Šiesta choroba - Exantema subitum. Skúste poradiť

stonozka
7. dec 2007

maminky, ktoré ste sa s tou diagnozou stretli alebo počuli, prosím vás skúste poradiť čo a ako alebo ak vite niekto niečo bližšie. Ja som hladala ale bez úspechu. Moje bábo nou asi trpí a chcem vedieť či mu to nemôže ublížiť... dakujem

sisaka
23. okt 2013

@hanyem alebo sa "vyhadzala" z ATB, co by bol ten horsi pripad. Kontaktuj doktorku. Cez pocitac, ti tu asi tazko niekto urci diagnozu

hanyem
23. okt 2013

@sisaka volala som jej, povedala ze je dost pravdepodobne z prekonala tuto 6 chorobu a ATB uz uziva od pondelka. Zajtra sa mame ukazat.

vercatore
23. okt 2013

a kvoli comu dr dala atb?

ssussie
2. dec 2013

Zenicky, aj my sme mali siestu chorobu ... len lekarke sme volali, ze teplotujeme, a ona, ze mame prist na dalsi den a vtedy odozneli teploty, tak som volala lekarke, ze to preslo a vecer sa vysypal - preslo to za tri dni - ale mam trochu vycitky, ze to doktorka nevidela :-/

mihaja
2. dec 2013

No my to akurát prežívame. Pred dvoma týždňami mal prcek 3 dni horúčky a vyrážky a teraz cez víkend opäť ale už len tá horúčka. Volala som doktorke a tá vravela že ak je v pohode (akože papá, ak mu teplota klesne vystrája...) že to nemám riešiť, ale ak by sa to opakovalo do tretice tak máme prísť s močom na lačno a vezme mu krv.

kofoluska
3. dec 2013

U nas "zuri" siesta choroba prave teraz. V piatok poobede z hodiny na hodinu teplota vyletela na 37.8, ale este bol v pohode, pekne papal aj v noci spinkal bez problemov. Teplotu do 38 by som aj tak nezrazala, pretoze telo vtedy este mobilizuje vsetky sily a bojuje s chorobou. Takze ked to slo nad 38, volala som doktorke, odkonzultovala, co dalej a nasadili sme paralen cipky. Teplota po nich sice klesla na niekolko hodin, ale v nedelu samozrejme zase letela hore. Zase zabral paralen a vcera rano teplota klesla a osypalo sa mu cele brusko. Volala som doktorke aj kamoske, co robi na urgente na Kramaroch. Obe sa zhodli v tom ze to bude siesta choroba. A chvala bohu, ze sme neutekali hned na pohotovost. Nasadili by nam totiz antibiotika a nasledne by sme si dozivotne niesli nalepku "alergia na penicilin", kvoli tomu vysypu. Aj hovorila kamoska, ze velmi casto rodicia ani nevedia, ze dieta prekonalo siestu chorobu prave kvoli tomu, ze nasadia lekari ATB a nasledny vysyp pripisu alerigckej reakcii....Tak teraz uz len cakame, kym prejde vysyp - uz ho ma vsade okrem ruk a noh.
Dufam, ze sa to u nas nebude opakovat ako u vas mihaja. Drzim palec.

lucinocka
3. dec 2013

@ssussie ani u nas to doktorka nevidela, naco 🙂 ved na to nie su lieky 🙂 len znizovat teplotu obycajnymi sirupmi a cakat kym sa vysype a prejde🙂

ssussie
3. dec 2013

@lucinocka dik, uz som trochu pokojnejsia 🙂

miub
6. dec 2013

Kočky viete poradiť? My už máme prekonanú 6chorobu- teda výsyp je na ústupe, len neviem, či môžem byť prenášačom aj alebo len malá ...neviete náhodou?

miub
6. dec 2013

@ssussie @kofoluska @mihaj kočky viete poradiť? Príspevok vyššie

kofoluska
6. dec 2013

@miub Fuha, netusim. Kedze ma moja pediatricka nasrala, aj som sa na to zabudla opytat. Viem, ze virus ostane dozivotne v tele dietata a moze sa kedykolvek reaktivovat. Ale nakazit ine deti moze asi len v case, ked ma aktivne ochorenie - horucky a vysyp. Aspon mi to tak logicky vyplyva z toho, ze je to herpes virus. A herpesom sa mozes od ineho cloveka nakazit len ak mu prave sposobuje problemy (ci uz je to pasovy opar alebo obycajna "horucka" na ustach).

