Slintavka, slinivka - skúsenosti

kusika
9. apr 2014

Dobry den, oslabla nam imunita a dostali sme niekde slintavku. Mamicky ,mate snou skusenosti? Maly dostal tamtum verde vodicku, vit .c a vit b. Myslite,ze to staci? Brali mu aj crp nema zvysene,len horucky mal skoro 40. Nema ani tolko pupacikou v pusinke,alebo to este vypukne viac?dakujem za vase rady a skusenosti

luba28
9. apr 2014

@kusika ano,dcera to mala,...vtedy sme davali gencianovu violet/ fialovu vodicku z lekarne/,ale teraz synovi mi Dr.odporucila sorex spray,..je to aj na afty a na vsetky bolacky v puse,..je to bylinlkove a celkom chutne,...zabera do 48 hodin,...

kusika
autor
9. apr 2014

@luba28 myslite ,ze aj tamtum verde je dobry? A zhorsi sa to este,alebo ked to je zachytene vcas tak sa to uz nezhorsi?dakujem

luba28
9. apr 2014

@kusika aj ten je dobry,ale nestipe??? uz by to horsie nemalo byt,..my sme to mali z klucov,,..dcera sa velmi rada hrala a sem-tam dala do pusy,...

kusika
autor
9. apr 2014

@luba28 nestipe aj sam si vypita nastastie. My sme to chytili ked nam oslabla imunita isli sme do zoo aby bol veselsi a asi vzduchom alebo co neviem

veronncek1
22. aug 2014

ahojte,slintavka je rozšírená aj tu u nás...som z okolia Nového Mesta nad Váhom,a je jej dosť,naša doktorka nič iné nerobí len pichá B12..aj nášmu dnes pichla.....a začalo to v pondelok,nastúpili vysoké teploty nad 39,no doktorka mu dala ATB na silnú angínu,do toho mu išli stoličky,a napuchlo mu pravé líčko a riadne...až sa mu urobil z vonku na koži červený fliačik,aj uzliny mal zdurené....po ATB mu začalo ustupovať opuchnuté líčko,aj mandle mu odpuchli,no sčervenali mu ďasienka,všade,okolo zúbkov...a začali sa tvoriť pupienka...teploty mal prvé dva dni tak silné,že mu nezaberali ani sirupy,tak sme ho sprchovali vlažnou vodou...po ATB už sme ich aj znížili,a už sa aj pekne vypotí....dnes ráno už mal 36,8...síce mu doobeda vybehĺa na 38,2,ale už je to lepšie,ústa potierame fialovou vodičkou a dávam mu vit. B....tak už, dúfam,bude lepšie 😒

kristinajarabkova
28. aug 2014

Ahojte, môj 18-ročný syn dostal slintavku. Boli sme s tým u doktora, ale lieky a vodičky čo mu dal, nezaberajú emoticon Teplota prešla, ale má stále v ústach afty a biely povlak na jazyku..nevieme ako sa toho zbaviť. Nemôže jesť lebo ho celé ústa štípu.. emoticon prosím, poradťe, čo robiť.. Ďakujem.. emoticon

liliemegane
7. okt 2014

Ahojte maminy. Podla prispevkov som asi v spravnej teme. Krpatemu (2,5 roka) vyskocila v jednom momente rovno horucka, len 39,9 :( tak som si povedala, no super, ze nas to chytilo az navecer. Dala som mu lieky, sprchu, trochu sa horucka stiahla, ale hned po chvili znovu vyskocila, maly mi upadol skoro do bezvedomia (nieco ako febrilne krce), tak rychlo sanitka, pohotovost - poslali nas domov, crp nizke, vraj zacinajuca viroza, hlasit sa u lekarky. Cestou domov som si vsimla, ze sa mu prerezava spodna aj vrchna stolicka, dasienko napuchnute, krvave. Tak som sa dopatrala k pricine horucok. Obvodna potvrdila.Zubky, vraj stolicky su fakt hnusne. Tak sme si pretrpeli 4 dalsie ne dni horucok. Ked prestali, malemu som kontrolovala "stav zubkov" a vsimla si, ze dasienko na prednych hornych zubkov je cele tmavocervene a tlacilo sa dole. No a teraz pribudlo aj krvacanie z nich. Je mi to neprijemne, hoci malemu umyvam zubky a nema klop klop klop zatial ziaden kaz, smrdi mu z pusinky ajajaj. Myslela som, ze to bude tymi stolickami, ze trosku krvicky, ved to musi zasmrdkat. Ale nie az takto. Maly je mrzuty, boli ho pusinka, stale pyta gelik na zubky, z ktoreho som dnes silou mocou vytlacila posledny. Malo papa, pusinka ho boli, stale polihuje, pospava, niekedy sa stazujena zimu (a to doma kurim). Ako brala som to s rezervou, male telicko vycerpane po horuckach, zubky. Zajtra utekam k lekarke, no naco sa mam teda pripravit? Bude to predsa ta slintavka? Je ptavda, ze tyzden predtym bol soplavy, ale bez akychkolvek inych tazkosti.

