Šiesta choroba - Exantema subitum. Skúste poradiť

stonozka
7. dec 2007

maminky, ktoré ste sa s tou diagnozou stretli alebo počuli, prosím vás skúste poradiť čo a ako alebo ak vite niekto niečo bližšie. Ja som hladala ale bez úspechu. Moje bábo nou asi trpí a chcem vedieť či mu to nemôže ublížiť... dakujem

ada11
4. jan 2009

tak aj ja sa pridávam, staršia dcérka prekonala šiestu chorobu ako 3-ročná, a teraz mladšia dcérka má horúčku 39,3 st., po Nurofene kleslo na 37,5 st, zajtra idem s ňou k Dr. pre istotu, lebo aj staršia dcérka kašle, tak nech ich pozrie.

denisocka
7. jan 2009

baby,myslíte že toto čo máme my je 6.choroba? https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea... v ten den ako mal horučky sa mu aj začali objavovať take štípance a od 3d 3.1. ma na hrudniku a chrbate ... teraz aj na ramenách kopu malých bodiek červených ?

fifinna
7. jan 2009

denis, mne sa maly vyhadzal az po skonceny teploty, vyrazky mal vsade okrem tvare. Ale za dva tri dni mu zmyzli. Ak ma stale tie vyrazky, tak choj k Dr.

denisocka
7. jan 2009

fifi hej som bola u Dr,.ta len že to ekzem nie je,že je to niečo ako keby sa spotil a vybilo mu to na pokožku,ale teraz v tom mraze?

fifinna
7. jan 2009

denis, aj ti nieco na to dala ? Ak ho to svrbi, tak ak mas doma fenistil kvapky, tak mu ich daj. Nam ich Dr. predpisala pri siestej chorobe.

denisocka
7. jan 2009

hej,len fenistil

denisocka
17. jan 2009

http://www.familjeliv.se/hem/mammafia/gallery/p... toto je vraj 6.choroba,to mi skor pripomína to,čo sme mali prednedávnom,týžden dva dotzadu,mám to aj v albume 😒

denisocka
17. jan 2009

https://www.modrykonik.sk/album/album.php?vAlbu... baby,mne sa teraz spätne zdá,že sme to asi mali, 27.12 večer mu vyskočili 38,5 - mal ich asi 3-4 dni a potom 3.1. sa mu začali na chrbatilku robiť take bodky,čo sa mu pomaly zlievali dokopy,nato aj líčka asi 5.1 sme mali 1 den uplne ako "vyžrate" -mám to aj v albume,myslela som že je to z potravy, Boli sme aj u dokyny,vravela že toto ekzem nie je (myslím chrbát) - mali sme na to žial aj ATB-lebo sme boli na pohotovosti,a vraj mal velmi zapalene hrdlo ..... teraz od 14.1 mal zas 3dni 39-40 teploty,myslela som že to je ta 6.choroba,ale neni vyhadzany,y podla fotiek sa mi zda,že sme to prekonali predtým

letuskah
24. jan 2009

ahojte ako vas tu citam tak sme sa asi aj my prihlasili do klubu 6. choroby.
v utorok sme boli na ockovani priorixu, vecer a dva dalsie dni mal horucky, nic nechcel jest akurat vodu nastastie pil. no a v piatok sa mu vyhodili vyrazky na chrbte, dnes ma aj na brusku, hlave, krku a trochu na nozkach. zatial som mu dala len fenistil gel ale nejak nepomaha, je mrzuty, umrncany a stale sa hadze chrbatikom o kreslo tak ho to zrejme aj dost zvrbi. dufam ze je to ta 6. choroba a nie nejake osypky z ockovania.

kika25
29. jan 2009

ahojte aj ja mam podozrenie na 6.chorobu...pred 2 dnami Lenke z nicoho nic vystupila teplota na 39.1 😲 ziadne kaslanie, sopliky...vystrasene sme rano isli k lekarke,pozerala jej hrdielko,popocuvala a nic. Cely nasledujuci den jej teplota neklesla pod 38.5.
Davali sme Nurofen cipky a Paralen Sus na striedacku kadze 4 hodiny. Doktorka Lenke tiez brala z prstika krv na CRP a mala necelych 8 co je hranicne.
Dnes ma teploty do 38 je to vlastne koniec 2 dna a zatial ziadne vyrazky. Zajtra ideme na kontrolu tak uvidime...mimochodom,tiez je aktivna a usmievava akoby sa nechumelilo,akurat jej menej chuti papat...