caspino
6. dec 2013

my sme mali iba vysoke horučky a boli sme v nemocnici 😒

ssussie
7. dec 2013

@miub mala spolu 14 dni od prvych prejavov choroby 😉

caterine
10. dec 2013

Ahojte maminy, dcerka prekonala šiestu chorobu mala 3 dni vysoke horučky a na štvrty den sa vysypala a aj teplota klesla, ale chcem sa spytat, či mate skusenosti s tym, či možu byt pri tejto chorobe aj zvačšene uzlinky nasla som jej konkretne za uskom zvačšenu uzlinu. Teploty jej prestali v sobotu, ale stale je unavena a pobede vždy zaspi, čo sa jej už nestalo pekne dlho. Je to normalny jav pri tejto chorobe, alebo mam s nou radšej behnut k doktorke na krv? dakujem za každu odpoved

luba28
10. dec 2013

@caterine organizmus sa brani,tak preto taa uzlinka,ale doktorke je potrebne povedat,ze to mala prekonala,aby to poznacila do karty,....inak ako prislo tak odide,....aj moj maly to mal a uzlinky mal obidve zdurenee,lekarka mi povedala ,ze je to obranny mechanizmus,...

caterine
10. dec 2013

@luba28 aj som si myslela, ze tie uzlinky budu pravdepodobne z toho, len neviem ci je normalna taka unava. Aj tvoj syncek bol este potom taky unaveny a bez nalady?

luba28
10. dec 2013

@caterine ano bol.asi take 3-4 dni,dost dlho poobede spal,...aj vecer isiel skor,bol mrzuty,ja som myslela,ze to je nejaka zacinajuca angina,ale nic mu nebolo len tie teploty a potom ten vysev,ale to mi lekarka povedala,ze aby som sa nezlakla potom,ze ten vysev bude,...a preslo to tak ako prislo,....neboj....

caterine
10. dec 2013

@luba28 no dufam , ze to prejde. Malej uz vysev zmizol len ta unava ma trapi. Dakujem za odpoved

zuzanitaina40
10. dec 2013

ahojte, mala ma 6. detsku chorobu. Ale ma aj hnacky a dost dlho, asi 5-6 den. Malo to aj vase dietatko takto? Lebo hnacky tam nie su priznakom a neviem ci zo zubkov trvaju tak dlho.

luba28
10. dec 2013

@zuzanitaina40 nie,nas maly ich nemal,ale teraz mu ide zub a tiez ma stolicu 4-5x za den uz asi 5 dni,...

zuzanitaina40
11. dec 2013

@luba28 dnes jej konecne prestali, mala ju tak zo 6 dni

zuzanitaina40
11. dec 2013

a pri siestej chorobe moze mat mala aj taky riadny kasel, tebo riadne drhne chudatko

luba28
11. dec 2013

@zuzanitaina40 pri tejto chorobe,je väcsinou zvysena teplota,nepokoj,mrzutost,ale nic viac a po 3-4 dnoch vysev hrudnika,....mne sa zda,kedze je aj trochu oslabena imunita,ze ste ho nachytali prave preto,....nam zabera velmi mucosolvan sirup a fenistil kvapky,....

leony83
28. feb 2014

ahojte maminy, myslím si, že moja dcérka má túto chorobu, ale doktori stanovili inú diagnózu....
cca pred 2 týždňami mala laryngitídu, týždeň na to, z ničoho nič dostala vysoké horúčky, okolo 40 aj cez deň, ale bez iných príznakov. stolicu má už druhý týždeň riedku. na 3. deň sa vysypala, rozmýšlala som, či mám ísť vôbec k doktorke, nakoniec som s ňou išla. tá hneď vyhlásila, že malá má šarlach a poslala nás na infekčné. na infekčnom povedali, že to šarlach nie je, ale nakoľko má aj afty v ústach, tak dostala penicilin.
dala som jej prvú dávku, ale stále neviem, či som to dobre urobila.... 😒

