Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

zz
21. jún 2010

Ahojte všetci som tu po prvýkrát a mám takú depku jak h.. môj syn má 4 a po roka a v septembri sme nastúpili do školky s tým, že nehovoril okrem mami , oci... a asi ešte 3 slová nič, všetci mi hovorili ako sa v školke rozrozpráva až ma budú uši boliet a teraz po 8 mes ma bolia, ale z mojho neustaleho rozpravania a opakovania kolom do kola slovo po slove. Chodí aj na logopédiu - logop. je strašne zlatá, stále mi hovorí aké malý robí veľké pokroky, ale mne to tak nepripadá, povie síce toho viac, ale len slová, žiadne skladanie ani jednoduchých viet, ale rozumie všetko, niekedy aj čo by nemusel a dohovára sa trochu slovo, trochu zvuk a véééľa gestá, od jedného roka chodíme k neurologičke, ale žiadne závery, proste nič - klepne mu po nohe, kukne do oka a ideme domov, malý ešte predtým spraví v čakarni cirkus, ja sa spotím a to je všetko. Naposledy nás poslala k psychologičke a záver je asi taký - vnútorná reč dobrá, vonkajšia nie - asi je to expresívna dysfázia, bojím sa či sa to zlepší, hrozí nám špeciálna rečová škôlka a asi aj škola, ináč je šikovný, motorika v poriadku - niekedy až moc ked sa mi rozbehne preč mám čo robit... Prepáčte mi, že som napísala taký sloh, ale asi mi to pomohlo, bolo by fajn, ak by sa niekto ozval čo s tým má skúsenosti - ja žiadne je to naše prvé dieta a asi na dlho aj bude, je s ním kopa práce asi to poznáte a aj s oklím, stále niečo niekomu vysvetlujem prečo nerozpráva a tak Ďakujem.

sisstin
24. jún 2010

@zz - děti s expr. dysfázií se rozmlouvají kolem pátého roku 😉 v některých případech to jde fakt velmi rychle, až akceleračně 😉 musíte vydržet, ono se to poddá. Záleží, jak je ta expresivní forma těžká...některé děti jdou do školy s již normální slovní zásobou a potřebují jenom úlevy na rodný jazyk, některé děti potřebují v prvních ročnících asistenta. K dysfázii se pojí specifické poruchy učení- dysgrafie, dyslexie, dysortografie atd. Je dobré před školou chodit do grafomotorického kurzu. Jinak stačí přiměřená logopedická péče, narozdíl od smíšené formy není problém s porozuměním. Je to vývojová záležitost, takže věkem se to lepší, většinou je potřeba roční odklad školní docházky...postupem času se dysfázie hodně lepší, popř. úplně kompenzuje. Hodně štěstí a trpělivosti 😉

rozala111
24. jún 2010

ahojte, my mame doma synceka - 2,5 roka, od jeho 2 rokov chodime ku logopedicke, lebo vobec nehovoril. Teraz mame pokroky, hovori v 2-3 slovnych vetach, ale problem je ten - ze mu nie je rozumiet, napriklad tucniak povie ako tmnak - cize, ja viem co to je, ale ini mu nerozumeju. Tak isto je vela dalsich slov, napr. starky sa vola stavko a on povie oeko.
Mate niekto s takym niecim skusenosti? dakujem za rady.

