Šiesta choroba - Exantema subitum. Skúste poradiť

stonozka
7. dec 2007

maminky, ktoré ste sa s tou diagnozou stretli alebo počuli, prosím vás skúste poradiť čo a ako alebo ak vite niekto niečo bližšie. Ja som hladala ale bez úspechu. Moje bábo nou asi trpí a chcem vedieť či mu to nemôže ublížiť... dakujem

dusanab
27. apr 2011

@majjjka24 ahoj, prepáč, veľmi dlho som tu nebola....
Áno na pohotovosti povedali že je to angína ale nakoniec sa z toho vykľula 6. choroba, čo už. Akurát ma štve že mal kvôli tomu zbytočne antibiotiká 😠 😠 😠 😠

pitik
27. apr 2011

@maggie2 hej, vsak tiez som bola dost prekvapena, ale potom som si na nete nasla pripady, ze ju mali aj starsie deti. moji ju ani jeden nemali, ked boli babatka. ale dost som si vydychla, lebo prva bola chora dcera a mala som silne podozrenie na 5tu chorobu a kedze som bola prave v 1. trimestri, nebolo mi vsteko jedno. Ale brali mi krv na protilatky a nastastie to bolo v poriadku.

julienka
28. apr 2011

@latvia ahoj, mozem sa spytat na tu siestu chorobu? prave som pozerala tie linky, ktore si dala (5. a 6. choroba).... moja mala je uz treti den obsypana presne, ako je na druhom obrazku (6. choroba)... co to vlastne je??? co sa s tym da robit??? ake su sprievodne priznaky? treba to specialne liecit?

xlucia
28. apr 2011

@julienka netreba s tym robit nic. je to virove. nenut ju jest ak nechce, ale nech pije. a ak by sa nahodou vyskytla teplota, tak nieco na nu.

latvia
28. apr 2011

@maggie2 chces vymenovat vsekty choroby ktore dieta do 2 rokov moze chytit? a lekar ma dat matke siahodlhu prednasku o kazdej z nich? matka si to zapamata? 😕 myslis ze ak dieta bude 2 dni vkuse teplotovat 40 ze matka bude kludna, ved to je mozno siesta choroba, pockam este den a uvidim? nehovoriac o tom ze medicina nie je pravo, ktore je striktne dane, kamoskin syn mal teploty 5 dni, a bola to 6. choroba, tiez je rarita? a nehovoriac o tom ze nie kazda vyrazka ktora vyzera ako 6.choroba je 6.choroba? videla si knihu dermatolvenerologie? ja obdivujem koziarov ze vedia tie ruzovocervene machule rozoznat, myslis ze matka ktora to nikdy nevidela by to rozoznala od inych chorob ktore by sa na to podobalo? 😕 ja som "v obore" a poviem ti ze som netusila co je mojmu synovi, kedze v tom case mu rastli zuby, soplil a kaslal, teplotoval, moho lmat kludne zapal hrtana, anginu, nasofaringitidu, infekcnu mononukleozu a kopec inych veci. ja som nevedela co presne mu je, mala som viacero variant v zasobe a "rozlustila" som to az na 4.den ked sa vyhadzal, aj to sme sli radsej k dr.
takze nemyslim ze by mal dr informovat cerstvu matku ze jej dieta raz schyti 6. chorobu, lebo si nic nezapamata a jednak to nemusi rozpoznat. tot moj nazor

latvia
28. apr 2011

@julienka klasicke priznaky 3 dni teploty a potom vysyp po tele, drobne ruzove vyrazky, teplota uz nie je. to je klasicky ukazkovy priklad, ale samozrejme priznaky sa mozu lisit.ako pise xlucia je to virusove ochorenie, ktore specialne liecit netreba, treba len liecit priznaky - zrazat teplotu, vysyp ak by svrbel tak fenistil kvapky.
na nete najdes kopec clankov, napriklad tento
http://www.choredieta.sk/index.php/caste-proble...

mimisash
28. apr 2011

my sme mali prvy krat 6 chorobu ked mal maly 11 mesiacov a mal len zvysenu teplotu cca 38 ta na druhy den zmizla ale sa objavil na hrudi,brusku a chrbatiku vysyp, ziaden kasel ani soplik, vysyp cca o 3 dni zmizol boli sme aj u dok. a ta potvrdila ze ide o 6 chorobu. no a pred 2 tyzdnami sme ju mali zase. ☹ jeden den zvysena teplota, ktora do druheho dna presla a potom nastupil ten vysyp. moze sa to opakovat????

