Šiesta choroba - Exantema subitum. Skúste poradiť

stonozka
7. dec 2007

maminky, ktoré ste sa s tou diagnozou stretli alebo počuli, prosím vás skúste poradiť čo a ako alebo ak vite niekto niečo bližšie. Ja som hladala ale bez úspechu. Moje bábo nou asi trpí a chcem vedieť či mu to nemôže ublížiť... dakujem

byggyt
13. sep 2010

@zabka4 choď pre istotu k doktorke, ani mne malá nechcela papať keď mala túto chorobu tuhé odmietala úplne a z mlieka vypila asi tak polovicu tiež ma to štvalo lebo pekne papala

zabka4
13. sep 2010

@byggyt brala jej aj sedimentaciu aj obraz krvi a vsetko bolo o.k. a krcna tiez nic nepotvrdila a ako sa to dalo u teba doporiadku?presne takto papa aj moja malá

byggyt
13. sep 2010

tak to je dobre že mala krv v poriadku, nepotrebuje ATB mne ich na pohotovosti šupli a stanovili inú diagnozu ako som tu už písala, ona postupne začala papať a vyrážky jej zmizli asi za tri alebo štyri dni a mala ich na chrbte a na bruchu inde nie

pusinqa
14. sep 2010

babulky, neviete ak by to malá mala už sme horúčkovali, žiadne iné príznaky, včera sa vysypala, ja som tehu ale asi by nemalo byť žiadne riziko pre mňa a pre bábo nie?

zuzi44
14. sep 2010

@pusinqa ahoj myslim ze nie ,ja som bola v 3 mesiaci ked nas maly prekonal siestu chorobu nebolo nikomu nic okrem neho samozrejme 😀

pusinqa
15. sep 2010

@zuzi44 ďakujem, aj keď malej sa z toho urobili normálne riadne mapy hlavne na zadočku a zvnútra začali belieť čo sedí skôr na piatu chorobu a to už sa trochu bojím lebo tá môže u mňa urobiť zápaly kĺbov a problémy s anémiou ktorú v tehotenstve miernu mám čo by mi nevadilo ale môže sa preniesť vraj aj na bábo (v 30 % prípadov) a nabúravať mu červené krvinky a spôsobiť problémy čoho sa bojím, len tu lekári s tým nemajú skúsenosti, čo som zatiaľ zisťovala nikto nič nevie, ani malej detský, ani moja obvodná, malej sa dnes do rána výsyp z ničoho nič stratil, uvidíme či sa to ešte objaví či nie, som z toho trochu nervózna, vraj sa to dá zistiť u tehotných aj nejakými testami na protilátky z krvi ale obvoďáčka ani netuší kde to robia 😒

zuzi44
16. sep 2010

@pusinqa fiha tak drzim palce aby to bola "len" ta siesta choroba a aby ste uz boli vsetci ok.Myslim ze to bola asi ta 6 choroba ked uz mala nic na tele nema, uz sa jej ten vysyp spat nevrati.tak drzim vam palce aby bolo vsetko ok s malou aj s tebou 🙂

pusinqa
16. sep 2010

@zuzi44 ďakujeme, keď toto sú bohužiaľ také choroby že ťažko povedať a väčšina lekárov s tým má málo skúseností 😒 , hádam bude všetko ok

suzik77
18. sep 2010

ahojte, baby z inej temy mi dali tip na to, ze mala ma asi siestu chorobu. vela som si o tom precitala, vsetko by sedelo, v utorok zacala mat teploty, vo stvrtok jej skoncili, potom uz po teplote ani chyru ani slychu, vyhadzala sa, zatial len na hrudnicku, brusku, take drobne vyrazticky a na krku ma take cervene fliaciky, mierne drzne, vyzeraju priam ako ekzem. pozerala som si aj obrazky tejto choroby. no vsetko by sedelo, az na jednu vec. vsade sa uvadzaju teploty nad 39 stupnov, no u nas max. co som namerala, bolo cca 38,5. neviem, mozno mala aj viac, v case, ked som nemerala, ale teplota u nej stupala velmi velmi pomaly - 3-6 hodin a potom do hodiny po paralene ustupila a bol niekolko hodin pokoj. myslite, ze to moze byt napriek tejto zvlastnej teplote tato choroba? dakujem za odpovede! 🙂