knuffel
24. jún 2010

@rozala111 Tak u nas to vypadalo a stale jeste obcas vypada takhle, jak pises. Mala mela pouze nekolik slov, kterymi se dorozumivala, potom pouzivala zvuky a hodne gest a ukazovani, mimiku. Ja bych byla jeste v klidu, protoze ono se to muze zmenit. Spoustu slov mela taky uplne mimo: tyja= maly, tyju= velky, ijata= zirafa. Doted treba nerekne pes, ale haf, nerekne kocka, ale hauuu. A posledni dobou se to zlepsuje, zacina pouzivat spoustu novych slov, kterym rozumim, protoze se vzdalene podobaji normalnim slovum, cizi s tim mivaji problem. My teda nikam nechodime, nase doktorka rika, ze do tri let je cas, protoze u logopeda je taky potreba, aby to dite spolupracovalo, coz je u nas veeeelky problem. Takze nenutit, on se domluvi a casem prijde na to, ze je vyhodnejsi obcas i neco rict. A neboj se, on totiz muze prijit rychly pokrok pomalu ze dne na den po dlouhem obdobi, kdy si rikas, jak se to asi nikdy nenauci.... Ja to znam, hlavu vzhuru!

knuffel
24. jún 2010

Jsem se vyjadrila spatne, ted uz ma i spoustu slov, kterym je rozumet dobre 😉 .

ivush
24. jún 2010

My sme na tom asi tak, že ako opakuje nové slová, tak tiež ich prvý deň, dva, tri hovorí tak, že sa len podobajú na dané slovo, takže ja viem, že to je práve TO slovo, ale cudzí to rozoznať nemusí...ale po pár dňoch, keď si ho natrénuje, tak už začne byť vcelku zrozumiteľné...

marion
10. júl 2010

@ivush aj nas maly to tak presne robi. Ked sa nauci nove slovo tak si ho opakuje a potom mu uz ide. Ale ide to tazko a pomaly. Ale kazdy den pribudne par novych slov. 🙂 Prajeme vela uspechov. 🙂

dulkagabulka
10. júl 2010

@rozala111 ..mam 3 deti..najstarsia dcera rozpravala velmi skoro v peknych vetach..druha dcera uz rozpravala neskorsie...treti syn, s nim som mala podobne problemy ako ty. Velmi dlho nehovoril. Viac ako 2 ročny vedel povedat iba par slov : mama, tata, taj/čaj/..na vsetko ostatne pouzival vyraz : titiééé....vety vobec nevedel povedat, ani dvoj slovne....uz mal viac ako dva roky, ked som s nim bola na vysetreni u usneho,pretoze som si myslela,ze asi nepocuje...reč sa spustila akosi "sama", takmer pred 3 rokom. Bola som prekvapena, ako začal spravne použivat slova a tvorit vety, pamatam si,ze som ticho/teda bez otazok/ nakladala jest a on povedat : Ťavu neťem.../štavu nechcem/..srdce mi zaplesalo : Bude rozprávat 🙂 🙂 😀
Nuž a potom sa rozrozpraval tak,ze nas aj mrzelo 😀
Takze pokoj, ono to tak naozaj moze byt 🙂

magdalena21855
11. júl 2010

AHOJTE SOM TU NOVA MAM DIEVCATKO VOLA SA NIKOLKA TERAS BUDE MAT V OSMOM MESIACI DVA ROCKY SOM NA NU MOC PISNA JE VELMI MUDRA LEN TRAPI MA JEDNA VEC ZE MALO MI ROSPRAVA POVJE MI ZA CELI DEN LEN MAMA ALEBO KED SA NAHNEVA TAK INE SLOVA POVJE POVJE NEKEDY ESTE NAPRIKLAD NE NE VJES VYSLOVIT MENO JANA ALEBO TANA VJE POVEDAT VELMI CISTO LEN POVJE VAZNE MALO KEDY INAC KED MALA JEDEN ROK TAK SI MYSLIM ZE POVEDAL VIAC KRAT SLOVO OCO ALE TERAS US NIE VAZNE MALO CO ROSPRAVA KED JEJ POVJEM NEHC MI PODA TU VEC POJDE A DVIHNE ALEBO KED POVJEM JEJ ZE NECH NEROBY TAK PRESTANE UCIM JU POVEDAT TERAS STALE NIE VECI NO NIC SI STOHO NEROBY NEVJEM CO MAM ROBYT VAZNE PORATE MI PROSIM ALEBO PORADTE MI AKE SLOVA PRVE JU MAM NAUCIT VAZNE DAKUJEM 🙂