radkax
28. feb 2014

Mali sme siestu chorobu.. Proste zrazu vysoke horucky 40-42, maly z minuty na minutu totalne apaticky...Odmietal jest, nastastie vela pil, moc mal cisty... Na pohotovosti nevedeli co s nim, vraj len znizovat teplotu. Zhodou nahod som v tom obdobi o tejto chorobe citala a hned ma napadlo,ze je to siesta choroba. Teplota sa zrazala zle lebo to bolo v lete a bolo nenormalne horuco ako vonku tak aj u nas doma, manzel isiel kvoli malemu aj prenosnu klimatizaciu hned kupit. No a rano som skocila s prckom k lekarke a ona mi moje tusenie potvrdila. Vysvetlila mi, co presne sa bude dalsie 3 dni diat, ze nemam panikarit a proste byt stale pri malom... priebeh ako z ucebnice, nenormalne vysoke horucky trvali 3 dni, potom teplota klesla, maly sa vysypal cely, po cca 16 hodinach to zmizlo a bol zdravy ako rybicka.... Celu dobu len lieky na horucku, vela tekutin, nic nejedol- vraj jeho metabolizmus ma vela prace,ked je chory a jedlo by ho zbytocne vysilovalo ( tak mi to lekarka vysvetlila) takze ked jedlo odmietaju- nenutit...

maroubrabeach
10. apr 2014

no baby viete aka dlha je inkubacna doba? resp. kedy mozeme medzi deti, ked nam vcera uz zmizli vyrazky?

lenyy
11. jún 2014

baby prosim vas viete mi niekto poradit ci moxu teploty az horucky pokracovat aj po vysepe pti 6 chorobe? mala mala horucky od tejto nedele vcera sa uz mierne vydypala ale teplotujeme stale . syretol sa s tym niekto?

brumka
11. jún 2014

@lenyy nasa mala siestu chorobu pred mesiacom a maly sme 4dni horucky ale vysypali sme sa na treti den. 2dni na 3 pohotovostiach sme konecne na poslednej prisli k zasveru sietsa chorob+zuby+virus. ake mate pupaky

lenyy
11. jún 2014

@brumka som moc rada ze si sa ozvala najma preto ze to mame uplne obdobne-tri ocaky plus stolicky, podla dr.vcera na pohotovodti virus plus hltan zapaleny co pripisoval tiez 6chorobe ale 6 chorobu uzavrel s neurcitostou lebo prvy vydyp ulne jemny sme nadli prave vcera na pohotovosti okolo 17nastej. vecer sa jej vyrazne ulavilo a nad ranom opst zrazanie 50ciatky,teraz rano trplota cca 38,5. vysyp ma tiez znepokojuje- je to skor na brusku krku nieco na chrbatku a nejde o vyrazky v pravom slova zmysle-skor take obladti napohmat nehmatnych vysypanych " bodiek". ma znepokojuje ta horucka a najma to ze kazdy nieco ine vravi o 6 chorobr. jeden ze teploty miznu vysypom iny ze je najskor horucka tri dni ktora prejde a az o den dva vysyp. u nas je horucka teraz 4 den a vysyp zacal vcera zstial je taky jemnunky.

brumka
11. jún 2014

@lenyy ano taky jemnucky mi sme mali na brusku a nozickach a na druhy den le nnozicky. my sme mali 3dni horucky, vysev a na druhy de n horucka no nic ideme na pohotovost zobrali nam krv a maly sme akurat troska crp ale malo ze mame prist nadruhy den zase krv crp nam kleslo a ze co to je no chodte do ba na pohotovost tam nas pozrel doktor, orl ze vsetko ok, ze to yvyzera na virozu na ustupe, zubky vysly nam 2 a 6chorobu, ze ked je vesela papa, taak nieje problem lieky nic dat ze mame po vikende nasej doktorke a tam sme len papiere odovzdali nic viac akurat na poslednej pohotovosti aj nasa doktorka ze naco nam ani nie po 12hodinach brali 2x krv takemu malemu babu. a o mesiac nato sme dostali kiahne