Šiesta choroba - Exantema subitum. Skúste poradiť

stonozka
7. dec 2007

maminky, ktoré ste sa s tou diagnozou stretli alebo počuli, prosím vás skúste poradiť čo a ako alebo ak vite niekto niečo bližšie. Ja som hladala ale bez úspechu. Moje bábo nou asi trpí a chcem vedieť či mu to nemôže ublížiť... dakujem

katka.m
20. aug 2008

Ale berieme antibiotiká, tak možno to je alergia na ne. Uvidím, ako to bude miznúť.

sveva
23. aug 2008

Katka.m a prečo vám dali antibiotiká? Šiesta choroba je keď má dieťa vysoké teploty, ale hrdielko aj dýchanie je čisté a nemá žiadne príznaky. (kašeľ, soplíky) Vtedy sa nedávajú antibiotiká, lebo by sa mohlo vyhádzanie brať ako alergia. Tak nám to vysvetlila doktorka.

katka.m
23. aug 2008

Lebo výter ukázal v nose a hrdle stafylokoka aurea.

trixi
4. sep 2008

ahojte, nas maly ma uz treti den vysoke horucky, dnes rano 39,4. Prvy den ked dostal horucky som s nim isla k doktorke, pozrela mu do krku, pocuvala dychanie (vsetko OK) a povedala, ze som prisla skoro, ze k lekarovi sa chodi az ked horucky pretrvavaju viac ako 48 hodin, ale ze mi predpise antibiotika, a ked sa na druhy den stav nezlepsi, tak mu mam nasadit tie antibiotika. Vcera sa stav nezlepsil, horucky pretrvavali, tak som mu tie antibiotika dala, ako kazala doktorka. Este som sa jej spytala, ci to nemoze byt siesta choroba a povedala mi, ze to bude vediet az sa maly vyhadze vyrazkou. No super, to potom poznam aj ja. A ako mam potom doverovat takej doktorke. Este mi povedala, ze ked ma dieta horucku, tak sa chodi k lekarovi aj s mocom, tak nech si to zapamatam.
Zrazali ste teplotu pri siestej chorobe? Ak ano aku metodu ste zvolili. Skusila som malemu urobit zabal, bol to hystericky boj, tak ho schladzujeme kratkym kupelom vo vlaznej vode.

blumka
4. sep 2008

trixi nasa Terezka mala tiez take vysoke teploty..dvala som jej na striedacku brufen sirup s detskym paralenom, kazde tri hodiny, po troch dnoch teploty ustupili, mala sa vyhadzala a potom uz bolo po vsetkom. Neviem ako chce tvoja doki zistit, ci to bola siesta choroba alebo alergia na antibiotika, ked ti ich kazala davat.

zuzu13
4. sep 2008

trixi, zrážala som teploty zábalmi na hrudník...malá tiež plakala ale držala som ju na rukách a upokojovala...my sme skončili v nemocnici, na infúzkách keď mala 10 mes...hlavne musí moc piť 😉

avion
4. sep 2008

Dievcata, teraz citam tieto vase prispevky a velmi som sa zlakla ..... moj syncek asi tymto presiel tiez a ani som o tom nevedela. Od minuleho stvrtku do nedele (akurat boli statne sviatky) mal teplotu 38, a po chrbatiku a na brusku, trochu za uskami sa mu porobili drobne vyrazky...ako potnicky. Myslela som si ze horucku ma zo zubkov, ale zuby sa mu neprerezali...vyrazky este ma...ale uz miznu pomaly. Davala som mu iba cipky proti teplote...
Takze to moze byt 6 choroba tiez? 😲

zuzu13
4. sep 2008

avion, vyhádzal sa ti počas horúčkovania alebo až nakoniec???

avion
4. sep 2008

horucky trvali 3,5 dna a on sa vyhadzal v ten 3 den...cize nakoniec 😒

zuzu13
4. sep 2008

no mohlo to byť...a čo na to dr.?

avion
4. sep 2008

neboli sme u dr. prave preto som teraz vystrasena. Boli sviatky, na pohotovost som nesla. Davala som mu cipky, mal sice znizenu chut do jedla, ale sa aj hral, aj v podstate normalne spraval...trochu viac bol umrncany...

avion
4. sep 2008

teraz som volala s p. dr a potvrdila ze to bola 6. choroba a ze sa nic nedeje, hlavne ze sme zrazali horucky 😔

zuzu13
4. sep 2008

no neviem, ale s teplotami by som určite šla k lekárovi...čo ak tam bolo aj niečo viac...napr. angína, hnisavé ložiská na mandliach, iný zápal...to nemusíš zistiť, Lucia mala angínu s hnis.lož. a papala, pila, hrala sa...jediné čo jej bolo, mala teplotu...