byggyt
20. sep 2010

@suzik77 a u lekárky si bola nie? aj pri chrípke sa uvádzajú vysoké teploty a niekto môže mať iba 37 a chrípku má

suzik77
20. sep 2010

@byggyt bola ale este v utorok, to mala mierne zvysenu teplotu. potom bol sviatok a stv a pia mala dr. volno a k cudzej sa mi nechcelo 😉 ale vyrazky sa jej zacinaju stracat, tak to bude ta choroba 🙂

byggyt
20. sep 2010

@suzik77 tak to je super že to mizne 🙂 ja som bola tiež z toho dosť prekvapená lebo o tejto chorobe som nikdy nepočula, staršia dcéra to nemala

suzik77
20. sep 2010

@byggyt tiez som o tom doteraz nikdy nepocula 😉 ale uz je to hadam za nami...

pusinqa
20. sep 2010

sú to fakt asi také novodobé choroby podľa toho čo som čítala aj s dosť individuálnymi prejavmi napr. tá piata choroba len 20 % detí sa vysype u iných to prejde ako ľahká chrípka, najlepšie keď to spomeniete starším lekárom ani nevedia pomaly o čom hovoríte 😝 , aj keď vraj u nás to nakoniec lekár dobre zdiagnostikoval kožný prejav ako alergiu lebo vraj je to v podstate alergia na ten vírus na najnovšie učia mladí medici takže dobre že sme dali lieky čo kázal za deň a pol bol výsyp do ďalšieho rána preč a to sme boli ozaj omapovaní, či to mala piatu či šiestu chorobu ale ani srnka netuší 😉

cmuky27
24. sep 2010

@pusinqa
Chcela by som sa Ta opytat ake lieky Vam predpisal lekar, mam taky isty problem kozna mi povedala ze je to alergicka reakcia ale nevedela mi povedat na co. Dala nam robenu mast a vobec ziadne zmeny skor mam pocity ze tych fliacikov a vyrazky je viac.Dakujem

olienka12
24. sep 2010

@cmuky27 ziadne lieky sme na 6tu chorobu nemali len nurofen a paralen na teploty a davala som mu fenistil pre istotu aby ho to nesvrbelo prvy den ked klesli teploty sa zacal vysypavat druhy bol sama bodka a treti to zacalo ustupovat

pusinqa
24. sep 2010

@cmuky27 nám kázal rectodelt čípky lebo sme boli ozaj celí mapovaní a asi sa dosť bál aby jej tá alergia neprešla aj inde ako na kožný výsyp ale tie sme nedali že ešte deň počkáme to sú silné kortikoidy a my ich brávame až príliš často bohužiaľ, dávali sme aerius na alergiu, ten máme brať vždy a kalciový sirup ten je tiež aj na alergiu, držím palce nech sa vám čím skôr polepší

lea132
30. sep 2010

Ahojte, kocky moja mala ma uz 4 den teploty, prvy mala aj 40 stupnove, teraz uz len tak do 39 maximalne, inak jej nic nie je, chuti jej papat, je vesela, ako vzdy..Myslite, ze by to mohla byt siesta choroba? K doktorke ideme az zajtra, povedala, ze mame cakat a ked to neprejde do zajtra, tak mame prist..Hladam hladam a toto je asi jedina choroba co mi sedi na to, neviem, co ine by to mohlo byt

slivocka123
10. okt 2010

Caute. My sme pred tyzdnom siestu chorobu prekonali. Maly z nicoho nic dostal teplotu. Horucky sa vysplhali az do 40C. Po tretom dni klesli. Ukoncenie u nas bolo dost dramaticke. Nahle malemu klesla telesna teplota na 35C. (vraj je to ojedinele), volali sme az zachranku, lebo maly bol maximalne apaticky. Dalsi den sa vyhadzal a bolo po teplotach.