warholette
12. júl 2010

@magdalena21855 rozpravaj jej farby, zvieratka, jedla, mena kvetov... ale podla tvojej gramatiky to vyzera tak, ze doma hovorite nielen slovensky, ale aj nejakym inym jazykom 😝 ak je to pravda, tak bilingvalne deti zacinaju hovorit neskor ako jednojazycne... ak nie, tak na nu hovor co najviac, pytaj sa jej otazky, pustaj jej pesnicky a spievajte si spolu, citajte knihy. mozno len pocuva a rec sa rozbehne neskor 😉

magdalena21855
12. júl 2010

warholette-dakujem Ti za radu moc si to vazim viem,ze nemam dobru gramatiku ale co sa da robit ,moja malicka ma pocuva co jej rozpravam,ale niekedy to ignoruje a robi si svoje velmi rada sa smeje vsimla som si nanej,ze ked sa hraje tak viacej hovori ale nie tak ale posvojom naprilkad ked niesom doma a uz ma nevidi tak vtedy uz vola mama a viackrat ale ine slova nepovie aj ked jej hovorim aby daco ine povedala teraz jej stale hovotim aby hovorila babka dedko na sestry ale daj mi prosim ta niejaku radu scim mam zacat aby moja dcerka mi viacej rozpravala tesim sa na tvoju odpoved tak zatim papa 🙂 🙂 🙂

trixi
13. júl 2010

ahojte, ja som bola s Matkom pred tyzdnom na prvom logopedickom vysetreni, diagnostikovali u neho oneskoreny vyvin reci s podozrenim na specificky naruseny vyvin reci, vzhladom na bilingvalne prostredie. Je na urovni 2 rocneho dietata, co sa tyka rozpravania. Ostatne ako psychomotoricky vyvoj je v poriadku, je sikovny, zrucny. Odporucanie sme dostali intenzivnu logopedicku terapiu. Vsetci ma odhovarali, ze je este cas aby som na vysetrenie s Matkom nesla, vraj sa rozhovori. Ale podla odbornikov niet na co cakat, je potrebne zacat pracovat s dietatom hned. Dostala som urcite usmernenie na co sa mam zamerat v komunikacii s nim, zo dna na den sa zlepsuje. Moja skusenost: navstivit logopeda hned ako vznikne podozrenie, ze dieta zaostava v rozpravani, pripadne nerozprava. Ja dnes lutujem, ze som cakala tak dlho nez som sa odhodlala.

sisstin
13. júl 2010

@trixi máte podezření na expresivní dysfázii? 😕 Myslím, že máte ještě trošku času, než se to dá určit 100%...jestli mluví jako 2leté dítě, tak to není zas tak špatné...většinou děti s expr.dysfázií neříkají v tomhle věku nic 😉 super, že začínáte chodit na logo...držim palce 😵

bevab
13. júl 2010

Ahoj Trixi, moja mala ma 1 rok a 6 mesiacov a tiez hovori len mama tata baba haf pac a take. Rozmyslam kedy by bolo treba ist k logopedovi...

trixi
13. júl 2010

@sisstin dakujem, logopedicka napisala naruseny vyvin reci, ale ja to nevidim tragicky. Mne to pomohlo, poradila mi, ako mam s Matkom pracovat, ako a na co sa pri rozpravani zamerat aby som ho spravne motivovala. Po dovolenke zaciname chodit na pravidelne cvicenia. Dufam, ze sa Matko dovtedy zlepsi, i ked sme teraz v trojjazycnom prostredi.

