediater moze byt skusenýako chce ale rozoznat ak.bakt. od vír.inf. nazaciatku trafí málokto.....

ivk
25. aug 2011

aj my mame za sebou siestu chorobu, tri dni vysoke teploty nad 39, pri 39,6 sme davali aj zabaly, ine priznaky sa neobjavili, vysledky u pediatricky, na usnom ok, crp negativne. Vsetci ma presviedcali, ze su to zubky, ale nakoniec sa mala na stvrty den vysypala, ale len na brusku a chrbatiku a diagnoza bola na svete. Teploty automaticky klesli a vysyp zmizol do troch dni.

summer21
30. aug 2011

AHOJTE, náš malý má zrejme tiez tu 6. chorobu, dnes je 4. den, čo mal velmi vysoke teploty a ťažko sa mi zrážali dole, dnes sa celý vyhádzal aj na tváričke aj brušku, chrbátiku,, a horúčka mu ústúpila, a teraz večer sa mu vyhodili nejake červene fľaky okolo úst,dost nepekné, stále ho kojím a to je jedinné, čo chce, uplne mi odmieta fľašu s obilnou-mliecnou kašou nutrilon, tak som to skusila vymenit za inu kašu a hned nato sa vyhádzal, teraz nevie, či to z tej 6. choroby alebo čo myslíte, že to má súvis?
Boli sme aj u lek. včera a CRP mal v poriadku a poslali nás domov stým, že sa mu prerezávaju zubky, ale pokial by sa vyhádzal, tak to je 6. choroba . Viete mi poradiť, z čoho sa teraz vyhádzal okolo tých úst .
dakujem

katus83
31. aug 2011

ahojte 🙂 tak pravdepodobne máme túto chorobu aj my, akurát teplotu sme mali len jeden deň a aj to nie vysokú - len 37,5. Vyrážky máme od hlavy po päty. Včera sme boli u doktorky, tvárila sa múdro, ale podľa mňa nevie čo mu je. Predpísala mu fenistil kvapky a poslala nás domov ... tak som sa dala do ordinovania ja 🙂

filipa
31. aug 2011

aj nam prave doznieva vysyp zo 6.choroby... zacalo to soplikmi, potom vysoke horucky asi 3 dni a ked klesli, mala sa vysypala... vysyp najskor na tvari a trupe a potom aj na koncatinach, co je dost netypicke pre tuto diagnozu... zacinala som si mysliet ci to nie su osypky, ale doktorka povedala, ze nie... teraz to uz pomaly mizne aj na koncatinach, po 4 dnoch...
@summer21 - ani mne nechcela mala jest poriadne nic, kym bola chora, postupne sa to zlepsuje, ona je dost slaby jedak, takze schudla a doktorka nebola velmi nadsena, ale som ju nenutila, ked nechcela... ved aj dospely ked je chory, tiez sa mu nechce tolko jest... a tie fliaciky okolo ust mozy byt z choroby, nemyslim, ze zo stravy, nam sa postupne tie mensie vyrazky "zlievali" do vacsich, tiez to bolo divne...

nellie_
8. okt 2011

Ahojte, tak aj ja pridavam svoju skusenost so 6.chorobou..v pondelok v noci dostal maly vysoke horucky - az 39.7 bolo na teplomeri, zrazala som ich cipkami a zabalmi..v utorok sme sli k doktorke, lebo mal aj nadchu, ta zistila ze ma troska zapalene hrdlo a aj usko tak nam dala antibiotika..vysoke teploty trvali az do stredy, od stvrtka ako zazrakom uplne prestali, iba maleho dost prehanalo a vysypal sa na zadocku - co som pripisala hnackam..vcera som si vsimla vyrazky ako po ustipnuti komarom, ktore ale rychlo vymizli a vecer mal drobne vyrazky za uskami, dnes sa vysypal na celom tele od krku nadol..
O tejto chorobe som citala nedavno v casopise a az teraz ked sa vysypal som si na nu spomenula..skoda,ze maly zbytocne berie tie antibiotika - mohlo to byt bez nich...ale tak vyzeralo to naozaj ako choroba kedze mal zapalene hrdlo aj usko a nadchu..

piacere
8. okt 2011

@nellie_ môj malý mal tiež pravdepodobne šiestu chorobu a zbytočne nasadené antibiotiká... tretie za štyri mesiace...

pikino
11. okt 2011

Moja sa práve dnes obhádzala po troch dňoch vysokých horúčiek. Našťastie moja lekárka jej spravila CRP a antibiotiká vylúčila. Zobrala jej krv na imuno testy pre istotu, ale keďže už má dnes vyrážky je to jasne. Naša ju dostala hneď po týždni chrípky, takže sme mali "radosť"

bubinko83
7. dec 2011

ahojte
synček ma od dnešnej noci horučku ccaod 37,5 do 39.5 mylsite že može ist o šiestu chorobu? Nema žiadne ine priznaky ani žiadne vyražky.Zajtra chcem ist k dokine.

