Šiesta choroba - Exantema subitum. Skúste poradiť

stonozka
7. dec 2007

maminky, ktoré ste sa s tou diagnozou stretli alebo počuli, prosím vás skúste poradiť čo a ako alebo ak vite niekto niečo bližšie. Ja som hladala ale bez úspechu. Moje bábo nou asi trpí a chcem vedieť či mu to nemôže ublížiť... dakujem

sima.p
28. jún 2012

@severankasr
@katun my sme tretí deň vyhádzaní. Zajtra má dr. dovolenku, tak som jej volala, lebo kázala, hned sa pýtala, či berie ATB, tak som jej povedala, že som jej ich vôbec nedala, tak že mám zavolať za 20 min, že sa musí pozrieť do karty. Ale ten ton, ked som povedala, že som jej ich vôbec nedala 😒 😝

stanislavao
1. júl 2012

a co, ked sa pri tejto chorobe podaju antibiotika? tazku ju je podla mna identifikovat. aj nas syn ma teploty okolo 39, isli sme na pohotovost a mal aj zapalene hrdlo, tak mu dala doktorka Pembene. trva to od piatku, ale nic sa nezmenilo, teploty stale 39, po paralene klesne, ale do 4 hodin zas 39. tak neviem, uz mam obavy, ze to z toho zapaleneho hrdla nieje. krv mu nebrali, cize tu CRP hodnotu mu doktorka nevidela.

sima.p
3. júl 2012

@stanislavao aj našej povedala, že má zapálené hrdlo, lenže naša to nevie diagnostikovať ani to zapálené hrdlo (už som sa o tom viackrát presvedčila) a už ju práve meníme.... Boli sme u inej dokiny a pozerala jej aj hrdlo a povedala, že ho má v poriadku

piacere
3. júl 2012

@stanislavao ako čo? Dieťa ich berie zbytočne 😉

ziarcanka
3. júl 2012

@stanislavao Dieťa ich berie zbytočne a keď sa vyhádže, môže sa stať, že to diagnostikujú ako alergiu na ATB a v budúcnosti, keď ich bude potrebovať, mu ich nepredpíšu 😒

piacere
3. júl 2012

@ziarcanka presne tento scenár sa udial u nás... malý mal vysoké teploty (ináč nič, ani sopeľ, ani kašeľ)... lekárka na základe paličky v hrdle zdiagnostikovala angínu 😲 , nasadila antibiotiká... zbytočne!!!! Po troch dňoch teplota klesla, synátor sa vyhádzal a lekárka to uzavrela ako alergiu na antibiotiká.... 🙄

kvetinka211
3. júl 2012

@piacere nechapem tych lekarov ze neurobia najskor crp ... ved takto nielen dieta ma zbytocne zatazeny organizmus, ale pre celu populaciu sa antibiotika stavaju menej ucinne ked ich predpisuju ako lentilky ... tato generacia lekarov by asi mala ist cim skor do dochodku (teda dufam ze to nie je nejaka mlada lekarka) ...

skolara
3. júl 2012

no my sme prekonali 6stku.
3 dni teploty od 37.2 do 39
Vydrzali sme bez cipkov a sirupov lebo som mala tusenie ze je to siesta choroba.
v utorok zacala teplotovat a v piatok poobede sa zacala vyhadzovat 😉

piacere
4. júl 2012

@kvetinka211 je mladá 😉

brulka
6. júl 2012

neviete prosm niekto dokedy su deti ktorym skoncili horucky a maju uz len vysyp infekcne? su deti infekcne iba pocas horucok alebo az do odznenia vyrazok ???

rendiz
6. júl 2012

podla vlastnej skúsenosti je to až týždeň po odznení vyrážok, keďže sa nám podarilo nakaziť iné dieťa ešte v tomto období.

kvetinka211
6. júl 2012

@rendiz ups, to fakt 😲 ? som myslela ze ked zmiznu vyrazky tak je to uz ok ...

rendiz
6. júl 2012

@kvetinka211 no aj aj som myslela ale bola som na oslave narodenín kamoškinho syna darovali sme mu krásny darček 3 dni teploty a výsyp, hneď na druhý deň po oslave.

lenka3103
6. júl 2012

Ahojte, mne malinka teplotovala dva dni aj to pod 38 nastastie, ale hned ako teploty ustupili tak prisla siesta choroba . . . Ale trvala len dva dni a bolo po siestej chorobe . ..

lovesista
8. júl 2012

@lenka3103
@rendiz
@piacere ahojte holky, maly mal 3 dni teploty od 37,5 do 39,3 C, nasledne sa mi takto vysypal uplne po celom tele (snad s vynimkou noh, tam len pomenej). vyrazky ho nesvrbeli a postupne po 3 dnoch zbledli. u lekaraky som nebola lebo mala dovolenku. Myslite ze mal Siestu chorobu?

rendiz
8. júl 2012

@lovesista vyzerá to tak, to sa dá potvrdiť uplne presne len testami, ale ten priebeh by zodopovedal danej chorobe. Ak malinky nema teploty a aj vyražky sa hoja nemá sprievodné iné choroby /kašel, sople, je spokojný a neplače tak by to malo byť vporiadku. Ak by sa ti čokolvek nezdalo tak určite s ním choď. Ja som tiež nešla s malou sme to prečkali doma. Aj tak každý doktor povie inú diagnózu.

