Šiesta choroba - Exantema subitum. Skúste poradiť

stonozka
7. dec 2007

maminky, ktoré ste sa s tou diagnozou stretli alebo počuli, prosím vás skúste poradiť čo a ako alebo ak vite niekto niečo bližšie. Ja som hladala ale bez úspechu. Moje bábo nou asi trpí a chcem vedieť či mu to nemôže ublížiť... dakujem

akejka
25. mar 2009

mirkaff, koľko dní vám trvajú teploty ? A vyhádzal sa malý ?
z toho, čo si popísala usudzujem, že mu porastú zúbky...hnačka, zvýšená teplota...

cestovatelkaandrea
25. mar 2009

akejka dik za info. precitala som si na internete nieco o sarlachu ale to mi na maleho nesedi. drobec mal len 5 mesiacov ked bol chory. sice mal pri tom aj zapalene hrdlo a silnu nadchu s usnou infekciou ale on mal tie drobne vyrazky aj na tvari a tie nie su pri sarlachu na tvari. inak bral aj vtedy ATB kvoli tomu hrdlu a tej usnej infekcii. najhorsie je na tom to, ze doteraz neviem co vlastne mal a lekar sa k tomu nechce vracat, lebo sa uzdravil. ved sa mi nevedel povedat aky druh detskej choroby to vlastne ma. uzavrel to na 5 nemoc lebo deti v skolke ju mali tiez aj ked priznaky na nu vobec nesedeli.

mirkaff
25. mar 2009

Akejka teplotujeme od pondelka,,teraz este spi......zatial flaky,vyrazky ziadne.....ale ak mu to bude kolisat aj tak asi zajtra pojdem k dr....uvidime co bude do rana..ak by to bola siesta choroba ako to zisti doktorka,,z mocu,,z krvi,,z coho??

kili
25. mar 2009

mirka, náš mal teploty od štvrtka večera do nedele a flaky boli až v pondelok 😉

akejka
25. mar 2009

mirka naša dr. to zistila, keď si prezrela tie fľaky. Nemusela robiť žiadne odbery, hneď vedela, že ide o 6. chorobu.
ak máte 6. chorobu, mal by sa malý v priebehu dneška, zajtrajška vyhádzať...

mirkaff
25. mar 2009

zdravie.pluska.sk/zdravie/zdravie/aj-vanesska-mala-siestu-chorobu.html - 25k -

mirkaff
25. mar 2009

ked to zvladla Veresova.....,,,,,,,zvladneme aj my

kili
25. mar 2009

no, keby chodila na modrého koníka, tak by bola poučená 😀

kili
25. mar 2009

tak nemajú ju sprevádzať hnačky ani vracanie. ale naši mali mierne hnačky, nie častejšie, iba redšie, ale medzitým mali aj tvrdú stolicu, a S. aj niekoľkodní večer zvracal, tak chodil spať hladný. vždy keď som mu dala lyžičku, tak zjedol, potom ho naplo a vyzrvacal. ináč nezvracal, len takto.
ale keď je to vyróza, tak šíriť sa môže, tak to mohol dostať aj A. tak uvidím, ako sa to vyvinie.

akejka
25. mar 2009

kili, tak v tom článku, čo hodila mirka link píšu, že sa 6. choroba prenáša vzduchom a môže sa nakaziť 1 súrodenec od druhého...

kili
25. mar 2009

aha, to som si nevšimla, no ale bolo mi to jasné z toho, že je to vírusové ochorenie 🙂

mirkaff
25. mar 2009

zdravim Vas...my sme sa vratili z pohotovosti......kedze sa nam to o pol piatej vysplhalo na 39,9. 😢 zatial to dr.na pohotovosti zhodnotila ako virozu,,zubky a dokonca aj nieco ohladom ocnych spojiviek,,jednoznacne rano frcime k nasej dr...a aby nebolo dost nasla mu aj selest,.tak nas caka aj kardiologia.......doporucila vyter z konecnika,,z nosteka a ster z ocnych spojiviek........ale na chrbte mame 5 malinkych ruzovych pupacikov..a tie tam dobedu urcite neboli,,ved som poucena a sledujem ho jak cez mikroskop...drzte palce......

