Šiesta choroba - Exantema subitum. Skúste poradiť

stonozka
7. dec 2007

maminky, ktoré ste sa s tou diagnozou stretli alebo počuli, prosím vás skúste poradiť čo a ako alebo ak vite niekto niečo bližšie. Ja som hladala ale bez úspechu. Moje bábo nou asi trpí a chcem vedieť či mu to nemôže ublížiť... dakujem

akejka
13. mar 2009

nám CRP nestihli urobiť, my sme 6. chorobu prekonali cez víkend.

danielitas, nám sa horné zúbky tlačia už mesiac. Najprv mala soplíky, riedke stolice, zdurené, fialové ďasno, nato 6. choroba pred 3 týždňami ale doteraz sa jej tie horné zúbky neprerazili. ☹

kili
23. mar 2009

nemám čas to tu dočítavať, prosím, ako vyzerajú tie pupáčiky?
Samko mal teraz od štvrtka vysoké teploty, trochu redšiu stolicu a dnes má na hrudi také akoby červené bodky. Teplotu už nemá 2 dni. Ale aj Adamko mal trošku zvýšenú teplotu (37,7 v zadočku) a hnačky, tak to asi nemôže byť šiesta choroba, či áno? skôr vírus, nakazili sme totiž aj niekoho iného. len neviem, z čoho sú potom tie pupáčiky, či fliačky.

kili
23. mar 2009

???

jaja0110
23. mar 2009

kili, taky krupicovy vysyp, my sme to mali presne taketo

http://images.google.sk/imgres?imgurl=http://lh...

akejka
23. mar 2009

kili, tu je stránka s fotkami, ako vyzerá ten výsip - my sme to ani nemali ako pupáky, ale skôr fľaky...

http://paediatrie-in-bildern.de/modules.php?op=...

akejka
23. mar 2009

tie teploty bývajú veľmi vysoké - nad 38 Stupňov, ťažko sa zrážajú...a keď sa telíčko začne vysypávať fliačikmi, vtedy zrazu teplota klesne na normál...

jaja0110
23. mar 2009

my sme nemali vysoke teploty, maxim. 38-38.2 😉

akejka
23. mar 2009

my sme mali okolo 39,3 a aj po liekoch na teplotu sa stále teplota držala nad 38,6 - cez deň aj v noci. Preto sem musela prísť záchranka, malú vyšetriť...
nakoniec jej ten zub, kvôli ktorému mala 6. chorobu vyšiel až teraz, po mesiaci...a konečne po takmer 3 mesiacoch začala malá aj dobre spávať, asi sa jej uľavilo po prerezaní zuba...

kili
23. mar 2009

dík za linky, tak to je presne to, čo má Samko. má to ale len na hrudníku, za uškami a trošku na chrbte. tak hrozné ako na fotkách to nie je. no tak som spokojná. za ako dlho to prejde? netreba s tým nič robiť?

kili
23. mar 2009

no S. mal teplotu od štvrtka večera, vtedy 39,2, nikdy mu nejak neklesla, raz ju mal aj 40 (píšem merané v zadočku), to som ho ochladila mokrou plienkou a zrazila to na 39,7 a šiel spať. Teplota mu skončila tuším niekedy v sobotu, to už ju mal takú miernu a včera bol už v pohode. vtedy mu aj vykukli prvé fliačiky a dnes ráno na hruníku celý vyhádzaný.

tonicka
23. mar 2009

kili, netreba, v stredu by mal byt ok, vacsinou uz aj po vyrazkach, resp. flakoch 😉

mirkaff
25. mar 2009

ahojte.prepacte ze som sem vtrhla ale kamoska mi hodila tento link,,pretoze aj nas trapili od pondelka rana teploty.maly ma nieco cez 10 mesiacov......a priznavam ze o Siestej chorobe pocujem prvy krat..to sa prejavuje iba teplotami?? Ondrejko mal teplotu v pondelok rano 38,3 tak sme isli k dr.ta skonstatovala ze to bude zo zubkov,,vcera mu behala od 37,9 po 38,9....to asi tak do takej tretej potom teplotu nemal,,ani vecer,,ani v noci,,zatial ani dnes.......a vcera mu splechotalo do plienky,,to 4 krat za cely den,v noci nic a zatial ani dnes rano....

