Šiesta choroba - Exantema subitum. Skúste poradiť

stonozka
7. dec 2007

maminky, ktoré ste sa s tou diagnozou stretli alebo počuli, prosím vás skúste poradiť čo a ako alebo ak vite niekto niečo bližšie. Ja som hladala ale bez úspechu. Moje bábo nou asi trpí a chcem vedieť či mu to nemôže ublížiť... dakujem

petruska77
7. dec 2007
petruska77
7. dec 2007

stonozka, preco si vlastne myslis, ze ma Kubko tuto chorobu? este stale je taky placlivy?

stonozka
autor
7. dec 2007

ahoj peti, no je to už lepšie, no to mi dnes povedala jeho Dr, nič mu nebolo a zrazu 39 teploty a potom zas nič a tak dalej, takpovedala že by to mohlo buť niečo podobné, lebo iné príznaky ochorenia nemá...

ivankaalenka
7. dec 2007

My sme ju mali v septembri, boli sme aj na infekcnej klinike. Jedna sa o herpes siesteho radu, preto siesta choroba. Babu neublizi, nam sa to skomplikovalo hnackou, tak dostavala infuzky. Prve dni mala horucku, ale nic ine, potom asi o tri styri dni sa jej na trupe postupne vyhodilo strasne vela vyrazok a tie postupovali z trupu na koncatiny. O par dni to zmizlo, malu to nesvrbelo. Mala to aj na hlavke. O tyzden bolo dobre, nasledky nie su. Ak ma babo ine priznaky, tak to nie je siesta choroba. Daj si to do vyhladavaca a vyhodi ti to tam, ok?

stonozka
autor
8. dec 2007

dakujem, no práve, ma príznaky ktoré sa na to hodia, aj na trupe a ručičkách ma drobné vyražtičky, teraz sme už bez teploty. Snad sa to už nebude opakovať, bol toriadny šok

riuska
8. dec 2007

stonozka aj my ten sok prezivame, akurat ze nevieme ci je to siesta choroba alebo alergia, ale priznaky uplne ukazkove podla tejto choroby

zuz11
7. máj 2008

vocko3 • 1d • Dnes o 11:17
ahojte, mate niekto skusenost s touto chorobou? moja mala to ma teraz. zacalo to horuckami a ked po troch dnoch ustupili, tak sa cela vyhadzala. vraj sa to prenasa vzduchom.

silvinka • 2d, 17tt • Dnes o 11:28
vocko ahoj, nasa to mala zhruba v 7 mesiaci, tie zhorucky 3 dni potom 3 dni bola vyhadzana potom bol pokoj... dr. nam na to nic nedala ze to same prejde ale ze ak by sa moc skrabala mame dat fenistil kvapky, a ano je to virusova chorobka a siri sa vzduchom ale nie je to naozaj nic hrozne pokial ustriehnete teploty

lyongirl
7. máj 2008

Ahoj, aj my sme to mali nedávno, začalo to horúčkami/39,3/, tie trvali 3 dni a potom sa vyhádzal postupne na celom tele. Po 2 dňoch, možno necelých 3 mu to zmizlo. Tiež mi dr hovorila, že sa na to nedávajú žiadne lieky, ako choroba príde, tak aj odíde, len sme najprv nevedeli, z čoho sú horúčky, až keď sa vyhádzal, tak to bolo jasné.

froschka
7. máj 2008

stonozka aj moje dievcence presli touto chorobou, pred mesiacom a pol ju mala Heidi a teraz pred tyzdnom Mendy
s Heidi som bola na pohotovosti lebo to som 1x zazila vysoke teploty nad 39 co horko tazko sli dolu, tam jej vzali krvny obraz a ukazalo sa ze ma nejaky virus...po 3 dnoch horucky zmizli a vyhadzala sa takisto najprv na trupe,chrbatiku pak koncatiny a tvaricka no za 2,3dni to bolo fuc a taky isty priebeh bol pri Mendy to som sla k detskemu a ten povedal ze ak ma dieta teploty 3 dni treba urobit krvny obraz a CRP ukazalo ze je tam virus

renuska1
7. máj 2008

zdravím, my sme to mali tento víkend, tiež 3 dni vysoké horúčky na 4 sme sa vyhádzali vyrážky a zmizli za dva dni, ale že vraj ten vírus môžu dostať babätká znova

lucinkaaa
7. máj 2008

osobne povazujem tuto siestu chorobu za jednu z tych prijemnejsich... fakt treba ustriehnut len tu teplotu, ale ani nam na to doktorka nic nedavala.