@bevab to zalezi na Tebe, kedy ist, ja som o navsteve premyslala, ked mal Matko 2 roky a vobec nerozpraval, ziadne slova, len vydaval zvuky. Vtedy mi kazdy hovoril, ze sa rozhovori, ked mal 2,5 roka som ho dala do sukromnej skolky a vtedy zacal rozpravat - mama, tata, dede... take zakladne slovka, vyrazne sa to zlepsilo cca pred mesiacom, ked mu vybrali nosnu mandlu. Po operacii zacal opakovat slova, sice skomolene, ale bol to obrovsky pokrok. Teraz, ako sa mu venujem "podla odborneho navodu" (po navsteve logopedicky) vidim vyrazne pokroky. Zacal spajat 2 slova, viac "rozprava".

Moj nazor je, ze nevidim nic zle na navsteve u logopeda. Dietatu to neposkodi, moze mu to len pomoct. Moze to ist do financii, ale co by clovek neurobil pre svoje dieta. 😉 Ja chodim do BA, do Centra detskej reci, jedina nespokojnost je, ze v centre BA je obrovsky problem s parkovanim. Inak v Centre su zlate "tety", je tam klud, pohoda a Matkovi sa tam pacilo a pacila sa mu aj teta logopedicka.

sisstin
13. júl 2010

@trixi podle toho, co píšeš, tak si myslím, že to bude jen prostě opožděný vývoj řeči zapřičiněný bilingválním prostředím 😉 tyhle děti mluví později, protože se jim v hlavě musí srovnat dvě a více řečí 😉 Matko podle mě mluví docela dobře, a to mu nejsou ještě ani 3 😉 jinak u dětí, které mají opravdu dysfázii diagnostikovanou, tak je nutné mluvit pouze JEDNÍM jazykem, a to bezpodmínečně 😉 oni se učí i rodný jazyk jako cizí, takže nějaký další nejsou schopné vstřebat, mají co dělat s jedním. I ve škole většinou bývají od cizích jazyků úplně osvobozeni, ale myslím, že vás se to určitě týkat nebude 😉 syn má susp. smíšená dysfázie, ale u nás to už bylo jasné celkem brzo..do 2 let téměř nerozuměl mluvené řeči, a byl celkově pozadu...ted má 2roky a 8m, ve všem už je na svůj věk...porozumění má asi jako dvouleté dítě, nemluví vůbec 😉

@bevab jako v 18m bych to fakt neřešila, např. tady v Cechách by ti ani žádný logoped dítě do péče nevzal, většinou o tom do 3 let nechtějí slyšet, natož u 1,5ročního dítěte 😉 tvoje malá mluví celkem k věku, a pokud ti reaguje na mluvenou řeč, tak je to zatím úplně v pořádku 🙂 u vás na Slovensku je fajn ten Dialog, tady nic takového není pro tak malé děti...ale být tebou, tak jsem ještě v klidu..pokud malá nemá jiné zvláštnosti 😉

ivush
13. júl 2010

@trixi Ahoj, uvažujem nad tým, že aj ja zájdem do toho centra detskej reči s drobcom, on síce posledné týždne keď počuje dospelákov rozprávať opakuje takmer každé slovo, ale nie všetky hovorí čisto a tie dlhšie ani nevysloví celé...o spájaní do viet ani nehovoriac....hmm....preto by som bola rada, keby si mi aspoň do IP napísala meno "tety", ktorá sa Vám venovala a boli ste s ňou obaja spokojní. Viem, že je ich tam viac 🙂 Ďakujem.

trixi
13. júl 2010

@sisstin tiez si myslim, ze je to tym prostredim. Logopedicke cvicenia mu len pomozu.
😉

@ivush nam sa venuje pani Kapalkova. Je velmi mila, prijemna. Ja som si od nich kupila aj knihu a citala par ich clankov a na tom zaklade som sa rozhodla tam zajst.

ivush
13. júl 2010

hoci stále mám dilemu ísť - neísť, pretože keď máme deň, že prevažujú "nečisto" povedané slovká tak som rozhodnutá ísť a potom keď je deň kedy hovorí viac slov fakt pekne a zrozumiteľne aj cudzím tak si vravím, že načo ísť, veď keď sa XX slov naučil normálne povedať, prečo by sa aj výslovnosť tých ostatných postupne nemala "vyčistiť" ?