gianni
17. feb 2009

ahojte
ja sa tiež pridávam,dnes nám zmenili diagnózu na tú 6 chorobu,3 dni mal teploty 39 a dnes na 4 den sa mi vyhádzal na krku a trupe,ináč brali nám aj krv,ináč v pohode výsledky,predpísali ATB na odporúčanie krčnej,že trochu zapálené hrdlo ale doktorka povedala že to bola chyba že sme mohli počkať ešte 1 den,teraz sme už vynechali ATB tak uvidíme ,dúfam že to nebude nič iné

jerika
17. feb 2009

ahojte
tak aj ja sa pridam my sme si to s miskom prekonali ale siesta choroba sa to vola preto aspon mne to bolo tak vysvetlene ze dieta 5 dni teplotuje a na siesty sa vyhadze, rozdiel medzi piatov a siestou chorobou je v tom ze pri 6 je dieta ciperne a nejavy znamky choroby len teplotuje a pri piatej je nervozne podrazdene a trpi znacnym nechutenstvom. Inak je to rovnake na 5 den sa vyhadze. Do 2-3 dni su vyrazky prec a ide sa dalej. Pozor maminy treba ist dat spravit CRP ci sa nejedna o vysoke zapalove faktory a nejaku mrchavu infekciu. Pokial su v poriadku a aj kontrolne su ok jedna sa s najvacsou pravdepodobnostou o toto.

akejka
23. feb 2009

gianni:
aj my sme teraz cez víkend prekonali 6. chorobu. Bola tu pohotovostná dr. zo 112 v piatok v noci a stanovila diagnózu herp angína. Lucka mala celý deň teploty 38,6-39,3 a v noci sa jej začalo vyhadzovať telíčko fliačikmi. nasadili jej ATB a naša dr. dnes nadávala, že sa zbytočne uponáhľali, že žiadna angína, ale šiesta choroba. Tak máme ATB brať len 5 dní (Penbenne) namiesto 8 dní...

gianni
23. feb 2009

akejka- ináč aj nám predpísali Penbenne,ale prečo ich máte brať ďalej?mne povedala že ich mám už vynechať,dala som mu ich asi 4x,že ešte mu nezačali asi pôsobiť,lebo je fakt škoda brať zbytočne ATB,vyrážky mu zmizli do troch dní

akejka
24. feb 2009

gianni: asi preto, že my sme cez víkend do pondelkového rána užili 7 dávok. A asi už začali pôsobiť - tak preto dobrať minimum 5 dní...
inak nerozumiem tomu, že niektoré pediatričky nerozoznajú herp angínu od šiestej choroby ☹ . Ešte keď tá pohotovostná dr. videla na malej fľaky...

amarelka
24. feb 2009

ahojte sa pridávame...v piatok večer níám začalli teploty , v pondelok už nič, včera mal len okolo plienky malinké vyrážky a dnes je to rozšírené do flakov na tvári aj na trupe 😖 trochu má červené aj v hrdlo..to objavila dr., ked sme tam boli včera, dnes sme sa k nej opat "prešli" kvoli flakom...vraj to samo prejde..

inak som si včera čítala túto tému, asi nejako intuitívne 😀 ..

michalienka
24. feb 2009

Moj syn tiez mal siestu chorobu. On mal dva dni teplotu a na treti den sa vyhadzal. Vyhadzany bol dva dni a potom to preslo. Lekarka mi doporucila fenistil kvapky, ale ani tie som nedala.

zabka1003
24. feb 2009

Ahojte..
tak my sme mali šiestu chorobu minulý týždeň..
2 a pol dňa vysoké horúčky až do 40..a potom klesli a vyrážky, najprv na hrudníku a potom všade..
A ešte tri dni potom bola malá hrozne mrzutá, nič ju nebavilo len mrnčala..
Ale už sme ok 🙂

Tu sú nejaké info o tejto chorobe: http://zena.centrum.sk/iso/rodicovstvi/clanek.p...

akejka
24. feb 2009

michalienka, zabka: tiež sa vám popri šiestej chorobe prerezali (alebo práve prerezávajú) zúbky ?