jarka007
7. máj 2008

Pre lepsiu predstavivost posielam obrazky

siesta choroba - exanthema subitum
Sposobuju ju Herpesvirus Typ 6 (HHV-6) alebo Typ 7 (HHV-7). Prejavom je vysoka horucka 38-40 stupnov, moze pretrvavat aj viac ako 3 dni. Po ustupeni s objavia male flaky na bruchu, chrbate az ku krku, zriedka aj na tvari.
Po prekonani sa predpoklada dozivotna imunita. Avsak vo velmi zriedkavych pripadoch sa moze znova objavit, napr. pri strese, co je pri herpes virusoch typicke .
http://paediatrie-in-bildern.de/modules.php?op=...

piata choroba - erythema infectiosum
http://paediatrie-in-bildern.de/modules.php?op=...

ostatne styri choroby su Osypky, Sarlach, Ruzienka, Rubeola scarlatina (nie je to iste ako Rubeola).

fifla
24. máj 2008

tak nasjkor som si myslela, ze su to zuby...ale ked nam vybehla vyrazka, bolo mi to uz jasnejsie...uz je pohoda
ale tie teploty boli teda dost lakajuce. aspon sa mlady naucil pit cajik. dovtedy ani kvapku a teraz 3 dni 120 ml

petulienka
24. máj 2008

Ahojte,

my sme minuly vikend tiez mali "siestu chorobu"... ale chvalobohu uz je po nej! akosi je toho vela v mojom okoli, aj co citam tu... dost sme sa prelakli, ale ako hovoris fifla, ked sa objavila vyrazka a klesla teplota hned mi bolo jasne "vo co go"... tiez som pripisovala najprv zubkom tie teploty, ale nakoniec zuby este ostali tam kde su a chvalabou choroba odisla 🙂

veverica
26. máj 2008

Tak aj my sme mali tuto chorobu pred 1,5 tyzdnom len mi nepovedali ze je to 6 choroba, ale herp angina. Ale priznaky tie iste. Akurat, ze vyrazky mal aj v puse a dali nam 1 inj. B12 a bolo to ok. Na ukludnenie sme brali fenistil kvapky a na znizenie teploty sirupy panadol a brufen.

petulienka
26. máj 2008

my sme tiez brali od teploty panadol baby a na ukludnenie fenistil kvapky 🙂 ale kvapky uz az ked sa vyhadzal, asi ho to svrbelo ☹

dika
8. júl 2008

ahojte, my sme mali od piatku 3 dni teploty, v pondelok rano sa vyhadzala, ale ma to aj na tvari.... MA to dost skarede a bojim sa ci to zmizne ☹
dufam ze ao pisete, na treti den to bude ok....
ozaj mala je dost nervozna, podrazdena, bez nalady a uplakana - to je normalne?

petulienka
8. júl 2008

Ahoj dika,

a bola si u pediatra? moze ju to svrbiet, preto to podrazdenie. Nasmu malemu sme davali fenistil kvapky, a bolo to ok. 😉

mercy29
8. júl 2008

z knižky Dieťa a ja od Penelope Leachovej:
Šiesta choroba /Roseola infantum/
prvé príznaky: nevysvetliteľná horúčka, ktorá trvá asi tri dni
jednoznačné príznaky: malé, nesplývajúce ružové škvrnky, ktoré sa objavia po celom tele, ale miznú tak rýchlo, že ich možno ľahko prehliadnuť
závažnosť ochorenia: závisí od výšky horúčky a reakcie dieťaťa na ňu. U vnímavého dieťaťa môže byť príčinou febrilných kŕčov. Len čo sa objaví vyrážka, dieťaťu sa uľaví.
možné komplikácie: žiadne
čo môže urobiť lekár: nič, ak jeho pomoc nepotrebujete na začiatku, keď má dieťa kŕče
čo môžete urobiť vy: okrem znižovania horúčky nie je nič iné potrebné