sisstin
13. júl 2010

@ivush pokud máte jen špatnou výslovnost, tak to bych ještě počkala do těch 3let. To je přirozená dětská patlavost jenom 😉

ivush
13. júl 2010

@sisstin no ja neviem práveže či je to len dyslália teda patlavosť (ktorá sa môže prirodzene bez terapie stratiť) alebo aj niečo iné - pretože on hovorí a odpovedá po slovíčkach, nie vo vetách....Ale kdesi som sa dočítala, že odkedy dieťa začne viac opakovať slová tak trvá ešte nejaký čas kým začne samé vo vetách vyjadrovať súvislé myšlienky....
No proste som zmätená, že kde vlastne je u nás problém....

sisstin
13. júl 2010

@ivush důležitý je, aby ty slova nabíral...do vět pak většinou spojují, až když má ta slovní zásoba určitej rozsah 😉 u vás to dle mýho zatím vypadá hodně dobře, a je tam velká šance jenom na prostý opožděný vývoj řeči 😉 počkej do 3let, a pak to zkonzultuj na preventivce s pediatrou, případně se můžeš objednat k logopedovi. Kdyby měl třeba jen deset slov, a ta zásoba by se třeba od roku nevyvíjela, tak to už by určitý podezření na tu dysfázku bejt mohlo..zatím můžeš bejt podle mě v klidu, stejně dřív jak ve 3 letech ti nikdo dg. expresivní dysfázie většinou nedá 😉

ani my nemáme tu smíšenou pořád diagnostikovanou, a to je jasné, že tam ten problém je, protože v porozumění je zhruba o 9-12m pozadu, a v říjnu jdeme opět na rediagnostiku..ono pořád se to může zlepšit ještě 😉

ivush
13. júl 2010

@sisstin Juj, tak tých slov je oooveľa viac ako 10...On začal hovoriŤ prvé slová keď mal 9-10mes. a potom nejaké popridával, ale tak okolo 2. narodenín začal na niekoľko mesiacov stagnovať a zas sa rozbehol až teraz pár týždňov dozadu....Ale vlastne ako to je - pokiaľ naozaj ide len o spomínaný OVR - to sa pokladá za záležitosť, ktorá sa v priebehu cca 1roka stratí, dieťa následne dobehne rovesníkov a je všetko OK ???

sisstin
13. júl 2010

@ivush OVR je ještě přirozená dětská nemluvnost, která může trvat nejdéle do 4let. Pak dochází k prudké akceleraci slovní zásoby, dítě správně sklonuje, časuje a za pár měsíců je na stejné úrovni jako vrstevníci 😉 Základ je to, že dítě jinak rozumí všemu a nemá jiné problémy( nekreslí, potíže s motorikou atd.) 😉

sisstin
13. júl 2010

moc pěkný článek od Dr.Krejčířové:

3 Poruchy řeči
(D. Krejčířová)

Poruchy řeči bývají děleny na vývojové a získané, v obou případech mohou být narušeny různé aspekty řeči: porozumění, artikulace či motorická realizace řečového aktu, plynulost, prozódie (intonace apod.), pragmatika (užití řeči). Zde uvedeme nejčastější samostatné syndromy. Poruchy řeči v rámci jiných syndromů (např. v rámci pervazivních vývojových poruch) jsou popsány jinde.

3.1 Vývojové poruchy řeči

Jsou uváděny celkem asi u 2% dětí. V předškolním věku – jsou-li započítány i poruchy lehčího stupně – dosahuje prevalence až 19%. Všechny vývojové poruchy řeči jsou podstatně častější u chlapců (poměr chlapců ku dívkám je asi 3:1).