lovesista
8. júl 2012

@rendiz dakujem za odpoved 😉 maly je uz v poriadku, vyrazky postupne bledli a uz sa celkom stracaju. vo stvrtok mame poradnu tak sa o tom doktorke zmienim a aj fotky jej ukazem, uvidime co povie. este raz dik 🙂

lenka3103
8. júl 2012

@lovesista ja som si to vtedy uistila tym, ze ked pritlacis prstom na pokozku, tak na chvilku to zbeleje. Ale super ze ste uz ok 🙂

lovesista
8. júl 2012

@lenka3103 ano, tiez som to robila 😉 dakujem

sajana2012
12. aug 2012

potrebovala by som poradit.,., mam mesacnu dcerenku ktorej diognastikovali 6chorobu.,., prvy den mi mala len zvisenu teplotu 38 stupne sla som k doktorke ktora ma poslala domou stym ze ma mala crievnu chrybku .,predpisala jej espumisan a biogaiu .,., horucky na druhy den nemala ale cela sa mi vihodila s cervenimy flakami ktre mala na tvaricke a po celom tele.,., sla som snou sas k toktorke povedala mi ze ma 6 chorobu ale lieky mi nechala tie iste.,. mala v noci stale len place a tasko sa jej kaka,., poradte prosim co si o tom myslite.,.dakujem

cicimon
12. aug 2012

@sajana2012 pri 6stej chorobe sa ziadne lieky nedavaju, ale ani vyrazky sa nevyhodia na druhy ale az na 4ty den po 3 dnoch teplot...
a ma aj nieco ine ako teplotu? trochu zvlastna dr ked po 1 dni nie vysokych teplot povie, ze to je crevna chripka...

lypka
13. aug 2012

dá sa šiesta choroba zistiť z CRP? a môže ju dieťa chytiť opakovane? malá ju malá ked mala 8 mesiacov a od včera už zasa horučkujeme bez dalších akýchkoľvek príznakov. doktorka robila CRP, ale že je negatívne, takže antibiotiká nemáme.

raffaella
13. aug 2012

@lypka silne pochybujem ze sa z CRP da, tam sa akurat zisti ci sa jedna o virusovu al. bakterialnu infekciu. Nasej tiez robili CRP pri 6. chorobe, vyslo menej ako 8, cize slo len o virus. Ci sa da chytit opakovane - podla mna sa da, viackrat som citala skusenosti mamiciek. Nasa dcerka to mala vo veku cca 15 mesiacov, odvtedy to nemala. Horuckuje malokedy, zvacsa len pri dlhodobom sopliku. Antibiotikam sa nastastie od narodenia vyhybame, zatial vsetko zvladla jej vlastna imunita.

lypka
13. aug 2012

@raffaella my sme v ôsmich mesiacoch na to skončili v nemocnici lebo naša doktorka to liečila antibiotikami, tie samozrejme nezabrali tak sme šli na pohotovosť kde nám dali dalšie, ktoré tiež nezabrali tak sme šli do nemocnice kde jej všetko vysadili malá sa vyhádzala a šli sme domov
a teraz to vyzerá, že to bude asi to isté ak to nie je kvôli zubom

raffaella
13. aug 2012

@lypka jujha, to ma mrzi. Raz nechapem pediatrov, ktori bez zmyslu nasadzuju antibiotika. Nasa pediatricka nastastie je dost proti ATB, vzdy robi CRP. Mozno to fakt budu zubky, aj nas potrapili dost, drzim palce. Mozno este nejaka maminka poradi ak mala rovnaku skusenost, ci sa da chytit 6. choroba viackrat.

lypka
13. aug 2012

@raffaella ved po tejto skúsenosti sme ju aj vymenili 😖 😠 dakujem za odpovede 😉

masinka
20. aug 2012

moja ma teraz 10 mesiacov a zrejme 6. chorobu mala uz druhykrat....

teraz od piatku do nedele (vcera) mala teploty medzi 38 a 38,5, inac nic, trosku mrzutejsia bola, ale pobehovala a santila ako zvycajne, ziadne kasle,sople, len ta teplota. Vcera okolo piatej mala este 38,5, vecer o osmej 37,1 a dnes rano je na brusku a chrbatiku vysypana.... a presne takyto priebeh to malo aj pred par mesiacmi....

stelam
22. aug 2012

My sme dnes boli v poradni, a dr mi povedala, že maly ma šiestu chorobu, predpisala mi vitamín B a probiotika. Pritom horucku vôbec nemal, len je tras vyhadzany, a ma aj zväčšené uzliny za uskom. Čo si o tom myslie??? Nechceme ho zbytočne napchávať liekmi.

ika30
30. aug 2012

ahojte babenky mám 2 mesačnú dcérku, z ničoho nič dostala v noci teploty 37.8, ráno už 38.6, tak som šla k doktorke, tá ju vyšetrila, urobila CRP má ho 8, tak nám nič nedala, že len jej máme dávať zábaly, tak dávam studené zábaly na hlávku ale teplota neklesá, doktorka mi povedala, že to bude asi 6 choroba, strašne sa o malú bojím, môžu sa dať 2 mesačnému bábu čipky proti teplote????Ako jej zbiť tu teplotu?

sedmolinka
6. sep 2012

Ahojte, my sme šiestu chorobu dostali minulý týždeň , tri dni sme mali teploty, teraz je už v poriadku. Doktorka nám nedala žiadne lieky, iba sme podávali nurofen proti teplote.
Chcem sa ale spýtať, či sa to dá preniesť aj na dospelého človeka, lebo po týždni čo to chytil malý som dostala v noci teploty 39st, neskutočnú bolesť hlavy, teplota ústúpila po 3h ale poobede sa to opakovalo. Detská doktorka sa ma aj pýtala, či sme to nedostali niekto. Nakazili ste sa niekto touto chorobou?