kili
25. mar 2009

mirkaff, prepáč, ale je mu okrem teploty niečo?
však pri šiestej chorobe sú normálne teploty 40st. si to tu nečítala? a začínajúce popáčiky tie príznak.

mirkaff
26. mar 2009

prave som zistila ze maly ma malinke ruzovuckave pupinka,,,drobne ako cukor,,,,,,diagnoza je jasna,,ale dobedu to nemal 😢

kili
26. mar 2009

aká je diagnóza že ten smutný smail?

akejka
26. mar 2009

mirka a klesli mu teploty po vyhádzaní pupáčikov ?

eviku78
26. mar 2009

ahojte mamule. nasa mala ma od utorka teploty, ktore kolisu okolo 38,4-38,7. ziadne ine priznaky nema. ak by islo o siestu chorobu mala by sa vyhadzat na 3 ci 4 den? ak sa do zajtra nevyhadze, tak radsej padim k dr. aby sme na vikned neostali bez vysetrenia.
dakujem za akekolvek info. 😉

akejka
26. mar 2009

ahoj eviku, pri 6 chorobe by sa mala vyhádza na 3-4 deň od začiatku teplôt, zároveň by tieto fliačiky (pupáčiky) mali teplotu znížiť...
zajtra choďte určite k dr., nech malú vyšetrí.

andelicek_vu
1. apr 2009

ahojte tak musim sa aj ja pridat k tejto teme akurat sme prisly z nemocnici boli sme hospitalizovany a dnes nam povedali ze miselka mala 6 chorobu zacalo sa to vysokymi horuckami ktore trvali 6 dni boli sme u doktorky ale ta povedala ze nema ani hrdielko chytene ani sopliky ani kasel tak mi kazala davat len cipky no tie jej zabraly ale len na 2 dni bolo pokoj a potom zas horucky a este poznamemnam ze od zaciatku horuciek mi vobec nepapala a ked uz nezaberaly ani cipky tak sme isly do nemocnice tam nas daly na infuzie ktore zabraly a horucky odysli no asi na druhy den sa jej objavili pupacky na brusku ktore sa rozsirovali a teraz ich ma po celom telicku a aj na tvaricke vyzera ako nase pehave kacatko ale dnes nas pustily domov a dijagnozu nam povedali ze je to 5 a 6 choroba a tymto vysypom sa vsetko konci chvala bohu a uz zacina a aj papat dali nam fenistil gel aby sme to potieraly 4 krat denne a zidak kvapky 2 krat denne ale uz jej to pomalicky ustupuje ale tiez som bola prekvapena ze ake chorobyx uz vseliake exsistuju a chcela som len povedat ze misel sa vyhadzala az po 12 dnoch a ma to pritom 5 6 chorobu takze to je asi individualne kedy sa vyhadze

fifinna
1. apr 2009

ja sa len cudujem , ze dr hned neposle dieta na vysetrenie, alebo aspon ona sama nezobere krv. Ved musi vediet, ze vysoka horucka neni len tak so srandy. Nas hned dr. poslala na vysetrenie do nemocnice.

majkuliatko
4. apr 2009

ahojte, ja si tiez myslim, ze ju mala asi ma. vcera z nicoho nic dostala horucku, vecer mala uz 39 po odcitani. podarilo sa mi to pekne zrazit. v noci este vybehla, ale len na 38,5. do rana v pohode. dnes doobeda nic, az poobede sa zacala pomaly zvysovat. ale mala len 37,8 (tak som jej pre istotu supla sirupcek 😅). chcela by som sa opytat, ci si myslite, ze je to ono a ci s nou musim utekat k lekarke. na nete som si citala, ze netreba (pokial nebude mat 40tky). sice ista si budem asi az v pondelok, ale za opytanie skusenych mamiciek nic nedam 😉 . dakujem.