maggie2
3. máj 2011

@latvia ľudí netreba podceňovať 😉

latvia
3. máj 2011

@maggie2 treba mat triezvu predstavu hlavne. pracujem s ludmi, vidim co si pamataju, este len vyjdu z miestnosti a uz netusia co som im hovorila 🙄

maggie2
3. máj 2011

@latvia ja to hodnotím zasa podľa svojho úsudku a svojich skúseností.

maznacik007
3. máj 2011

@maggie2 mne lekarka tvrdila ze dcera ma 6. chorobu / mala uz 7 a 3/4 roka/ vtedy a nakoniec z toho bola mononukleoza a vyrazka bola reakcia pecene ... skoncili sme v nemocnici... vysyp sa jej zhorsoval a ustupil az po niekolkych dnoch na infuzkach...

latvia
3. máj 2011

@maggie2 verim ze si medzi ludmi v nemocnici 😉 ja som vcelku optimista, kebyze ich nezazivam denne tak tiez si myslim ze by taketo veci mohli zvladnut.aj ked si nemyslim ze je to "hlupostou" ludi, proste nikto si netrufne povedat ze toto je tato choroba, ak by si aj zapamatal par priznakov... vid priklad
@mimisash teploty trvali 1 den, koho by napadlo ze je to 6.choroba? 😅 mna teda nie

latvia
3. máj 2011

@maggie2 vidis,
@maznacik007 je dobry priklad ako sa to moze kludne vyvinut. vsetko vyzera ako 6. choroba a nemusi to byt 6.choroba...a to nespomeniem dalsie z chorob co mozu mat takyto prejav

maggie2
3. máj 2011

@latvia práve to je Tvoj handicap 😉 Nie vážne, musíš si dávať pozor - čím dlhšia prax /v hociktorom obore/ tým silnejšia tendencia k rutinnosti, škatuľkovaniu ľudí, vytváraniu stereotypných predsudkov... v podstate máš ale i nemáš pravdu. To je to. Ja si myslím že niet nad intuíciu matky, ktorá si vie vytriediť informácie, a tak to je i v mojom prípade. A potvrdené. Mnohokrát. Bohužiaľ, alebo Bohuvďaka. Ako kedy a ako pre koho.

latvia
3. máj 2011

@maggie2 ok, ty vies lepsie, neberem ti to.

maggie2
3. máj 2011

@latvia možno neviem lepšie (ja viem ako si to myslela 😉 ) hovorím iba svoj názor a svoje skúsenosti, môžem predsa, nie? 😉

kiya
8. máj 2011

maminy, ktore mate skusenost, moze byt toto vysyp zo siestej choroby? prejavy sedia, od stredy horuckovala, a dnes sa takto vysypala, stale sa chyta za uskami a je dost nervna, akoby ju to svrbelo... teploty uz nema, davam jej par kvapiek fenistilu... potom sa ukludni... ma to najviac na chrbatiku a potom vo vlaskoch za uskami, na cele, sice aj na brusku a v plienkovej oblasti, ale tam len po troske... okrem toho ma riedku stolicu, menej papa, a mam pocit, ze jej aj zuby do toho pojdu...zacala slintat a zuzlat si ruky, co uz davno nerobila...
vdaka za skusenosti...

rigulka
8. máj 2011

Moj maly mal takyto vysyp pri siestej chorobe. Mal to najma na chrbate a brusku. Lekarka nam na to nic nedala, lebo ho to nesvrbelo. Horucky mal od stredy do soboty a v nedelu sa vysypal. Nejedol mi cely tyzden, okrem jogurtov a kojenia. Za ten tyzden schudol o 0,5 kg, ale potom to postupne nabral naspat. Lekarka mi povedala, ze ho nemam nutit jest, ze staci, ak je kojeny a tym dostava aj telo vyzivu. Vysyp mal 3 dni a zrazu zmizol. Prajem malej skore uzdravenie 🙂

kiya
8. máj 2011

vdaka za odpoved.. na nete som nasla obrazky, ale nejak sa mi nezdali take ako to ma mala... a to svrbenie, tiez pisu, ze nie a mam pocit, ze ju to svrbi a aj tu som sa docitala, ze niektore deticky to svrbi... tak budeme cakat do zajtra, ci to zacne miznut...