mirkaff
25. mar 2009

babenky tak teraz to tu citam podrobnejsie.......no uvidim,,pokial zbadam vyrazky letime k dr. aspon budem vediet ak to bude ta choroba co nas caka,,,len vcera vecer z nicoho nic spustil rev,,hocikedy,,ale az taky divny,,smutny ako keby sa niecoho bal.....v noci v pohode aj dnes rano....kazdopadne diky za toto forum

nika251
25. mar 2009

Mirkaf- vyrazky saobjavuju az na konci choroby. vtedy ste uz za vodou 😉

aimi.n
25. mar 2009

ahojte, v akom veku postihuje deti siesta choroba? len babatka?

kili
25. mar 2009

toni, mala si pravdu, dnes už S. vyrážky nemá 🙂
ale za to dnes má A. teplotu 39,1 v z. ☹ . môže to byť tiež 6choroba? čo je tá choroba vlastne zač? z čoho je? lebo som to pochopila tak, že nákazlivé by to byť nemalo, takže neviem, či to môže mať teraz A. alebo je to nepravdepodobné. Ale chorí nemá byť z čoho, teda má sople pár dní, ale len také riedke a priesvitné a nikde sme od štvrtka neboli (čo S. začali teploty), tak nemal kde ochorieť, tak asi ešte počkám, ako sa to vyvynie. či mám utekať k dr? lebo inak mu nič nie je, sople mi neprídu moc dôležité.

akejka
25. mar 2009

aimi.n, 6. choroba postihuje deti od 6 mes. do 3 rokov. Vlastne počas rastu mliečnych zúbkov.

akejka
25. mar 2009

kili aj my sme mali soplíky počas (alebo pár dní pred) 6. chorobou. Malej sa prerezával horný zub, ale nakoniec sa jej prerezal až po mesiaci od 6. choroby...
Môže to mať aj tvoj druhý synček, nerastie mu teraz nejaký zúbok ?

kili
25. mar 2009

akejka, no rastie mu ich veľa a furt, im teraz furt nejaké rastú. S. už má skoro všetky a A. teraz idú stoličky, ale neviem, nemávajú moc nejakú reakciu na zuby.
ešte ma napadlo, že či to nemôže byť, že teplota má vždy nejakú príčinu, aj u každého dieťaťa inú, ale tie pupáčiky sú dôsledok tej zvýšenej teploty a nie príznak choroby samotnej.

akejka
25. mar 2009

stoličky mávajú najviac vedľajších príznakov potovory aj najviac bolia 😠 Pamätám si, ke´d sa mi v 20 rokoch prerezávali zuby múdrosti - strašne to bolelo, mala som tam hnis, zápal, museli mi to na pohotovosti narezať a uľavilo sa mi 😉
čiže kľudne to môže byť 6. choroba, aj keď sa doteraz ostatné zúbky prerezali bezproblémovo. 6. choroba vznikne vlastne pri oslabenej imunite. Máš pravdu, pupáčiky nie sú príznak, ale až dôsledok - znamenajú, že teplota je na ústupe...
inak 6. chorobu nevedia rozoznať ani niektorí pediatri - u nás bola v noci pohotovostná dr., práve sa malej začali robiť tie škvrnky a stanovila diagnózu herp angína, treskla jej ATB, úplne zbytočne ☹ Na 6. chorobu liek nie je, zrazu príde a do 3 dní rovnako rýchlo odíde...dávajú sa len lieky na teplotu, príp. zábaly, vlažný kúpeľ...

mirkaff
25. mar 2009

my sme znova v teplotach......pred hodinkou mal 38,4 tak som mu dala cipok.....teraz chudatko spinka ale ma taky tazky spanok,niak tak dychci...my mame zatial iba 4 predne zubky,,dvojka horna je prerezana,a ostatne sa mi nezdaju ze by sa prerezavali

mirkaff
25. mar 2009

ale teraz som si vsimla divny biely povlak na jazyku ☹ .....a cil som mimo

cestovatelkaandrea
25. mar 2009

Ahojte, no moj drobec prekonal nieco podobne pred mesiacom. Doteraz ale neviem ci to bola siesta alebo piata choroba. Ani nas rodinny lekar to nevie presne. Zacalo sa to tym, ze drobec mal silnu nadchu s kaslom, po dvoch dnoch dostal vysoke teploty, pocas ktorych sa zacal vyhadzovat jemnou krupicou najprv okolo usi a na krku. Ked boli teploty najvyssie tak sa vyhadzal uz aj na tele, nohach a rukach. Teploty mu ustupili po troch dnoch a potom sa zacali aj vyrazky stracat. Lekar mi vravel, ze dobrym znamenim je, ze ked drobcovi jemne natiahne kozu, tak vyzrazky sa stracaju. Ale doteraz mi nepovedal co to moze byt. V skolke kde davame drobca, mali deti v tej dobe 5 chorobu. Je mozne, ze 5 alebo 6 choroba moze mat aj atypicke priznaky?