bubba
8. júl 2008

ahojte my sme to mali tiez nam detska pocedala,ze je to nejaky virzs chripky co sa nelieci antibiotikami len ked dtreba na znizenie horcky panadol a pri svrbeni fenistil kvapky

dika
8. júl 2008

petulienka boli sme v sobotu na pohotovosti (tam nam povedali ze je to angina a predpisali antibiotika), v pondelok rano sme boli u nasej pediatricky a ta povedala ze ide o siestu chorobu. Fenistil kvapky davam, ale aj tak je mala velmi velmi nespokojna (este som ju taku nemala ☹
inak k veceru som pozorovala, ze flaky a vyrazky jej dost vyrazne ustupuju (tak sa tesim)....

susika
9. júl 2008

ahojte. aj my sme to mali.nevysvetliteľná horúčka až skoro 39 a malá sa nahánala po byte ako keby jej nič nebolo.živá, čulá... až ked sa vysypala, som sa zlakla, čo to je a bola vtedy nedela, tak som letela na pohotovosť.vraj šiesta nemoc, alebo tiež weilova nemoc a o dva dni jej nič nebolo. ale vysypané mala len bruško , ale to bolo riadne a hlavičku a tváričku a chrbátik len trošku. a ustupilo to tak, že za 1,5 dna, nemala nič.a tvárička bola krajšia ako obvykle🙂)

majdiska
10. júl 2008

ahojky, my sme to tiež dostali včera. najprv som si myslela že sú to obličky a utekali sme i s močom k dr. ale tiež nám povedala že je to 5., či 6 choroba. malý mal horúčky z ničoho nič 39, čo som sa zľakla.. a dnes už nič a pomaly sa vysypáva vyrážou 😒

michaelar
11. júl 2008

ahojte. my sme to mali pred 3 mesiacmi. v noci mal malý teplotu 39 a o tri dni sa vysipal. (v den krstu) bol dost mrzuty, uplakany. doktorka nam poradila fenistil a po 4 dnoch to zmizlo.

linddi
18. aug 2008

Ahojte, tak mi sme to prekonali pred 4 dňami. Malá mala 3 dni horúčku okolo 38, včera sa osipala. Dnes ráno bola ešte osipaná, tak uvidíme kedy sa tej choroby zbavíme 😅 . pa

sveva
18. aug 2008

Ahojte. My sme túto chorobu mali už 2-krát. Tri dni teploty nad 39 a nechceli klesnúť, až nakoniec zabrala sprcha. Na tretí deň za vyhádzala. Najhoršie sú tie teploty. 😔 Dúfam, že ju už nebudeme mať.

adaa
19. aug 2008

prosim ako sa tato choroba prenasa? ak ju ma momentalne moj synovec moze to dostat aj moja dcera? s normalnym herpesom to asi nema nic spolocne vsak?

pemar
19. aug 2008

Adaa, to by zaujimalo aj mna, my sme ju cerstvo prekonali, uz nam aj tie fliacky skoro uplne zmizli, len mame ist zajtra na navstevu kde maju tiez babatko, tak neviem 😕
inak ako pisete, najhorsie su tie horucky ktore sa nam podarilo sice ciastocne zrazit, ale rychlo vystupili zase spat. Ale mala akoby ani 39 nemala, aj pekne papala, aj sa hrala... zvlastna choroba, ja kym sa nevyhadzala som myslela ze su to zuby...

katka.m
20. aug 2008

Dievčatá, ako vyzerajú tie fľaky? Nám sa po 3dňoch s teplotami od 37 do 38,5 vyhodili akoby potničky. Nie veľa, ale ja som myslela, že to bude hádam z antibiotík. Nám ich doky nasadila, lebo mi máme aj stafylokoka(niekedy sa premnoží v nose a hrdle) Má ich pár na tváričke, krku na brušku hádem 3 a dosť rýchlo miznú. 😒

sveva
20. aug 2008

katka vyzerá to ako potničky alebo ako alergia na niečo. Niekde som čítala, že tie vyrážky môže mať dieťa hodinu alebo aj tri dní.

čo sa týka toho či je to nákazlivé tak to vôbec netuším, ale my sme nikoho nenakazili a máme doma aj malé bábo a bola v kontakte aj so sestrinými dievčatami.