avion
4. sep 2008

na buduce budem mudrejsia! nechcela som panikarit...ale asi som mala. Chvala-bohu ze takto to preslo!

zuzu13
4. sep 2008

aj tak by si mala ísť aspoň na vyšetrenie moču....čo ak???

avion
4. sep 2008

urcite pojdeme! zajtra rano som prva tam!

trixi
5. sep 2008

ahojte, tak mame horucky za sebou a dnes sa maly vyhadzal, takze mal siestu chorobu. No a nasa MUDr. nam naordinovala antibiotika, hoci som ju upozornila, ze mam podozrenie na tu sestku. Taka som zasa nastvana na nasich mudrych lekarov.

katka.m
5. sep 2008

trixi: bolo na tebe, či ich dáš alebo nie. Mne tiež doky povedala, že sme mohli psychicky tie teploty zvládnuť a nenasadzovať antibiotiká, ale na druhej strane sme mali aj stafylokoka aurea, takže nik nemohol 100% povedať či dať alebo nie. Tvoja doky sa z toho "múdro" vykrútila. Ale ak dám ruku na srdce, tak som tiež tie antibiotiká brala ako spásu na naše horúčky a neváhala by som a dala ich v tejto situácii opäť. Ani ty si nemohla vedieť. Teraz ti už neostáva iné, len ich dobrať.

trixi
5. sep 2008

katka, mas pravdu, nemusela som mu ich dat. Ale ja som mala najprv podozrenie na anginu, ziadala som vyter krku, mudr.a povedala, ze netreba, tak som spomenula sestku. Docitala som sa, ze siesta choroba sa da zistit z krvy, pretoze sestku sposobuje virus, nejaka odroda herpesu a pri krvnom rozbore ho tam najdu. Aj to vraj nebolo treba.
Postupovala som tak, ze som verila mudr.ej, ved od toho su, ale opat ma hneva, ze aj to vysetrenie maleho bolo odflaknute. Mohla som porovnat s vysetrenim, ked sme boli na dovce a maly mal horucku. Doktorka ho prezrela tak dokladne, ze snad ani v porodnici ho tak neskontrolovali a samozrejmy bol ster z krcku a na krv nas objednala na druhy den rano. Samo, ze sme si to platili, ale potom nam to vratila poistovna.
Viem, mozem zmenit doktorku, ale u nas o ziadnej poriadnej a dobrej neviem.

bzucinka2
6. sep 2008

aj my sme tym presli, najprv nam na pohotovosti dali antibiotika, ale pockala som na utorok, isla som k doki, lebo ona ma taky stroj na zistovanie zapalu v krvi z kvapky krvi a pochvalila nas, ze sme mu ich nedali a vydrzali zrazat teploty, lebo mu antibiotika vobec netreba, mal len 6.chorobu, tak som sa tesila, ze som ho zbytocne nepchala liekmi, inak by povedali lekari, ze ma alergiu na antibiotika 😒 hoci na pohotovosti povedali ze ma zapalene hrdielko, na druhy den sa ma nasa doki pytala ze kde, ved ho ma krasne ciste... 😖 tak asi tak o lekaroch a to mi na pohotovosti ani nepovedala, ze mozem striedat dva lieky proti teplote, ked mu stale do 6 hodin stupne, az nasa mi povedala, ze mozem striedat paralen alebo panadol s nurofenom kazde 3 hodiny 😒 takze sikovne su niektore dokiny 😢

sveva
8. sep 2008

Ahojte tak nám nezaberali lieky proti teplote, tak som ju spchovala v teplej vode. Nie studená, ani letná voda, ale akoby som ju normálne kúpala. A teplota nám hneď išla dole. 😉

zuka
13. sep 2008

Ahojte, my dnes prekonavame posledne stadium - vysyp. Este vcera sme si neboli isti, ci islo o 6. chorobu, len mu po 3 dnoch klesli horucky, v podstate uz vcera cely den bol ok. No, ale noc co sme dnes zazili, sme este nikdy nemali ☹ Maly sa zobudil okolo 23.00 a utisovali sme ho asi do 3.00 h. No a potom rano uz zase plakal okolo 6.30, pricom zvykne spavat dlhsie. A rano sme objavili vyrazky - siesta choroba sa potvrdila. Myslite, ze tu nespavost a neskutocnu mrzutost mohol sposobit ten vysyp? Teploty uz nemal. Inak, o druhej sme boli vychystani na pohotovost - uz sme boli v koncoch...