cmuky27
11. okt 2010

@pusinqa nam ten aerius sirup zabral stale nam ho predpisuje krcna lebo ked je mala chora stale ma chytene dutiny. Boli sme aj na alergologii no alergicka nie je na nic. Dokonca aj laryngitidu sme prekonali a nevedia s coho ked alergicka nieje. Tie vyrazky nam presli az po tyzdni zatial sme zdravy ale som zvedava ako nam to dlho vydrzi.

cmuky27
11. okt 2010

@slivocka123 Je to velmi nevyspytatelna choroba a do popredia sa dostala len nedavno aj ked lekarka mi povedala ze je uz desiatky rokov. Furt nieco nove. Drzim palce aby ste boli skoro zdravy

dera
16. okt 2010

Ahojte žienky. Koľko trval výsyp po teplotách u vás? My sme 4 dni horúčkovali a teraz sme vyhádzaní. 😨

bublinkajasminka
16. okt 2010

my sme mali vysyp jeden a pol dna a koloval z bruska na chrbatik, potom nohy trosku ak oniec

susisus
1. nov 2010

ahojte, aj my to akurat mame, dnes jej prestali horucky a vysypala sa. Ale najhorsia je ritka, to ma celuuu cervenu, vyzera to strasne a zjavne ju to aj boli/svrbi, plus ma aj hnacky, cca 6 za den ☹ dufam ze to fakt do 2 dni prejde ☹

alexandrah
2. nov 2010

ahojte kocky, my sme to tiez prekonali, 2 dni boli aj vysoke horucky, + hnacky, a na zaver vysyp ... lekarka nam dala nejake antihistaminika, aby to preslo, a tak do tyzdna bol prec ... ale ked je vysyp, to uz je vlastne temer babo zdrave, ten je vzdy na konci choroby ...

dadka28
4. nov 2010

ahojte...chcem sa opytat,ktore ste sa s touto chorobou stretli ci sa aj vyskytol kasel-taky hnusny prenikavy...nam dr povedala ze je to 6chorroba,mali sme 2dni teploty..zvysene,max 38,6...dala nam stoptusin a fenistil kvapky..len u nikoho som tu nevidela ze ma kasel...preto pochybujem ci je to naozaj ta 6choroba...vysli mu asi 2-3ks vyrazky na tvari,inac nic...v pondelok a utorok sme mali teploty,v stredu zacal kasel-ale uz bez teplot.....dakujem

alexandrah
4. nov 2010

ja neviem, podla mna kasel je zvlast .-.-. ale kvapky aj tak ber ... aj moj syncek obcas kaslal, nastastie, same mu to preslo ... len sme moc nechodili von, a tak ...

maznacik007
19. nov 2010

tak my sme absolvovali 5. chorobu obe deti.. a malej zabral az rectodelt cipky..

firstbaby
21. nov 2010

ahojte kocky, chcem sa opytat ci mate niektora skusenosti pri 6. chorobe, ze dieta menej papa a v podstate nechce prijimat tuhsiu stravu...dakujem...mame vysoke teploty uz skoro 48 hodin, uz dufam, coskoro pride ten vysyp...

bambusko
21. nov 2010

@firstbaby ak nechce tuhu stravu, len podporuj prijem tekutin, deti pri chorobach to robia instinktivne, ze sa vyhybaju jedlu, co je aj pri virozach prospesne, kedze virusy sa musia z tela vylucit co najskor. tato choroba patri medzi dost znicujuce, nas najmladsi mal vysoke teploty 5 dni a az 6. den sa vyhadzal, po chorobe uplne preestal chodit a zacal az o mesiac. nasa pediatricka zvykne hovorit, ze ma ovela vecsi respekt pred virusmi, kde si telo musi poradit samo a casto je to boj dost vycerpavajuci. na podporu imunity mozes skusit echinaceu, ta ma specificke latky proti herpetickym virusom a su vyzivove doplnky vhodne aj pre malicke deti, napr.

http://www.bioshop.sk/obchod/bylinne-extrakty-a...