denisocka
27. máj 2011

baby,ja len narýchlo , maly mal dnes rano 4. den teploty - od popndelka od noci 38,5 - dalšia noc 40stC- dalšia 39stC -včerajšia 38 stC .rano ešte 38stC a teraz ma na hrudniku,na ramene ,rukách sem tam a chrbate take bodky,akoby perom ho niekto podobal - ale je to červene . tak neviem , či je to z tepla,kedže sme dnes boli autom na krčnom vyšetrení či to neisu ušká - niesu naštastie,aj moč negat aj CRP negat .tak reku,či niie ta potvora 6.choroba,aj by som sa potešila keby to bolo toto

adriana7
28. máj 2011

@denisocka , my sme takto skončili naposledy v nemocke, ale malá mala len výsyp veľmi mierny, len krk, dekolt a trochu ramienka a za uškami, tak sestričky tvrdili, že sú to potničky ale všetky výsledky boli tiež negatívne, žiaľ, na tretí deň ráno jej vyšla z výteru v nose a krku nejaká moraxela (neviem, či som si to dobre zapamätala) a dostali sme atb 😢
@latvia , myslíš, že tie atb boli potrebné? viem, že sa ťažko takto hodnotí, ale malá už vtedy bola bez horúčky, po atb dostala strašné hnačky (do každej plienky) a odvtedy mi slabo papá 😒

latvia
29. máj 2011

@adriana7 moraxela je na ATB, tak tazko povedat ci to bolo z nej alebo to bola 6.choroba. atb nerobia dobre ziadnemu babatku, hnacky prestanu po dobrati atb, moj maly mal tiez, az som vysadila atb, nedalo sa na to pozerat ako sa trapi 😔 mala sa ti rozpapa, len to chce cas, po atb je cela crevna flora v haji, preto ani detom nechuti papat. davaj jej nejake probiotika, nech papa to co jej chuti, hlavne nech ma tekutiny

denisocka
29. máj 2011

my sme už vyhadzany -takže kto by chcel pozrieť foto - neviem či to bude vidieť . najviac má na tvari,krku,chrbate ...menej na rukách,bruchu . mame to aj vo vlasoch,ked spi tak to viac sčervná-niečo ako potničky.

vybehlo to po 4.dnoch -najviac na 5.deň ,

teploty prešli na 4.den,čiže vkuse 3dni + niečo teplotoval od 38.6 - 39,7 - 38,0 a potom to seklo naraz

kaja73
29. máj 2011

@denisocka No tak vidis 🙂 Ale tie nervy kym sa to diagnostikuje,čo?

denisocka
29. máj 2011

@kaja73 už som sa popravde bala,že sme schytali čosi , proti čomu niesme zaočkovaní 😅

adriana7
30. máj 2011

@latvia , moc ti ďakujem za odpoveď 😵

adriana7
30. máj 2011

@denisocka , som rada, že ste už v poriadku 😉

denisocka
30. máj 2011

@adriana7 dika čo si myslela o tom vegetarianskom...som nepochopila vo fotoblogu

sladkasue
19. jún 2011

@dusanab myslim, ze aj my mame momentalne 6chorobu..., na pohotovosti nam povedali, ze tie vysoke teploty ma zo zapalaneho hrdielka... hned nam chcela dat ATB - nesuhlasila som.. a tusim som aj dobre urobila... i ked som potom chvilu uvazovala o svojom rozhodnuti...
no uvidim, co bude zajtra: ideme nasej dr.

@maznacik007 LEKARKA MALA VEDIET ZE 6CHOROBY BYVA ZVACSA LEN DO 3-4ROKOV...

podrobne info: http://www.choredieta.sk/index.php/caste-proble...

@kiya 6.choroba sa zevraj vyskytuje aj pri prerezavani zubkov(aj nas pripad) - pretoze je vtedy oslabeny imunitny system, ale svrbiet by to nemalo...

sladkasue
20. jún 2011

nasa dr. nam potvrdila, ze mame 6.chorobu 🙂 takze moje rozhodnutie unahleneho ATB bola spravna... som na seba hrda aka som super mama 😀