Vývojová dysfázie (afázie) jako porucha osvojování mluvené řeči je nejčastější vývojovou poruchou vyšších psychických funkcí v časném období. Většinou nejde o úplné chybění řeči, ale její vývoj je závažně opožděn a v některých aspektech řeči pozorujeme kvalitativní odchylky. Opoždění řeči přitom není vysvětlitelné poruchou sluchu, mentální retardací, pohybovým postižením ani deprivačními či jinými nepříznivými vlivy prostředí.
V normální vývoji řeči se první slůvko objevuje v průměru kolem 8.měsíce věku, v jednom roce mají děti obvykle kolem 6 slůvek, v 18měsících asi 20-30 slov a začínají tvořit dvou až tříslovné kombinace. Ve 2 letech má průměrné dítě již více než 50 slov a tvoří tří- až čtyřslovné věty, ve 3 letech i delší souvětí. V časných vývojových obdobích (do 2, event. Do let) je však diagnostika vývojové dysfázie obtížná, protože individuální variabilita vývoje řeči je v normě značná a navíc existují i poměrně časté případy prostého opožděného vývoje řeči bez odchylek které se spontánně ještě v předškolním věku zcela upravují. Příčiny prostého opožděného vývoje řeči jsou dosud nejasné, existují pouze některé neprokázané hypotézy. Retardace řeči může být důsledkem:

a) opožděného zrání mozku,
b) inadekvátní řečové stimulace,
c) lehkých periferních poruch sluchu.

V případě vývojové dysfázie se řeč sice v průběhu předškolního nebo mladšího školního věku také většinou rozvine a ve školním věku již dítě nemusí být svou verbalizací nápadné, ale dysfázie trvá a projevuje se především poruchami čtení a psaní, verbální IQ je oproti neverbálnímu významně sníženo.
V MKN-10 je vývojová dysfázie dělena na poruchu expresivní a receptivní. V případě receptivní poruchy se však aktivní řeč také nikdy normálním způsobem nerozvíjí, protože řeč je vždy tvořena na základě porozumění. V DSM-IV je kromě těchto dvou poruch uváděna ještě fonologická porucha řeči: jde o poruchu rozlišování zvuků a vnímání jejich sekvencí (zejméná při rychlých přechodech řeči). U dětí pak dominují obtíže fonologického zpracování při jinak relativně normálním porozumění i neporušené schopnosti tvorby motorického aktu řeči. V důsledku fonologické poruchy je však ztížena základní analýza řečových zvuků, a vývoj řeči je proto na počátku také významně opožděn, přítomny jsou specifické odchylky artikulační (zejména záměny či přehazování hlásek apod.), ve školním věku pak prakticky vždy specifické poruchy učení.