pegy862
4. apr 2009

Ahojte. Tak asi túto zaujímavú chorobu má aj naša Lucka, má 8 mesiacov. Najskôr to začalo teplotami z pondelka na utorok, mala 39 a to som si myslela že konečne idú zuby, ráno som išla k doktorke a tá malej nasadila penbene antibiotika a od teploty som mala davať panadol alebo nurofen, tie ATB vraj kôli zapálenému hrdlu. V stredu, štvrtok začala malá hnačkovať, papala celkom v pohode no ale v piatok sa mi začala vyhadzovať na tváričke, zátylku, krku a brušku. Poobede sa mi zdalo , že dosť zle dýcha a zľakla som sa či náhodou nemá alergiu na penicilín, pretože ich brala 1.krát.Tak som letela na pohotovosť. Tam jej pichli hydrokortizol proti akémusi šoku, a tiež mi tvrdila dr. že je to alergia na ATB a kázala nám dávať fenistil kvapky a vysadiť ATB. Tak teraz neviem či je to šiesta choroba alebo tá blbá alergia na ATB ☹ . V pondelok idem k doktorke a uvidí sa. Len ma najviac štve to , že som tie ATB dávala asi zbytočne. neviem či aj vaše dietka to tak zle prežívali, ale tá moja malá sa od utorka až dnes a to je sobota kooonečne troška usmiala. Dúfajme že to rýchlo prejde, ináč tie fliačiky už miznú a to dosť viditeľne. Ináč na záver: Pred tromi týždňami dostala kiahne, ktoré som mala dva týždne pred ňou aj ja, takže už šesť týždňov sme sa neboli kočíkovať, tak pevne verím, že na budúci týždeň sa už všetko vráti do starých koľají. 🙂

jankajs
4. apr 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

akejka
5. apr 2009

jankajs: pri 6 chorobe býva prvé dni nález v hrdle, preto si túto chorobu veľa pediatrov zmýli s herp angínou a treskne na to antibiotiká. Úplne zbytočne...aj u nás to tak bolo, prišla dr. zo 112, videla zapálené hrdielko a šup ATB, pritom už malá bola trošku fľakatá, čo mohla dr. rozpoznať, že ide o 6. chorobu...naša pediatrička to po víkende rozpoznala hneď...
pri vysokých teplotách je účinnejšie kombinovať lieky s rôznym účinkom každé 4 hod. - t.j. Panadol s Ibalginom (Brufenom). Lepšie zaberú na teplotu keďže každý inak na tú teplotu pôsobí...

pegy u vás to bola zrejme skôr alergia na antibiotiká...lebo keď ste boli na pohotovosti už celí vyhádzaní, tam by to mali rozpoznať, či to je 6. choroba, alebo alergia a keď malému pichali ten hydrokortizol...
No vytrpeli ste si teda riadne s takýmito chorobami, najprv kiahne, potom zas ďalšia choroba...dúfam, že už budete mať pokoj, že sa aj prejdete konečne po vonku
😉

majkuliatko, keď má bábätko 3 dni hoci len zvýšenú teplotu, treba ísť v každom príprade k dr. Ale ak vám to v priebehu dneška prejde a budete O.K., tak zajtra nemusíte...

majkuliatko
6. apr 2009

ahojte, tak my od soboty ako som vyssie pisala uz nic. ziadna teplota, ziadne vyhadzanie sa a aj som ju pozerala. tak sme to asi nemali, ale hlavna vec, ze je mala ok a uz je z nej riadne sidlo. dikes a pekny den.

martao
20. apr 2009

No na to, že mám tretie dieťa, keď mi povedala doktorka, že malý má 6. chorobu, pozerala som ako mucha Puk.
Tak čakám pupáčiky.

akejka
21. apr 2009

veru marti, ani ja som nikdy predtým o takejto chorobe nepočula. Ani moja kamoška, čo má 3 deti...ani ostatné mamičky, čo poznám nikdy o tejto chorobe nepočuli.
Idú malému zúbky, keď ste túto chorobu teraz dostali ?

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martao
4. máj 2009

dmonikad,
pri 6. chorobe sa dieťa osype až po ústupe teploty. Osyp zmizne do niekoľko hodín, najneskor do 1-2 dní.

Jedine nech to vidí Tvoja detská lekárka.

akejka,
nakoniec sa nám malý neosypal, asi to bola len nejaká viroza. Zúbky nám nejdú.