Skríning novorodencov na cystickú fibrózu. Robil sa minulý rok?

bubo551
4. feb 2009

Dobrý deň, vie mi niekto povedať, či sa minulý rok robil odber z pätičky u novorodencov na zistenie cystickej fibrózy alebo je to až tento rok?

stvura
4. feb 2009

Nam robili tento odber hned v nemocnici, cca na treti den.

bubo551
autor
4. feb 2009

áno, aj nám robili odber z pätičky ale novinka je, že sa zaviedla 4. kvapka na zistenie cystickej fibrózy, doteraz to boli len 4 kvapky a teraz ma zaujíma, či je to zavedené až tento rok alebo to bolo už aj minulý rok, keď sa mne narodilo bábo, konkrétne v marci 2008

bubo551
autor
4. feb 2009

opravujem sa, doteraz to bolo len 3 kvapky, teraz sú to 4 kvapky

bubo551
autor
4. feb 2009

vie niekto o tom ?

bubo551
autor
4. feb 2009

potrebjem to nute vedieť, lebo som sa dočítala o tej hroznej chorobe a mám z nej strach

pammy
4. feb 2009

Bubo, vsak si zavolaj do nemocnice, ak je to surne a opytaj sa tam, kde si rodila... ?

stvura
4. feb 2009

Pytala som sa - detska lekarka je svokrina kamoska, nam brali 4 kvapky, nikdy som nezistovala preco a naco, kedze vsetko bolo v poriadku. Ale urcite by ti to mali povedat v nemocnici, tak ako pise i pammy

danu
26. okt 2009

slnyecko • 2d • Dnes o 13:43
Mamicky dnes sme boli s mojim dvojtyzdnovym syncekom na poradni a dr vravi ze co nam brali v nemocnici krv tak su zle vysledky-s paticky to bolo brane a ze podozrenie na cf.Vraj sa ale nemam bat ze to sa stava a ze nam to vezme raz a urcite to bude ok.Stalo sa to niektorej z vas ze vysledky vysli zle a babo bolo zdrave?Vraj ak by bol chory mal by priznaky uz teraz.A nema ziadne ale sa bojim aby sa to neukazalo az casom.Asi sa zblaznim kym pridu vysledky 😢

slnyecko
26. okt 2009

Neviete nikto nic?

slnyecko
26. okt 2009

asi tu nik nema skusenosti s tymto ochorenim...

tigri
26. okt 2009

skrining na cysticku fibrozu sa robi od 1.2.2009

silvikam
27. okt 2009

Slnyecko, neboj sa. Tvoja dr. má pravdu. Ja osobne tiež poznám jednu mamičku, rodili sme naraz a ostali v kontakte až doteraz. Jej tiež pediatrička povedala, že prišli zlé výsledky a podozrenie na CF. Malinkej zobrali znovu krv poslali do BB na vyšetrenie a o dva týždne sa mali opýtať na výsledok. Tie dva týždne čakania boli hrozné, verím, ale výsledok vyšiel negatívny. Tak sa neboj, daj si urobiť kontrolné vyšetrenie pre synčeka. Uvidíš všetko bude ok. Tak Ti držím palce.

dm1
27. okt 2009

bubo je to az od tohto roku aspon tak som citala v mama a ja a aj nam doktorka v nemocke povedala. ja som rodila v maji a zaujimala som sa o to, lebo manzel je evidovany ako pacient s cystickou fibrozou. nastastie vsetko dopadlo OK a maly je zdravy

inak len pre povzbudenie - moj muz je evidovany od jeho 3 rokov na CF ale teraz ho idu vyradit ze sa asi pomylili.... lebo jemu to geneticky nikdy nenasli /ale je vela mutacii tak si mysleli ze ma nejaku neobjavenu este a teraz ma niekolko rokov vsetky testy aj vysledky negativne okrem mierne zvyseneho potenho testu. Prave caka na kompletnu analyzu z genetiky ktora by mala potvrdit ze nie je chory. doktorka mu napisala do karty ze CF je vysoko nepravdepodobna 😉