Expresivní vývojová dysfázie (F80.1). Vývoj řeči v preverbálním období (broukání, slabičné žvatlání) obvykle nebývá ničím nápadný a první kontextuální slůvka se objevují včas, slovní zásoba se pak ale dlouho nerozšiřuje. Porozumění řeči se vyvíjí dobře. Dítě má přitom zjevně velký zájem o komunikaci a dorozumívá se gesty – často jsou děti v této neverbální komunikaci velmi obratné, takže někteří rodiče mívají dojem, že se dítě nesnaží mluvit, protože to nepotřebuje, dokáže si o vše říci beze slov. Děti se v batolecím věku většinou příliš nesnaží ani o imitaci slov, a protože bývají často do mluvení nuceny, mohou být někdy v této situaci zvýšeně negativistické. Slovní zásoba se obvykle začíná pomalu rozšiřovat až ve 3. nebo 4. roce života, zprvu je však rozvoj slovníku pomalý a slůvka často jen náznaková. V průběhu 2. roku života, kdy aktivní řeč prakticky chybí, nelze dysfázii ještě odlišit od prostého opožděného vývoje řeči, podezření na ni je možné vyslovit teprve od okamžiku, kdy se začne rozšiřovat slovní zásoba a kvalitativní odchylky se mohou projevit, event. tehdy, je-li opoždění vývoje řeči velmi těžké (dítě nepoužívá ve 2letech věku ani několik jednoduchých slůvek a ve 3 letech má méně než 10-20 slov a nezačíná tvořit jejich jednoduché kombinace). V případě opožděného vývoje řeči ve 3.roce věku většinou již začíná slovní zásoba narůstat rychleji a k akceleraci dochází kolem 3 let, kdy se řeč rychle zcela normalizuje a nevykazuje žádné kvalitativní odchylky. V tomto případě není ani zvýšené riziko poruch učení ve školním věku. Tento řečový spurt je pozorován i u dětí s expresivní dysfázií, ale dochází k němu většinou až kolem 4 let (nebo po dosažení mentální úrovně 4 let). Zprvu rychle narůstá zejména rozsah slovní zásoby a dítě bývá schopné pojmenovat velké množství věcí nebo obrázků. Překvapivě dobrá může být i schopnost verbálního usuzování a informovanost (dítě odpoví správně i na kognitivně náročné otázky, pokud je možné odpověď vyjádřit jednoslovně nebo velmi náročné otázky, pokud je možné odpověď vyjádřit jednoslovně nebo velmi stručně). Dlouho však přetrvávají problémy artikulace a gramatiky, dítě nebývá schopné delšího plynulého vyjádření. Tyto nápadnosti se někdy z větší části upraví ještě před nástupem dítěte do školy, jindy však mohou přetrvávat i v mladším školním věku (nejčastěji do 8-9 let). I tam, kde již nejsou poruchy řeči v běžné komunikaci nápadné, bývá ovšem verbální IQ nižší než neverbální a tento profil se v dalším vývoji již příliš nemění. Přitom není tolik narušen vlastní verbální úsudek, ale vyjadřování je neobratné a chudé, ve škole proto dítě většinou nedokáže dostatečně uplatnit své znalosti a schopnosti.
Vzácné nejsou ani kombinace expresivní dysfázie s lehkou mentální retardací, v tomto případě je vývojový trend obdobný, ale pomalejší (v závislosti na neverbálních schopnostech a rozvoji porozumění řeči). U dětí s těžšími stupni MR může být někdy také větší než očekávaný rozdíl mezi schopnostmi neverbálními a úrovní rozvoje řeči, ale diagnóza vývojové dysfázie již s ohledem na celkově nízkou očekávanou úroveň rozvoje řeči není oprávněna. Výskyt poruch učení (dyslexie, dysortografie) ve školním věku je významně zvýšený – jde vlastně o reziduální obraz základní poruchy řeči. Není však přítomen vždy – záleží na specifickém typu dysfázie nebo přesněji na neuropsychologickém profilu dysfunkcí, které stojí v základu poruchy řeči.

Receptivní vývojová dysfázie
I v tomto případě je první známkou poruchy nedostatečný rozvoj aktivní řeči, poruchy porozumění ve 2. a 3. roce věku ještě nemusí být nápadné, protože děti se dobře orientují neverbálně. V nejtěžších případech (verbální sluchová agnozie – slovní hluchota) se ovšem nereaktivita na řeč (a někdy i na ostatní zvuky) stává nápadnou velmi časně a prognóza je pak většinou značně nepříznivá. U receptivní vývojové dysfázie bývají kromě obtíží porozumění typické i poruchy pozornosti k verbálním podnětům při často zcela přiměřené nebo i velmi dobré pozornosti vizuální. Jindy je řeč vnímána špatně jen za rušivých podmínek
(v hlučném prostředí) nebo při rychlém toku řeči. Porucha může být v časných vývojových obdobích významně ovlivněna i vlivy prostředí – zejména hlučné prostředí s nedostatkem jasně vyčleněných pro dítě významných zvuků (tzv. baby talk apod.). Kromě vývoje aktivní řeči jsou u receptivních dysfázií přítomny i další kognitivní problémy, které jsou také důsledkem chybějícího nebo nedostatečně se rozvíjejícího porozumění: vázne často rozvoj symbolického a abstraktního myšlení, děti si těžko osvojují např. názvy barev, pojmy pro určení polohy či vztahové pojmy (velké/malý, stejný/jiný) apod. Poruchy učení ve školním věku jsou ještě častější než u čistých expresivních dysfázií.