frick
14. feb 2012

Ahojte.máte niekto skúsenosti pri tejto chorobe s nechuťou do jedla? Môžem to pri písať tomu? Náš drobec je práve v štádiu vyrážok a dr.nám dala nato fenistil ale neviem do neho dostať nič. ťažko sme sa vyštverali na 150 ml mlieka a teraz horko ťažko 60 na jednu dávku.Inak zje akurát banán a jabko . je tá nechuť z toho? môžu tie vyrážky svrbieť?

chovancova27
14. feb 2012

@frick Ahoj, určite áno, my sme to mali na jeseň, môj malý keď je chorý, tak nechce jesť vôbec, keď choroba prejde, je vyhladovaný a potom to doženie🙂 Neboj sa, malý by sa najedol keby chcel... má nechutenstvo, to je pri detských chorobách normálne... my sme na tie vyrážky nebrali vôbec nič, ževraj to nestvbí, ak by ho to svrbelo by sa škrabal, za 1 deń zmizli.

frick
14. feb 2012

@chovancova27 Ďakujem bojím sa že schudne nieje to nejaký papáč. mám pocit ako by ho to svrbelo na tvári stále sa škohlí okolo očí a zobudí sa nato aj 4x za hodinu.Už aby to bolo preč 😒

lenkax7
14. feb 2012

@frick Ahoj, my sme mali 6.chorobu asi pred mesiacom a mala mi cely tyzden nechcela nic papat okrem mojho mlieka a tiez schudla. 2 dni na to sme mali poradnu a doktorka povedala,ze je to normalne pri chorobe. Na vyrazky sme nedavali ani my nic,brali sme len Nurofen na znizenie teploty. Za chvilu bude dobre 😉 .

frick
15. feb 2012

@lenkax7 to dúfam lebo najhoršie sú noci aj pre neho.Stále si škriabe tvár aj hlava vôbec nespí drobec ☹ ďakujem

zhrkz
4. mar 2012

@summer21 To by mohla byt aj piata choroba, ak sa vyhadzal okolo ust v tvare "motyla"

zhrkz
4. mar 2012

@bubinko83 Ahoj, nas maly (20m) prave teraz par dni horuckoval (asi od stredy), mal od 37,4-38,5 asi tri-styri dni. Ziadne ine priznaky nemal, len strasne polihoval a pospaval, bol nervozny a placlivy. Davala som mu ibuprofenum, taku slabu davku, lebo ma zaroven vytknuty clenok, a nevedeli sme, ci to nema teplotu od toho a tiez aby mu to zmiernilo bolesti. Dnes sa trosku vyhadzal na brusku, krku a chrbatiku - take svetle nepravidelne fliaciky, nevystupene, slabo ohranicene, povedala by som tazsie najditelne. V piatok mu brala lekarka krv, vsetko ok, aj CRP, takze si myslim, ze tiez ma siestu chorobu. Uz je bez teploty, tak snad uz mame najhorsie za sebou.

annaf85
6. mar 2012

Aj moje deti to prekonali. Tiez som o tom nic pred tym nepocula. Ale bolo to uplne v pohode. Teda, s odstupom casu. Ked to mal prvy syn, tak som sa vylakala. Ale priebeh rovnaky. Tri dni teploty. My sme mali dost vysoke. Znizovali sme Nurofenom, ten nam, nastastie, rychlo zabral. No a po troch dnoch teploty zmizli a deti sa vyhodili po celom tele drobnymi cervenymi vyrazkami. Tie zmizli a bolo po chorobe. Nie je to nic hrozne.

emalujza
6. mar 2012

Ta 6. nemoc sa ale poriadne rozsirila. Tiez som nevedela co sa deje, ked mala dcera vysoku teplotu a nic jej nebolo, len to. Ani kasel, ani nadcha, len teplota. Tak som jej dala Nurofen a za dva dni bola OK.

oligaca
17. apr 2012

ahoj, nasa mala marodovala so soplikom a kaslom, den po kontrole sa objavila teplota, bolo to od piatka do nedele, vyznam sme prikladali aj kaslu, aj zubkom (ma 7 mes. a 6 zubov, dalsie na ceste), pohotovost sme odkladali lebo okrem teploty nemala nic ine, aj to max. 38°C.. teraz je utorok, troska sa nam vysypala, vsetko mi sedi na siestu chorobu len neviem ci mam ist k lekarke ked uz to prakticky odznelo, aj tak sa citim mizerne ze sme to aj s manzelom odflakli... myslim navstevu lekara ☹

sima.p
28. jún 2012

Ako dlho ste mali fľaky pre tejto chorobe? My už máme tretí deň, tak neviem. Naša dr. je o ničom, v pondelok bola už malá po teplotách ale vyhádzaná ešte nebola, tak že vraj zapálené hrdlo (ked nevie čo, tak vždy je to hrdlo) a v utorok sa vysypala, tak mna hned napadla táto choroba, zase sme boli u dr., no že by to malo byť niečo vírusové....

katun
28. jún 2012

@sima.p ked ju mal adamko, tak tri dni boli teploty, a potom bol tri dni vyhadzany - take flaky - nic sme na to nedavali, zmizlo to same

severankasr
28. jún 2012

u nas v 17.mesiacoch, tri dni teploty, potom tri dni vyrazky, na siedmy den uz vsetko v poriadku navonok. 🙂