dm1
27. okt 2009

slnyecko - neboj aj keby nahodou tak su rozne formy a mutacie toho genu a moze mat taku ze nebude mat ziadne vaznejsie problemy. najhorsich je len par. jedna je dokonca taka ze je len chlap neplodny pri nej. daj vediet ako si dopadla lebo ja som sa tiez dost bala ked sme chceli mimi aj mi robili geneticke vysetrenie a kedze niesom prenasac genu tak vlastne bola skoro 0 sanca ze by to mali mal. ale aj tak som trpla

slnyecko
28. okt 2009

jej,no vdaka za povzbudenie,hned sa mi lepsie existuje,dam vediet ked sa dozviem viac..

dadis
29. okt 2009

slnyecko neboj, tento screening vyjde "pozitivne" aj detickam, ktore CF nemaju. Posielaju potom na potne testy a az ked tie vyjdu pozitivne, tak nieco riesia. Ale aj po potvrdeni tejto diagnozy netreba zufat, nie vsetky formy su tazke a aj s tazkymi formami sa teraz chori dozivaju dospelosti. Keby si mala nejake otazky napis cez IP.

galka1985
28. jan 2014

@danu Ahoj, mne dnes tiez dr volala ze screening bol pozitivny, strasne sa bojim , malinka nema ziadne priznaky, sem tam zakasle, ale inak nic.tiez mi vravela ze to moze byt omyl, nemam sa bat, ale ide ma porazit :( zajtra ideme do nemocnice na testy.....

inull5
1. feb 2014

@galka1985 ahoj, ja som toto riešila pred mesiacom aj niečo..u nás vyšiel pozitívny aj druhý skríning. so synom som sbsolvolvala potné testy, odber stolice...pripadám si ako psycho, stále ho lížem či je slaný a či nie, či mu páchne stolica, ako vyzerá, či kašle a podobne...Potné testy vyšli negatívne, podobne aj stolica, pozrela ho lekárka v biskupiciach a máme sa prísť o pol roka ešte raz ukázať. Do správy mi napísal že diagnózu nepredpokladá. Neboj sa, veľa majú falošne pozitívnych, verím že to bude aj tvoj prípad. Ak tvoje bábätko priberá, má pekné nepáchnuce stolice, nie je slané. tak sa trošku upokoj. Ja už som si nahovárala čokoľvek, tak ti držím palce.

lulinka2233
1. feb 2014

@galka1985 nasej malej tiez vysli pozitivne vysledky na CF....ked mala 3 tyzdne, tak nam pediatricka povedala, ze vysli pozitivne, ale vraj sa mohla stat chyba, tak testy opakovali opat a opat boli pozitivne....zrutil sa mi takmer cely svet, pretoze poznam rodinu, ktora ma 2 dievcatka a obe maju CF, tak som aj ja cakala to najhorsiea hrozne som sa bala....este v ten tyzden ako sme sa dozvedeli vysledky sme sli do Srobarovho ustavu, kde nam urobili vsetky potrebne vysetrenia a hned brali aj krv na geneticke testy.....bolo nam povedane, ze na testy z genetiky sa moze cakat aj pol roka, takze sme prezivali neskutocne muky, kym prisli vysledky....ale usmialo sa na nas stastie a vysledky boli carovne za 1,5 mesiaca a vysli NEGATIVNE vdaka bohu.....prezili sme naozaj strasne obdobie...ale aj tak tam stale bola obava, pretoze sa genetika testuje len na 30 znamych mutacii a mala by mohla mat inu, ktora este nieje znama....ale nastastie teraz oslavila 2 rocky a je krasne, usmiate a zdrave dietatko....boli sme po novom roku opat na kontorlu a vyradili nas uz aj z evidencie pacientov, pretoze sa chvalbohu nic neprejavilo ....verim a drzim prsteky aj vam, nech vam vsetko dobre dopadne...VELA ZDRAVICKA PRAJEM a nervov