kili
25. mar 2009

akejka, no ale príde mi dosť nepravdepodobné, že to mal jeden syn pred pár dňami a druhý teraz a predtým nikdy. keď mám dvoch a naraz alebo takto za sebou, ochorejú rovnako, tak dôvod musí byť niekde inde ako zuby, nie? alebo zo zubou majú len oslabenú imunitu a tak, keď jeden ochorel na niečo, dostane to aj druhý? ale to by vlaste neboli horúčky zo zubou ale už tá choroba. no nechám to teraz tak, je mu dobre, teplota po čipku klesla, tak zatiaľ neriešim 😉

akejka
25. mar 2009

kili presne tak, pri raste zúbkov je oslabená imunita, môžu chytiť hocičo...aj prechladnúť. Malá mi pri raste prvých 2 zúbkov chytila také soplíky, kašlíky, zahlienenie, až sa dusila a skončili sme v nemocke. Pri raste každého zúbka nachytá nejakú chorobu, až sa desím, čo to bude nabudúce, má len 3 zuby ☹ Pri prvorodenej sme problémy so zubami nemali, max. mala redšie stolice...ale ona má výbornú imunitu doteraz. býva chorá raz za rok 😉
ke´d malému pekne klesla teplota, nemusíš sa tým trápiť, čo to presne bolo...

kili
25. mar 2009

už mal len 37,8 v z. 🙂
my sme zo zubami problémy nemali, nejaké teploty a hnačky boli takto pred rokom, ale neviem, či zo zubov, prešlo to a nemuseli sme ísť k dr.

akejka
25. mar 2009

cestovateľka, myslím si že 6. choroba nemá atypické príznaky, potom to je niečo iné. 5. chorobu som si nenaštudovala, ako sa prejavuje, neviem porovnať...asi na to mrknem.
Kamoška spomínala, že sa u nich v škôlke teraz vyskytol šarlach - má podobné príznaky ako 6. choroba, ale je tam zásadný rozdiel vo výsype vyrážok - vyhodia sa hneď na začiatku s teplotou. A šarlach sa lieči ATB, 6. choroba sa nelieči...

mirkaff
25. mar 2009

my asi hodinku spinkame......dobedu mal 38,3 pod pazuskou a potom sa taaaak strasne pokakal,,totalna voda,,tak som ho osprsila a dokonca sa ako tak napapal,,potom teplotu nemal.a teraz buva....uvidime co bude navecer 😒

akejka
25. mar 2009

cestovateľka aha, už vidím rozdiel - piata choroba:
Infekčný erytém, znýmy tiež ako "piata choroba", je mierne nákazlivé vírusové ochorenie. Zvyčajne sa objavuje u detí vo veku dvoch rokov v jarnom období. Najvýraznejším príznakom ochorenia je červený výsyp na oboch lícach.
Po typickom inkubačnom období, ktoré môže trvať od štyroch až do štrnásť dní, sa objavia nasledujúce príznaky:
jasnočervené líca veľmi kontrastujú s bledou kožou okolo úst
horúčka
zhruba jeden až štyri dni po ščervenaní líc sa objavia vyrážky, najprv na hrudníku a potom na končatinách. Výsyp je stredoškvrnitý a splývavý, najmä na končatinách, a po teplom kúpeli môže ešte zosilnieť. Trvá približne 7 - 10 dní.
zriedkavo bolesť kľbov

Čiže 5. choroba trvá 7-10 dní, typický príznak výrazné červené líca...
6. choroba trvá len cca 3 dni...

akejka
25. mar 2009

a ešte je dôležité - vek dieťatka pri 5. chorobe - cca 2 roky a že sa táto choroba vyskytuje vždy v jarnom období...