ivkadracova
27. mar 2015

@liliemegane No jak ste nakoniec dopadli? Bola to slintavka? Co Vam na to dali? Kolko dni to trvalo? Bolo to sice davno, ale nasa 11 mesacna to ma asi tearz. Vselico berie kdekade do ust, to neustrazis.. Pomohli by mi Tvoje info. Vdaka

liliemegane
27. mar 2015

@ivkadracova ano, pani doktorka vtedy potvrdila "dentitidu". Nasa doktorka sice vzdy ide s dobou, ale nikdy nezabudne poradit stare babske recepty a nerada tlaci do deti chemiu. Poradila kamilky, ale nie vela, iba trosku potierat a pretrpiet vsetko. Trva to asi 3-4 dni. Krpec vtedy odmietal papat, tak radila hlavne pit a cez slamku (no neviem, ci to vy zvladnete pri 11 mesacnej slecne pit so slamkou), jest kasovite a vlazne jedla. A tiez jej krvacaju dasienka?Lebo to mozu byt fakt len ze jej idu zubky. Ja som si teraz s mojou malou tiez presla katastroficke obdobie, ked sa jej tlacili 4 naraz. V puse mala uplne vsetko, od hraciek, dudlov a aj maleho topanku si tam pchala :D Takze viem, ake to je, ked si vsetko davaju do pusinky. Ale nestresujte zbytocne. Ak sa jej len tlacia zubky, davajte gelik, cipok od bolesti (ja som zvykla davat navecer, nech sa jej aspon v noci ulavi) a cez den som sa snazila vselicim odputavat pozornost. Chuda malinke, kolkokrat sa smiala cez slzy. Je to obdobie, ked musime trpiet spolu s detmi, lebo to musi prejst samo.

ivkadracova
27. mar 2015

@liliemegane .. ma tam afty, hore dole, dasna tak velke ze sa jej "zmensili" predne zuby na polovicu, a medzi zubami na dasnach vidim hnis, krv som nasla vsade, neskutocne jej smrdi z ust aj ked umyvame zuby, a menim podbradniky ako ked mala 4 mesiace, tolko slinta.. mne to ako ta slintavka pripada, no mozem sa mylit. Kvoli tomu hnisu mozno pojdeme na pohotovost. Uvazujem nad B komplex sirupom, tymi bylinkami, a hnedou vodickou na afty - ale to sa lekara tam musime spytat ci take male dieta moze. Ccko a Echinaciu uz berie, lebo najprv som nevedela co to je.
Vdaka za tip.. ake cipky proti bolesti si davala? Paralen 100 ci daco ine?
Hej, najprv knuci, a potom ked si zacneme kopat loptu tak sa smeje 🙂 chuda male.. Tie horucky nie su tak strasne ako ked ju to boli v ustach, rano daco spapala, na obed menej, a teraz vecer ani n~. Asi jej trochu ubudne z micheliniek na stehnach..

liliemegane
27. mar 2015

@ivkadracova urcite chodte, radsej zbytocne s frflanim lekarov, ale mozno poradia nejaky maly zazrak. Vikend je dlhy a ona moc malinka. Drzim palce a dajte vediet ako ste dopadli

denisa2312
25. apr 2017

@ivkadracova ako dlho vam odpuchali tie dasienka, my to mame teraz, hruza

ivkadracova
3. máj 2017

@liliemegane nechapem ze som skor nevidela toto : ) ale bolo to uz davno.. no trvalo to cele 2 tyzdne, nic sme nerobili iba par kvapiek vitaminu b denne, vytierali genciankou a herbadentom ked doslo, a ono to samo sa vystupnovalo, afty az ku oku, to uz horucky neboli, a potom zacali odchadzat, a nakoniec po 2t vykukol novy zub, nejaka stolicka.. s jedenim sme az tak nemali problem, lebo sa nejak postupne rozjedla aj rozpila, takze nic ine nebolo nutne, iba bolo tazke zniest, ako place od bolesti a nevie to popisat, a to kojenie cez klobuciky, fuj ... keby som vedela ze mozem,.. no proste dnes by som uz kojila napriamo, aby sa v tych prsnikoch urobilo mlieko take ako treba! Budem mudrejsia, ale dufam, ze to uz nebudem musiet pouzit : )

@denisa2312 Velmi pomaly nabeh, dlhy priebeh, a pomaly dobeh ... cize prvych par dni iba smrad z ust, potom krvave dasna,.. dalsi den opuchnute, dalsi den afty, dasna jazyk.., a tak postupne az do aft po celej tvari az pri oku, aj tyzden to trvalo.. teploty vysoke asi tri dni, zbijali sme kupelou a 1-2 paralen100 do zadku za 24h, viac netrebalo, a potom sa to uz zacalo davat dokopy, teda uz sa to nerozvijalo, len sme vytierali a vytierali, trpezlivost, trpezlivost.. Skore uzdravenie prajem, teda ked pozeram na datum uz asi budete mat aj potom, ze? Dufam..

denisa2312
14. máj 2017

@ivkadracova dakujem 🙂 ano uz mame po, akurat 3.5. sme boli u zubarky na kontrole a vsetko v poriadku, ale dufam, ze nikdy viac