galka1985
2. feb 2014

ahojte, dakujem vam pekne za odpovede. S malinkou sme v nemocnici v biskupiciach od stredy, robili nam stery z nosteka, hrdla, odber stolice, a taktiez nam odobrali krv na genetiku.ja som mala problem ze som mala malo mlieka, mala mi spinkala hodinku a stale bola hladna, doma som to vobec nezistila, az tu v nemocnici.tak teraz prikrmujem a mala krasne pribera a aj vela spapa.cakame na vysledky odberov a sterov.aj mne povedali ze genetika trva okolo mesiaca vysledky, tak to budu nervy.malej som olizala celicko a zda sa mi trocha slane :( no neviem aka slanost potu je normalna a co je uz moc.potne testy nam budu robit niekedy neskor, zevraj mala je est edost malinka na to.su to neskutocne muky, nervy a slzy...pevne verim ze aj my budeme negativniy.dakujem vam a zelam vela zdravicka,
@lulinka2233

galka1985
2. feb 2014

@inull5 ahojko, dakujem pekne, verim ze aj my budeme negativni.len to cakanie bude na zblaznenie.vela zdravicka zelam aj vam.

lucka.ano
2. feb 2014

@galka1985 neboj, v drvivej vacsine pripadov je to negativne nakoniec. my sme si tiez prezili mesiace strachu a beznadeje. a zbytocne 🙂 verim tomu ze u vas to bude tiez negativne. nemysli na to a hlavne nehladaj schvalne priznaky na dietatku, lebo najdes 🙂 ja som nasla skoro vsetky, riedka stolica, slany pot, sem tam kasel... bolo to na zblaznenie. ale to su vsetko take priznaky, ze v mensom ich najdes u kazdeho babatka ak chces. drzim palce

inull5
2. feb 2014

@galka1985 nám robili potný test ked nemal ani tri týždne a potom ked mal 6 týždnov druhý. no malý mal vtedy 4,6 kg a pri druhom cez 5 kg takže napotil dosť.nám strery nebrali ani genetiku a netuším prečo.

galka1985
2. feb 2014

@lucka.ano dakujem pekne, presne ako vravis, kazdu vecicku sledujem.clovek ma z toho nervy ale snazim sa mysliet pozitivne.musi to byt v poriadku.

galka1985
2. feb 2014

@inull5 jeeej ..pekne, nasa je malinnka, mala 2,9 kg, tak ze preto sa im nechce tie testy potne robit,ze prideme neskor.tak zobrali vsetkomozne ostatne a aj krv na genetiku.

inull5
2. feb 2014

@galka1985 no asi, lebo mne sestrička vravela že musí mať dosť tuku bábo na sebe a aspoň 4 kilá. tak neviem. a vám hneď brali genetiku? a mala tvoja malá nejaké príznaky, prečo ste v nemocnici? ak sa teda smiem opýtať.

galka1985
3. feb 2014

ahoj, screening co robili v porodnici, poslali vysledky k obvodnej a bol pozitivny.takobvodna ma poslala sem do biskupic, tu nas hned hospitalizovali s tym ze urobia testy.ale zistili ze mala malo pribrala, lebo ja nemam dost mlieka, tak ze si nas tu nechaju kym zacne priberat.cakame na vysledky genetiky ale vsetky ostatne testy ma v poriadku.pot jejteda nerobili,az ked bude vacsia trocha.malinka mi uz krasne pribera.

aprilka90
3. feb 2014

nám robili test na CF už v roce 2012 ked sa malá narodila ihned v porodke ( to bolo ale i CZ)

galka1985
8. mar 2014

tak konecne mame vysledky na gfenetiku je to NEGATIVNE.som neskutocne stastna

ivanaivana
28. aug 2015

Mamičky, prosím vás nespoliehajte sa na to, že vašim deťom bol skríning na CF urobený. Radšej si to skontrolujte v prepúšťacej správe. Ja som sa na to spoliehala a zistila som, že napríklad v pôrodnici v Nových Zámkoch ho nerobili ani jednému z mojich detí. Rodila som v novembri 2012 a v decembri 2014. Momentálne sa chystáme na potné testy a ja si strašne vyčítam, že som tejto informácii verila a neoverila som si to.