adryana
17. nov 2008

Ahojte, tak my sme tiez prekonali siestu chorobu , 3 dni boli vysoke teploty k veceru az 39,5 , menej prijimala stravu , redsia stolica , mrzotost na treti den vysyp trup, chrbatik az ku krku a troch av hlavicke ,koncatiny a tvar a genitalie nie... tiez by ma zaujimala ci budenie v noci moze mat na starosti tato choroba predtym sme spali celu noc ani raz sme nejedli v noci teraz sa zobudi raz - dvakrat a musim varit mliecko , este sme stale vyhodeny ale uz sa to zlepsuje ....

fifinna
18. nov 2008

nam doktorka pri tejto chorobe predpisala fenistil kvapky, tie maju ukludnujuci ucinok a lepsie sa po nich spi.

aktak2
6. dec 2008

Dnes sme sa vratili z nemocnice po prekonani siestej choroby. Nasa 7-mesacna Linda je kojena plus prikrmy, nechcela nam prijimat tekutiny a nedarilo sa nam zrazit horucky, tak nas hospitalizovali a malicku napojili na infuzky. Mala aj redsiu stolicu a pokasliavala. Za dva dni pobytu v nemocnici bolo po teplotach a nastal vysyp. Asi ju to ale nesvrbelo, lebo nebola zvlast nepokojna a spavala dokonca lepsie ako doma. Dostavala len lieky na zmiernenie teplot - najlepsie jej zabral ibalgin sirup, ktory sme do nej ledva dostali striekackou 😝 Teraz spinka uz vo svojej postielke.

majsan
6. dec 2008

moj maly mal tiez tu chorobu.za 3 dni mal vysoke horucky 39,6 ze sme nevedeli co robit a po troch dnoch mu to preslo akurat sa tiez potom vyhadzal

zuzanat
7. dec 2008

ahojte, nas maly mal tuto chorobu asi pred mesiacom. teploty mal do 38.6, trvali tri dni, potom ustupili a vyhadzal sa na celom tele, to mu po troch dnoch zmizlo a bol pokoj. ale ked som niekomu povedala, ze ma asi 6.chorobu, tak si mysleli, ze mi sibe 😔

bzuco
25. dec 2008

ak je už výsyp a dieťatko nemá horúčky, môže sa ísť von?

daducha
27. dec 2008

Ahojte,

tak mi sme si s touto chorobou uzili zhruba pred rokom, maly mal 2 roky. Z nicoho nic mu vybehla teplota na 39 a neobjavili sa ziadne ine priznaky. Dovtedy sme okrem 3-dnovych miernych soplikov nezazili u neho ziadnu chorobu, poriadne nas to vystrasilo.Vsetkosa zacalo v piatok vecer.Tak sme nasadili sirup proti teplote a kedze mu nic ine nebolo,rozhodli sme sa vikend preckat ako-tak v klude.V noci to vsak vyletelo na 4O,o a co bolo najhorsie,sirup prestal zaberat.Na vlaznu sprchu reagoval maly sice obrovskym placom,no nic ine nam neostavalo,len to vydrzat, kedze ani Panadol,Brufen ani Nurofen sirup nezaberal.Teda, presnejsie povedane,zrazil teplotu na 38,9 a nizsie ani za svet.Aj to max. tak na dve hodiny a kedze dalsiu davku môzete dat po 6 hod. zacinali sme byt zufali.Nakoniec po zavolani na pohotovost sme sa dozvedeli, ze po 4 hodinach môzeme striedat Panadol s Brufenom, alebo Nurofenom.To nam vsak nepomohlo,v sobotu v noci sme skoncili na pohotovosti,kde malemu museli pichnut injekciu, aby mu 40,0 nejako zrazili.Cele to trvalo tri dni a v pondelok rano, ked sme isli ku nasej doktorke,bol maly v podstate bez teploty a stale ziadne ine priznaky.To, ze nas maly môze mat nejaku 6 chorobu sme sa paradoxne nedozvedeli od nasej doktorky, ale z internetu a definitivne sa nam to potvrdilo, ked sa maly po tych troch dnoch vyhadzal na celom telicku drobnymi vyrazkami,ktore za par dni zmizli.Aby som nezabudla, este sme malemu davali Diieazepam,aby nemal krce.Tie nas nastastie minuli 🙂 .Maly hned ako teploty klesli zazracne ozil a stal sa nasim starym znamym sidlom.
Bzuco, podla mna môzete ist kludne von,teploty sa urcite nevratia.

jad
4. jan 2009

Ahojte, mi sme akurat teraz prekonali 6. chorobu, maly ma zachvilu 1 rok. Boli sme aj u lekraky, tam mu vzali krv z prsta a hned bol aj vysledok. No ale u neho to prebiehalo uplne inac, co ma kusok aj znepokojuje. Horucku mal len jednu noc a rano a uz je 6. den a vobec sa nevyhadzal, len ma hroznu nadchu s vodavimi soplikami a obcas aj kasle.