gianni
24. feb 2009

no my sme mali ,teda aj máme vonku 4 zúbky,tá choroba bola za tým,tak neviem

zabka1003
24. feb 2009

Akejka - mne sa zdá, že jej idú očné..a aj som to niekde čítala, že sa táto choroba ľahšie "chytí" ked sa prerezávajú zúbky, lebo je oslabená imunita..

akejka
25. feb 2009

no vidím, že takmer všetky mimi,čo majú 6. chorobu, ju majú ako sprievodný jav prerezávania zúbkov. Ozaj to bude kvôli oslabenej imunite. Keď nám šli dolné zúbky, skončili sme v nemocnici so zahlienením, problémami s dýchacími cestami... ☹ Už sa s manželom desíme, čo bude pri ďalších zuboch. Aké choroby nám ešte malá chytí...

jaja0110
28. feb 2009

Babenky viete mi poradit??

Moja 11.mes. dcera dostala vcera "6. nemoc" co je laicke pomenovanie pre ruzienku. Citala som ze ak dieta prekona ruzienku uz ma dozivotnu imunitu...ak sa nemylim tak proti ruzienke sa ockuje v 15. mes. (MMR) to znamena ze by uz proti nej nemala byt ockovana, nie??

katun
9. mar 2009

jaja0110 na zaciatku tohto fora bolo pisane, ze ta siesta choroba patri do toho radu, kde aj ruzienka,ale nie je to ruzienka, tiez je to nejaky herpes virus. Inak prave to asi prekonavame aj my, mali sme tri dni teplotu 38,1 - myslela som, ze zuby, lebo na prvy cakame a este stale nic. maly bol tiez culy, iba teploty, nechutilo mu jest, iba moje mlieco a vcera, na stvrty den ked teploty ustupili sa vyhadzal. take flaky ako na obrazkoch, ktore boli v tomto fore na prvej strane (je tam odkaz na nemecku stranku). tak uvidim, ci tie flaky zmiznu ako tu pisete, na druhy, treti den 🙂 dufam, to ideme aj do poradne, tak dr. poviem, ze sme to mali. a skusim sa jej spytat aj na to, na co sa pytas jaja0110, potom napisem..

akejka
9. mar 2009

katun má pravdu, nie je to ružienka. Len to patrí medzi tieto choroby...My sme to tiež pred necelým mesiacom prekonali...

danielitas
12. mar 2009

Ahojte, tak ja sa úriznávam, že som nikdy o tzv. 6. chorobe nepočula ani sa s ňou nestretla...Náš Drobček dostla vysoké teploty v nedeľu poobede, už v sobotu v noci sa mi zdala akýsi teplý,ale ráno som mu teplotku nenamerala....Vysokočila až v nedeľu poobede na 38,9 a to sme už leteli na pohotovosť...Tak mse sa načali, lebo asi si dali pauzu a plná čakáreň detí s horúčkami.....Dr. nám povedala, že to vyzerá na začínajúcu angínu....Predpísala nám PENBENE, že aks a mi podarí tepl. zbiť, nech ho nedávam...Ráno sme navštívili násšho Dr. a ten kázal dávať...O ri dni ked teploty utúpili sa malý vyhádzal, na krku a trupe...Tak ako to popisujete....Len ma začalo trápiť to , že zachrípol a začal pokašľovať..Patríto k tomu?

akejka
12. mar 2009

ahoj danielitas, tá vysoká teplota 3 dni a následne vyhádzanie telíčka s ústupom teploty je presne šiesta choroba. My sme mali pred ňou asi 2-3 dni trošku soplíky.
Môže byť k tomu aj kašlík - ak sa malému prerezávajú zúbky...môže byť aj redšia stolica, soplíky,...

mo121
12. mar 2009

Ahojte, prosim vas aku hodnotu CRP nameralo vasim detom pri 6 chorobe?

mo121
13. mar 2009

No dobre, tak aj u nas to bola 6. choroba a CRP sme mali 13.

danielitas
13. mar 2009

ano, ja sm to spočiatku pripisovala zubku, ktorý nie a nie von.....Je t presne tak, ako sa to tu píše....píšete, že sa potom získava doživotná imunita?
A čo je to tá pita choroba?Dá sa jej nejako vyhnúť alebo čo s ňou?