Velmi časté jsou však dysfázie smíšené, kdy je porozumění oslabeno jen lehce a diskrepance mezi úrovní expresivní a receptivní je výrazná. Často jsou navíc u obou typů přítomny i problémy fonologické. Někdy jsou proto expresivní i receptivní dysfázie ještě dále členěny.

ivush
14. júl 2010

@sisstin vďaka za ten článok je to tam naozaj pekne rozpísané....tak podľa toho mám nádej, že naozaj ide len o OVR nakoľko u nás nastala akcelerácia ešte pred 3. rokom...nuž treba veriť... 😅

lencika111
15. júl 2010

Ahojte ja som tu bola už davnejšie, amm syna Tobinka 4,5 roka bol mu diagnostikovaný detský autizmus aj ked vela ludi povie ved on nie je autista ved sa tak vobec nespráva, jediným príznakom je reč ta chýba uplne , Tobi rozpráva sice ale nič zrozumitelne su to fakt blbosti-usta sa mu nezastavia v septembri minulého roka začal chodiť do špecialnej školky, kde je logopedička ktorá sa mu venuje. pokrok je nakolko v septembri bol ticho uplne teraz sem tam povie ajoj a väčšinou na sprekvapí ked húka ako policajne auto alebo vlačik, najlôepšie mu ide neeee.je strašne tvrdohlavý a mame fázu vreštania to je ked sa mu niečo nedovolí bud sa hodi o zem alebo vrieska.Neviem presne ako na to reagovať snažim sa to ignorovať ale niekedy sa neda a ked niečo poviem tak to podporim ešte viac.Mate doma niečo podobné?

dulkagabulka
15. júl 2010

@lencika111 ..lencika...odporucam ti literaturu psychologičky Jiřiny Prekopovej, ona sa velmi venovala autistickym detom...a ma patentovanu "terapiu pevným objatím"...už aj na Slovensku ma vyškolene terapeutky, ja ti odporučam obratit sa na ne...je to metoda pre taketo deti velmi vhodna..a pomoze jemu i tebe
drzim velke palce 🙂

sisstin
15. júl 2010

@lencika111 absenci řeči v tomhle věku není důvod pro diagnozu autismu, to může být klidně expresivní, či receptivní dysfázie 😉 bud má tvůj syn autistických znaků více, nebo máte špatně určenou diagnozu 😉 kde jste byli, a kdo vám ji určil? Na Slovensku doporučuju Dr. Jánošikovou z Andreasu. Diagnostika autismu je strašně těžká a je to dlouhodobější věc, a spousta psychologů ho správně určit neumí... jak jste na tom se sdílením pozornosti, ukazováním, nápodobou? Rozumí chlapeček mluvené řeči? 😉

zuzanada
16. júl 2010

Ahoj @lencika111 ja mám doma niečo podobné. Už odo mňa bočia aj susedy, lebo sa boja že zase začne malý vrieskať, keď sa mu prihovoria. Už si veľmi dobre rozmyslím kedy s ním a kde pôjdem, či ho dokážem zvládnúť. Väčšinou, keď má dobrú náladu, tak je to celkom O.K. až na nejaké to vrieskanie, ale to je väčšinou od radosti. Strašne už je vidno v tom správaní ako je iný. Teraz ideme na dovolenku do Štúrová a mám hrôzu ako budú zase reagovať ne neho mamičky a hlavne deti pri detskom bazéne. Minulý rok to nebolo bohviečo. 😒

No nič, nemôžem totálne bočiť od ľudí. Nie je to dobré ako pre mňa, tak hlavne pre neho.